لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

10 مزیت روغن اکالیپتوس برای بدن

روغن اکالیپتوس|| پزشکت
فهرست مطالب

فواید و مزایای استفاده از روغن اکالیپتوس برای بدن عمدتاً به توانایی آن در کاهش التهاب و جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد مربوط می شود. از طرفی هم به نظر می رسد استنشاق بخار ناشی از آن علائم آسم را تسکین می دهد. نحوه استفاده از این روغن راحت است و به سادگی می توانید آن را به آب گرم حمام خود اضافه کنید. برخی افراد همچنین معتقدند که استفاده از روغن اکالیپتوس برای مو مفید است، اما شواهد علمی کمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

برهمین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله هر آنچه که در مورد مزایای سلامتی روغن اکالیپتوس، عوارض جانبی بالقوه و نحوه استفاده آن بدانید را مورد بررسی قرار دهیم. پس قبل از مصرف آن بهتر است این مقاله از پزشکت را تا انتها بخوانید.

روغن اکالیپتوس چیست؟

روغن اکالیپتوس از برگ های بیضی شکل درخت اکالیپتوس بومی استرالیا ساخته می شود. برای استخراج این روغن، برگ ها را خشک، خرد و تقطیر می کنند. اکالیپتوس جزء اصلی این اسانس است و به دلیل خواص ضد درد و ضد التهابی کاملا مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است. همچنین از آن به عنوان یک درمان برای سرماخوردگی، زخم و عفونت و برای تسکین دردهای عضلانی استفاده می شود. حتی این روغن به عنوان ماده اصلی در بسیاری از محصولات مانند نمک حمام، پاک کننده ها، خمیرها، خوشبو کننده های دهان و تنتور استفاده می شود. علاوه بر این، به خاطر رایحه قوی، چوبی مانند و خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد درد محبوبیت خاصی دارد.

اکالیپتوس || پزشکتفواید روغن اکالیپتوس برای سلامتی

روغن اکالیپتوس به عنوان یک خلط آور است. به نحوی که استنشاق این روغن تا حدودی می تواند گرفتگی بینی، احتقان، زخم ها، سردرد و عفونت های میکروبی را برطرف کند.

پاکسازی سینوس، بهبود سرماخوردگی و آنفولانزا

روغن اکالیپتوس به کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند. اکالیپتوس دارای خواص ضد التهابی و ضد احتقان است. به طور سنتی، این روغن برای درمان احتقان بینی، آسم، آبریزش بینی، سرفه، سینوزیت و گلودرد کاربرد دارد. روغن اکالیپتوس حاوی مواد شیمیایی گیاهی به نام مونوترپن ها از جمله سینئول، ترپینئول و پینن است.

بررسی ها نشان می دهد که استنشاق روغن (به عنوان بخشی از رایحه درمانی) همراه با سایر اسانس ها علائم رینیت آلرژیک را تسکین خواهد داد. حتی استنشاق روغن آروماتراپی می تواند یک درمان مکمل مطمئن و موثر برای بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به رینیت آلرژیک باشد.

کمک به درمان بیماری های ریوی

در طب سنتی از روغن اکالیپتوس برای درمان اختلالات تنفسی حاد و مزمن استفاده می شود. چون به نظر می رسد جزء فعال اصلی آن، اکالیپتول یا 1،8-سینئول، خواص ضد التهابی و ضد عفونی برای عفونت ریه و التهاب دارد. ترکیبات روغن اکالیپتوس همچنین ممکن است با پاتوژن های انسانی مقاوم به دارو مانند مایکوباکتریوم توبرکلوزیس و استافیلوکوکوس اورئوس مبارزه کند.

تسکین دهنده گلودرد

طبق طب سنتی، روغن اکالیپتوس ممکن است به تسکین گلودرد کمک کند. همچنین در طب عامیانه از روغن آن برای درمان فارنژیت، در میان سایر عفونت ها استفاده می شود. آرومادندرن، ترکیبی از اسانس اکالیپتوس است که می توانند، در برابر میکروب های عامل گلودرد موثر باشند.

تسکین درد و التهاب

استفاده از روغن اکالیپتوس می تواند عضلات را شل کرده و به تسکین درد کمک کند. همچنین ممکن است سردرد را تسکین دهد. ترکیبی از روغن‌های ضروری (از جمله روغن اکالیپتوس) اثر آرامش‌بخش ذهنی دارد. این روغن می تواند برای درمان سردرد استفاده شود، اگرچه تحقیقات بیشتری برای اثبات این اثر باید صورت بگیرد. اما به طور کلی به نظر می رسد رقیق کردن روغن با روغن حامل و استفاده از آن در ناحیه آسیب دیده ممکن است به درمان سردرد کمک کند.

اکالیپتوس از سنتز ترکیبات پیش التهابی (سیتوکین ها) در سیستم ایمنی بدن جلوگیری می کند. بررسی های صورت گرفته بر روی موش و انسان ها نشان می دهد استفاده از آن خواص ضد درد دارد. استنشاق روغن‌های اکالیپتوس باعث کاهش درد، تورم و التهاب در بیماران تحت مراقبت های بعد از عمل می شود. علت این مزیت اکالیپتوس می‌تواند اثر مواد خوشبو کننده آن بر مغز (مراکز بویایی) باشد. بوهای تند می تواند سیستم عصبی مرکزی (CNS) را برای ترشح سروتونین تحریک کند که در مدیریت درد و التهاب نقش دارد.

مدیریت عفونت های قارچی

ترکیبات زیست فعال روغن اکالیپتوس دارای فعالیت ضد قارچی و قارچ کش قوی هستند. آنها به مبارزه با چندین گونه قارچ کمک می کنند.

طبق آزمایشات آزمایشگاهی، این روغن در برابر شش سویه قارچی بیماری زا موثر است. برهمین اساس به نظر می رسد روغن اکالیپتوس را می توان برای مدیریت عفونت های قارچی مانند عفونت ناخن پا و بستر ناخن، اونیکومیکوز سطحی و غیره استفاده کرد.

دافع حشرات

پشه ها و سایر حشرات حامل بیماری هایی هستند که برخی از آنها ممکن است برای سلامتی بدن مضر باشند. در یک بررسی صورت گرفته، یک اکالیپتوس لیمویی 30 درصدی به عنوان یک دافع پشه بالقوه عمل کرد. ترکیبی از اسانس های اکالیپتوس و میخک به عنوان یک دافع پشه موثر و ایمن عمل می کند. علاوه بر این، وقتی روغن چریش را با اکالیپتوس مقایسه می‌کنید، روغن اکالیپتوس در غلظت‌های پایین‌تر در برابر لارو پشه مؤثرتر بود.

توجه: بسیاری از روغن‌های ضروری مانند اکالیپتوس برای حیوانات خانگی بی خطر نیستند. بنابراین، احتیاط کنید و در صورت بروز هر گونه شرایط اضطراری با دامپزشک مشورت کنید.

درمان و مدیریت بوی بد دهان

خواص ضد باکتریایی روغن‌های اکالیپتوس ممکن است در مبارزه با میکروب های موجود در دهان که باعث ایجاد بوی بد می شوند موثر باشد. برای همین از این روغن به عنوان یک دهانشویه طبیعی استفاده می شود که به مبارزه با بوی بد دهان کمک می کند. بسیاری از انواع دهانشویه حاوی روغن اکالیپتوس به عنوان یک ماده فعال هستند. علاوه بر این، این اسانس ممکن است از ایجاد پلاک نیز جلوگیری کند. 1-2 قطره روغن اکالیپتوس را به آب اضافه کنید و آن را غرغره کنید و سپس تف کنید. به یاد داشته باشید که نباید آن را قورت داد.

درمان زخم

روغن اکالیپتوس برای درمان زخم ها و سوختگی های جزئی استفاده شده است. طبق بررسی های صورت گرفته، این روغن می تواند به طور موثر التهاب و خطر بروز عفونت را کاهش دهد و سرعت بهبودی را بهبود بخشد. خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی این روغن ممکن است به مبارزه با تبخال، نیش حشرات، بریدگی و تاول کمک کند. علاوه بر این، خواص ضد التهابی روغن اکالیپتوس می تواند در تسکین علائم تبخال موثر باشد. با این حال، تحقیقات محدودی برای اثبات این ادعاها در دسترس است.

ارتقاء سلامت پوست و درمان آکنه

بررسی ها نشان می دهد استفاده از این روغن با کاهش اندازه غدد سباسه تولید سبوم را کمتر می کند و از این رو در درمان آکنه تا حدودی موثر شناخته شده است. روغن اکالیپتوس همچنین برای درمان آبسه، سپسیس، درماتیت باکتریایی، پای ورزشکاران، عفونت‌های قارچی، نیش حشرات، زونا، زخم‌ها، سوختگی‌ها، کورک و آبله مرغان استفاده می‌شود.

توجه: هرگز روغن اکالیپتوس (یا هر روغن ضروری) را مستقیماً روی پوست خود استفاده نکنید. ممکن است واکنش های آلرژیک و بثورات پوستی را تجربه کنید. این مورد تقریباً در مورد تمام اسانس های رقیق نشده صدق می کند. چند قطره از این روغن را به روغن حامل مانند روغن نارگیل اضافه کنید و مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

به عنوان نگهدارنده غذا

روغن اکالیپتوس یک نگهدارنده طبیعی مواد غذایی است. ترکیبات اصلی آن لیمونن، ترپینن، پینن و سینئول و دارای خواص ضد قارچی هستند. این روغن از انواع غذاها و نوشیدنی ها در برابر اثر مخمرهای فاسد کننده (Saccharomyces cerevisiae) محافظت می کند. از این رو، می تواند به عنوان یک نگهدارنده بالقوه مواد غذایی عمل کند.

روغن‌های ضروری از دیرباز برای ارتقای سلامت انسان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در میان آنها، روغن‌های اکالیپتوس در رتبه اول قرار دارد. بخشی از تحقیقات برخی از فواید روغن را تایید کرده است. علاوه بر مواردی که گفتیم، این روغن کاربردهای دیگری نیز دارد.

چگونه از روغن اکالیپتوس استفاده کنیم؟

برای استفاده موثرتر و بهتر این روغن می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

رایحه درمانی: چند قطره روغن اکالیپتوس را به دیفیوزر اضافه کنید. یا می توانید چند قطره از آن را در حمام خود بپاشید.

برگ ها: یک کیسه توری پر از برگ های اکالیپتوس را در حمام خود آویزان کنید یا آنها را به آب حمام خود اضافه کنید.

چای: از برگ های تازه اکالیپتوس برای تهیه چای یا کیسه های چای ساخته شده از برگ های آسیاب شده استفاده کنید.

تمیز کننده طبیعی کف: می توانید یک قاشق چای خوری روغن اکالیپتوس را به یک سطل آب داغ اضافه کنید. از این برای شستن و شستشوی کف استفاده کنید. این روغن به عنوان یک ضد عفونی کننده یا یک پاک کننده طبیعی کف عمل می کند.

خوشبو کننده: این روغن با بوی تند یک خوشبو کننده عالی است. چند قطره به حلقه مقوایی داخلی رول های توالت اضافه کنید. یا آن را در قسمت هایی از دستشویی خود قرار دهید که آب به آنجا نمی رسد. همچنین می توان از آن برای رفع بوی بد کفش، سطل زباله و سطل های کمپوست استفاده کرد.

خاصیت اکالیپتوس || پزشکتروش توصیه شده برای مصرف روغن اکالیپتوس چیست؟

برخی شواهد نشان می دهد که مصرف خوراکی روغن ممکن است تا حدودی با بروز برخی عوارض احتمالی و مسمومیت همراه باشد. بنابراین، از مصرف خوراکی این روغن خودداری کنید.

مطالعات علمی نشان می دهد که دوزهای کمتر از 2-3 میلی لیتر ممکن است منجر به دست دادن خفیف هوشیاری شود. بیمارانی که حدود 5-4 میلی لیتر یا بیشتر از روغن اکالیپتوس خالص (100%) دریافت می کنند، کاملاً بیهوش می شوند.

شما می توانید از فرمولاسیون حاوی 0.5 تا 3 درصد از این روغن یا عصاره برای استفاده موضعی استفاده کنید.

درمان با روغن اکالیپتوس برای نوزادان و کودکان توصیه نمی شود. مطالعات نشان داده اند که 3-5 میلی لیتر از 100٪ روغن اکالیپتوس در کودکان می تواند منجر به بروز عوارض جدی و حتی کشنده شود.

سوالات متداول

آیا می توانید بیش از حد روغن اکالیپتوس استنشاق کنید؟ برخی شواهد استنشاق روغن اکالیپتوس را با تشنج های احتمالی مرتبط می کند، اما تحقیقات در این زمینه کافی نیست.

آیا روغن اکالیپتوس برای رشد مو موثر است؟ چگونه از آن استفاده کنیم؟ هیچ تحقیقی مبنی بر اینکه روغن اکالیپتوس بتواند رشد مو را تقویت کند وجود ندارد. با این حال، ممکن است به از بین بردن شپش سر کمک کند. در یک مطالعه، اکثر افرادی که از محلولی با روغن اکالیپتوس به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده استفاده می کردند، دریافتند که شپش سر را از بین می برد.

آیا روغن اکالیپتوس برای خواب مفید است؟ استنشاق روغن اکالیپتوس ممکن است باعث ایجاد احساس آرامش شود و خواب را تقویت کند. تحقیقات بیشتری برای اثبات این اثرات مورد نیاز است.

آیا روغن‌های اکالیپتوس برای کووید موثر است؟ روغن های ضروری به عنوان یک جایگزین موثر برای درمان کووید-19 عمل می کنند. وجود اکالیپتول در روغن اکالیپتوس می تواند به عنوان یک مهار کننده بالقوه در برابر کووید مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای اثبات این ادعاها باید صورت بگیرد.

چند بار در روز می توان با اکالیپتوس بخار داد؟ می توانید 2 تا 3 بار در روز با اکالیپتوس بخار دهید. حداقل پنج دقیقه یا طبق توصیه پزشک این کار باید انجام شود.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!