لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

داریفناسین ضد اسپاسم مثانه

داریفناسین|| پزشکت
فهرست مطالب

داریفناسین (Enablex) یک داروی تجویزی است که برای درمان اسپاسم مثانه و بی اختیاری ادرار مرتبط با مثانه بیش فعال استفاده می شود. این دارو متعلق به گروه دارویی به نام آنتی کولینرژیک است که فقط به عنوان یک قرص پوشش دار با رهش طولانی مدت در دسترس است. Enablex با مسدود کردن یک گیرنده خاص در مثانه عمل و علائم بیش فعالی مثانه را متوقف می کند. با این شرایط توانایی شما را برای کنترل میل و سرعت ادرار بهبود می بخشد.

کاربرد داروی داریفناسین

Enablex یک داروی تجویزی است که مثانه بیش فعال را درمان می کند. مثانه بیش فعال می تواند منجر به میل مکرر و ناگهانی برای ادرار کردن همراه با از دست دادن کنترل مثانه یا بی اختیاری (نشت تصادفی ادرار) شود. این وضعیت زمانی که عضلات مثانه به دفعات و در زمان های نامناسب منقبض شوند، رخ می دهد. Enablex یک داروی آنتی کولینرژیک قوی است که با کنترل  مثانه بیش فعال به کاهش این علائم کمک می کند.

نحوه مصرف داریفناسین|| پزشکت

نحوه مصرف داریفناسین 

این قرص باید روزانه و در ساعت مشخص با یا بدون غذا مصرف شود. قرص را به طور کامل قورت دهید. آن را خرد نکنید، نجوید یا نشکنید. اگر نمی توانید داروی خود را به طور کامل قورت دهید، با پزشک خود مشورت کنید. بر اساس پاسخ شما، پزشک ممکن است دوز (مقدار) Enablex شما را افزایش دهد.

Enablex را در دمای اتاق (حدود 20 تا 25 درجه سانتیگراد) و دور از نور نگهداری کنید. در دوره‌های کوتاه، می‌توانید آن را بین دمای سرد و ملایم گرم (بین 15 تا 30درجه) نگهداری کنید.

چه مدت طول می کشد تا داریفناسین اثر کند؟

حدود هفت ساعت طول می‌کشد تا Enablex  اثر خودش را نشان دهد و حدود دو هفته طول می‌کشد تا بهبودهای قابل توجهی در علائم مشاهده شود. اگر بعد از دو هفته احساس بهبودی نکردید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است دوز شما را افزایش دهد یا علائم شما را دوباره ارزیابی کند.

عوارض داروی Enablex

برخی از افراد ممکن است در حین استفاده از Enablex عوارض کمی را تجربه کنند یا هیچ عوارض نداشته باشند. با این حال، اگر بعد از شروع آن متوجه عوارض شدید، به خصوص اگر علائم آزاردهنده شدند یا از بین نرفتند، با پزشک مشورت کنید. برخی از شایع ترین عوارض مصرف Enablex ، عبارتند از:

 • سردرد
 • یبوست
 • خشکی دهان
 • سوزش سردل
 • ناراحتی معده
 • علائم آنفولانزا
 • عفونت دستگاه ادراری (UTI)

عوارض شدید داریفناسین 

در موارد نادر، Enablex ممکن است عوارض شدید و گاهی کشنده ایجاد کند. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید، علائمی از جمله:

 • گیجی
 • توهمات
 • سرگیجه
 • یبوست شدید یا درد معده
 • تغییر در بینایی، مانند تاری دید
 • احتباس ادرار (ناتوانی در تخلیه مثانه)
 • علائم واکنش آلرژیک مانند آنژیوادم (تورم صورت، لب‌ها، زبان و یا گلو)
 • عفونت دستگاه ادراری (UTI) با علائمی مانند درد یا سوزش هنگام دفع ادرار (دیسوریا)، ادرار خونی و درد لگن

استفاده طولانی مدت از Enablex ممکن است عملکرد شناختی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین احتمال دارد خطر ابتلا به زوال عقل جدید را افزایش دهد.

توصیه های دارویی داریفناسین

Darifenacin ممکن است نوعی واکنش آلرژیک جدی به نام آنژیوادم ایجاد کند. آنژیوادم می تواند خطرناک باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. در صورت بروز بثورات پوستی، خارش، تورم بزرگ شبیه کهیر در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها یا اندام های جنسی، استفاده از این دارو را متوقف کرده و فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی یا تاری دید در برخی افراد شود. قبل از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر کار دیگری که در صورت سرگیجه، هوشیاری یا ناتوانی به خوبی می تواند خطرناک باشد، از واکنش خود به این دارو مطمئن شوید.

این دارو می تواند باعث کاهش تعریق و افزایش دمای بدن شود. در حین استفاده از این دارو مراقب باشید تا در حین ورزش یا هوای گرم بیش از حد گرم نشوید، زیرا گرمای بیش از حد ممکن است منجر به گرمازدگی شما شود.

داریفناسین ممکن است باعث یبوست شود. در صورت درد شدید معده یا یبوست به پزشک مراجعه کنید. این دارو همچنین می تواند باعث خشکی دهان شود. برای تسکین موقت خشکی دهان، از آب نبات یا آدامس بدون قند استفاده کنید، تکه‌های یخ را در دهان خود آب کنید یا از یک جایگزین بزاق استفاده کنید. با این حال، اگر بیش از 2 هفته خشکی دهان شما ادامه داشت، با پزشک مشورت کنید.

از مصرف داروهای دیگر خودداری کنید مگر اینکه با پزشکتان مشورت کرده باشد. این شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه (بدون نسخه OTC) و مکمل های گیاهی یا ویتامینی است.

دوز مصرفی داریفناسین|| پزشکت

دوز مصرفی داریفناسین

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط ​​این دارو است. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید.

مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، و مدت زمانی که دارو را مصرف می‌کنید به بیماری زمینه ای که دارو را برای آن استفاده می‌کنید بستگی دارد.

مقدار دوز خوراکی (قرص های با رهش طولانی) برای درمان مشکلات مثانه، عبارت است از:

 • کودکان. مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.
 • بزرگسالان. در ابتدا یک دوز 7.5 میلی گرم یک بار در روز تجویز می شود. اما پزشک ممکن است در صورت نیاز دوز مصرفی را افزایش دهد.

به محض یادآوری، دوز فراموش شده را مصرف کنید. اما اگر به دوز بعدی شما خیلی نزدیک است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و روند درمانی قبلی خود را ادامه دهید. هیچ وقت دو دوز را باهم مصرف نکنید. مصرف بیش از حد این دارو می تواند منجر به بروز برخی علائم شود. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل تغییر در بینایی، از جمله تاری دید باشد.بسیار مهم است که پزشک پیشرفت شما را در ویزیت های منظم بررسی کند.

موارد منع مصرف داروی داریفناسین 

در صورت ابتلا یا در معرض خطر ابتلا به موارد زیر از  مصرف Enablex خودداری کنید:

 • کاهش ادرار
 • احتباس مدفوع (معده خیلی طول می کشد تا خالی شود).
 • گلوکوم با زاویه باریک کنترل نشده (انسداد کانال تخلیه در چشم)

چه داروهایی با داریفناسین تداخل دارند؟

تداخلات دارویی قابل توجهی بین Enablex و برخی از داروهای دیگر وجود دارد. اگر این داروها را با Enablex مصرف کنید ممکن است عوارض بدتری را تجربه کنید. از مصرف Enablex با دارویی به نام دوکسوروبیسین خودداری کنید، زیرا این ترکیب می تواند قرار گرفتن در معرض دوکسوروبیسین را افزایش دهد و عوارض مرتبط با درمان ایجاد کند.

سایر داروها ممکن است با Enablex تداخل داشته باشند. اگر استفاده از آنها با هم اجتناب ناپذیر است، پزشک ممکن است دوز یکی از داروهای شما را تغییر دهد.

داروهای زیر می توانند با Enablex تداخل داشته باشند، داروهایی از جمله:

 • تامبوکور (فلکائینید)
 • ملاریل (تیوریدازین)
 • بیاکسین XL (کلاریترومایسین)
 • داروهای ضد قارچ مانند اسپورانوکس (ایتراکونازول) و کتوکونازول
 • درمان های ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) مانند نورویر (ریتوناویر) و ویراسپت (نلفیناویر)
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند پاملور (نورتریپتیلین) ، نورپرامین (دزیپرامین) و آمی تریپتیلین

لازم است قبل از شروع درمان، در صورت مصرف هر گونه دارو، ویتامین یا مکمل های گیاهی دیگر با نسخه و بدون نسخه (OTC) به پزشک خود اطلاع دهید.

داروهای مشابه با داریفناسین

سایر داروهای مورد استفاده برای درمان مثانه بیش فعال، عبارتند از:

 • توویاز (فزوترودین)
 • دترول (تولترودین)
 • وسیکار (سولیفاسین)
 • میربتریک (میرابگرون)
 • Sanctura (تروسپیوم)
 • دیتروپان (اکسی بوتینین)

میرابگرون کمتر باعث خشکی دهان می شود اما به اندازه داریفناسین در درمان مثانه بیش فعال موثر نیست. از نظر هزینه، اکسی بوتینین ارزان تر از داریفناسین و به همان اندازه موثر است. تولترودین و سولیفناسین دیگر جایگزین های مقرون به صرفه تر هستند.

Enablex با غذا تداخل ندارد، اما غذا به طور قابل توجهی جذب تروسپیوم را در بدن کاهش می دهد. برخلاف سایر داروهای ذکر شده، مصرف میرابگرون و تولترودین با گریپ فروت یا آب میوه مرکبات تداخل ندارند.

سوالات متداول

از Enablex برای چه مواردی استفاده می شود؟ Enablex علائم مثانه بیش فعال، مانند فوریت ادرار و بی اختیاری فوری را درمان می کند. این دارو با مسدود کردن یک گیرنده خاص در مثانه برای جلوگیری از فعالیت بیش از حد به کاهش این علائم کمک می کند.

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از  Enablex چه باید کرد؟ زمانی که به یاد آوردید، دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر به دوز بعدی شما خیلی نزدیک است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. به فرکانس دوز معمولی خود برگردید. دوز اضافی مصرف نکنید.

Enablex چگونه عمل می کند؟ Enablex یک گیرنده خاص در مثانه را مسدود می کند و باعث اسپاسم مثانه کمتر می شود. این امر بیش فعالی مثانه را کاهش و به شما کمک می کند تا میل و دفعات ادرار را کنترل کنید.

چگونه می توانم هنگام مصرف Enablex سالم بمانم؟ بیش از 50 درصد از زنان در طول زندگی خود بی اختیاری ادرار را تجربه می کنند. خطر مثانه بیش فعال می تواند با افزایش سن افزایش یابد، اما به عنوان بخشی طبیعی از پیری در نظر گرفته نمی شود. این یک وبیماری زمینه ای است که می تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره شما داشته باشد.

بی اختیاری مثانه می تواند ناراحت کننده، خسته کننده و گاهی شرم آور باشد. آن را بدون درمان رها نکنید. اگر علائمی دارید یا داروهایتان اثر نمی کنند، به پزشک اطلاع دهید. علاوه بر مصرف منظم دارو ، حداقل سه بار در روز تمرینات عضلات لگن را که به عنوان تمرینات کگل نیز شناخته می شود، انجام دهید.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!