لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

13علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی

13علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی | پزشکت

فهرست مطالب

علائم اولیه روماتیسم مفصلی کدامند؟

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

علائم اولیه روماتیسم مفصلی یا همان آرتریت روماتوئید(RA) به طور معمول بر روی دست ها، مچ ها و پاها تأثیر می گذارد. تشخیص زود هنگام علائم روماتیسم مفصلی در مراحل اولیه می تواند منجر به تشخیص به موقع و درمان مناسب شود. آرتریت روماتوئید نوعی اختلال است که در آن سیستم ایمنی بدن فرد به مفاصل او حمله کرده و باعث ملتهب شدن آنها می شود.

مدیریت به موقع و مداوم آرتروز می تواند از آسیب مفصل و در نهایت ناتوانی جلوگیری کند. در این مقاله علائم و نشانه های اولیه آرتریت روماتوئید، عوامل خطرزا و زمان مراجعه به پزشک بررسی می شود.

شایع ترین علائم اولیه روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید زمانی رخ می دهد که مفاصل ملتهب می شوند. زیرا در این شرایط سیستم ایمنی بدن فرد به درستی کار نمی کند. علائم اصلی RA درد و سفتی مفصل است. قبل از بروز این علائم، فرد ممکن است برخی علائم هشدار دهنده اولیه را تجربه کند.

برخی از این علائم هشدار دهنده اولیه، مربوط به احساس فرد است، در حالی که برخی دیگر به مفاصل بیمار بستگی دارند. مشاهده این علائم هشدار دهنده می تواند به افراد کمک کند تا در اولین فرصت ممکن درمان وضعیت خودش را شروع کند. علائم هشدار دهنده اولیه RA، عبارتند از:

تب خفیف

التهاب همراه با RA ممکن است باعث احساس بد و تب در مبتلایان به روماتیسم مفصلی شود. ممکن است دمای بدن آنها کمی افزایش یافته باشد که این یک نشانه اولیه است که گاهی اوقات همراه با خستگی بروز می کند. تب به عنوان یکی از علائم هشدار دهنده در روماتیسم مفصلی حتی ممکن است قبل از هرگونه تأثیر محسوس روی مفاصل رخ دهد.

با این حال، تب بالاتر از 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) به احتمال زیاد نشانه برخی از اشکال دیگر بیماری یا عفونت است.

کاهش وزن

13علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی | پزشکت

سومین علامت هشدار دهنده اولیه RA کاهش وزن غیرقابل توجیه است که احتمالاً از اثر غیر مستقیم التهاب ناشی می شود. وقتی کسی احساس تب و خستگی می کند، ممکن است اشتهای خودش را از دست بدهد و همین امر باعث لاغر شدن وی می شود.

سفتی

سفتی، لطافت و درد مداوم در مفاصل ممکن است نشانه اولیه آرتریت روماتوئید باشد. یکی دیگر از علائم اولیه RA، سفتی مفصل است. سفتی ممکن است در یک یا دو مفصل کوچک، اغلب در انگشتان، ایجاد شود. ممکن است به آهستگی بروز کند اما ممکن است چند روز طول بکشد.

علاوه بر سفتی که مفاصل خاص را تحت تأثیر قرار می دهد، احساس کلی سفتی در بدن ممکن است نشانه اولیه RA باشد. این نوع سفتی معمولاً پس از مدت طولانی شخص را درگیر می کند. این علامت دلیل سفتی صبحگاهی شکایتی مشخص در بیماران مبتلا به RA است.

حساسیت مفصلی

حساسیت مفصلی که روی دست ها و پاها تأثیر می گذارد یک نشانه اولیه اولیه RA است. در دست ها، ممکن است مفصل در وسط و پایه انگشتان هنگام فشار دادن یا هنگام حرکت تحریک پذیر شوند.

مفاصل پایه انگشتان در پا ممکن است نرم شوند. این وضعیت ممکن است باعث شود افراد هنگام راه رفتن روی پاشنه پا راه بروند یا انگشتان پا را به سمت بالا نگه دارند.

درد مفصل

درد مفاصل در انگشتان، مچ و پا نشانه RA است. در این شرایط التهاب، پوشش مفصل را ضخیم تر کرده و همچنین باعث تولید مایع مفصلی اضافی می شود. هر دوی این عوامل به کپسولی که مفصل را احاطه کرده فشار وارد کرده و انتهای عصبی موجود در آن را تحریک می کند و باعث درد می شود.

تورم مفصل

ورم در دست و پا نشانه معمولی RA است. تورم مفصل با پیشرفت RA بیشتر خودش را نشان می دهد، اما تورم ظریف ممکن است نشانه اولیه باشد.

قرمزی مفصل

13علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی | پزشکت

التهاب در مفاصل ممکن است منجر به قرمز شدن آنها شود. تغییر رنگ پوست اطراف مفاصل دست و پا نشانه RA است. قرمزی به این دلیل اتفاق می افتد که التهاب باعث گسترده تر شدن رگ های خونی پوست اطراف می شود. این وضعیت باعث می شود خون بیشتری به سمت رگ ها جریان پیدا کرده  و منجر به قرمزی پوست در این مناطق شود.

گرم شدن مفصل

گرم شدن مفصل ناشی از التهاب است و حتی می تواند قبل از ایجاد قرمزی یا التهاب رخ دهد. گرم شدن مفصل ها می تواند نشانه اولیه RA باشد.

بی حسی و سوزن سوزن شدن

بی حسی و سوزن سوزن شدن موثر بر دست و پا ممکن است نشانه اولیه RA باشد. این علائم در اثر التهاب در مفاصل ایجاد می شود که می تواند باعث فشرده سازی عصب شود.

کاهش دامنه حرکت

در مراحل اولیه RA، فرد ممکن است متوجه شود که در خم کردن مچ دست خود به جلو و عقب مشکل دارد. با پیشرفت بیماری، آسیب به مفاصل می تواند رباط ها و تاندون ها را تحت تأثیر قرار دهد و خم شدن و صاف کردن آنها را سخت تر کند.

تغییر شکل مفصل

تغییر شکل مفصل می تواند از آرتریت روماتوئید مزمن رخ دهد. تغییر شکل در آرتریت روماتوئید به این دلیل رخ می دهد که التهاب کنترل نشده منجر به فرسایش غضروف و استخوان و همچنین شل شدن رباط (شلی) می شود. تشخیص و درمان به موقع آرتریت روماتوئید برای جلوگیری از آسیب دائمی مفصل و تغییر شکل مفصل بسیار مهم است.

خستگی

13علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی | پزشکت

قبل از تجربه علائم دیگر، فرد مبتلا به RA ممکن است احساس خستگی شدید و کمبود انرژی کند. همچنین ممکن است احساس افسردگی داشته باشد. احساس خستگی ممکن است بر روی موارد زیر تأثیر بگذارد:

  • میل جنسی
  • روابط با دیگران
  • بهره وری در کار
  • فعالیت های روزمره

احساس خستگی ممکن است به دلیل واکنش بدن در برابر التهاب مفاصل باشد.

تحت تأثیر قرار گرفتن مفاصل در هر دو طرف بدن

آرتریت روماتوئید معمولاً (نه همیشه) مفاصل زیادی را در دو طرف بدن درگیر می کند. بنابراین، گاهی اوقات به عنوان یک فرم چند مفصلی نامتقارن از آرتروز شناخته می شود. بر این اساس، مفاصل کوچک دست، مچ و پا معمولاً تحت تأثیر قرار می گیرند. زانوها، مچ پا، شانه ها، پهلوها و آرنج ها نیز می توانند در بیماری های اولیه درگیر شوند. آرتریت روماتوئید با التهاب در این مفاصل مشخص می شود.

علائم اولیه این التهاب می تواند به تدریج یا به سرعت شدید باشد. التهاب مفصل باعث سفتی می شود، معمولاً صبح یا بعد از کم تحرکی بدتر می شود. همچنین در درجه های مختلف باعث گرما، تورم، قرمزی و درد می شود. مفصل می تواند با تورم جزئی بسیار ناخوشایند یا به طور قابل توجهی با کاهش قابل توجه دامنه حرکت تحت تأثیر قرار گیرد.

روماتیسم مفصلی چیست؟

RA ناشی از مشکلی در سیستم ایمنی بدن است. وقتی سیستم ایمنی بدن فرد سالم باشد، از بروز عفونت پیشگیری می کند. در افراد مبتلا به RA، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های مخاط مفصل آنها حمله می کند و در نتیجه باعث التهاب مفاصل می شود، آنها را متورم، سفت و دردناک می کند.

افرادی که RA دارند در برخی از دوره ها هیچ علائمی را تجربه نمی کنند اما ممکن است در برهه زمانی خاص علائم آنها تشدید شود.

در حال حاضر، هیچ درمانی برای RA وجود ندارد، اما درمان مناسب و ورزش متوسط ممکن است به کاهش حمله ها و دوره ها کمک کند. اگر RA درمان نشود، مفاصل، غضروف ها و استخوان ها در مناطق آسیب دیده آسیب می بینند.

در صورت تغییر یا بدتر شدن علائم RA، باید به پزشک یا متخصص پزشکی اطلاع دهید، زیرا ممکن است این علائم نشان دهنده بروز عوارض جدیدتر باشند.

RA در صورت عدم درمان، می تواند به مفاصل، غضروف های اطراف و استخوان های اطراف آسیب برساند و منجر به تغییر شکل مفصل شود.

RA درمان نشده همچنین می تواند منجر به ایجاد توده هایی محکم در مفاصل یا نزدیک مفاصل شود که ندولهای روماتوئید نامیده می شوند. علاوه بر تغییر شکل مفصل و گره های روماتوئید، RA همچنین می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • سندرم تونل کارپ
  • خطر بیشتر حمله قلبی و سکته مغزی
  • التهاب در مناطق دیگر بدن، از جمله چشم، قلب و ریه ها

عوامل خطر روماتیسم مفصلی

13علائم هشدار دهنده روماتیسم مفصلی | پزشکت

پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث می شود سیستم ایمنی بدن به مفاصل بدن افراد مبتلا به RA حمله کند. با این حال، برخی از عوامل وجود دارد که محققان معتقدند که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند، از جمله:

  • جنسیت: زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به RA قرار دارند. بررسی ها نشان داده است که از هر 12 زن 1 نفر و از هر 20 مرد 1 نفر در طول زندگی خود دچار RA می شوند.
  • سیگار کشیدن: طبق مطالعه ای در سال 2009، شواهد زیادی وجود دارد که سیگار کشیدن هم خطر ابتلا به RA را افزایش می دهد و هم باعث پیشرفت سریعتر آن می شود.
  • اضافه وزن: یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که ارتباطی بین چاقی و کمی افزایش خطر ابتلا به RA وجود دارد.

فردی که علائم و نشانه های اولیه RA را تجربه می کند باید به پزشک مراجعه کند. یک پزشک می تواند به تشخیص این بیماری کمک کرده و درمان های مناسب را توصیه کند.

تشخیص و درمان به موقع آرتریت روماتوئید احتمال بروز عوارض ناشی از بیماری را کاهش می دهد.

سخن آخر

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب مزمن مفاصل می شود. RA تمایل دارد که با علائم جزئی که معمولاً در دو طرف بدن وجود دارند و می روند، به آهستگی شروع شود و در طی چند هفته یا ماه پیشرفت می کند.

علائم این بیماری مزمن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند روز به روز تغییر کند. حملات علائم RA را شعله ور شدن می نامند و دوره های غیرفعال را که علائم کمتر مشاهده می شوند، بهبودی می نامند.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319810#when-to-see-a-doctor

https://www.healthline.com/health/early-signs-rheumatoid-arthritis

https://www.medicinenet.com/rheumatoid_arthritis_early_symptoms/article.htm

[advisers limit=3 online =true skill=”26″]

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز