لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

سیکلوسپورین چیست؟ چه عوارضی دارد؟

سیکلوسپورین چیست؟ چه عوارضی دارد؟ | پزشکت
فهرست مطالب

داروی سیکلوسپورین

داروی سیکلوسپورین، عملکرد سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند. پزشکان آن را برای درمان بیماری های خود ایمنی، از جمله آرتریت روماتوئید و پسوریازیس، و پیشگیری از رد عضو پس از پیوند تجویز می کنند.

سیکلوسپورین یک روش درمانی جایگزین برای بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید (RA) و پسوریازیس است. پزشکان در صورتی که درمان های اولیه در بیماران موثر نباشند، سیکلوسپورین را تجویز می کنند. اگرچه مصرف این دارو معمولاً موثر است، اما می تواند طیف وسیعی از عوارض جانبی را ایجاد کند. افراد می توانند با پزشک خود تصمیم بگیرند که آیا سیکلوسپورین گزینه درمانی مناسب برای آنها می باشد یا خیر.

در این مقاله، در مورد سیکلوسپورین، از جمله موارد استفاده، توصیه های دوز، عوارض جانبی، هشدارها و تداخلات بالقوه با سایر داروها، اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهیم. پس برای یادگیری آنها تا انتهای مقاله را بخوانید.

سیکلوسپورین چه کاربردی دارند؟

سیکلوسپورین می تواند به درمان بیماری های خود ایمنی مانند RA و پسوریازیس کمک کند. سیکلوسپورین یک داروی تجویزی است که پزشکان برای درمان بیماری های خود ایمنی مانند RA و پسوریازیس استفاده می کنند. انواع آن از جمله کپسول خوراکی، محلول خوراکی و قطره چشم وجود دارد.

پزشکان همچنین از سیکلوسپورین برای جلوگیری از رد اندام بدن پس از پیوند عضوی جامد استفاده می کنند.

شرایط خود ایمنی هنگامی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم حمله کند. سیکلوسپورین با سرکوب پاسخ های سیستم ایمنی بدن کار می کند. سیکلوسپورین با کاهش پاسخ ایمنی، از حمله سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم جلوگیری می کند. به همین ترتیب، از حمله بدن با عضو پیوندی به عنوان ماده خارجی جلوگیری می کند.

عملکرد کلی سیستم ایمنی بدن مبارزه با بیماری است. داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی نامیده می شوند، احتمال ابتلا به عفونت در مصرف کنندگان را افزایش می دهد.

سیکلوسپورین چگونه اثر می کند؟

سیکلوسپورین چیست؟ چه عوارضی دارد؟ | پزشکت

سیکلوسپورین عملکرد سیستم ایمنی بدن را مهار می کند. به طور موقت فعالیت سلول های سیستم ایمنی بدن را که لنفوسیت نامیده می شوند، مانند سلول های T کمکی و سرکوبگر T را کاهش می دهد.

سیکلوسپورین همچنین میزان آنزیم اینترلوکین -2 (IL-2) بدن را کاهش می دهد. IL-2 فعالیت گلبول های سفید خون را تنظیم می کند. سرکوب IL-2 می تواند پاسخ ایمنی بدن را کاهش دهد، که باعث کاهش علائم بیماری های خود ایمنی می شود.

فرم ها و مقدار مصرف سیکلوسپورین

سیکلوسپورین به اشکال و دوزهای مختلف وجود دارد. افراد باید با پزشک خود همکاری کنند تا بهترین گزینه درمانی را برای نیازهای خاص برای آنها مشخص شود.

سیکلوسپورین به شکل اصلی و به صورت اصلاح شده موجود است که میزان جذب دارو در بدن را بهبود می بخشد. همانند سایر موارد، افراد باید طبق دستورالعمل پزشک خود از این دارو استفاده کنند.

افراد می توانند روزانه از کپسول سیکلوسپورین (اصلاح شده) یا محلول خوراکی سیکلوسپورین (اصلاح شده) برای کمک به درمان RA و پسوریازیس استفاده کنند. دوز اولیه 2.5 میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن در روز است که به دو دوز تقسیم می شود. در صورت لزوم، پزشک ممکن است با گذشت زمان این میزان را حداکثر تا 4 میلی گرم در کیلوگرم در روز افزایش دهد.

دوز اولیه سیکلوسپورین برای پیوند اعضا به اندام جراحی شده و سایر داروهایی که فرد مصرف می کند بستگی دارد. افراد باید مصرف سیکلوسپورین را برای چندین هفته پس از پیوند ادامه دهند.

افرادی که به بیماری های مبتلا هستند که روی کلیه ها یا کبد آنها تأثیر می گذارد، می توانند دوزهای کمتری سیکلوسپورین مصرف کنند. دلیل آن این است که سیکلوسپورین می تواند باعث بروز یا بدتر شدن مشکلات کلیه و کبد شود.

کسانی که روزانه دو دوز مصرف می کنند باید بهتر است طبق یک برنامه منظم عمل کنند. اگر یک دوز را فراموش کردند، باید به محض یادآوری آن را مصرف کنند. اما نباید برای جبران دوز فراموش شده، مصرف خود را دوبرابر کنند. مصرف بیش از حد سیکلوسپورین می تواند عوارض جانبی منفی به همراه داشته باشد.

پزشکان ممکن است دوز مصرفی را برای افرادی که بیماری های خاصی دارند و میزان جذب سیکلوسپورین در بدن را تحت تأثیر قرار می دهند، تنظیم کنند. این شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کلسترول کم
 • سطح پایین منیزیم

عوارض احتمالی سیکلوسپورین کدامند؟

سیکلوسپورین چیست؟ چه عوارضی دارد؟ | پزشکت

افرادی که از سیکلوسپورین استفاده می کنند ممکن است دچار سردرد و خستگی شوند.

سیکلوسپورین می تواند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کند، از جمله:

 • آکنه
 • دل درد
 • سردرد
 • خستگی
 • فشار خون بالا
 • افزایش اندازه لثه
 • حساسیت پوستی
 • کاهش عملکرد کلیه
 • درد عضله، استخوان یا مفصل
 • رشد موهای اضافی در مناطق خاص

علائم مصرف بیش از حد سیکلوسپورین شامل موارد زیر است:

 • استفراغ
 • خستگی
 • آسیب کلیه
 • ضربان قلب سریع، یا تاکی کاردی
 • تورم بازوها، دست ها، پاها، پاها یا مچ پا
 • زردی، زردی پوست و سفیدی چشم که ممکن است آسیب کبدی را نشان دهد.

افرادی که فکر می کنند شاید سیکلوسپورین بیش از حد مصرف کرده اند یا علائم مصرف بیش از حد را دارند، باید فوراً به پزشک مراجعه کنند.

هشدارهای مصرف سیکلوسپورین کدامند؟

سیکلوسپورین چیست؟ چه عوارضی دارد؟ | پزشکت

اگرچه سیکلوسپورین یک داروی مورد تأیید سازمان غذا و دارو (FDA) است، اما در بعضی موارد می تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند.

بنیاد ملی پسوریازیس توصیه می شود بیماران در صورت هر یک از شرایط زیر  از مصرف سیکلوسپورین خودداری کرده و با پزشک خود مشورت کنند:

 • نقرس
 • فشار خون بالا
 • کاهش عملکرد کلیه
 • سرطان فعلی یا سابقه آن
 • داشتن یک سیستم ایمنی ضعیف

سیکلوسپورین عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد. این می تواند خطر ابتلا به عفونت های شدید در فرد را افزایش دهد.

دوزهای بالای سیکلوسپورین می تواند باعث مسمومیت کبد و کلیه شود. همچنین می تواند خطر ابتلا افراد به انواع خاصی از سرطان، به ویژه لنفوم و سرطان پوست را افزایش دهد.

افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند ممکن است بیشتر در معرض خطر عفونت های رایح مانند عفونت های ویروسی پولیوما باشند که می توانند نتایج جدی و گاه کشنده داشته باشند.

محلول خوراکی سیکلوسپورین حاوی مقدار کمی الکل است که می تواند افراد خاصی را تحت تأثیر منفی قرار دهد.

کسانی که نباید محلول خوراکی سیکلوسپورین مصرف کنند شامل کودکان، خانم ها در دوران بارداری و شیردهی و افرادی که بیماری کبد یا صرع دارند، هستند.

سیکلوسپورین همچنین می تواند اثر واکسن ها را کاهش دهد. به همین دلیل، اگر قصد دارید همزمان با استفاده از این دارو واکسن بزنند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

بنیاد ملی پسوریازیس همچنین در مورد استفاده از سیکلوسپورین در افرادی که هم اکنون تحت پرتودرمانی هستند هشدار می دهد.

تداخلات دارویی سیکلوسپورین

سیکلوسپورین چیست؟ چه عوارضی دارد؟ | پزشکت

سیکلوسپورین می تواند عملکرد کلیه را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است مصرف آن همزمان با برخی دارو ها منجر به تداخل دارویی شود، از جمله:

 • داروهای گوارشی مانند سایمتیدین
 • ضد قارچ، مانند آمفوتریسین B و کتوکونازول
 • داروهای ضد التهابی مانند کلشی سین و دیکلوفناک
 • سرکوب کننده سیستم ایمنی، مانند تاکرولیموس و متوترکسات
 • آنتی بیوتیک ها مانند جنتامایسین، توبرامایسین و سیپروفلوکساسین

داروهای زیر می توانند غلظت سیکلوسپورین را در خون افزایش دهند:

 • پیشگیری از بارداری خوراکی
 • گلوکوکورتیکوئیدها، مانند متیل پردنیزولون
 • ضد قارچ، مانند فلوكونازول، كتوكونازول و ووریكونازول
 • آنتی بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین و آزیترومایسین
 • مسدود کننده های کانال کلسیم، مانند دیلتیازم، نیکاردیپین و وراپامیل

اگر در حال حاضر دارویی مصرف می کنید که ممکن است با سیکلوسپورین تداخل داشته باشد، باید پزشک خود را مطلع کنید.

افراد همچنین باید قبل از مصرف هرگونه مکمل طبیعی، به ویژه گیاه خار مریم، با پزشک خود مشورت کنند.

گزینه های جایگزین سیکلوسپورین

اگرچه سیکلوسپورین می تواند به تسکین علائم آرتروز کمک کند، متوترکسات همچنان خط اول درمان RA است. با این حال، هر دو روش درمانی مزایای چشمگیر و عوارض جانبی دارند.

به عنوان مثال، متوترکسات می تواند در افرادی که زمان زیادی را زیر آفتاب می گذرانند، واکنش های پوستی ایجاد کند. اگر زنان آن را فقط قبل یا حین بارداری مصرف کنند، ممکن است منجر به نقایص مادرزادی شود.

نئورال که نوعی سیکلوسپورین است، بر میزان قند خون تأثیر نمی گذارد. با این حال، مقامات بهداشت عمومی هنوز آن را برای استفاده در دوران بارداری بی خطر نمی دانند.

نئورال همچنین می تواند باعث فشار خون بالا و آسیب کلیه شود. افرادی که نئورال و انواع دیگر سیکلوسپورین مصرف می کنند نیز ممکن است نیاز به مصرف داروهای فشار خون داشته باشند.

سخن آخر

سیکلوسپورین می تواند به درمان بیماری های خود ایمنی مانند RA و پسوریازیس کمک کند. همچنین می تواند به جلوگیری از رد پس از پیوند اعضاء موثر باشد.

سیکلوسپورین سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند، که می تواند خطر ابتلا به عفونت در افراد را افزایش دهد.

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن نوعی دارو هستند که قدرت سیستم ایمنی بدن را سرکوب یا کاهش می دهند. برخی از این داروها برای کاهش احتمال رد پیوند برای اندام پیوند یافته مانند کبد، قلب یا کلیه استفاده می شوند. این داروها به عنوان داروهای ضد احتقان هم شناخته می شوند. سایر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی اغلب برای درمان اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، پسوریازیس و آرتریت روماتوئید کاربرد دارند.

بهتر است قبل از شروع استفاده از دارو، در مورد هزینه ها و مزایای درمان سیکلوسپورین با یک پزشک صحبت کنید.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325563#summary

[advisers limit=3 online =true skill=”15 34″]

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.