ویژگی های پدر و مادر خوب

برخورداری از ویژگی های پدر و مادر خوب و شناخت آنها می تواند هم در تربیت کودکان و نحوه برقراری ارتباط آنها با والدین موثر باشد، هم آینده موفقی را برای کودکان رقم بزند. ما در این مقاله از ویژگی های یک پدر و مادر خوب و راه های چگونگی آن بیان می کنیم. اما توجه به این نکته ضروری است که والدین علاوه بر اینکه دوست داشتنی، دلسوز و صبور هستند، باید حساس، همدل و هوشیار باشند.

ویژگی های پدر و مادر خوب

ویژگی های پدر و مادر خوب | پزشکت

عشق به فرزند یکی از ویژگی های پدر و مادر خوب است.

هر کاری را که بچه های ما انجام دهند، ما باز هم آنها را دوست داریم. اما پدر یا مادر خوب آنها را با مسئولیت پذیری دوست دارند، وقتی اشتباه می کنند تصحیح می کنند و به آنها کمک خواهند کرد تا اشتباه خود را درک کنند. آنها فرزندان خود را با عشق کور دلگرم نمی کنند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

همدلی با فرزند و ویژگی های پدر و مادر خوب بودن

والدین خوب از دیدگاه فرزندشان هم فکر می کنند. آنها خود را به جای فرزندشان می گذارند و سپس پاسخ را ارزیابی می کنند. این بدان معناست که آنها فشار بی موردی به کودکان خود وارد نخواهند کرد. یا در صورت عدم موفقیت آنها را مسخره نمی کنند.

سازگاری با فرزند، یکی دیگر از ویژگی های پدر و مادر خوب است.

والدین در کارهای روزمره و اجرای قوانین و عواقب آنها سازگار هستند. سازگاری مداوم باعث می شود که کودکان احساس امنیت کنند. زیرا کودکان می دانند چه چیزی برای آنها در نظر گرفته شده است. احساس امنیت در ایجاد عادت های خوب کمک می کند.

برقراری ارتباط با کودکان

والدین خوب با کودک خود به طور موثر ارتباط برقرار می کنند تا کودک روند تفکر را یادبگیرد. همچنین با یادگیری کودک از والدین، ارتباطات او را بهبود می بخشد.

گوش دادن موثر در والدین

والدین خوب، به طور فعالانه به صحبت های فرزندشان گوش می دهند. آنها به فرزندان خود توجه می کنند، ایده های آنها را تأیید و به آنها کمک می کنند تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

درک احساسات

وقتی والدین به صحبت های کودکان گوش می دهند، نگرانی ها، ترس ها و افکار آنها را درک خواهند کرد و از آنجا که والدین آنها را درک می کنند، کودک به والدین خود اعتماد خواهد کرد. والدین نسبت به نیازهای فرزندشان حساس و پاسخگو هستند.

صبر و پر حوصله بودن والدین

داشتن این فضیلت وقتی بچه ها هر روز صبر و حوصله والدین خود را امتحان می کنند سخت است. اما والدین خوب؛ حوصله اندیشیدن و درک دلیل رفتار کودک را دارند. آنها برای رفع مشکلات کودکانشان گام بر می دارند.

احترام به فرزند و ویژگی های پدر و مادر خوب بودن

کودکان ممکن است کوچک باشند و  هنوز خیلی چیزها را ندانند، اما احترام گذاشتن به آنها مهم است. احترام گذاشتن به کودک به معنای تأمین هرگونه هوی و هوس او نیست، بلکه نشان می دهد که شما به نیاز های فرزند خود اهمیت می گذارید.

چگونه می توانیم پدر و مادر خوبی باشیم؟

ویژگی های پدر و مادر خوب | پزشکت

عشق بدون قید و شرط

دوست داشتن فرزندان، حسی کاملا طبیعی و غریزی است. اما می توانید آن را با استفاده از روش های زیر اجرا کنید:

 • کودک خود را در آغوش بگیرید و ببوسید.
 • وقتی آنها کار خوبی انجام می دهند، آنها را تشویق کنید.
 • به آنها اطمینان دهید که همیشه آنها را دوست خواهید داشت.
قدردانی

وقتی از فرزندان خود به خاطر موفقیت هایشان قدردانی می کنید، انگیزه آنها برای انجام کار بیشتر می شود. فرزندان خود را تحسین کنید تا آنها نسبت به دستاوردهای خود احساس افتخار کنند. در توضیح اینکه چرا از آنها قدردانی می کنید روشن باشید. به طور واضح دلیل قدردانی خود را بیان کنید. مثلا به آنها بگویید که من افتخار می کنم که شما در تکمیل پروژه تعطیلات خود بسیار تلاش کرده اید.

اجتناب از مقایسه

هر کودکی متفاوت بوده و از پتانسیل منحصر به فردی برخوردار است. استعداد فرزندان خود را بشناسید و به آنها انگیزه دهید تا به اهداف خودشان برسند. مقایسه کردن کودکان با دیگران، باعث می شود آنها احساس حقارت کنند.

تنظیم قوانین و عواقب کار ها

تنظیم قوانین به فرزندان باعث ایجاد نظم در زندگی آنها می شود:

 • قوانین باید بطور مداوم و بدون هیچ استثنایی اعمال شود.
 • وقتی کودک شما از قوانین پیروی نمی کند از اقدامات تنبیهی خودداری کنید.
 • قوانین شما باید منطقی و منصفانه باشد و آنقدر سختگیرانه نباشد که بچه ها از آنها بترسند.
اشتراک گذاری لحظات مهم

چه مراسم فارغ التحصیلی فرزندتان، چه اجرای یک نمایش، در آنجا حضور داشته باشید و آنها را خوشحال کنید. این اعتماد به نفس آنها را تقویت می کند و روز را به یاد ماندنی تر می کند.

الگوی خوب

کودکان بیش از آنچه شما می گویید از آنچه شما انجام می دهید یاد می گیرند. اگر می خواهید فرزندانتان همانطور که می خواهید باشند، باید:

 • از محیط زیست مراقبت کنید.
 • به فرزند و دیگران احترام بگذارید.
 • به طور مناسب در مقابل بچه های خود رفتار کنید.
 • با همسر تان صمیمانه رفتار کنید تا کودک، صمیمیت، عشق و همبستگی را درک کند.
معاشرت

آموزش مهارت های اجتماعی به فرزندتان بسیار مهم است. شما باید:

 • فرزندان خود را به تعامل با همکلاسی های خود تشویق کنید.
 • به آنها بگویید با هر کسی که صحبت می کنند ارتباط چشمی خود را حفظ کنند.
استقلال طلبی

به فرزند خود بیاموزید به جای اینکه دائماً به شما وابسته باشد، خودش در کار ها تصمیم بگیرد. شما باید به آنها کمک کنید خوب و بد را از درست و غلط تشخیص دهند. تا زمانی که احساس نمی کنید مداخله لازم است، اجازه دهید فرزندتان تصمیم خود را بگیرد، خواه درمورد دوستان یا سرگرمی هایش باشد. آنها را مجبور نکنید که در الگوهای از پیش تعریف شده شما قرار بگیرند.

روش والدین، در هر مرحله از زندگی فرزند، تغییراتی می گذارد.

نکات مربوط به والدین در مراحل مختلف رشد کودک

ویژگی های پدر و مادر خوب | پزشکت

نوزادی

کودک شما برای انجام هر کاری به شما وابسته است. نکات زیر می تواند به شما در بهبود مهارت های والدین کمک کند:

 • به آنها لبخند بزنید.
 • برای آنها صحبت کنید و آواز بخوانید.
 • وقتی کودک شما روحیه بازیگوشی دارد با او بازی کنید.
 • کودک خود را هنگام گریه رها نکنید. بلافاصله به آنها پاسخ دهید.
 • از خود مراقبت کنید، تا بتوانید از کودک خود بهتر مراقبت کنید.
 • هنگامی که خسته، آشفته یا گرسنه هستند به آنها توجه داشته باشید.
کودک نوپا

این زمانی است که می توانید شخصیت کودک خود را قالب بگیرید. نکات زیر می تواند در پرورش کودکان نوپا به شما کمک کنند:

وقتتان را با کیفیت سپری کنید.

با کودک نوپای خود تعامل داشته باشید. هنگام تعامل با آنها ارتباط برقرار می کنید تا پیوند عاطفی بین شما بهبود یابد.

قاطعانه اما دوستانه رفتار کنید.

وضع قوانین برای نظم دادن به کودکان مهم است. قوانین باید منطقی باشد تا فرزند شما بتواند آن را دنبال کند. اگر کودک شما نمی تواند از این قوانین پیروی کند او را مجازات نکنید، در عوض اهمیت آنها را توضیح دهید.

همدل باشید.

قبل از اینکه به رفتار بد فرزندان خود واکنش نشان دهید، از طریق نوع نگاه آنها به این مسئله بنگرید. در مورد آنچه اگر شما هم یک کودک نوپا بودید انجام می دادید، تأمل کنید زیرا در آن سن، کودک شما نمی تواند کارهای خود را توضیح دهد.

آنها را به یادگیری تشویق کنید.

به کودک نوپای خود انگیزه دهید تا چیزهای جدید را کشف کند. به آنها اجازه دهید در غذا خوردن، مسواک زدن و استحمام دست خود، چیز های جدید را امتحان کنند. همچنین رفتار خوب آنها را تشویق کنید.

پیش دبستانی

کودکان نوپا همانطور که وارد دوران پیش دبستانی می شوند، به دنیای اطراف خود علاقه مند می شوند. شخصیت آنها شروع به شکل گیری می کند و آنها شروع به درک کار های خود می کنند. در اینجا برخی از نکات والدین برای کودکان پیش دبستانی آورده شده است:

 • در تربیت فرزند خود ثابت قدم باشید.
 • فرزند خود را به معاشرت ترغیب کنید.
 • اسباب بازی ها و بازی های مناسب سن آنها تهیه کنید.
 • در مورد انتظارات خود از فرزند خود صریح و واضح بگویید.
 • اجازه دهید فرزندتان در کنار خانواده و وعده های غذایی شما، غذا بخورد.
 • به آنها کمک کنید نحوه استفاده از کلمات را بیاموزند و مهارت های زبانی خود را گسترش دهند.

اواسط کودکی

ویژگی های پدر و مادر خوب | پزشکت

کودکان در این مرحله مستقل می شوند. مهارت های جسمی، ذهنی و اجتماعی آنها به سرعت در حال رشد است. در اینجا چند نکته برای پرورش آنها آورده شده است:

 • با کودک خود در برخی از بازی های سرگرم کننده شرکت کنید.
 • قوانین و پیامدها را تعریف کنید و آنها را به طور مداوم اعمال کنید.
 • با الگوبرداری از کودک خود یاد بگیرید که به دیگران احترام بگذارد.
 • کودک خود را به انجام فعالیت های ورزشی و فوق برنامه تشویق کنید.
 • به کودک خود کمک کنید تا مسئولیت پذیر شود و برای او هدف تعیین کنید.

نوجوان

هنگامی که کودکان وارد دوران نوجوانی خود می شوند، از نظر جسمی و عاطفی تغییراتی را تجربه می کنند که به صورت نوسانات خلقی، مشکلات رفتاری و گیجی بروز می یابد.

سعی کنید احساسات و انتظارات آنها را از خود درک کنید. نکات زیر می تواند به شما کمک کند:

اعتماد

اعتماد سازی روندی آهسته است. شما باید اعتماد نوجوان خود را جلب کنید. بگذارید رابطه شما باز باشد، موارد مهم در مورد خود و خانواده را به اشتراک بگذارید تا نوجوان به شما اعتماد کند.

 احترام

اگر می خواهید نوجوانتان به شما احترام بگذارد، شما هم به او احترام بگذارید. عقاید آنها را غیر منطقی یا کودکانه ندانید و آنها را نقد نکنید. می توانید با آنها مخالف باشید، اما عقاید، نظرات و احساسات آنها را تأیید و احترام بگذارید. از آنها در مقابل دوستانشان انتقاد نکنید، این باعث کاهش عزت نفس آنها می شود.

قوانین

اگر در اجرای قوانین کاملاً ثابت قدم باشید، این سیگنالی را به نوجوان شما ارسال می کند که به آنها پایبند باشد.

توجه

باید کاملاً به آنچه نوجوان انجام می دهد یا فکر می کند توجه کنید. این باعث می شود احساس امنیت، دوست داشتن و خاص بودن داشته باشند. پس از انجام این کار، فرزند شما نیز شما را دوست خواهد داشت و به شما احترام می گذارد.

انتقاد سازنده

پدر و مادر خوب بودن به این معنی نیست که باید همیشه با آنها خوب باشید. هر وقت نوجوان شما اشتباهی مرتکب شد، در هنگام انجام این کار بازخورد سازنده بدهید و مهربان باشید.

پرهیز از اجبار

ویژگی های پدر و مادر خوب | پزشکت

بزرگسالان وقتی آنها را به انجام کاری وادار می کنید احتمالاً سرکشی می کنند. هرچه بیشتر آنها را مجبور به انجام کاری کنید، بیشتر احتمال دارد که آنها به حرف های شما گوش ندهند.

اجازه کاوش کردن

به نوجوانان خود اجازه دهید تا رویاهای خود را دنبال کنند، احساساتشان را دنبال کنند و چیزهای جدیدی را تجربه کنند. ایده های خود را به آنها تحمیل نکنید، اجازه دهید آنها ایده های خود را ایجاد و کار کنند.

فرزندپروری آسان نیست. برای اینکه والدین خوبی باشید، باید همه وقت و تلاش خود را به کار بگیرید اما اضطراب در هر مرحله از رشد کودک شما وجود دارد. به آنها اعتماد کنید، آنها را دوست داشته باشید و به عنوان پدر و مادر وظایف خود را به خوبی انجام دهید. این امر خانواده ای ایمن و ایده آل را برای کودک شما فراهم می کند تا به فردی مسئولیت پذیر تبدیل شود.

منبع:

https://www.momjunction.com/articles/25-tips-help-become-better-parent_006705/