سلامت زنان

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش ساده است که برای معاینه و مشاهده دهانه رحم، قسمت تحتانی رحم در بالای مهبل استفاده می شود.  کولپوسکوپی اغلب برای غربالگری دهانه رحم برای تشخیص سلول های غیرطبیعی کاربرد دارد. این سلول ها مضر نیستند و اغلب به خودی خود از بین می روند، اما بعضی اوقات احتمال دارد در صورت عدم درمان، به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. پزشکتان برای تایید اینکه آیا سلول های گردن رحم شما غیر طبیعی هستند یا نه، احتمال دارد کولپوسکوپی را توصیه کند. حتی با استفاده از کولپوسکوپی تشخیص می دهد که آیا سلول ها به درمان نیاز دارند یا بخودی خود از بین می روند.

کاربرد کولپوسکوپی

کولپوسکوپی | پزشکت

اگر آزمایش پاپ اسمیر یا معاینه لگن ناهنجاری را نشان داد، پزشک کولپسکوپی را توصیه می کند.

از کولپوسکوپی برای تشخیص موارد زیر استفاده می شود:

 • زگیل ناحیه تناسلی
 • تغییرات پیش سرطانی ولور
 • تغییرات سرطانی در بافت واژن
 • التهاب دهانه رحم (سرویسیت)
 • تغییرات سرطانی در بافت دهانه رحم

تکرار کولوپوسکوپی

ممکن است برای یک مدت، مجبور باشید کولپوسکوپی را تکرار کنید. برخی از این موارد که احتیاج به تکرار کولپوسکوپی دارند، عبارتند از:

 • تشخیص موارد غیرطبیعی در دهانه رحم
 • غیرطبیعی بودن سلول ها در غربالگری دهانه رحم
 • عدم تشخیص مناسب پس از چندین آزمایش غربالگری
 • تشخیص علل مواردی مانند خون ریزی غیر طبیعی واژن

قبل از کولپوسکوپی

کولپوسکوپی | پزشکت

کولپوسکوپی معمولاً در بیمارستان انجام شده و حدود 15-20 دقیقه طول می کشد.

می توانید همان روز از بیمارستان مرخص شوید.

برای انجام کولپوسکوپی در یک نوع صندلی مخصوص با پایه های خمیده دراز می کشید. وسیله ای به نام اسپکولوم در واژن شما وارد شده و به آرامی آن را باز می کند.

پزشک از یک میکروسکوپ با یک نور یا کولپوسکوپ برای مشاهده دهانه رحم استفاده می شود. کولپوسکوپ حدود 30 سانتی متر در خارج از مهبل باقی می ماند و به پزشک اجازه می دهد سلول های موجود در دهانه رحم را ببیند.

سلامت بانوان

مایعات مخصوصی برای معاینه گردن رحم استفاده می شود تا مناطق ناهنجار و غیرطبیعی را واضح تر نشان دهد. ممکن است هنگام استفاده از مایعات احساس سوزش یا سوزن سوزن کنید.

نمونه برداری بافتی یا بیوپسی

برای جمع آوری بافت و نمونه برداری، پزشکتان از یک وسیله بیوپسی تیز برای جدا کردن قطعه کوچکی از بافت استفاده می کند. اگر چندین ناحیه مشکوک وجود داشته باشد ، پزشکتان احتمال دارد چندین نمونه بیوپسی را تهیه کند.بیوپسی بستگی به اینکه چه نوع بافتی برداشته می شود ممکن است باعث بروز ناراحتی شود، بطور مثال:

بیوپسی گردن رحم

بیوپسی گردن رحم باعث ناراحتی خفیف می شود اما معمولاً دردناک نیست. می تواند احساس فشار یا گرفتگی کنید.

بیوپسی واژینال

بیوپسی از قسمت تحتانی واژن یا ولور ممکن است باعث درد شود، بنابراین پزشکتان ممکن است برای بی حس کردن ناحیه از بی حسی موضعی استفاده کند.پزشک می تواند برای محدود کردن خون ریزی، از یک محلول شیمیایی در ناحیه بیوپسی استفاده کند.

آماده شدن برای کولپوسکوپی

کولپوسکوپی | پزشکت

حداقل 24 ساعت قبل از انجام کولپوسکوپی از برقراری رابطه جنسی یا استفاده از داروهای واژن، روان کننده ها، کرم ها یا تامپون ها خودداری کنید. اما احتمالا کولپوسکوپی نیازی با ناشتا بودن ندارد.اگر فکر می کنید روز قبل از کولپوسکوپی دوره قاعدگی شما ممکن است شروع شود بهتر است به پزشکتان اطلاع بدهید. چون در برخی موارد شاید به شما توصیه شود که کولپوسکوپی را به تعویق بیندازید.در صورت باردار بودن به پزشکتان اطلاع دهید. کولپوسکوپی در دوران بارداری بی خطر است، اما بیوپسی (برداشتن نمونه بافت) و هر نوع درمان معمولاً تا چند ماه پس از زایمان به تعویق می افتد.

اقدامات لازم برای بعد از کولپوسکوپی

بعد از انجام کولپوسکوپی شما می توانید به خانه بروید و حتی فعالیت های عادی روزمره خود را انجام دهید.

در انجام همزمان کولپوسکوپی و بیوپسی گاهی ترشح واژن قهوه ای یا خون ریزی کمی وجود دارد که طبیعی می باشد.

این حالت بعد از 3 تا 5 روز متوقف می شود.

تا توقف خون ریزی، رابطه جنسی و یا استفاده از تامپون، داروهای واژن، روان کننده ها یا کرم ها، ممنوع است. حداقل 2 هفته یا تا زمانی که هنوز خون ریزی یا ترشح دارید، فعالیت ورزشی، بخصوص شنا انجام ندهید.

همچنین به شما توصیه می شود 6 ماه بعد از درمان، آزمایش غربالگری دهانه رحم را تکرار کنید تا وضعیت شما از نظر سلول های غیر طبیعی و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و عفونت های مقاربتی بررسی شود.اگر ویروس پاپیلومای انسانی یافت نشد، به غربالگری مجدد تا 3 سال آینده نیازی ندارید. اما اگر HPV یا تغییرات قابل توجهی در سلول دهانه رحم مشاهده شود، بهتر است کولپوسکوپی دیگری انجام دهید.

عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی | پزشکت

کولپوسکوپی یک روش بسیار مطمئن و ایمن است که هیچ عوارض جدی ایجاد نمی کند. اما در برخی موراد ممکن است، باعث بروز عوارض جانبی زیر شود:

درد خفیف، شبیه به درد پریود

خون ریزی واژن کم و ترشحات واژن آبکی قهوه ای

 • خون ریزی و ترشحات ممکن است تا 4 هفته ادامه داشته باشند.

عفونت

 • عفونت می تواند باعث خون ریزی شدید یا مداوم، ترشحات واژن دارای بو و درد مداوم شود. اگر این علائم را دارید، به پزشکتان مراجعه کنید.

خطر تولد زودرس قبل از هفته 37 بارداری

در صورت نیاز به درمان های مکرر یا نیاز به برداشتن تعداد زیادی بافت، احتمال تولد زودرس در بارداری های بعدی وجود دارد. اما این خطر بندرت دیده می شود.

نتایج کولپوسکوپی

اغلب ممکن است در صورت وجود سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم، فوراً پزشکتان نتیجه را به شما بگوید. اما اگر بیوپسی انجام شود، ممکن است 4 تا 8 هفته طول بکشد تا نتایج شما آماده شود.اگر پزشکتان تشخیص دهد که شما سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم دارید، ممکن است به شما توصیه کند که فوراً سلول ها را درمان کنید. در غیر این صورت، باید منتظر نتیجه بیوپسی خود باشید.نتیجه کولپوسکوپی و یا بیوپسی می تواند شامل موارد زیر شود:

نتایج طبیعی

در 40% از کولپوسکوپی نتایج طبیعی است اما با وجود این معاینه دهانه رحم لازم است. بسته به سن، هر 3 یا 5 سال یکبار بهتر است کولپوسکوپی را تکرار کنید.

نتایج غیرطبیعی

حدود 60% کولپوسکوپی، زنان دارای سلول های غیر طبیعی بوده و به درمان نیاز داشته دارند.
پزشک ممکن است هنگام بحث درباره نتیجه بیوپسی از اصطلاح CIN یا CGIN استفاده کند. (CIN) به عنوان نئوپلازی داخل رحمی و (CGIN) نئوپلازی داخل اپیتلیال غده گردنی شناخته می شود. CIN و (CGIN) سرطان نیستند، اما این خطر وجود دارد که در صورت عدم درمان به سرطان تبدیل شود.

انواع مختلف بیوپسی غیر طبیعی 

 •  CIN 1 بعید است سلول ها سرطانی باشند، ممکن است بدون درمان و به خودی خود از بین بروند. هر 12 ماه یکبار آزمایش غربالگری دهانه رحم را برای پیگیری بهتر، تکرار شودد.
 •  CIN 2 احتمال دارد که سلول ها سرطانی شوند و معمولاً درمان آن ها توصیه می شود.
 • CIN 3 احتمال ابتلا به سلول های سرطانی بسیار زیاد است و درمان و جراحی آن ها توصیه می شود.
 • CGIN احتمال ابتلا به سلول ها سرطانی وجود دارد و درمان برای از بین بردن آن ها توصیه می شود.

 در موارد نادر، کولپوسکوپی و بیوپسی می توانند سرطان دهانه رحم را شناسایی کنند.
در بعضی مواقع احتمال این خطر وجود دارد که در صورت عدم درمان سلول های غیرطبیعی، سرطانی شوند. اما در صورت درمان، به سرطان تبدیل نمی شوند.

هدف از درمان، از بین بردن سلول های غیر طبیعی و در عین حال آسیب نرساندن به بافت سالم است. معمولاً ناحیه ای به اندازه نوک انگشت برداشته می شود. درمان برای از بین بردن سلول های غیر طبیعی از دهانه رحم می تواند همزمان با کولپوسکوپی انجام شود. اما گاهی اوقات درمان در همان روز نمی تواند انجام بگیرد.

درمان هایی برای از بین بردن سلول های غیر طبیعی

در صورت احتمال متوسط ​​یا زیاد سرطانی بودن سلول ها، درمان هایی توصیه می شود.

چندین درمان ساده و مؤثر برای از بین بردن سلول های غیرطبیعی وجود دارد، از جمله:

روش تحریک برقی حلقه ای(LEEP)

پزشک سلول های غیر طبیعی را با یک حلقه سیم حامل جریان الکتریکی از بین می برد.

LEEP معمولاً نیازی به بیهوشی ندارد، اما دهانه رحم بی حس می شود.

 بیوپسی مخروطی

یک تکه بافت مخروطی شکل حاوی سلول های غیر طبیعی از دهانه رحم شما برداشته می شود.بیوپسی مخروطی تحت بیهوشی عمومی انجام شده و گاهی نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.بیوپسی مخروطی را نمی توان همزمان با کولپوسکوپی انجام داد.

کرایوتراپی

در کرایوتراپی، پزشک از گاز مایع برای منجمد کردن سلول های غیر طبیعی دهانه رحم استفاده می کند.کرایوتراپی فقط برای درمان تغییرات جزئی سلول ها استفاده می شود.

درمان با لیزر

از لیزر برای مشخص کردن و از بین بردن سلول های غیر طبیعی دهانه رحم استفاده می شود.

سوزاندن 

یک منبع گرما به دهانه رحم برای سوزاندن سلول های غیر طبیعی اعمال می شود.

هیسترکتومی (برداشتن رحم)

هیسترکتومی در صورتی که سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم بیش از یک بار مشاهده شده و یا بیماری شدید باشد، انجام می گیرد.

منابع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/colposcopy/about/pac-20385036

 https://www.nhs.uk/conditions/colposcopy/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا