لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

استمنا یا خودارضایی

استمنا یا خودارضایی | پزشکت
فهرست مطالب

استمنا یا خودارضایی، خود تحریکی جنسی دستگاه تناسلی برای برانگیختگی جنسی و لذت بردن تا حد اوج جنسی (ارگاسم) می باشد. استمنا یک روش رضایتمندی از خود است. این حالت معمولاً با لمس آلت تناسلی مرد یا لمس کلیتوریس در زن تا زمان ارگاسم ایجاد می شود. این یک رفتار بسیار رایج در میان زنان و مردان است. در یک بررسی در آمریکا، 95٪ از مردان و 89٪ از زنان گزارش کردند که در دوره ای از زندگی خود، خودارضایی داشته اند. بعضی از افراد این کار را یک یا دو بار در روز و یا حتی بیشتر انجام می دهند، و تعداد معدودی هرگز خود ارضایی نمی کنند.

برخی از افراد از انجام خودارضایی خجالت می کشند، زیرا باور های درست و نادرست زیادی در رابطه با خودارضایی وجود دارد. به طور کلی این یک عمل شرم آور و کثیف مطرح می شود و بسیاری از انگ ها با آن همراه هستند. بسیاری فکر می کنند افرادی که تنها هستند یا از نظر جنسی فعال نیستند  خودارضایی می کنند. اما این نظر درست نیست. این یک انتخاب شخصی است و فرد با تمایل این کار را انجام می دهد. برخی از افراد متاهل نیز خودارضایی می کنند. در برخی موارد، زوجین انجام این عمل را از همسر خود درک کرده و می پذیرند. برخی از متخصصین سکس درمانی معتقدند که خودارضایی در برخی مواقع یک روند طبیعی بدن  و آن را یک رفتار جنسی سالم می دانند.

سوالات متداول در مورد استمنا

استمنا یا خودارضایی | پزشکت

چرا مردم خود ارضایی می کنند؟

افراد خودارضایی می کنند زیرا این روش کاملاً مطمئن می دانند. زیرا هیچ خطر انتقال بیماری های مقاربتی و خطر بارداری وجود ندارد و باعث رضایت جنسی می شود. خودارضایی باعث تحریک مرکز لذت در مغز می شود و منجر به آزاد شدن دوپامین و همچنین به طور غیرمستقیم اندورفین خواهد شد و این به نوبه خود منجر به آرامش می شود. البته ترشح همه این ناقل های عصبی در رابطه جنسی با شریک فرد نیز اتفاق میفتد. برخی از دلایل دیگر انجام خودارضایی در افراد شرح زیر است:

 1. چون احساس خوبی دارد.
 2. کیفیت خواب را افزایش می دهد.
 3. در رفع تنش جنسی کمک می کند.
 4. راهی برای جلوگیری از بارداری محسوب می شود.
 5. خطر بیماری های مقاربتی STD در حین انجام آن کم است.
 6. گاهی اوقات توسط یک درمانگر رابطه جنسی برای اختلال عملکرد جنسی تجویز می شود.
 7. اندورفین ماده شیمیایی خوبی در مغز شما است که در زمان ارگاسم آزاد می شود و یک مسکن طبیعی است.

آیا خودارضایی طبیعی است؟

قبلا استمنا یک رفتار انحرافی و نشانه برخی بیماری های روانی قلمداد می شد. اما امروزه برخی آن را یک فعالیت جنسی طبیعی و سالم تلقی می کنند. تعدادی این عمل را اقدامی مطمئن، قابل قبول، دلپذیر و برآورده کننده نیاز های جنسی خود می دانند. در صورتی که این عمل اختلالی در کار یا تحصیل فرد ایجاد کند و یا فرد آن را در ملاء عام انجام دهد و یا باعث احساس گناه قابل توجهی در فرد شود، غیر طبیعی محسوب می شود. انجام آن به شکل وسواسی ممکن است  فعالیت های روزمره فرد را مختل کند.

آیا استمنا می تواند مضر باشد؟

استمنا در مواردی که تا یک حد خاصی انجام شود، برای زنان و مردان طبیعی و بی ضرر است. برخی از ادیان، خودارضایی را یک گناه غیر قابل بخشش می دانند، در این صورت منجر به احساس گناه یا شرم فرد در مورد رفتار خودش می شود. برخی سکس درمان ها آن را برای بهبود سلامت و رابطه جنسی توصیه می کنند. این سکس درمان ها معتقدند که این رفتار می تواند به مردان کمک کند تا تکنیک هایی را برای دوام بیشتر در حین رابطه جنسی را یاد بگیرند.

تعداد دفعات خودارضایی

هیچ قانونی برای تعداد دفعات خودارضایی وجود ندارد که بگوید دفعات روزانه خودارضایی چقدر است. این یک انتخاب شخصی هم برای مردان و هم برای زنان است. بعضی از افراد این کار را روزی یک بار یا دو بار در روز انجام می دهند. در حالی که برخی انجام روزانه آن را مضر می دانند. این عمل نباید در عملکرد، معاشرت با دوستان، شریک زندگی و سایر کارهای معمول اختلال ایجاد کند.

علائم خودارضایی بیش از حد چیست؟

استمنا یا خودارضایی | پزشکت

اگر استمنا منجر به اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی یا تحصیلی شود، این امر غیر عادی است. اگر استمنا باعث اتلاف وقت زیاد شود، غیر طبیعی است. در صورت مشاهده علائم زیر باید خودارضایی خود محدود شود:

 1. اگر فرد با مالش شدید به خود آسیب می زند.
 2. اگر دستگاه تناسلی فرد قرمز و دردناک شود.
 3. اگر از این عمل برای فرار از استرس یا واقعیت های زندگی استفاده شود.
 4. اگر فرد احساس هوس دایمی کند و تمایل داشته باشد که خودش را راضی کند.
 5. اگر خود ارضایی را بر رابطه جنسی با شریک زندگی خود ترجیح دهد، نشانه کاهش صمیمیت با شریک زندگی می باشد.

آیا خودارضایی می تواند باعث اختلال عملکرد جنسی در مردان شود؟

این یک باور عمومی است که استمنا باعث اختلال نعوظ در مردان می شود، اما هیچ تحقیقی در مورد آن وجود ندارد. اختلال نعوظ (ED) زمانی رخ می دهد که مرد نتواند نعوظ خود را به اندازه کافی داشته باشد تا رابطه جنسی نافذ و کامل داشته باشد. اختلال نعوظ بیش از هر چیز دیگری یک مشکل روانشناختی است. برخی بررسی ها نشان می دهد که تماشای فیلم های پورنوگرافی می تواند حساسیت افراد را نسبت به تحریک جنسی کاهش دهد.

مردان
سلامت بانوان

آیا خودارضایی بر تعداد اسپرم ها تأثیر دارد؟

خود ارضایی بر تعداد اسپرم تأثیر نمی گذارد زیرا اسپرم در مردان به طور مداوم  تولید می شود. طبیعی است که بعد از انزال  مرد، مدتی طول می کشد تا دوباره تولید اسپرم صورت بگیرد. تعداد و تولید اسپرم یک فیزیولوژی طبیعی بدن است و هیچ ارتباطی با خودارضایی ندارد.

آیا استمنا می تواند جایگزین رابطه جنسی شود؟

استمنا یا خودارضایی | پزشکت

وقتی افراد وارد رابطه می شوند، برخی تصور می كنند كه ادامه خودارضایی اشتباه است. زیرا دیگر نیازی به این رابطه ندارد. تجربه شخص در رابطه با استمنا و رابطه جنسی هر دو متفاوت است. در حین رابطه جنسی، هر دو شریک زندگی باید برای خوشبخت کردن شریک زندگی خود فداکاری کنند. حتی باید به فکر خشنودی و لذت مستمر یکدیگر باشند. اما در هنگام خودارضایی، فقط خود فرد از آن لذت می برد.

بنابراین، انجام خودارضایی بدان معنا نیست که زن و شوهر به هم علاقه ندارد یا از نظر جنسی همدیگر را راضی نمی کنند، بلکه این فقط یک انتخاب شخصی است. اگر فردی استمنا را بر رابطه صمیمی جنسی با همسر خود ترجیح داد، لازم است با یک درمانگر سکس درمانی مشورت کند.

آیا خودارضایی برای یک زن بد است؟

در بیشتر فرهنگ ها، از زنان انتظار می رود که خواسته های جنسی خود را پنهان کنند. زیرا تجربه لذت به عنوان یک عمل شرم آور و گناهکارانه برچسب گذاری می شود. تحقیقات نشان داده است که تحریک افزایش یافته می تواند به افزایش میل جنسی و حساسیت منجر شود. و در نتیجه تجربه جنسی را افزایش دهد، همچنین به کاهش استرس کمک کرده، خلق و خوی فرد را تثبیت کند و باعث شادی و سلامتی شود.

آیا خودارضایی در دوران بارداری خطرناک است؟

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث افزایش میل جنسی می شود. برخی معتقدند که خودارضایی می تواند به رفع تنش و تسکین کمردرد دوران بارداری کمک کند. زنان در طول و بعد از ارگاسم، ممکن است احساس گرفتگی خفیف و نامنظم و انقباضات Braxton-Hicks داشته باشند. این انقباضات معمولاً بتدریج از بین می روند در صورت ادامه این انقباضات، فرد باید فوراً تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرد. خودارضایی ممکن است در بارداری های پر خطر احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد.

باور های غلط درباره استمنا

استمنا یا خودارضایی | پزشکت

باور های غلط زیادی پیرامون استمنا وجود دارد، حتی اگر بسیاری از آنها تحریف شده باشند. اکثر مردم ادعا می کنند که شواهد علمی زیادی وجود ندارد که نشان دهد استمنا هیچ گونه اثر سو ء ایجاد نمی کند. برخی از رایج ترین افسانه ها این است که استمنا ممکن است باعث بروز عوارض زیر شود:

 1. نابینایی
 2. ناباروری
 3. انزال زودرس
 4. بیماری روانی
 5. اختلال در نعوظ
 6. کاهش تعداد اسپرم
 7. آسیب به اندام تناسلی
 8.  کوچک شدن آلت تناسلی

عوارض جانبی استمنا یا خودارضایی

از آنجا که هر چیزی بیش از حد آن خوب نیست، این موضوع در مورد خودارضایی نیز صدق می کند. استمنا مزمن ممکن است باعث برخی از عوارض زیر شود:

 • احساس گناه. به دلیل باورهای مختلف فرهنگی، معنوی و مذهبی، برخی از افراد پس از استمنا، احساس گناه می کنند. اما چنین اعتقاداتی هنوز در جامعه رایج است.
 • اعتیاد. صرف زمان زیاد برای خودارضایی ممکن است باعث اعتیاد به خودارضایی شود. نشانه های اعتیاد به آن  کنار گذاشتن کارهای روزمره، لغو برنامه های کاری و تفریحی، با دوستان و خانواده و اصرار مداوم برای لذت خود است. حتی  ممکن است در روابط عاشقانه و دوستی شما تداخل ایجاد کند. اگر فردی احساس کرد که به این کار معتاد شده، در اولین فرصت باید با یک سکس تراپیست مشورت کند. هر بار که فرد احساس اجبار به خودارضایی دارد، سعی کند با دویدن، پیاده روی، صحبت با دوستان یا نوشتن متنی از انجام عمل خودارضایی خودداری کند.
 • کاهش حساسیت جنسی. روش های تهاجمی استمنا در مردان می تواند احساس جنسی را کاهش دهد. محکم نگه داشتن آلت تناسلی مرد، یک نمونه از روش های تهاجمی خودارضایی می باشد. یک سکس درمان برای بازگرداندن حساسیت، تغییر روش را توصیه می کند.
 • تداخل در زندگی روزمره. خودارضایی بیش از حد، ممکن است در زندگی و فعالیت های روزمره شما اختلال ایجاد کند، که به نوبه خود باعث پریشانی و بی ثباتی ذهنی می شود.
 • عفونت های مقاربتی (STI). اگر از اسباب بازی های جنسی که قبلاً توسط شخص آلوده استفاده  شده است، هنگام استمنا استفاده شود، ممکن است باعث آلودگی مقاربتی گردد.

راهکارهای پیشگیری از اعتیاد به خودارضایی

استمنا یا خودارضایی | پزشکت

یک رویکرد مثبت و سالم می تواند بر غلبه بر خواسته های فرد کمک کند. همچنین می تواند به تدریج اعتیاد به خودارضایی را کاهش دهد و به فرد کمک کند زندگی بهتری داشته باشید. می توان اقدامات زیر را امتحان کرد:

 1. بدون توجه به وسوسه، از دیدن پورنوگرافی خودداری کنید.
 2. سعی کنید به یک سرگرمی بپردازید، زیرا باعث می شود فکر شما منحرف شود.
 3. اگر فردی زیاد استمنا می کند و یا منجر به احساس گناه در وی می شود، وقت بیشتری را در فعالیت های خارج از منزل بگذراند.
 4. اگر کسی هنگام تنهایی به سمت خودارضایی کشیده می شود، سعی کند تا آنجا که ممکن است با دیگران همراه باشد.

برخی اعتقاد دارند که احتمال اعتیاد به خودارضایی وجود دارد اما انجام آن در حد متوسط اثار مضری ندارد. سکس درمان می تواند، کیفیت زندگی جنسی شما را بهبود بخشد. وی همچنین کمک می کنند تا فرد جنسیت خود را بهتر درک کند و زندگی جنسی سالم و لذت بخشی را در هر سنی داشته باشد.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

2

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

2 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید من چندسالی هست که خود ارضایی میکنم و یک روز یا دو روز درمیان انجام میدم اما به تازگی متوجه شدم که در تحصیلم به مشکل برخوردم و عملکرد خوبی ندارم ایا این میتونه عوارض خودراضایی باشه یا مربوط به چیز دیگریست؟

  1. سلام اختلال در عملکرد تحصیلی می تواند دلایل متعددی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.