لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

کلوتریمازول واژینال

کلوتریمازول واژینال | پزشکت
فهرست مطالب

کلوتریمازول واژینال، یک داروی ضد قارچ است و برای درمان عفونت های مخمری واژن استفاده می شود. این دارو ممکن است برای اهداف دیگری نیز استفاده شود. اگر نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، با یک پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

قبل از تجویز و مصرف دارو، باید به پزشک خود تمام مشکلات را بگویید. از جمله:

 • دیابت
 • شیردهی
 • عفونت های مکرر
 • مشکلات سیستم ایمنی بدن
 • بارداری یا تصمیم برای باردار شدن
 • واکنش غیرمعمول یا آلرژیک به کلوتریمازول، سایر داروها، غذاها، رنگها یا مواد نگهدارنده

علت تجویز کلوتریمازول

کلوتریمازول واژینال برای درمان عفونت های مخمر واژن در بزرگسالان و کودکان 12 سال به بالا استفاده می شود. کلوتریمازول عضو گروهی از داروهای ضد قارچ به نام ایمیدازول است. این دارو با جلوگیری از رشد قارچ هایی که باعث ایجاد عفونت می شوند، عمل می کند.

دوز مصرف کلوتریمازول واژینال

کلوتریمازول واژینال | پزشکت

این دارو فقط برای استفاده واژن تجویز می شود. استفاده خوراکی از این دارو ممنوع است. قبل و بعد از استفاده از این دارو باید دست های خود را بشویید. قبل از استفاده دستورالعمل های موجود در کاتالوگ را با دقت بخوانید. در صورتی که از قرص کلوتریمازول استفاده می کنید، یک قرص را آماده کرده و در اپلیکاتور قرار دهید.

سپس به پشت بخوابید و نوک اپلیکاتور را به آرامی داخل واژن قرار داده و پیستون را فشار دهید تا قرص به داخل واژن آزاد شود. اپلیکاتور را به آرامی خارج کنید. اپلیکاتور را با آب گرم و صابون خوب بشویید. در فواصل منظم از این دارو استفاده کنید. دوره کامل درمان را، حتی اگر فکر می کنید سلامتی تان را بدست آورده اید، طبق دستورالعمل پزشک دوره مصرف دارو خود را تا پایان ادامه دهید.

در مورد استفاده از این دارو برای کودکان با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. اگرچه استفاده از این دارو برای دختران 12 سال به بالا طبق دستور پزشک بلامانع است، اما در استفاده از آن باید دقت شود.

اگر فکر می کنید مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده اید و احتمال اوردوز وجود دارد، بلافاصله با یک کلینیک پزشکی یا اورژانس تماس بگیرید.

نحوه مصرف داروی کلوتریمازول واژینال

این دارو به شکل های مختلف در دسترس است. معمولا افراد تمایل دارند از کرم های کلوتریمازول استفاده کنند. این کرم در قسمت داخلی واژن استعمال می شود. همچنین ممکن است روی پوست اطراف واژن نیز استفاده شود. این کرم بسته به دستورالعمل محصول، معمولا روزی یک بار در زمان خواب، برای 3 یا 7 روز متوالی استفاده می شود.

همچنین ممکن است این کرم دو بار در روز، و تا حداکثر 7 روز در اطراف قسمت خارجی واژن استفاده شود. دستورالعمل های موجود در نسخه یا برچسب بسته بندی دارو را با دقت بخوانید و در صورت داشتن سوال با پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

سلامت بانوان

از کلوتریمازول دقیقاً طبق دستور پزشک استفاده کنید و بیشتر یا کمتر از دوز درمانی استفاده نکنید. کلوتریمازول واژینال بدون نسخه پزشک (بدون نسخه) در دسترس است. اگر اولین بار است که دچار خارش و احساس مشکل در واژن می شوید، قبل از استفاده از کلوتریمازول با یک پزشک مشورت کنید. اگر قبلاً یک پزشک تشخیص داده است که به عفونت مخمر واژن مبتلا هستید و یا علائم مشابه دیگری دارید، می توانید از این کرم استفاده کنید.

در صورت استعمال صحیح، شما باید در سه روز اول درمان با کلوتریمازول، احساس بهتری داشته باشید. اگر علائم شما بهبود نیافت یا بدتر شد، با یک ‌پزشک تماس بگیرید.

مراحل استفاده از کلوتریمازول واژینال

کلوتریمازول واژینال | پزشکت

برای استفاده از کرم کلوتریمازول در ناحیه خارج واژن، با استفاده از انگشت خود مقدار کمی از کرم را در ناحیه آسیب دیده پوست بمالید.

برای استفاده از کرم کلوتریمازول به صورت داخل واژنی، دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا داروساز یا اطلاعات کاتالوگ دارو را به دقت دنبال کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

 • اپلیکاتور مخصوص را که آغشته به کرم است، تا میزان مشخص شده پر کنید.
 • به پشت دراز بکشید و زانوها را به سمت بالا قرار داده و سپس پاهایتان‌ را از هم باز کنید. همچنین می توانید بایستید و سپس پاها را باز کرده و زانوها را خم کنید.
 • اپلیکاتور را به آرامی وارد واژن کرده و پیستون را فشار دهید تا دارو آزاد شود.
 • اپلیکاتور را به آرامی بیرون بکشید.
 • اگر اپلیکاتور یکبار مصرف است، آن را دور بیاندازید.اگر اپلیکاتور قابل استفاده مجدد است، اجزای آن را جدا کرده و پس از هر بار استفاده با آب و صابون تمیز کنید
 • برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را سریعا پس از استفاده بشویید.

این دارو ممکن است در موارد دیگری نیز تجویز شود. از دکتر و یا داروساز خود برای کسب اطلاعات بیشتر سوال بپرسید.

نکات مهم در استفاده از داروی کلوتریمازول

کلوتریمازول واژینال | پزشکت

اگر به کلوتریمازول، سایر داروها یا سایر ترکیبات کرم واژنی کلوتریمازول حساسیت دارید، حتما به پزشک و داروساز خود بگویید. از داروساز خود لیستی از مواد تشکیل دهنده این دارو را بخواهید.

به پزشک و داروساز خود بگویید که کدام‌ داروهای نسخه ای و دارو های بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می کنید و یا قصد دارید آن را مصرف کنید. ممکن است پزشک شما نیاز به تغییر دوزهای داروهای شما داشته باشد یا از نظر بروز عوارض جانبی آن را به دقت کنترل کند.

در صورت داشتن درد در قسمت پایین شکم، کمر یا شانه به پزشک خود اطلاع دهید. تب، لرز، حالت تهوع، استفراغ یا ترشحات بدبو از واژن، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی یاAIDS حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید. اگر به طور مکرر و مزمن دچار عفونت مخمر واژن شده باشید، باید با پزشک درباره این موضوع صحبت کنید.

اگر باردار هستید، یا در دوران شیردهی قرار دارید و یا قصد باردار شدن را دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر همزمان با مصرف داروی کلوتریمازول باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

در زمان استفاده از کلوتریمازول، می توانید رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک رژیم غذایی خاصی را تجویز کرده باشد.

در صورت فراموش کردن یک دوز، چه کاری باید انجام داد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری استفاده کنید. با این حال، اگر تقریبا همزمان با نوبت دوز بعدی متوجه فراموشی دوز قبلی شدید، از دوز فراموش شده صرف نظر کرده و برنامه منظم دوز خود را ادامه دهید. برای جبران یک وعده فراموش شده از مصرف دو دوز همزمان پرهیز کنید.

عوارض جانبی احتمالی کلوتریمازول

کلوتریمازول واژینال | پزشکت

کلوتریمازول ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. در صورت بروز یا تشدید علائم غیر معمول، به پزشک خود اطلاع دهید. افزایش سوزش، خارش یا تحریک واژن از جمله این علائم است.

برخی از عوارض جانبی می توانند جدی باشند. اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، استفاده از کلوتریمازول را متوقف کنید و بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • لرز
 • راش
 • کندوها
 • دل درد
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • ترشحات غیرطبیعی و بد بو

نگهداری و معدوم سازی کلوتریمازول

این دارو را باید در ظرفی که داخل آن قرار دارد، کاملاً بسته بندی شده و دور از دسترس کودکان نگه دارید. آن را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت بیش از حد نگهداری کنید (برای مثال این دارو را نباید در حمام نگهداری کرد).

دور نگه داشتن همه داروها از دید و دسترس کودکان بسیار مهم است زیرا بسیاری از ظروف (از قبیل نگهدارنده های قرص هفتگی و انواع مخصوص قطره های چشمی، کرم ها، پماد ها و داروهای استنشاقی) در برابر اقدامات کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند به راحتی آنها را باز کنند.

برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش های دارو را محکم ببندید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید. دارو را در مکانی دور از دسترس و دید کودکان قرار دهید.

داروهای غیر قابل استفاده و اضافی باید به روش های خاصی دفع شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و افراد دیگر نمی توانند آنها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را به توالت بریزید. با پزشک و داروساز خود درباره ی روش های صحیح دفع داروها مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد کلوتریمازول

در صورت مصرف خوراکی کلوتریمازول، سریعا با یک کلینیک پزشکی یا اورژانس تماس بگیرید. اگر فرد به زمین افتاده و با مشکل تنفسی رو به رو است یا نفس نمی کشد، سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

 • به یاد داشته باشید که در تمام جلسات ویزیت پزشک شرکت کنید.
 • هر سوالی در مورد کلوتریمازول دارید می توانید از داروساز خود بپرسید.
 • اگر 7 روز پس از شروع درمان با کلوتریمازول هنوز علائم عفونت را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

مهم است که یک لیست مکتوب از تمام داروهای نسخه ای و بدون نسخه و همچنین سایر محصولات مانند ویتامین ها، مواد معدنی یا سایر مکمل های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می کنید یا در بیمارستان بستری می شوید باید این لیست را به همراه داشته باشید.

به یاد داشته باشید که باید این دارو را طبق دستور پزشک و تا پایان دوره درمان تعیین شده توسط پزشک مصرف کنید. از قطع خودسرانه مصرف این دارو خودداری کنید. از مصرف بیش از اندازه این دارو بپرهیزید.

نهایتا، اگر سوالی درباره ی نحوه مصرف، عوارض، علائم بهبودی و یا سایر موارد دارید، با یک پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

5 / 5. تعداد رای ها: 1

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!