لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

فهرست مطالب

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

آسپرین یا سالیسیلات (sa-LIS-il-ate) که برای درمان درد و کاهش تب یا التهاب استفاده می شود. گاهی اوقات برای درمان یا پیشگیری از حملات قلبی، سکته مغزی و درد قفسه سینه (آنژین پکتوریس) استفاده می شود. آسپرین باید فقط با تجویز پزشک و در شرایط قلبی و عروقی استفاده شود. در صورت بروز اختلال خون ریزی مانند هموفیلی، سابقه اخیر خون ریزی معده یا روده، یا اگر به NSAID (داروی ضد التهابی غیر استروئیدی) حساسیت دارید، نباید از آسپرین استفاده کنید.

نکات مهم مصرف آسپرین

این دارو را به کودک یا نوجوان مبتلا به تب، علائم آنفولانزا یا آبله مرغان ندهید. این دارو می تواند باعث سندرم ری شود.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است، در صورت ابتلا به موارد زیر با پزشکتان مشورت کنید:

مصرف سالیسیلات در اواخر بارداری ممکن است باعث خون ریزی مادر یا نوزاد هنگام زایمان شود. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید به پزشک خود بگویید. سالیسیلات می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو نباید نوزاد از شیر مادر تغذیه کند.

میزان مصرف آسپرین

 • آسپرین را دقیقاً مطابق با برچسب و با دستور پزشکتان مصرف کنید. در مقادیر کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده از آن استفاده نکنید.
 • اگر آسپرین باعث اختلال در عملکرد معده شما شد، با غذا میل کنید.
 • از جویدن، تکه کردن و یا خردکردن قرص خود داری کنید و کل آن را قورت دهید.
 • اگر به عمل جراحی نیاز دارید، قبل از موعد به جراح بگویید که از این دارو استفاده می کنید. ممکن است لازم باشد برای مدت کوتاهی استفاده از آن را متوقف کنید.
 • اگر بوي سرکه از بطری دارو احساس کردید، از این دارو را مصرف نکنید.
 • آسپرین در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

از آنجا که سالیسیلات در صورت نیاز استفاده می شود، ممکن است یک وعده مصرف دارو را فراموش کنید. در این صورت به محض یادآوری دوز از دست رفته، قرص را استفاده کنید. اگر تقریباً نزدیک زمان مصرف بعدی شما است، از مصرف وعده فراموش شده خود صرف نظر کنید. برای دوز از دست رفته از داروهای اضافی و جایگزین استفاده نکنید.

در هنگام مصرف آسپرین از نوشیدن الکل خودداری کنید. نوشیدن سنگین الکل می تواند خطر خون ریزی معده را افزایش دهد.

اگر برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی از این دارو استفاده می کنید، از مصرف ایبوپروفن نیز خودداری کنید. ایبوپروفن ممکن است اثر این دارو را تشدید کند. در صورت استفاده از هر دو دارو، ایبوپروفن را حداقل 8 ساعت قبل یا 30 دقیقه پس از مصرف آسپرین با فرم بدون روکش مصرف کنید.

عوارض جانبی آسپرین

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل کم شنوایی موقتی، تشنج یا اغما می باشد.

اگر علائمی از واکنش آلرژیک به آسپرین مانند کهیر، تنگی نفس، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو دارید استفاده از دارو را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورتی که علائم زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • تشنج
 • تنفس سریع
 • سرفه خونی
 • تب بیشتر از 3 روز
 • سردرگمی و توهم
 • مدفوع خونی یا تیره
 • احساس شنیدن زنگ در گوش
 • التهاب و یا درد بیشتر از 10 روز
 • تهوع شدید، استفراغ و یا درد معده

عوارض جانبی این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خواب آلودگی
 • سردرد خفیف
 • معده ناراحت، سوزش سر دل

آسپرین درمانی

آسپرین درمانی روزانه می تواند یک گزینه نجات بخش باشد، اما برای همه مناسب نیست. آسپرین درمانی روزانه ممکن است خطر حمله قلبی را کاهش دهد. اگر دچار سكته قلبی یا سكته مغزی شده اید، پزشك به احتمال زیاد توصیه می كند روزانه آسپرین مصرف كنید، مگر اینکه حساسیت جدی یا سابقه خون ریزی داخلی داشته باشید. در حالی که مصرف آسپرین در دو نوبت گاه به گاه برای بیشتر بزرگسالان برای سردرد، درد بدن یا تب بی خطر است، استفاده روزانه از آسپرین می تواند عوارض جانبی جدی از جمله خون ریزی داخلی را داشته باشد.

آسپرین و سکته های مغزی و قلبی

آسپرین | پزشکت

بیشتر حملات قلبی و سكته مغزی هنگامی اتفاق می افتد كه خون رسانی به بخشی از ماهیچه ها یا مغز و یا قلب مسدود شود. حمله معمولاً با آترواسکلروز (فرآیندی که در آن رسوب مواد چربی، کلسترول، مواد زاید سلولی، کلسیم و سایر مواد در پوشش داخلی شریان ایجاد می شود)، آغاز می شود و به آن پلاک Plaque گفته می شود.

پلاک ها معمولاً در شریان های بزرگ و متوسط ​​تأثیر می گذارند. پلاک ها می توانند به اندازه کافی بزرگ شوند تا به طور قابل توجهی جریان خون را از طریق شریان کاهش دهند. اما بیشتر آسیب ها وقتی اتفاق می افتد که پلاک شکننده می شود و پاره می شوند. پلاک هایی که پارگی دارند باعث تشکیل لخته های خون می شوند که می توانند جریان خون را مسدود کنند یا از هم پاشیده و به قسمت دیگری از بدن انتقال پیدا می کنند به این حالت آمبولی گفته می شود.

اگر لخته خون رگ خونی را که قلب را تغذیه می کند مسدود کند، باعث حمله قلبی می شود.

اگر لخته خون رگ خونی را که از مغز تغذیه می کند مسدود کند، باعث سکته مغزی می شود.

آسپرین خون را رقیق می کند و به جلوگیری از تشکیل لخته های خون کمک می کند.

مصرف آسپرین در هنگام سکته مغزی توصیه نمی شود، زیرا تمام سکته های مغزی ناشی از لخته شدن خون نیستند. بیشتر سکته ها در اثر لخته شدن ایجاد می شود، اما برخی از آن ها به دلیل پارگی رگ های خونی ایجاد می شود که مصرف آسپرین به طور بالقوه می تواند در این نوع سکته ها، خون ریزی را شدیدتر کند.

شرایط آسپرین درمانی

در مورد اینکه آیا آسپرین درمانی روزانه ممکن است در جلوگیری از حمله قلبی به شما کمک کند، با پزشکتان مشورت کنید.

پزشک شما ممکن است در برخی شرایط مصرف روزانه آسپرین را پیشنهاد کند:

 • شما قبلاً دچار سكته قلبی یا سكته مغزی شده اید.
 • شما سکته قلبی نکرده اید، اما استنت را در شریان کرونری قرار داده اید.
 • تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر قرار گرفته اید.
 • به دلیل بیماری عروق کرونر (آنژین) درد قفسه سینه دارید.
 • در معرض خطر ابتلا به سکته قلبی هستید.
 • شما به دیابت و حداقل یک عامل خطر دیگر مبتلا هستید.
 • در مردان بیشتر از 50 سال سن و یا زن بالای 60 سال

اگرچه در گذشته آسپرین برای گروه های خاصی از افراد بدون سابقه حمله قلبی توصیه شده است، در این مورد متخصصان اختلاف نظر دارند. سازمان غذا و دارو آسپرین درمانی را برای پیشگیری از حمله قلبی در افرادی که قبلاً دچار حمله قلبی، سکته مغزی یا بیماری قلبی عروقی دیگری نشده اند، توصیه نمی کند.

میزان مصرف آسپرین

آسپرین | پزشکت

پزشکتان درمورد میزان مناسب مصرف آسپرین با شما صحبت خواهد کرد دوزهای بسیار کمی آسپرین مانند 75 تا 150 میلی گرم  اما معمولاً مصرف روزانه 80 میلی گرم  آسپرین می توانند مؤثر باشند. اگر سکته قلبی کرده اید یا تحت جراحی استنت قلبی قرار گرفته اید، مصرف آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون دقیقاً همانطور که توسط پزشکتان توصیه شده، بسیار مهم است. شاید تعجب کنید که بدانید متوقف کردن درمان روزانه آسپرین می تواند اثر برگشتی داشته باشد و ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد. اگر دچار سكته قلبی یا استنت در یك شریان و یا چند شریان و یا شریان های قلب خود شده اید، متوقف كردن روزانه آسپرین درمانی می تواند منجر به حمله قلبی و خطر جدی شود.

اگر روزانه آسپرین مصرف کرده اید و می خواهید متوقف کنید، مهم است که قبل از ایجاد هرگونه تغییر با پزشکتان مشورت کنید. متوقف کردن مصرف روزانه آسپرین درمانی به طور ناگهانی می تواند اثر برگشتی داشته باشد و ممکن است خون لخته شود. آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم باعث کاهش عملکرد لخته شدن پلاکت های خون می شوند. استفاده منظم از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می تواند خطر خون ریزی شما را افزایش دهد. برخی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID می توانند خطر حمله قلبی را به تنهایی افزایش دهند. علاوه بر این، برخی از داروهای ضد عفونی کننده می توانند با آسپرین ارتباط متقابل داشته و خطر خون ریزی را حتی بیشتر کنند.

عوارض آسپرین درمانی

آسپرین | پزشکت

عوارض جانبی مصرف این دارو شامل موارد زیر است:

سکته مغزی ناشی از ترکیدن رگ خونی: در حالی که آسپرین روزانه می تواند به جلوگیری از سکته مغزی مرتبط با لخته کمک کند، ممکن است خطر سکته مغزی هموراژیک را افزایش دهد.

خون ریزی دستگاه گوارش: مصرف روزانه این دارو خطر ابتلا به زخم معده را افزایش می دهد. و در صورت وجود زخم یا خون ریزی در هر جای دیگر در دستگاه گوارش، مصرف آسپرین باعث خون ریزی بیشتر آن می شود..

واکنش آلرژیک: اگر به این دارو حساسیت دارید، مصرف هر مقدار آسپرین می تواند یک واکنش آلرژیک جدی ایجاد کند.

اگر شما آسپرین مصرف می کنید و به یک عمل جراحی یا کار دندان پزشکی احتیاج دارید، حتما به جراح یا دندان پزشک بگویید که روزانه این دارو را مصرف می کنید. در غیر این صورت هنگام جراحی احتمال خطر خون ریزی بیش از حد را دارید. با این حال بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را متوقف نکنید. افرادی که به طور مرتب آسپرین مصرف می کنند و الکل می نوشند، می توانند خطر خون ریزی معده را افزایش دهند. با پزشکتان در مورد نوشیدن الکل هم زمان با آسپرین مشورت کنید.

تداخلات دارویی با آسپرین

آسپرین | پزشکت

اگر قبلاً از داروهای ضد انعقادی مانند وارفارین (کوادین، ​​جانتوون)، اپیکسابان (الیوکیس)، دبیگاتران (پراداکسا) یا ریواروکسابان (زارلتو) استفاده کرده اید، ترکیب آن با سالیسیلات ممکن است خطر عوارض خون ریزی عمده را افزایش دهد. سایر داروها و مکمل های گیاهی نیز ممکن است خطر خون ریزی شما را افزایش دهند.

داروهایی که می توانند با آسپرین تعامل داشته باشند عبارتند از:

 • هپارین
 • کورتیکواستروئیدها
 • کلوپیدوگرل (Plavix)
 • ایبوپروفن (وقتی به طور مرتب مصرف می شود.)
 • برخی از داروهای ضد افسردگی (کلومیپرامین، پاروکستین)

 

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

2

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

2 دیدگاه

 1. با سلام
  من مدت دو سال آسپرین مصرف کردم اما بعد دچار وزوز گوش شدم که گفتن می تونه از عوارض آسپرین باشه
  جایگزینی برای آسپرین وجود داره؟

  1. سلام با مشاوره با پزشک معالجتان تصمیم به جایگزینی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز