بیماری های گوارشی

بیماری کرون در کودکان و نوجوانان

بیماری کرون در کودکان و نوجوانان

بیماری کرون در کودکان و نوجوانان، یک بیماری جدی و مزمن است که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. مزمن به این معنی است که این بیماری طولانی مدت و پایدار است و معمولاً مادام العمر است. بیماری کرون باعث التهاب می شود که اغلب در روده کوچک (که دارای سه قسمت است: دوازدهه، ژژونوم و ایلئوم) است. دیواره ها و پوشش نواحی آسیب دیده قرمز و ملتهب و منجر به زخم و خونریزی می شود. این وضعیت گاهی اوقات با اشاره به التهاب در بخشی از روده آسیب دیده، مانند ژژونوئیلیت، ایلیت، ایلئوکولیت یا کولیت (زمانی که روده بزرگ را درگیر می کند، که کولون نیز نامیده می شود) نامگذاری می شود.

بیماری کرون از چه سنی شروع می شود؟

این بیماری می تواند در هر سنی ظاهر شود، اما اغلب در افراد بین 13 تا 30 سال تشخیص داده می شود. بیماری کرون همانند بیماری کولیت اولسراتیو نیز جز بیماری التهابی روده یا IBD نامیده می شود. کولیت اولسراتیو فقط به روده بزرگ به صورت مداوم حمله می کند و بر کل ضخامت دیواره روده تأثیر نمی گذارد. از سوی دیگر، بیماری کرون می‌تواند در هر جایی از دستگاه گوارش، از دهان تا مقعد، رخ دهد، به نقاط مختلف روده حمله می‌کند و بر ضخامت کامل روده تأثیر می‌گذارد. دیواره روده در هر دو بیماری افزایش و کاهش می یابد. مواقعی وجود دارد که علائم دوباره ظاهر می شوند یا بدتر می شوند و دوره های دیگری که علائم بهبود می یابند یا به طور کلی از بین می روند.

آیا بیماری کرون در کودکان جدی است؟

در حالی که بیماری کرون مشکلات زیادی را برای افراد در هر سنی ایجاد می کند، می تواند چالش های ویژه ای برای کودکان و نوجوانان ایجاد کند. علاوه بر علائم آزاردهنده و اغلب دردناک، این بیماری می تواند رشد را متوقف کند، بلوغ را به تاخیر بیندازد و استخوان ها را ضعیف کند. علائم بیماری کرون گاهی اوقات ممکن است مانع از شرکت کودک در فعالیت های لذت بخش شود. مسائل عاطفی و روانی زندگی با بیماری مزمن می تواند به ویژه برای جوانان دشوار باشد.

علائم بیماری کرون در کودکان چیست؟

بیماری کرون در کودکان و نوجوانان | پزشکت

علائمی که هر فرد مبتلا به بیماری کرون تجربه می کند عمدتاً با توجه به محل و میزان التهاب تعیین می شود. اکثر کودکان مبتلا به این بیماری دارای التهاب قسمت تحتانی ایلئوم هستند. بیش از نیمی از این کودکان همچنین دارای التهاب در بخش های مختلف کولون هستند. برخی از کودکان فقط در روده بزرگ التهاب دارند.

برخی از آنها التهاب پراکنده در اطراف روده کوچک، عمدتا در بخش میانی (ژژونوم و ایلئوم فوقانی) دارند. تعداد بسیار کمی از کودکان فقط در معده و بالاترین بخش روده کوچک که معده به روده (اثنی عشر) تخلیه می شود، التهاب دارند. شایع ترین علائم بیماری کرون عبارتند از:

  • روده کوچک فوقانی: تهوع، استفراغ، درد شکم، کم اشتهایی
  • مقعد یا رکتوم: مدفوع دردناک، خونریزی مقعدی، درد مقعدی
  • روده بزرگ: اسهال خونی همراه با مخاط یا چرک، درد شکمی، عجله برای اجابت مزاج
  • روده کوچک: اسهال آبکی، درد شکم، کاهش وزن، کاهش اشتها و کند شدن رشد. تاخیر در رشد ممکن است چندین سال قبل از علائم دیگر باشد. اغلب علائم بسیار خفیف هستند.

عوارض بیماری کرون در کودکان و نوجوانان

بیماری کرون در کودکان و نوجوانان | پزشکت

عوارض بیماری کرون می تواند منجر به مشکلات جدی تری هم در روده و هم در سایر نقاط بدن شود. این عوارض اغلب باعث ایجاد علائم می شوند.

سوء تغذیه

افراد مبتلا به بیماری کرون اغلب دچار سوءتغذیه هستند. این به چند دلیل اتفاق می افتد: کم اشتهایی، اجتناب از خوردن به دلیل درد یا ناراحتی، و جذب ضعیف مواد مغذی توسط روده های آسیب دیده.

کم خونی: علائم کم خونی (تعداد کم گلبول های قرمز خون) شامل خستگی، ضعف، تنگی نفس و رنگ پریدگی پوست است. خونریزی روده می تواند باعث کم خونی شود. آهن، که برای ساخت گلبول های قرمز ضروری است، به خوبی توسط روده های آسیب دیده جذب نمی شود.

آسیب روده: آسیب به دیواره روده می تواند منجر به ایجاد آبسه (دانه های های عفونی و چرک)، انسداد ، سوراخ شدن دیواره روده و فیستول (ارتباطات غیر طبیعی بین روده و سایر قسمت های بدن یا بین دو قسمت روده). کودکان گاهی اوقات دچار آبسه و فیستول در اطراف مقعد می شوند. این ممکن است اولین علامت بیماری کرون باشد.

سرطان روده بزرگ: خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد مبتلا به بیماری کرون اندکی افزایش می یابد. سرطان معمولاً سال ها پس از شروع بیماری کرون ایجاد می شود. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کرون حداقل یک نشانه از این بیماری را در خارج از روده دارند.

مشکلات رشد و تکامل

توقف رشد و تاخیر در رشد جنسی، یا تاخیر در بلوغ، مشکلات رایج در کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری کرون است. اعتقاد بر این است که این مشکلات بیشتر به دلیل سوء تغذیه است.

آرتریت: درد مفاصل شایع ترین علامت بیماری کرون در خارج از روده است. درد مفاصل گاها بروز می کند و مفاصل را تغییر شکل نمی دهد. اغلب در مفاصل بزرگ باسن و پاها و در ستون فقرات رخ می دهد.

مشکلات پوستی: شایع ترین مشکلات پوستی بیماری کرون، اریتم ندوزوم است که شامل برجستگی های برجسته، حساس و قرمز رنگ (ندول) است که اغلب در قسمت تحتانی پاها قرار دارد. این مشکلات در کودکان کمتر از بزرگسالان است.

زخم های دهان: زخم های دردناک دهان ممکن است در حین تشدید شدن بیماری ایجاد شوند. گاهی اوقات آنها اولین علامت بیماری هستند.

مشکلات چشمی: قسمت های مختلف چشم ممکن است تحریک، ملتهب و دردناک شود. در برخی موارد، کرون می تواند بینایی را مختل کند.

مشکلات ادراری: بیماری کرون می تواند باعث مشکلاتی در کلیه ها (سنگ ها)، حالب ها (به عنوان مثال عفونت مجاری ادراری) و مثانه شود. اینها اغلب نتیجه عدم تعادل شیمیایی مربوط به تغذیه و جذب ضعیف است.

بیماری کبد و کیسه صفرا: مشکلات مختلف کبد و کیسه صفرا در افراد مبتلا به بیماری کرون رخ می دهد، از جمله هپاتیت، کبد چرب، سنگ کیسه صفرا و التهاب مجاری صفراوی. در برخی موارد، اینها عوارض جانبی درمان هستند.

لخته شدن خون غیرطبیعی: افراد مبتلا به بیماری کرون خطر تشکیل لخته های خون در رگ های خونی را افزایش می دهند.

عوارض جانبی مرتبط با درمان

داروهای قوی مورد استفاده برای کنترل بیماری کرون می توانند بر بسیاری از سیستم های بدن از جمله کبد، کیسه صفرا، پانکراس، ریه ها، قلب و سیستم عصبی تاثیر بگذارند. اگر کودک یا نوجوان شما مبتلا به بیماری کرون است و این علائم و نشانه ها را دارد با متخصص اطفال کودک یا نوجوان خود مشورت کنید. خونریزی مقعدی یا درد شدید در شکم یا رکتوم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

اسهال مداوم یا مکرر، درد شکم یا استفراغ نیاز به مراجعه فوری به متخصص مراقبت های بهداشتی کودک را دارد. کودکی با کاهش وزن غیرقابل توضیح، خستگی، درد مفاصل، توقف رشد، تاخیر در بلوغ یا سایر شرایط غیرعادی در کودک باید توسط یک متخصص پزشکی معاینه شود.

چه چیزی باعث بیماری کرون در کودکان می شود؟

بیماری کرون در کودکان و نوجوانان | پزشکت

رژیم غذایی و استرس باعث بیماری کرون نمی شود. آنها می توانند علائم را بدتر کنند، اما علت بیماری نیستند. ما دقیقاً نمی دانیم چه چیزی باعث بیماری کرون می شود. ظاهراً یک رویداد محرک ناشناخته پاسخ ایمنی را در یک فرد مستعد ژنتیکی تغییر می دهد. این پاسخ ایمنی غیر طبیعی منجر به التهاب مداوم روده می شود. ناهنجاری های مختلف ایمنی در افراد مبتلا به بیماری کرون شایع است. در برخی افراد، این بیماری در خانواده ایجاد می شود. این امر به ویژه در مورد افرادی که در سنین پایین تر به این بیماری مبتلا می شوند صادق است.

چندین ژن با این بیماری مرتبط شده اند، اما هیچ الگوی روشنی برای چگونگی تعامل این ژن ها برای ایجاد بیماری وجود ندارد. جهش در یک ژن به نام15 CARD در درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به بیماری کرون وجود دارد. با این حال، این ژن اغلب در افراد سالمی نیز وجود دارد که هرگز به این بیماری مبتلا نمی شوند. ما همچنین نمی دانیم که رویداد محرک چه چیزی می تواند باشد. باکتری هایی که به طور طبیعی در روده ها زندگی می کنند (یا برخی باکتری ها یا ویروس های دیگر) ممکن است در شروع بیماری نقش داشته باشند

پیش آکهی کودکان مبتلا به بیماری کرون چیست؟

کودک یا نوجوان مبتلا به بیماری کرون باید به طور منظم با تیم مراقبت های بهداشتی خود ملاقات کند. هدف از این بازدیدها کاهش علائم، دستیابی یا حفظ بهبودی و جلوگیری از عوارض است. این بازدیدها به تیم اجازه می دهد تا علائم را کنترل کند، عوارض جانبی را بررسی کند و در صورت لزوم درمان را تنظیم کند. این ملاقات ها همچنین به والدین اجازه می دهد تا هر گونه مشکلی را با تیم مراقبت از کودک در میان بگذارند.

هر گونه مشکل عاطفی یا رفتاری و همچنین هر گونه مشکل جسمی باید گزارش شود. بیماری کرون معمولاً به صورت سرپایی قابل مدیریت است. کودکان و نوجوانان مبتلا به این بیماری به طور معمول در بیمارستان بستری نمی شوند. در صورت وجود هرگونه عارضه جدی (انسداد، سوراخ شدن، آبسه، خونریزی) یا نیاز به داروی داخل وریدی در شرایط تشدید بیماری، بستری شدن در بیمارستان ضروری است. بیماری کرون یک بیماری جدی است که ممکن است تأثیر زیادی بر زندگی یک کودک یا نوجوان داشته باشد. بیماری کرون معمولاً یک بیماری کشنده نیست و با درمان و حمایت مناسب، اکثر کودکان عملکرد بسیار خوبی دارند و می توانند به مدرسه بروند و در ورزش و فعالیت های روزانه شرکت کنند. هیچ درمانی برای بیماری کرون وجود ندارد.

منبع:

https://www.emedicinehealth.com/crohn_disease_in_children_and_teens/article_em.htm

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا