سلامت زنان

انواع راش بارداری و درمان خانگی آن

در دوران بارداری، بثورات و تغییرات پوستی شایع است. چندین دلیل احتمالی وجود دارد که چرا در دوران بارداری بثورات، خارش پوست یا سایر علائم مرتبط را تجربه می کنید. علل بثورات حاملگی می تواند از راش های گرمایی ساده تا یک بیماری زمینه ای جدی مانند بیماری کبد یا تیروئید متغیر باشد. برخی از افراد ممکن است قبلاً یک بیماری مانند اگزما داشته باشند، که منجر به راش بارداری می شود، در حالی که دیگران برای اولین بار تغییرات پوستی را تجربه می کنند. این مقاله از پزشکت به بررسی برخی از دلایل ایجاد بثورات حاملگی می پردازد همچنین چند راهکار را برای تسکین ناراحتی که این بثورات می توانند ایجاد کنند ارائه می دهد.

انواع بثورات و تغییرات پوستی در دوران بارداری

هنگامی که باردار هستید، بدن دستخوش تغییرات پیچیده ای می شود که تقریباً بر هر اندام و فرآیندی از جمله پوست تأثیر می گذارد. گاهی اوقات، این می تواند به معنای ایجاد بثورات باشد. این بثورات بین 18 تا 40 درصد از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد و زمانی که بیش از شش هفته طول بکشد مزمن در نظر گرفته می شود.

در بیشتر مواقع، این بثورات بارداری جدی نیستند و هیچ آسیبی به جنین در حال رشد وارد نمی کنند. نمونه هایی از این نوع خارش و بثورات بارداری، عبارتند از:

 • حاملگی پمفیگوئید
 • ایمپتیگو هرپتیفورمیسیا پسوریازیس پوسچولار بارداری (PPP)
 • فوران آتوپیک بارداری (AEP) گروهی از بیماری رایج راش بارداری
 • چند شکلیفوران بارداری (PEP) که قبلا به عنوان PUPPP شناخته می شد.

در برخی موارد، مانند کلستاز بارداری، بثورات نشانه ای از یک بیماری جدی مرتبط با بارداری است که بر کبد و سلامت مادر و همچنین روی جنین تأثیر می گذارد. برای مدیریت این بیماری باید به یک پزشک مراجعه کنید زیرا درمان های خانگی مناسب نیستند.

به خاطر داشته باشید که سایر بیماری های زمینه ای مانند دیابت بارداری، می تواند منجر به بثورات پوستی و خارش شود. همچنین ممکن است مشکلات پوستی غیرمرتبط با بارداری مانند پسوریازیس یا درماتیت تماسی را تجربه کنید.

خارش حاملگی || پزشکت

فوران آتوپیک بارداری

انواع مختلفی از بثورات بارداری وجود دارد که به عنوان شرایط فوران آتوپیک بارداری (AEP) شناخته می شود. “آتوپیک” به این معنی است که احتمالاً یک عامل ژنتیکی زمینه ای مانند اگزمای آتوپیک وجود دارد که باعث می شود بدن در پاسخ به یک محرک، آنتی بادی تولید کند. این موارد از اگزما حدود نیمی از تمام بیماری های پوستی مرتبط با بارداری را تشکیل می دهند.

بیماری AEP معمولاً قبل از سه ماهه سوم بارداری ایجاد می شود و می تواند شامل افرادی شود که قبلاً به بیماری های پوستی مانند اگزما مبتلا بوده اند. حدود 20 درصد از افرادی که با AEP تشخیص داده شده اند، قبل از بارداری اگزما داشته اند که همین امر منجر به تشدید علائم آن ها می شود.

اگزمای آتوپیک

اکثر موارد اگزمای آتوپیک برای افراد باردار جدید هستند، اگرچه اغلب احتمال سابقه خانوادگی بیماری‌های مرتبط از جمله آسم یا آلرژی به تب یونجه وجود دارد.

سلامت بانوان

در خصوص این نوع اگزما استفاده از کرم های استروئیدی و داروهای آنتی هیستامین ضروری است. زیرا درمان این بثورات معمولا با استفاده از کرم ها و مرطوب کننده ها انجام می شود. برخی از علائم اگزمای آتوپیک، عبارتند از:

 • خارش پوست
 • پوست خشک
 • لکه های پوسته پوسته قرمز، اغلب روی گردن یا سینه ها

پروریگوی بارداری

پروریگو بارداری (PP) یکی دیگر از انواع رایج راش بارداری در گروه AEP است. این می تواند یک نوع آتوپیک باشد، اما ممکن است برای اولین بار در دوران بارداری به خصوص در نیمه دوم بارداری ظاهر شود. PP به واسطه خارش، برآمدگی در بازوها، پاها و گاهی اوقات شکم شناخته می شود. این برجستگی های قرمز اغلب به صورت گروهی با هم جمع می شوند. اگرچه ممکن است پوسته پوسته به نظر برسند، اما معمولاً زخم های باز نیستند.

مانند اگزما، خارش با مرطوب کننده ها، استروئیدهای موضعی و آنتی هیستامین های خوراکی درمان می شود. بثورات معمولاً مدت کوتاهی پس از زایمان برطرف می‌شوند، اما ممکن است در بارداری‌های بعدی دوباره ایجاد شوند.

فولیکولیت خارش دار بارداری

فولیکولیت خارش دار بارداری (PFP) یک نوع نسبتاً نادر از بثورات بارداری است. این بیماری بیشتر در سه ماهه دوم و سوم بارداری رخ می دهد و از هر 3000 زن باردار 1 مورد را تحت تاثیر قرار می دهد.

در واقع فولیکولیت خارش دار باعث ایجاد بثورات قرمز رنگ و خارش دار شبیه آکنه روی سینه، بازوها، شانه ها و پشت می شود. در این خصوص هیچ ارتباط واضحی با سابقه زمینه ای بیماری های آلرژیک یا پوستی وجود ندارد و بثورات پوستی معمولاً ظرف یک یا دو ماه پس از زایمان از بین می روند.

درمان این فولیکولیت ها شامل درمان های موضعی آکنه مانند بنزوئیل پراکسید و گاهی استروئیدهای موضعی و آنتی هیستامین های خوراکی است. اگزمای آتوپیک، خارش حاملگی (PP) و فولیکولیت خارش دار بارداری (PFP) آسیب جدی به مادر یا جنین وارد نمی کنند. آنها به عنوان بثورات آتوپیک حاملگی (AEP) گروه بندی می شوند، حتی اگر همیشه یک علت زمینه ای مرتبط با آتوپیک نداشته باشند.

فوران چند شکلی بارداری (PEP) یا PUPPP

فوران چندشکلی حاملگی (PEP) با نام دیگر، خارش کهیر شناخته می شود که معمولا در سه ماهه سوم یا پس از زایمان در اولین تجربه بارداری رخ می دهد. PUPPP از هر 160 مورد بارداری 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم PUPPP شامل بثورات شدید خارش دار است که شبیه بثورات پوستی آلرژیک یا کهیر است. بثورات معمولاً روی شکم تأثیر می گذارد و ممکن است به کشش پوست مربوط باشد. درمان PUPPP شامل آنتی هیستامین های خوراکی و استروئیدهای موضعی است البته گاهی اوقات به استروئیدهای خوراکی نیاز است.

PUPPP یا PEP هیچ آسیب دائمی به شما وارد نمی کند و روی جنین در حال رشد تأثیر نمی گذارد. با این حال، می توان آن را با یک بیماری جدی تری به نام حاملگی پمفیگوئید (PG) اشتباه گرفت که می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

حاملگی پمفیگوئید

پمفیگوئید حاملگی (PG) به عنوان هرپس حاملگی نیز شناخته می شود، اگرچه ناشی از عفونت ویروس هرپس نیست. بثورات حاملگی ممکن است شبیه تبخال به نظر برسند، اما با مشخصات ظاهری زیر مانند:

 • برجستگی های پر از مایع
 • تاول روی شکم، اغلب در ناف (ناف)
 • یک بثورات پوستی کلی که به صورت حلقه ای شکل می گیرد.

PG ناشی از یک بیماری خودایمنی نادر است که از هر 50000 مورد بارداری 1 مورد را تحت تاثیر قرار می دهد و در سه ماهه دوم و سوم ظاهر می شود. اگر در گذشته به PG مبتلا بوده اید، احتمالاً در بارداری های بعدی این امر مجددا تکرار می شود.

درمان این بیماری معمولاً شامل کورتیکواستروئیدهای موضعی و گاهی خوراکی است. اگر چه زمانی PG برای جنین در حال رشد نسبتاً خوش خیم در نظر گرفته می شد، اما این امر با زایمان زودرس همراه است و می تواند منجر به وزن کم هنگام تولد و محدودیت رشد جنین (FGR) شود.

محدودیت رشد جنین (FGR) با PG مرتبط است. FGR به این معنی است که نوزاد از نظر وزن هنگام تولد در مرحله مشخص بارداری در کمترین 10٪ است. همچنین به این معنی است که جفت قادر به تغذیه کامل یا رساندن اکسیژن کافی به جنین نیست. این امر خطر مرده به دنیا آمدن نوزاد یا عوارض نوزادی را به شدت افزایش می دهد.

نگرانی دیگر در مورد PG این است که نوزاد ممکن است دچار یک بیماری پوستی شود. محققان گزارش می دهند که 10 درصد از نوزادان، پمفیگوئید نوزادی مرتبط با PG را تجربه می کنند، به این معنی که نوزاد دچار کهیر و تغییرات لایه پوستی می شود. اگرچه این وضعیت بهبود می یابد اما به پیچیدگی بارداری و زایمان می افزاید.

ایمپتیگو هرپتیفورمیس

Impetigo herpetiformis یک نوع نادر پسوریازیس مرتبط با بارداری است که می تواند خطرناک باشد. این عارضه معمولاً در سه ماهه سوم بارداری ظاهر می شود که پس از زایمان برطرف می شوند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ژنتیک در این بیماری نقش دارد و ممکن است در بارداری‌های بعدی دوباره اتفاق بیفتد.

علائم این بیماری شامل گروه‌هایی از ضایعات قرمز پوسته‌ای روی پوست است. با این حال، این بیماری می تواند اثرات سیستمیک داشته باشد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تشنج
 • استفراغ
 • تب و لرز
 • حالت تهوع
 • شوک هیپوولمیک

تأثیراتی که این بیماری روی جنین در حال رشد ایجاد می کند ممکن است مشابه مواردی باشد که با PG مشاهده می شود، از جمله :

 • احتمال تولد زودرس
 • کمبود اکسیژن و مواد مغذی تامین شده از طریق جفت
 • مرده زایی

افراد مبتلا به این اختلال تمایل دارند سطوح پایینی از کلسیم را داشته باشند، اگرچه دلایل آن هنوز مشخص نیست. آنتی بیوتیک ها اغلب برای درمان زرد زخم استفاده می شوند، اما موارد پیچیده تر ممکن است به مداخلات مختلفی نیاز داشته باشد. به طور کلی هم زگیل هرپتی فرمیس و هم پمفیگوئید حاملگی ممکن است به جنین در حال رشد آسیب برسانند.

کلستاز بارداری

خارش ناشی از کلستاز بارداری به طور معمول در سه ماهه سوم بارداری رخ می دهد. این مربوط به تجمع اسیدهای صفراوی در جریان خون از کیسه صفرا و سیستم صفراوی است. هیچ راش مرتبطی وجود ندارد، اما ممکن است زردی پوست ( زردی) را تجربه کنید. خارش معمولا پس از زایمان از بین می رود اما احتمال دارد در بارداری های بعدی عود کند. این عارضه قابل درمان است اما می تواند روی جنین نیز تأثیر بگذارد. تاثیر شامل ناراحتی جنین به دلیل کمبود اکسیژن و زایمان زودرس است.

آیا بثورات بارداری می تواند روی جنین تأثیر بگذارد؟

در برخی موارد، بله. بثورات حاملگی ناشی از حاملگی پمفیگوئید، زردی هرپتی فرمیس و کلستاز بارداری نشانه‌های بیماری جدی‌تری هستند که می‌توانند روی جنین در حال رشد تأثیر بگذارند. آنها نیاز به نظارت دقیق و درمان توسط پزشک دارند.

کرم برای درمان راش بارداری|| پزشکت

درمان های خانگی برای راش های بارداری چیست؟

در بسیاری از موارد، مرطوب‌کننده‌ها و داروهای بدون نسخه، خارش و ناراحتی ناشی از بثورات بارداری را تسکین می‌دهند. اما ممکن است بخواهید اقدامات راحتی مانند پوشیدن لباس های گشاد یا حمام آرامش بخش را امتحان کنید. از هر گونه محصولی که پوست را خشک می کند خودداری کنید.

اگر از کرم ها برای ترک های پوستی استفاده می کنید، سعی کنید آنها را روی پوست ماساژ دهید. یک مطالعه نشان می دهد که ماساژ روی پئس، روش موثرتری برای استفاده از این محصولات است.

برای شرایط AEP و PEP، ابتدا کرم ها و مرطوب کننده ها را امتحان کنید. اگر تسکین دهنده نیستند، می توانید کرم های استروئیدی و داروهای آنتی هیستامین را امتحان کنید. فراتر از آن، از پزشک خود در مورد درمان های نور فرابنفش (UVB) یا داروهای تجویزی سوال کنید.

به خاطر داشته باشید که درمان بثورات بارداری نیز به این بستگی دارد که در چه سه ماهه ای هستید و چگونه هر دارویی روی جنین در آن مرحله از رشد تأثیر می گذارد. برای مثال، UVB نسبت به بسیاری از داروها در اوایل بارداری گزینه مناسب تری است.

همچنین هر داروهایی که استفاده می کنید ممکن است روی کودک تأثیر بگذارد. برای مثال، ممکن است لازم باشد مقدار مصرف استروئیدها را با دقت کاهش دهید تا از بروز عوارض احتمالی برای جنین در حال رشد جلوگیری شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

لازم است که با پزشک خود در مورد هر محصولی که برای تسکین علائم راش بارداری استفاده می کنید مشورت کنید. همچنین مراجعه به پزشک در صورت ابتلا  به AEP یا PEP که به درمان‌های خانگی پاسخ نمی‌دهد، ضروری است.

با حاملگی پمفیگوئید، زردی هرپتی فرمیس، و کلستاز بارداری، شما به مراقبت حرفه ای نیاز دارید تا مطمئن شوید که هم شما و هم کودکتان سالم و به دور از هر خطر هستید. از آنجایی که تشخیص نوع راش بارداری به تنهایی دشوار است، حتی اگر با درمان‌های خانگی ساده تسکین می‌یابید، به متخصص زنان یا مامای خود اطلاع دهید.

سخن آخر

بروز بثورات حاملگی معمول است و بیشتر آنها برای شما و کودکتان جدی نیستند. برای برخی افراد، بثورات شعله ور شدن یک بیماری اگزمایی است که قبلاً داشته اند. اما برای بیشتر افراد، بثورات ناشی از بارداری است. در برخی موارد، بثورات بارداری ممکن است با یک بیماری جدی همراه باشد که ممکن است برای فرد باردار و جنین در حال رشد خطرناک باشد.

اگر چه درمان های خانگی ممکن است برای مدیریت ایمن بیشتر بثورات خارش دار کافی باشد. اما با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که حتی گزینه‌های درمانی ساده ممکن است روی کودک تأثیر بگذارد و برخی از بثورات نیاز به نظارت دقیق یک پزشک دارند.

منبع
verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا