پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سایت پزشکت

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

بیماری های خون و انکولوژی

اندازه طبیعی طحال و سلامتی بدن

2.5
(2)
فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

قبل از بررسی اندازه طحال لازم است بدانیم که طحال شما عضوی کوچک اما سخت کوش است که در پشت معده و زیر دیافراگم پنهان شده است. به عنوان یک فیلتر برای خون شما عمل می کند. گلبول های قرمز قدیمی، آسیب دیده یا غیرطبیعی در پیچ و خم تونل های باریک در طحال گیر می کنند. گلبول های قرمز سالم به راحتی از طحال عبور کرده و در جریان خون شما به گردش خود ادامه می دهند.

طحال همچنین می تواند باکتری ها یا ویروس های خاصی را از خون شما برای حمایت از سیستم ایمنی بدن فیلتر کند. هنگامی که یک میکروارگانیسم عامل بیماری وارد جریان خون می شود، طحال و غدد لنفاوی شما لنفوسیت ها را تولید می کنند. آنها نوعی گلبول سفید که قادر به ساخت آنتی بادی برای مبارزه با عفونت ها هستند.

بر خلاف سایر اندام های بدن، اندازه طحال شما در طول زندگی معمولاً در پاسخ به بیماری یا آسیب تغییر می کند. عفونت ویروسی مانند مونونوکلئوز یا عفونت باکتریایی مانند سیفلیس از جمله شرایطی هستند که می توانند منجر به بزرگ شدن طحال شوند.

اندازه طحال طبیعی و سالم می تواند به طور قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. جنس و قد شما نیز می تواند بر اندازه آن تأثیر بگذارد. به طور کلی طحال فرد بالغ حدود 12.7 سانتی متر طول، 7.62 عرض، 3.81 سانتی متر ضخامت و حدود 170 گرم وزن دارد.

زنان نسبت به مردان طحال کوچکتری دارند و افراد قد بلندتر طحال بزرگتری نسبت به افراد کوتاه قد دارند. در مطالعه ای در مجله رادیولوژی، محققان پیشنهاد کردند که جدا از اینکه مردان معمولاً قدشان بلندتر از زنان است، مردان نیز معمولاً دارای توده گلبول قرمز بیشتری نسبت به زنان هستند.

برای مشاوره با متخصص داخلی آنلاین در پزشکت کلیک کنید.

اندازه طبیعی طحال و سلامتی بدن || پزشکت

اندازه طحال بر اساس سن

طحال، مانند بقیه بدن، با افزایش سن رشد می کند. با این حال، هنگامی که به بزرگسالی می رسید، طحال شما با گذشت هر دهه کمی کوچک می شود. در زیر لیستی از حد بالای طول طبیعی طحال بر اساس سن تا 15 سال آمده است. بر اساس مطالعه ای که در مجله منتشر شده است، برای پسران و دختران، تفاوت نسبتا کمی در اندازه وجود دارد.

سن طول
3 ماه (6.0 سانتی متر)
6 ماه (6.5 سانتی متر)
12 ماه (7.0 سانتی متر)
2 سال (8.0 سانتی متر)
4 سال (9.0 سانتی متر)
6 سال (9.5 سانتی متر)
8 سال (10.0 سانتی متر)
10 سال (11.0 سانتی متر)
12 سال (11.5 سانتی متر)
15 سال (12.0 سانتی متر) برای دختران

(13.0 سانتی متر) برای پسران

در یک مطالعه جداگانه بر روی بزرگسالان، محققان دریافتند که طول طحال از اواخر سال های نوجوانی تا سنین 40 تا 50 تغییر بسیار کمی داشته است.

اندازه طبیعی طحال برای زنان

سن طول
31 تا 40 سال (12.4 سانتی متر)
41 تا 50 سال (12.2 سانتی متر)
60 تا 70 سال (12.1 سانتی متر)
71 تا 80 سال (11.2 سانتی متر)
81 تا 88 سال (10.4 سانتی متر)

اندازه طبیعی طحال برای مردان

برای مردان، متوسط طول طحال در بالای این موارد بود

سن طول
31 تا 40 سال (12.1 سانتی متر)
41 تا 50 سال (13.4 سانتی متر)
60 تا 70 سال (11.5 سانتی متر)
71 تا 80 سال (11.2 سانتی متر)
81 تا 88 سال (11.7 سانتی متر)

تنوع زیادی در اندازه طحال از فردی به فرد دیگر وجود دارد، با توجه به سن، قد و جنس که همگی بر طول طحال تاثیر می‌گذارند. مطالعات دیگر میانگین های کمی متفاوت را نشان داده اند. نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که طحال شما در دوران کودکی به طور پیوسته رشد می کند، رشد خود را تا بزرگسالی کند می کند و سپس در سنین بالاتر کوچک می شود.

بیماری یا شرایط دیگر می تواند بر اندازه طحال در هر سنی تأثیر بگذارد. طحال همچنین می تواند خون اضافی را در خود نگه دارد. بسته به اینکه چه مقدار در هر زمان ذخیره می شود، طول و حجم طحال می تواند تغییر کند.

فیلتر کردن خون سالم از عملکردهای طحال -پزشکت

طحال در بدن چه وظایفی دارد؟

وظیفه اصلی طحال فیلتر کردن خون است. همانطور که خون به طحال جریان می یابد، خدمات کنترل کیفیت را انجام می دهد و هر گلبول قرمزی را که قدیمی یا آسیب دیده است شناسایی می کند. خون از طریق پیچ و خم از معابر در طحال جریان دارد. سلول‌های سالم مستقیماً جریان می‌یابند، اما سلول‌هایی که ناسالم هستند توسط گلبول‌های سفید بزرگ به نام ماکروفاژها تجزیه می‌شوند.

هنگامی که گلبول های قرمز شکسته می شوند، طحال مواد باقی مانده مفیدی مانند آهن را ذخیره می کند که در نهایت به مغز استخوان باز می گردد که هموگلوبین (بخش حاوی آهن خون) را می سازد.

طحال همچنین خون را ذخیره می کند. رگ های خونی طحال می توانند به طور قابل توجهی منبسط شوند. در انسان، حدود 1 فنجان خون در طحال نگهداری می شود، برای مثال در صورت از دست دادن قابل توجه خون، پس از تصادف، آماده رهاسازی است.

طحال همچنین با شناسایی پاتوژن ها (مثلاً باکتری ها) و تولید گلبول های سفید خون در پاسخ، در پاسخ ایمنی نقش دارد.

تقریباً یک چهارم لنفوسیت‌های ما (نوعی گلبول سفید خون) در هر زمان در طحال ذخیره می‌شوند. طحال پلاکت های قدیمی را از خون پاک می کند. همچنین به عنوان یک مخزن برای پلاکت ها عمل می کند.

همانطور که جنین در حال رشد است، طحال گلبول های قرمز می سازد، اما پس از ماه پنجم بارداری متوقف می شود. طحال همچنین ترکیباتی به نام اپسونین ها مانند پروپردین و توفتسین تولید می کند که به سیستم ایمنی کمک می کند.

مطالعه بیشتر: جراحی طحال

بیماری های موثر بر طحال

شرایطی وجود دارد که می تواند طحال را درگیر کنند. آنها عبارتند از:

طحال اضافی : تخمین زده می شود 10 تا 15 درصد افراد طحال اضافی دارند. طحال دوم معمولاً بسیار کوچکتر است اما به طور کلی، هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند.

پارگی طحال: این می تواند به دنبال یک آسیب رخ دهد و باعث خونریزی داخلی جدی شود. گاهی اوقات، طحال در زمان آسیب می ترکد. در مواقع دیگر، روزها یا هفته ها بعد می ترکد. برخی بیماری‌ها مانند مالاریا و مونونوکلئوز عفونی، احتمال پارگی طحال را بیشتر می‌کنند، زیرا باعث تورم طحال و نازک‌تر شدن کپسول محافظ می‌شوند.

بزرگ شدن طحال (سپلنومگالی): این می تواند به دلیل شرایط مختلفی مانند مونونوکلئوز عفونی (مونو)، سرطان های خون (مانند لوسمی )، عفونت های باکتریایی و بیماری های کبدی رخ دهد. گاهی طحال کار منظم خود را انجام می دهد، اما بیش از حد فعال است (هیپرسپلنیسم). برای مثال ممکن است تعداد زیادی گلبول قرمز یا پلاکت خون را از بین ببرد.

بیماری سلول داسی شکل: این یک شکل ارثی کم خونی است. این وضعیت با یک نوع ناکارآمد هموگلوبین مشخص می شود. در این شکل از کم خونی، گلبول های قرمز به شکل غیر طبیعی (هالی شکل) هستند و جریان خون را مسدود می کنند و باعث آسیب به اندام ها از جمله طحال می شوند.

ترومبوسیتوپنی: اگر طحال بزرگ شود، ممکن است تعداد زیادی پلاکت در آن ذخیره شود، به این معنی که در بقیه سیستم گردش خون بدن به اندازه کافی وجود ندارد. بدون پلاکت در دسترس برای کمک به لخته شدن خون، علامت اولیه ترومبوسیتوپنی خونریزی است.

سرطان طحال: اگر سرطان در طحال شروع شود، به عنوان سرطان اولیه طحال شناخته می شود. اگر از محل دیگری به طحال سرایت کند ثانویه نامیده می شود. هر دو نوع سرطان نادر هستند.

انفارکتوس طحال: اگر خونرسانی به طحال کاهش یابد به آن انفارکتوس طحال می گویند. به عنوان مثال، اگر خون رسانی از طریق شریان طحال توسط لخته خون قطع شود، این اتفاق می افتد. این اغلب بسیار دردناک است و درمان به علت اصلی آن بستگی دارد.

در صورت لزوم همین الان با متخصصان داخلی آنلاین در پزشکت مشورت کنید.

اندازه طبیعی طحال و سلامتی بدن || پزشکت

علائم بزرگ شدن طحال

بزرگ شدن طحال ممکن است در برخی افراد بدون علائم خاصی رخ دهد و تنها به وسیله تصویربرداری تشخیص داده شود. اما در موارد دیگر، بزرگ شدن طحال می‌تواند با علائم و نشانه‌های زیر همراه باشد:

  1. درد: بزرگ شدن طحال ممکن است با درد در ناحیه سمت چپ بطن بالا و پشت شکم همراه باشد. درد می‌تواند مداوم یا تشدید شده باشد.
  2. تورم و فشار: بزرگ شدن طحال ممکن است با تورم و فشار در ناحیه شکم و تنگی نفس همراه باشد.
  3. خونریزی: طحال بزرگ شده ممکن است آسیب ببیند و خونریزی از آن رخ دهد. این می‌تواند منجر به کاهش شدید سطح خون و ایجاد علائم خونریزی مانند لکه‌های خونی در پوست و خونریزی مستقیم از لثه‌ها گردد.
  4. خستگی و ضعف: بزرگ شدن طحال ممکن است با خستگی غیرعادی، ضعف عمومی، کاهش اشتها و کاهش وزن همراه باشد.
  5. علائم بیماری اساسی: در برخی موارد، بزرگ شدن طحال می‌تواند علائم و نشانه‌های بیماری اساسی را نشان دهد، مانند عفونت‌ها، بیماری‌های خونی (مانند لوسمی یا لنفوم)، بیماری‌های ایمنی (مانند بیماری لوپوس) و غیره.

مهمترین نکته این است که در صورت تجربه هرگونه علامت بزرگ شدن طحال یا نگرانی درباره وضعیت طحال خود، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا ارزیابی دقیق شود و تشخیص و درمان صحیح ارائه شود.

آیا بزرگ شدن طحال خطرناک است؟

بزرگ شدن طحال ممکن است نشان‌دهنده وجود مشکلی در طحال باشد و در برخی موارد می‌تواند خطرناک باشد، اما نه در تمام موارد. بزرگ شدن طحال معمولاً ناشی از عواملی مانند التهاب، عفونت، نارسایی خون، آسیب سلول‌های طحال، توده خونی (مانند لخته خون) یا بیماری‌هایی مانند لوسمی و لنفوم است. در بعضی موارد، بزرگ شدن طحال ممکن است نشان دهنده وجود بیماری جدی باشد که نیاز به بررسی و درمان دارد.

بزرگ شدن طحال به تنهایی نیز ممکن است علامتی از وجود مشکلات بیماری‌های دیگر باشد. برای ارزیابی دقیق و تشخیص علت بزرگ شدن طحال و ارزیابی خطر آن، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با استفاده از تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، آزمایشات تشخیصی مانند آزمایش خون و تصویربرداری تکمیلی مانند سونوگرافی یا CT scan می‌تواند علت بزرگ شدن طحال را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

مهمترین نکته این است که در صورت بزرگ شدن طحال یا وجود هرگونه نگرانی درباره وضعیت طحال خود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید.

مطالعه بیشتر: طحال بزرگ شده چگونه درمان می شود؟

جهت ویزیت غیرحضوری و فوری با متخصص آنلاین داخلی همین الان کلیک کنید.

اندازه طبیعی طحال و سلامتی بدن || پزشکت

اکوی هموژن طحال چیست؟

اکوی هموژن طحال به معنای داشتن تصویر سونوگرافی طحال با یک بافت هموژن (یعنی یک بافت یکنواخت) است. در این حالت، طحال در تصویر سونوگرافی به صورت یک سایه یکنواخت نشان داده می‌شود بدون وجود الگوهای آشکار داخلی.

اکوی هموژن طحال ممکن است نشان‌دهنده وجود تغییراتی در طحال باشد. این تغییرات می‌تواند به علت التهاب، نارسایی خون، آسیب سلول‌های طحال، وجود توده‌های خونی (مانند لخته خون)، وجود چربی بیش از حد در طحال، یا دلایل دیگری باشد.

برای تشخیص دقیق و تعیین علت اکوی هموژن طحال، نیاز به ارزیابی بیشتر از طریق معاینات کلینیکی، سوابق پزشکی، آزمایشات خونی و تصویربرداری تکمیلی مانند توموگرافی کامپیوتری (CT scan) می باشد. با توجه به علت احتمالی اکوی هموژن طحال، پزشک می‌تواند برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

آیا می توانم بدون طحال زندگی کنم؟

برخی از افراد باید طحال خود را با جراحی خارج کنند (طحال برداری). بیشتر اوقات، این به دلیل پارگی طحال است، اما می تواند به دلیل بزرگ شدن طحال، برخی اختلالات خونی، برخی سرطان ها، عفونت یا رشد غیرسرطانی باشد. اگرچه این اندام با اندازه متوسط ​​طیف وسیعی از وظایف مهم را انجام می دهد، اما می توان بدون آن زندگی کرد. سایر بافت ها، مانند غدد لنفاوی و کبد، می توانند وارد عمل شوند و وظایف طحال را انجام دهند. با این حال، افرادی که طحال خود را برداشته اند، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند.

مطالعه بیشتر: آنهایی که طحال ندارند، بخوانند.

سخن آخر

تغییرات جزئی در اندازه طحال شایع است و جای نگرانی نیست. با این حال، اگر مشکوک به بزرگ شدن طحال خود هستید یا هر گونه مشکل مرتبط با اعضای بدن خود دارید، به زودی به پزشک مراجعه کنید. اگر عفونت باعث این بزرگ شدن موقت طحال شود، هر چه زودتر تشخیص داده شود و درمان شود، بهتر است.

درمان علت زمینه ای رشد طحال معمولاً باعث می شود تا به اندازه طبیعی و سالم برگردد. در موارد بسیار جدی اختلال عملکرد طحال، می توان اندام را برداشت. شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت خواهید بود، اما این فقط به این معنی است که به روز بودن واکسیناسیون و سایر اقدامات پیشگیرانه، مانند شستن کامل و منظم دست‌ها یا اجتناب از افرادی که ممکن است عفونت مسری داشته باشند، مهم‌تر است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

2.5 / 5. تعداد رای ها: 2

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

منبع
https://www.healthline.comhttps://www.medicalnewstoday.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *