پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

عمومی و داخلی

آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار

آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار

آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار، میزان ریخته شدن پروتئین به ادرار را در 24 ساعت بررسی می کند که می تواند در تشخیص بیماری یا سایر مشکلات موثر باشد. این آزمون ساده و غیرتهاجمی و غیرآسیب زننده است. نمونه های ادرار در یک یا چند ظرف در مدت 24 ساعت جمع آوری و ظروف در یک محیط خنک نگهداری و سپس برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شوند. سپس متخصصان، ادرار  بیمار را از نظر پروتئین بررسی می کنند.

وقتی مقادیر پروتئین بالاتر از حد طبیعی در ادرار باشد، پروتئینوریا نامیده می شود. این اغلب نشانه آسیب کلیه و بیماری است.

این آزمایش انواع پروتئین در ادرار را نشان نمی دهد. برای تعیین این موضوع، پزشک احتمال دارد آزمایشاتی مانند الکتروفورز پروتئین ادرار و سرم را نیز تجویز کند. این آزمایش همچنین دلیل از دست دادن پروتئین را نشان نمی دهد.

گاهی اوقات، پروتئینوریا نشانه آسیب کلیه نیست. این امر خصوصاً در مورد کودکان صدق می کند. سطح پروتئین احتمال دارد در طول روز بیشتر از شب باشد. عوامل دیگری مانند ورزش شدید نیز می تواند در نتایج آزمایش تأثیر بگذارد.

چرا آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار انجام می شود؟

آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار | پزشکت

در صورت داشتن علائم گلومرولونفریت یا سندرم نفروتیک، آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار انجام می شود. انواع دیگر بیماری های کلیوی یا سایر شرایطی که کلیه ها را تحت تأثیر قرار می دهد نیز دلایل کافی برای انجام آزمایش هستند، از جمله:

آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار شامل چندین نمونه ادرار است که طی یک دوره 24 ساعته گرفته می شوند. این آزمایش با آزمایش نسبت پروتئین به کراتینین که فقط از یک نمونه ادرار استفاده می کند، فرق دارد. آزمایش پروتئین ادرار 24 ساعته احتمال دارد به عنوان پیگیری آزمایش مثبت نسبت پروتئین به کراتینین انجام شود.

آزمایش پروتئین ادرار چگونه انجام می شود؟

این آزمایش به غیر از ادرار طبیعی به چیز دیگری نیاز ندارد و هیچ خطری نیز وجود ندارد. این آزمایش می تواند در خانه یا بیمارستان انجام شود. به طور کلی، یک یا چند ظرف به شما داده می شود تا ادرار خود را در طی 24 ساعت جمع آوری و ذخیره کنید. معمولاً صبح شروع می کنید. اولین ادرار را نمونه گیری نکنید. تا 24 ساعت آینده بقیه ادرار خود را جمع خواهید کرد. ادرار خود را در مدت زمان 24 ساعته در یک محیط خنک نگهداری کنید. می توان آن را در یخچال یا درون یخ یا نزدیک کولر نگه داشت.

روی ظرف را با نام، تاریخ و زمان جمع آوری خود برچسب بزنید. پس از 24 ساعت جمع آوری ادرار، نمونه ها باید برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه منتقل شوند. اگر در خانه هستید، ارائه دهنده خدمات بهداشتی نحوه انتقال ادرار را می گوید.

چگونه می توانم برای آزمایش پروتئین ادرار آماده شوم؟

پزشک به شما می گوید که چگونه برای آزمایش آماده شوید. شاید مجبور شوید مصرف برخی از داروها را که می توانند در نتایج آزمایش تداخل ایجاد کنند، متوقف کنید. در مورد همه مکمل ها، داروهای تجویز شده و بدون نسخه که می خورید با پزشک خود مشورت کنید.

عوامل دیگر نیز می توانند در نتایج آزمایش تداخل ایجاد کنند. اینها احتمال دارد شامل میزان توده عضلانی فرد باشد. به عنوان مثال، اگر فردی بسیار بیمار باشد، شاید به اندازه کافی پروتئین عضله کراتینین تولید نکند. از طرف دیگر، اگر شخصی بدن سازی کرده و توده عضلانی خود را افزایش داده باشد، این نیز می تواند نتایج را تحت تأثیر قرار دهد.

بعضی اوقات ورزش شدید فقط می تواند میزان پروتئین فرد را افزایش داده و در یک روز مشخص به ادرار ریخته شود.

نتایج ازمایش پروتئین ادرار به چه معناست؟

آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار | پزشکت

بسته به برنامه آزمایشگاه، نتایج آزمایش باید پس از چند روز در دسترس باشد. یک نتیجه آزمایش طبیعی کمتر از 150 میلی گرم پروتئین در روز نشان می دهد. نتایج آزمایش احتمال دارد بین آزمایشگاه ها کمی متفاوت باشد. از پزشک خود در مورد معنی دقیق نتایج آزمایش سوال کنید.

پروتئین در ادرار می تواند نشان دهنده آسیب کلیه یا بیماری باشد. همچنین احتمال دارد به دلیل عواملی مانند عفونت، استرس یا ورزش بیش از حد، سطح پروتئین به طور موقت افزایش یابد. مقدار پروتئین همچنین می تواند برای نظارت بر پیشرفت بیماری یا اندازه گیری پاسخ به درمان استفاده شود.

پروتئینوریا با بسیاری از بیماری های دیگر همراه است. این ها شامل:

 • دیابت
 • فشار خون
 • عفونت کلیه
 • نارسایی احتقانی قلب
 • عفونت مجاری ادراری
 • بیماری کلیه پلیکیستیک
 • تومورهای سرطان مثانه
 • مسمومیت با فلزات سنگین
 • لوپوس، یک بیماری خود ایمنی التهابی
 • مولتیپل میلوما، سرطانی در سلولهای پلاسما
 • سندرم گود پاستور، یک بیماری خودایمنی نادر
 • گلومرولونفریت، التهاب رگهای خونی در کلیه ها
 • استفاده از داروهایی که به کلیه ها آسیب می رسانند.
 • ماکروگلوبولینمیای Waldenström، یک سرطان نادر سلول پلاسما
 • آمیلوئیدوز، وجود غیر طبیعی پروتئین های آمیلوئید در اندام ها و بافت ها

پزشک احتمال دارد آزمایش های بیشتری را برای تشخیص انجام دهد.

آزمایش ادرار کراتینین (آزمایش حجم 24 ساعته ادرار)

آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار | پزشکت

کراتینین یک ماده زائد شیمیایی است که توسط متابولیسم عضلات تولید می شود. وقتی کلیه ها به طور طبیعی کار می کنند، کراتینین و سایر مواد زائد را از خون فیلتر می کنند. این مواد زائد از طریق ادرار از بدن خارج می شوند.

آزمایش ادرار کراتینین، میزان کراتینین ادرار را اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند به پزشک کمک کند عملکرد کلیه ها را ارزیابی کند. این برای تشخیص یا رد بیماری کلیه و سایر بیماری های موثر بر کلیه مفید است.

پزشک احتمال دارد از یک نمونه ادرار تصادفی برای آزمایش کراتینین استفاده کند. با این حال، آنها در بیشتر موارد آزمایش حجم 24 ساعته ادرار را انجام می دهند. اگرچه یک نمونه ادرار می تواند از نظر کراتینین آزمایش شود، اما جمع آوری ادرار در کل روز برای بدست آوردن این مقدار دقیق تر است. کراتینین موجود در ادرار می تواند بر اساس رژیم، ورزش و میزان آبرسانی بسیار متفاوت باشد، بنابراین بررسی نقطه ای چندان مفید نیست. همانطور که از نامش پیداست، این آزمایش ادرار کراتینین میزان ادرار تولید شده در یک روز را اندازه گیری می کند. این یک آزمایش دردناک نیست و هیچ خطری ندارد.

چگونه می توانم برای تست حجم 24 ساعته آماده شوم؟

تست حجم 24 ساعته غیرتهاجمی است و فقط شامل جمع آوری ادرار است. به شما یک یا چند ظرف برای جمع آوری و ذخیره ادرار داده می شود. از آنجا که این آزمایش شامل جمع آوری و ذخیره ادرار برای مدت 24 ساعت است، شاید بخواهید زمان آزمایش را برای یک روز که در خانه هستید تعیین کنید.

قبل از آزمون، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • اطمینان حاصل کنید که چه موقع و کجا باید ظرف ادرار را برگردانید.
 • اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورت توصیه پزشک از مصرف برخی غذاها یا نوشیدنی ها خودداری کنید.
 • اگر لازم است آزمایش را در ساعت خاصی از روز شروع کنید، از پزشک خود بپرسید.
 • در مورد مکمل ها یا نسخه های دارویی و داروهای بدون نسخه که مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید. برخی از مکمل ها و داروها می توانند در نتایج آزمایش تداخل ایجاد کنند. پزشک شاید بگوید که از کدام یک اجتناب کنید.

تست حجم 24 ساعته چگونه انجام می شود؟

آزمایش 24 ساعته پروتئین ادرار | پزشکت

برای انجام آزمایش، از ظرف مخصوصی برای جمع آوری ادرار در 24 ساعت آینده استفاده خواهید کرد. اگر از روند کار مطمئن نیستید، چگونه می توانید ادرار را جمع آوری کنید. عدم رعایت دستورالعمل ها می تواند منجر به نتایج نادرست شود، به این معنی که شاید مجبور شوید آزمایش را تکرار کنید.

آزمون باید در زمان مشخصی شروع شود و در روز بعد پایان یابد.

 • در روز اول، نمونه را از اولین بار ادرار خود جمع نکنید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که زمان را یادداشت و ثبت کرده اید. این زمان شروع تست حجم 24 ساعته خواهد بود.
 • 24 ساعت آینده تمام ادرار خود را جمع آوری کنید. ظرف نگهداری را در تمام مراحل در یخچال نگه دارید.
 • در روز دوم سعی کنید ادرار کنید تقریباً در همان ساعتی که آزمایش از روز اول شروع شده است.
 • وقتی دوره 24 ساعته تمام شد، ظرف را ببندید و بلافاصله طبق دستورالعمل آن را به آزمایشگاه یا مطب پزشک برگردانید.
 • اگر نمی توانید همه دستورالعمل ها را دنبال کنید، حتماً با پزشک خود در میان بگذارید. شما باید هرگونه ادرار از دست رفته، ادرار ریخته شده یا ادرار پس از پایان دوره 24 ساعته را گزارش کنید. همچنین اگر قادر به نگهداری ظرف ادرار در مکان خنک نیستید باید به آنها بگویید.

تفسیر نتایج آزمایش ادرار کراتینین

در تولید کراتینین به دلیل افزایش سن و توده بدن، تغییرات طبیعی وجود دارد. هرچه عضله تر باشید، تغییرات نیز بیشتر می شود. همچنین توجه به این نکته مهم است که همه آزمایشگاه ها از مقادیر یکسان استفاده نمی کنند. نتایج به جمع آوری مناسب نمونه ادرار بستگی دارد.

مقادیر طبیعی کراتینین ادرار به طور کلی از 955 تا 2936 میلی گرم در هر 24 ساعت برای مردان و 601 تا 1،689 میلی گرم در هر 24 ساعت برای زنان، متفاوت است. مقادیر کراتینین که خارج از حد طبیعی هستند احتمال دارد نشانه ای از موارد زیر باشد:

مقادیر غیرطبیعی همچنین می تواند در افرادی که دیابت یا رژیم غذایی سرشار از گوشت یا پروتئین های دیگر دارند، رخ دهد.

ارزیابی نتایج آزمون به تنهایی بسیار دشوار است. شما باید نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

بسته به نتایج آزمایش ، پزشک احتمال دارد آزمایش کراتینین سرم را تجویز کند. این نوعی آزمایش خون است که میزان کراتینین در خون را اندازه گیری می کند. شاید پزشک برای تأیید تشخیص از آن استفاده کند.

منابع:

https://www.healthline.com/health/creatinine-clearance#results

https://www.healthline.com/health/24-hour-urine-protein

[advisers limit=3 online =true skill=”15″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *