بیماری های غددبیماری های کلیه و مجاری ادرارکودکان

درمان خانگی برای زردی

زردی زمانی که سطح بیلی روبین در خون افزایش پیدا کند، رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. این وضعیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به زرد شدن پوست و چشمان شود. زردی ممکن است یک علامت بیماری زمینه‌ای باشد و برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از به درمان پزشکی نیاز دارد اما برخی درمان های خانگی برای زردی وجود دارند که ممکن است در تسکین علائم تا حدودی موثر باشند. برهمین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت به بررسی درمان های طبیعی مختلف برای زردی و چند نکته برای پیشگیری از آن بپردازیم.

به طور کلی بهترین درمان های خانگی برای درمان زردی، عبارتند از:

فتوتراپی

فتوتراپی، یک روش درمانی پرکاربرد برای درمان زردی در نوزادان است. با این حال، بررسی های صورت گرفته نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور خورشید 6.5 برابر از فتوتراپی در درمان موثرتر است.

آب نیشکر

آب نیشکر دارای اثرات ضد التهابی، ضد درد، ضد هیپرگلیسمی، ادرارآور و محافظ کبد است. حتی مصرف آن به تقویت کبد و درمان زردی کمک می کند. برای این منظور به شما توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود یک تا دو لیوان آب نیشکر بنوشید.

رزماری و زردی || پزشکت

اسانس رزماری

اسانس رزماری، اثرات سم زدایی و محافظت از کبد را از خودش نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. از این رو، ممکن است برای درمان زردی مناسب باشد.

12 قطره روغن رزماری را با 30 میلی لیتر از هر روغن حامل مخلوط کنید.

این مخلوط را به صورت موضعی روی شکم و ناحیه کبد خود بمالید و به آرامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ماساژ دهید. بگذارید این اسانس روی پوست شما بماند تا جذب بدن شود. این کار را یک بار در روز انجام دهید تا زمانی که متوجه بهبودی وضعیت خود شوید.

اسانس لیمو

اسانس لیمو، به دلیل عملکرد محافظتی خود در برابر آسیب های کبدی شناخته شده و معروف است. همچنین خواص آنتی اکسیدانی از خود نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. این خواص اسانس لیمو ممکن است به درمان زردی و بهبود سلامت کبد کمک کند.

12 قطره اسانس لیمو را به 30 میلی لیتر روغن حامل دلخواه خود اضافه و آن را خوب مخلوط کنید و آن را روی تمام شکم و درست بالای ناحیه کبد بمالید. بگذارید روی آن بماند تا کاملا جذب شود. این کار را یک بار در روز انجام دهید.

شیر بز

شیر بز سرشار از بسیاری از مواد مغذی حیاتی بوده و برای بزرگسالان و برای نوزادان مفید است. وجود آنتی بادی در آن به درمان زردی کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. برای این منظور بهتر است یک فنجان شیر بز مصرف کنید.

انگور سبز || پزشکت

آب انگور سبز

انگور سبز خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و حاوی فیبر است. حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند هضم را آسان و از آسیب کبدی در طول متابولیسم جلوگیری کند. مواد مغذی مفید برای کبد موجود در انگور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به درمان زردی کمک کند.

سیر

آلیسین موجود در سیر، خواص آنتی اکسیدانی قوی از خود نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. حتی ممکن است به سم زدایی کبد و تسریع بهبودی از زردی کمک کند. چند حبه سیر خرد شده را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. از طرف دیگر، می‌توانید حبه‌های سیر را مستقیماً بجوید.

زنجبیل

زنجبیل دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی و کاهش چربی خون است. عملکرد کبد را تقویت کرده و ممکن است به درمان زردی کمک کند. یک یا دو قطعه زنجبیل را به یک فنجان آب اضافه کنید. آن را در یک قابلمه به جوش بیاورید. اجازه دهید 5 دقیقه دم بکشد و سپس آن را صاف کنید. در حالی که گرم است آن را مصرف کنید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید زنجبیل را به عنوان جایگزین به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

آب لیمو

آب لیمو، دارای آنتی اکسیدان های قوی است که به باز کردن انسداد مجاری صفراوی کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. حتی ممکن است باعث سلامت کبد شود و از آسیب بیشتر محافظت کند. آب نصف لیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید. خوب مخلوط کرده و مقداری عسل به آن اضافه کنید. بلافاصله آب لیمو را بنوشید.

ویتامین D

از آنجایی که نوزادان تازه متولد شده به سختی در معرض نور خورشید قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند، اغلب دچار کمبود ویتامین D هستند.  مطالعات نشان داده است، نوزادان مبتلا به زردی نسبت به سایر نوزادان دچار کمبود ویتامین D هستند. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند روزانه به 400 واحد بین المللی ویتامین D نیاز دارند. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان قطره هایی از این ویتامین را به آنها داد یا مادر آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند غذاهای غنی از ویتامین D مانند تخم مرغ، پنیر و ماهی را بیشتر مصرف کند.

ماست و زردی || پزشکت

ماست

ماست پروبیوتیک، ممکن است با تنظیم کلونی های باکتریایی در بدن کاهش سطح بیلی روبین را کاهش دهد. از این رو، مادران در دوران شیردهی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند مصرف ماست پروبیوتیک را برای کمک به بهبودی نوزادشان افزایش دهند.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی حاوی ترکیبی به نام لیکوپن است. لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی است و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به سم زدایی کبد کمک کند.

برای درمان زردی خود با گوجه فرنگی، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید آنها را در قابلمه ای بجوشانید. مخلوط را صاف کرده و پوست گوجه فرنگی را جدا کنید. گوجه فرنگی های پخته شده را با آب آن مخلوط کنید. این آب میوه را بنوشید. این کار را هر روز یک بار به مدت چند هفته انجام دهید.

ریحان مقدس

ریحان (Ocimum sanctum) از عملکرد های کبدی محافظت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. این خاصیت ممکن است برای کبد مفید باشد و حتی در درمان زردی موثر باشد. چند برگ ریحان مقدس (10 تا 12) را بجوید. اگر طعم آن برای شما تند است، برگ ها را آسیاب کنید و آنرا به آب میوه مورد علاقه خود اضافه کنید. این کار را 3 بار در روز انجام دهید.

پونه کوهی

پونه کوهی یک آنتی اکسیدان قوی بوده و ممکن است به تجزیه مولکول های بیلی روبین و درمان زردی کمک کند.

یک تا دو قاشق چایخوری برگ پونه کوهی را به یک فنجان آب اضافه کنید. آن را در یک قابلمه به جوش بیاورید. 5 دقیقه بجوشانید و صاف کنید. هنگامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که چای کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خنک شد، بلافاصله آن را بنوشید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید برای طعم بهتر آن، مقداری عسل به چای اضافه کنید. این کار را 3 بار در روز انجام دهید.

پاپایا

از برگ های پاپایا در طب چینی برای درمان زردی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. برگ ها منابع غنی آنزیم هایی مانند پاپائین و کیموپاپائین هستند . این آنزیم ها ممکن است از سلامت گوارش حمایت کرده و مشکلات کبدی مانند زردی را درمان کنند.

برگ های پاپایا را آسیاب کنید تا به شکل خمیر درآید. این مخلوط را صاف کنید تا آب آن به دست آید. نصف قاشق غذاخوری از این آب میوه و یک قاشق غذاخوری عسل را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید.

پرهیز از الکل || پزشکت

راهکارهای پیشگیری از زردی در بزرگسالان

به غیر از این درمان ها، چند نکته دیگر وجود دارد که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید برای پیشگیری از زردی دنبال کنید، از جمله:

 • از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • سطح کلسترول خود را مدیریت کنید.
 • آب تمیز و جوشیده بنوشید و غذای تازه بخورید.
 • وزن مناسب خود را به دست آورید و آن را حفظ کنید.

اما مصرف برخی از غذاها ممکن است وضعیت و علائم شما را تشدید کنند، از جمله:

 • قند
 • نمک
 • گوشت
 • محصولات لبنی

هضم این غذاها بسیار سخت است و در نهایت باعث تشدید بیماری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. بنابراین، برای تسهیل بهبودی سریعتر از زردی، از مصرف آنها خودداری کنید.

علل و عوامل خطر زردی در نوزادان

زردی، به دلیل بیلی روبین اضافی در بدن در بزرگسالان و نوزادان رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. بیلی روبین یک محصول زائد است که در نتیجه تجزیه گلبول های قرمز تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این ترکیب در بدن شما تجزیه شده و از طریق مدفوع دفع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

قبل از تولد، نوزادان شکل متفاوتی از هموگلوبین دارند که پس از تولد به سرعت شروع به تجزیه شدن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و سطح بیلی روبین را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که باید از بدن آنها دفع شود.

اما در برخی شرایط کبد نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بیلی روبین را به همان سرعتی که تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، دفع کند و از این رو، ممکن است منجر به هیپربیلی روبینمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و زردی در نوزادان شود.

سایر علل و عوامل خطر زردی در نوزادان، عبارتند از:

 • تولد زودرس
 • کبودی هنگام زایمان
 • ناسازگاری گروه خونی مادر و نوزاد
 • بیماری های زمینه ای مانند کم خونی سلول داسی شکل، بیماری کبد و سپسیس.
 • زردی شیردهی. این وضعیت زمانی رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که نوزاد در هفته اول تولد به خوبی شیر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خورد.
 • زردی شیر مادر. زمانی رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که ترکیبات خاصی در شیر مادر با تجزیه بیلی روبین تداخل کنند.

علل و عوامل خطر زردی در بزرگسالان

عوامل خطر برای زردی یا سطوح بالای بیلی روبین در بزرگسالان عبارتند از:

 • شرایط ارثی
 • مصرف الکل
 • انواع زردی
 • مصرف داروهای خاص
 • انگل هایی مانند فلوک های کبدی
 • قرار گرفتن در معرض انواع مختلف هپاتیت ویروسی
 • بیماری های زمینه ای مانند مالاریا، کم خونی داسی شکل، سیروز، سرطان، سنگ کیسه صفرا و اختلالات خود ایمنی.

زردی در بزرگسالان انواع مختلفی دارد، از جمله:

 • پیش کبدی: این نوع زردی ناشی از تجزیه بیش از حد گلبول های قرمز خون است که بر توانایی کبد برای متابولیسم بیلی روبین غلبه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
 • هپاتوسلولار: وقتی کبد توانایی خود را برای متابولیسم بیلی روبین از دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، به زردی سلولی کبدی منجر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
 • زردی پس از کبد: هنگامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که انسدادی در تخلیه بیلی روبین از بدن شما وجود دارد، منجر به زردی پس از کبدی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

نمودار سطح زردی

رایج ترین روش برای آزمایش سطح بیلی روبین از طریق آزمایش خون است، اگرچه آزمایش مایع آمنیوتیک و آزمایش ادرار نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند نتایج قابل اعتمادی را ارائه دهد. این آزمایش سطح بیلی روبین کونژوگه و غیر کونژوگه را اندازه گیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

سطح طبیعی بیلی روبین در بزرگسالان از 0.2 میلی گرم در دسی لیتر تا 1.2 میلی گرم در دسی لیتر است. هر سطح بالاتر از این، به عنوان سطح غیرطبیعی در نظرگرفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و خطر ابتلا به زردی در فرد افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد.

سطح بیلی روبین نوزادان نباید بیش از 5 میلی گرم در دسی لیتر باشد. نوزادانی که سطح بیلی روبین آنها پس از چند روز تولد از این سطح بالاتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود نیز در معرض خطر ابتلا به زردی قرار دارند.

به محض بروز علائم با پزشک مشورت کنید زیرا زردی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند نشان دهنده بسیاری از بیماری های شدید مانند هپاتیت، نارسایی کبد و برخی شرایط هماتولوژیک باشد.

سوالات متداول

زردی در نوزادان چقدر طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد؟ زردی در نوزادان، به ویژه زردی شیر مادر، ممکن است از 3 تا 12 هفته طول بکشد.

بهترین غذاها برای بیماران مبتلا به زردی چیست؟ رژیم غذایی حاوی میوه های تازه، سبزیجات، ماهی، غلات کامل و آجیل ممکن است برای مبتلایان به زردی مناسب باشد.

برای درمان زردی نوزاد چه مدت باید در معرض نور خورشید قرار گیرد؟ برای درمان زردی نوزاد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید او را از طریق یک پنجره شیشه ای بسته به مدت 15 دقیقه، چهار بار در روز در معرض نور خورشید قرار دهید.

منبع
stylecraze

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا