لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

7 علت بوی بد دهان در کودکان و درمان آن

7 علت بوی بد دهان در کودکان  | پزشکت

فهرست مطالب

7 علت بوی بد دهان در کودکان

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

بوی بد دهان در کودکان نوپا شایع تر بوده و معمولا در هنگام بیدار شدن از خواب و یا پس از خوردن غذا احساس می شود. این بوی بد اغلب به دلیل فعالیت باکتریها در دهان، بینی یا دندان ها رخ می دهد. بوی بد دهان معمولا ناشی از دلایل بسیار مختلفی است، در برخی از کودکان بوی بد دهان می تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد. اما با این حال بوی بد دهان وضعیت نگران کننده ای نبوده و به راحتی قابل درمان است.

7 علت بوی بد دهان در کودکان نوپا

7 علت بوی بد دهان در کودکان  | پزشکت

بوی بد دهان حتی در کودکان نوپای سالم نیز می تواند یک مشکل شایع باشد. اگر کودک نوپای شما از بوی بد دهان یا هالیتوز رنج می برد، باید ابتدا دلیل آن را بفهمید.

شایع ترین دلایل بوی بد دهان در کودکان نوپا عبارت است از:

خشکی دهان

خشکی دهان می تواند منجر به بوی بد دهان شود. اگر کودک نوپای شما به دلیل گرفتگی بینی از طریق دهان نفس می کشد، پس احتمال دارد دچار بوی بد دهان شود. زیرا نفس کشیدن از طریق دهان باعث رشد باکتریهای بی هوازی دهان، تولید مخاط بیش از حد در گلو، کمبود اکسیژن و بزاق می شود. این وضعیت در نهایت منجر به دفع ترکیبات بدبویی به نام ترکیبات آلی فرار یا VSC از باکتری ها می شود.

سایر عادات کودک نوپا مانند مکیدن انگشت شست یا بردن گوشه پتو به داخل دهان نیز ممکن است باعث خشک شدن آب دهان کودک و در نتیجه رشد باکتری ها شود.

بهداشت ضعیف دهان و دندان

بهداشت ضعیف دهان و دندان ها و خرده های مواد غذایی که برای مدت طولانی در دهان کودک باقی می مانند ممکن است منجر به بوی بد دهان شود. باکتری های دهان نسبت به ذرات غذایی که در بین دندان ها گیر کرده، و یا در پشت زبان یا روی سطح لوزه ها باقی مانده اند با ایجاد ترکیبات آلی فرار که بد بو هستند واکنش نشان می دهد. به همین علت بهداشت ضعیف دهان و دندان یکی از 7 علت مهم بوی بد دهان در کودکان نوپا می باشد.

وجود جسم خارجی در بینی

یکی از 7 علت بوی بد دهان در کودکان نوپا وجود جسم خارجی در بینی و مسدود شدن راه تنفسی کودک است. کودکان نوپا ممکن است در حین بازی ذرات ریز غذایی مانند لوبیا، نخود فرنگی یا حتی تکه های اسباب بازی را در سوراخ بینی خود قرار دهند. این مساله باعث گرفتگی حفره های بینی شده و کودک مجبور می شود از طریق دهان نفس بشکد. در نتیجه فعالیت میکروب های موجود در دهان بیشتر شده و باعث ایجاد بوی بد دهان می شود.

آبسه دندان

مراقبت ضعیف از دندان ها باعث ابتلا به مشکلاتی مانند آبسه و جرم و پلاک دندان ها می شود. آبسه دندان غده ای عفونی و پر از مایعات چرک است که در اطراف ریشه دندان خراب ایجاد می شود. ابتلا به آبسه دندان یکی از مهمترین علت های بوی بد دهان در کودکان است. پلاک دندان نیز لایه نرم و چسبناکی است که بر روی دندان ها و لثه تشکیل شده و باعث تجمع میکروب و بوی بد دهان می شود. استفاده از رژیم غذایی مناسب برای کودکان می تواند به تقویت لثه و دندان های کودک کمک کند. حتی تا حد زیادی از ابتلا به مشکلات دهان و دندان پیشگیری کند.

مصرف غذاهای تند

7 علت بوی بد دهان در کودکان  | پزشکت

یکی از 7 علت بوی بد دهان در کودکان نوپا مصرف غذاهای تند است. خوردن غذاهای تند مانند پیاز و سیر ممکن است باعث بوی بد دهان در کودک شما شود.

ابتلا به برخی از بیماری ها

کودکان نوپایی که به بیماری هایی مانند التهاب لوزه، سینوس ، ریفلاکس معده (GERD) یا آلرژی های فصلی مبتلا هستند، ممکن است بوی بد دهان را تجربه کنند. همچنین بیماری هایی مانند التهاب لثه، برفک دهان و سینوزیت حاد در کودکان نوپا نیز می تواند باعث سفید شدن زبان و در نتیجه بوی بد دهان شود. التهاب لثه که ناشی از عدم رعایت بهداشت دندان هاست بیماری دیگری است که معمولا با بوی بد دهان در کودکان همراه است.

عفونت های ناشی از هلیکوباکتر پیلوری نیز می توانند باعث بوی بد دهان شوند. اما با این حال ابتلا به این عارضه در کودکان بسیار نادر است.

مصرف برخی از داروها

در بعضی مواقع، داروها می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان در کودکان نوپا شوند. روند تجزیه مواد شیمیایی در داروها معمولا با ایجاد بوی بد دهان همراه است.

بوی بد دهان کودکان در طول روز می تواند ناشی از دلایل مختلف بالا باشد. بوی بد دهان به خصوص پس از بیدار شدن از خواب یک پدیده شایع است. در طول روز که کودک بیدار است بزاق به طور مستمر ترشح شده و دهان را تمیز و تازه نگه می دارد. اما، در هنگام خواب، ترشح بزاق متوقف شده و عضلات دهان از کار میفتند. در نتیجه باکتری ها شروع به جمع شدن در دهان کرده و منجر به تولید بوی بد می شوند.

کودکان نوپا در صورت رفتن به مهد کودک، ممکن است در معرض بوی بد دهان سایر کودکان قرار بگیرند. در این شرایط قطره های حامل ویروس های تنفسی در محیط پخش شده و باعث احتقان و گلودرد در کودکان سالم می شود.

رفع بوی بد دهان با درمان های خانگی

7 علت بوی بد دهان در کودکان  | پزشکت

رعایت بهداشت دهان و دندان به خصوص در کودکان بسیار مهم است. برای کاهش رشد باکتری ها و مقابله با بوی بد دهان می توانید راهکارهای زیر را به کودک خود آموزش دهید:

  • دست های کودک را به طور مرتب با آب و صابون بشویید.
  • با استفاده از پاک کننده های نرم زبان کودک نوپای خود را تمیز نگه دارید.
  • هر سه ماه یکبار مسواک کودک را عوض کرده و از یک مسواک جدید استفاده کنید.
  • اگر کودک شما پس از 2 سالگی همچنان به خوردن پستانک عادت دارد، پستانک را از او بگیرید.
  • کودک نوپای خود را به نوشیدن آب بیشتر تشویق کنید. مصرف زیاد آب و مایعات به افزایش تولید بزاق کمک می کند.
  • دندان های کودک نوپای خود را هر روز با نخ دندان تمیز کنید تا باقیمانده ذرات غذایی از لابلای دندان ها خارج شوند.
  • از خمیر دندان مخصوص کودکان که دارای فلوراید کمتری هستند، استفاده کنید. ضمن اینکه برس های مسواک کودک باید کاملا نرم باشد.
  • اگر کودک نوپای شما به مکیدن انگشتان عادت دارد، اسباب بازی ها و سایر اشیا موجود در دسترس کودک را مرتبا شسته و ضد عفونی کنید.
  • به محض رسیدن کودک به یک سالگی به دندانپزشک مراجعه کنید. معاینات منظم دندانپزشکی می تواند از بوی بد دهان ناشی از بهداشت ضعیف دندان ها پیشگیری کند.
  • به کودک نوپای خود بیاموزید تا برای مبارزه با باکتری ها، دندان هایشان را به خوبی مسواک بزند. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی با مسواک نرم باعث از رفتن باقیمانده مواد غذایی از لابلای دندان ها می شود.
از دهان شویه برای کودک نوپای خود استفاده نکنید.

در واقع استفاده از این محصولات برای کودک شما دشوار است. زیرا کودک توانایی کافی برای غرغره کردن محلول و بیرون ریختن آن را ندارد. علاوه بر آن در تولید بسیاری از انواع دهان شویه ها از الکل استفاده می شود. الکل سطح ترشح بزاق را کاهش داده و در نتیجه باعث بدتر  شدن بوی بد دهان کودک می شود. با این حال، در صورت نیاز می توانید پس از مشورت با دندانپزشک از دهان شویه های دارویی مخصوص کودکان نوپا استفاده کنید.

اگر کودک شما زیر دو سال داشته و هنوز شیر می خورد، پس از هر بار شیردهی و قبل از خواب لثه ها و دندان های نوزاد را با استفاده از یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

7 علت بوی بد دهان در کودکان  | پزشکت

برای حفظ سلامت و پیشگیری از پوسیدگی دندان ها باید به طور مرتب کودک نوپای خود را به معاینه دندانپزشکی ببرید. اگر کودک شما به بوی بد دهان مبتلا است، بدون معطلی با دندانپزشک مشورت کنید. حفظ بهداشت دهان و دندان معمولا باعث رفع مشکل بوی بد دهان می شود.

اگر هالیتوز در کودکان نوپا حتی پس از تشخیص سالم بودن دندان ها همچنان ادامه داشته باشد، ممکن است پزشک برای تشخیص علت اصلی آزمایش هایی را برای کودک تجویز کند. کودکان نوپا نه تنها به دلیل بهداشت ضعیف دندان ها بلکه به دلیل ابتلا به برخی بیماری ها نیز ممکن است از بوی بد دهان رنج ببرند. اگر احساس می کنید دهان کودک دارای بوی غیرمعمول یا تندی است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

ویروس آنفولانزا یا عفونت گلو در کودکان نوپا می تواند باعث تب، کاهش اشتها و بوی بد دهان شود. با از بین رفتن علت اصلی تب، بوی بد دهان نیز از بین می رود.

بنابراین، رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به پیشگیری از بوی بد دهان در کودکان نوپا کمک کند. همچنین، آموزش عادت های خوب مراقبت از دندان در سنین پایین تأثیر طولانی مدتی در زندگی کودک خواهد داشت.

کدام بیماری ها باعث بوی بد دهان در کودکان نوپا می شود؟

اگر کودک نوپای شما علی رغم سلامت دهان و دندان ها به بوی بد دهان مبتلا باشد، ممکن است پزشک برای بررسی بیماری هایی مانند عفونت های تنفسی، دیابت، نارسایی های کلیوی، بیماری های کبدی و اختلالات گوارشی آزمایشاتی را تجویز کند. همچنین ابتلا به برخی بیماری های دیگر مانند سندرم فریاد گربه و سندرم پا ها ی بی قرار ناشی از مشکلات تغذیه ای نیز می توانند منجر به بوی بد دهان شود.

سندرم فریاد گربه بیماری وراثتی است که در آن صدای گریه نوزاد شبیه صدای گربه است.  این بیماری در اثر ناهنجاری های کروموزومی ایجاد می شود. خطر ابتلا به مشکلات دهان و دندان در این کودکان بسیار بیشتر است.

چرا عفونت مزمن سینوس و لوزه ها باعث بوی بد دهان می شود؟

7 علت بوی بد دهان در کودکان  | پزشکت

عفونت های مزمن سینوسی یکی از مهمترین و در عین حال شایع ترین علل بوی بد دهان هستند. علائم عفونت های مزمن سینوسی سرماخوردگی، خروج ترشحات زرد از بینی، ضعف، خستگی و سرفه است.

در این بیماری مایعات در مجاری بینی و سینوس ها جمع می شوند. به داخل گلو می ریزد و در پشت زبان قرار می گیرد. بنابراین، باکتری های ساکن دهان با تخلیه مخاط ته نشین شده واکنش نشان می دهند و بوی بد می گیرند.

اگر لوزه ها در کودک نوپای شما بزرگ باشند، ترشحات بینی و حتی باقیمانده های غذا در گودال های عمیق لوزه ها رسوب می کنند. در نتیجه ترشحات بینی و باقیمانده غذاها تجزیه شده و باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند.

به طور کلی رعایت بهداشت دهان و دندان در هر سنی مهم است، چه کودک نوپا و چه بزرگسال. در کودکان نوپا، بوی بد دهان می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا مصرف غذاهای تند و پرادویه باشد. اما در بعضی مواقع نیز بوی بد دهان در کودکان ناشی از ابتلا به برخی بیماری های زمینه ای است.

بوی بد دهان ناشی از هر عاملی که باشد رفع علت آن می تواند به پیشگیری از بوی بد دهان کمک کند.

منبع:

https://www.momjunction.com/articles/major-causes-leading-to-bad-breath-in-toddlers_0094497/

[advisers limit=3 online =true skill=”15 34″]

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز