لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

پارگی آپاندیس

پارگی آپاندیس|| پزشکت
فهرست مطالب

آپاندیس یک لوله کوچک در انتهای روده بزرگ است. عملکرد آن کاملاً شناخته شده نیست، اما گمان می‌رود که به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، به صورت “مخزن نگهدارنده” برای باکتری‌های مفید روده عمل می‌کند. با این حال فرد برای حفظ سلامتی خود به آپاندیس نیاز ندارد.

اما اگر آپاندیس متورم و ملتهب شود، وضعیت به آپاندیسیت تبدیل می‌شود. علاوه براین، در صورتی که آپاندیس پاره شود، می‌تواند وضعیتی جدی، خطرناک و کشنده ایجاد کند. برای آشنایی با نحوه تشخیص علائم پارگی آپاندیس، اگر فکر می‌کنید ممکن است به آن مبتلا شده باشید و اینکه چه کاری باید انجام دهید و این اختلال چگونه درمان می‌شود، این مقاله را بخوانید.

عدم درمان اختلال فعلی بیمار، ممکن است که باعث بروز پارگی آپاندیس (ترکیدن) و در نتیجه بروز عفونت شود. علائم مرتبط با پارگی آپاندیس شامل درد شدید شکم، تب، لرز و ضعف است.

محل آپاندیس

این کیسه کوچک، نازک و انگشتی شکل در سمت راست پایین شکم، جایی که روده کوچک و بزرگ به هم متصل می‌شوند، قرار دارد. اکثر پزشکان فکر می‌کنند که آپاندیس عملکرد مهمی ندارد و می‌تواند بدون ایجاد اثرات مضر برداشته شود. اگر آپاندیسیت شما درمان نشود، آپاندیس ممکن است پاره شود (ترکیده شود). هنگامی که این اتفاق می‌افتد، باکتری‌ها در شکم شما آزاد می‌شوند و می‌توانند باعث بروز عفونت جدی شوند. پارگی آپاندیس که به آن سوراخ شدن آپاندیس نیز می‌گویند، می‌تواند شما را بسیار بیمار کند و گاهی اوقات درمان آن سخت است. بنابراین، بهتر است که در این زمینه اطلاعاتی به دست آورید.

هر چه درمان اختلال آپاندیسیت بیشتر به تأخیر بیفتد، خطر پارگی افزایش پیدا خواهد کرد. این خطر 36 ساعت پس از شروع علائم حدود 2٪ است. پس از آن، این خطر هر 12 ساعت حدود 5 درصد افزایش می‌یابد. بنابراین، تشخیص و اقدام زودهنگام، امری مهم، حیاتی و ارزشمند است.

آپاندیس|| پزشکتعلت پاره شدن آپاندیس

بزرگترین عامل مستعد کننده برای بروز پارگی آپاندیس، تأخیر در درمان آپاندیسیت است. هر چه بیشتر برای رفع علائم خود صبر کنید، خطر ایجاد شده بیشتر خواهد شد. تشخیص زودهنگام، شانس بهبودی را به شدت افزایش خواهد داد. احتمال پارگی آپاندیس در خردسالان از کودکان بیشتر است.

این نکته به این علت است که آنها در توضیح علائم آپاندیسیت خود به دیگران مشکلات بیشتری دارند. بنابراین، بیماری فرد خردسال در مراحل اولیه تشخیص داده نمی‌شود. به طور کلی، علت دقیق آپاندیسیت ناشناخته است، اما متخصصان فکر می‌کنند که عفونت باعث ایجاد التهاب در داخل آپاندیس می‌شود.

به عنوان مثال، اگر چیزی دهانه آپاندیس را مسدود کند، عفونت می‌تواند در این ناحیه بروز پیدا کند. باکتری‌ها می‌توانند در داخل آپاندیس به دام افتاده و به سرعت تکثیر و باعث بروز آپاندیسیت شوند. علاوه براین ویروس‌ها، انگل‌ها و تجمع مدفوع ممکن است باعث بروز انسداد و عفونت شود که منجر به ایجاد آپاندیسیت می‌شود.

همچنین بیماری التهابی روده (IBD) نیز یکی دیگر از علل احتمالی بروز آپاندیسیت است. هنگامی که آپاندیسیت به موقع و درست درمان نشود، تجمعات باکتری یا چرک ایجاد می‌شود. با این اتفاق، فشار افزایش می‌یابد و آپاندیس متورم می‌شود. در نهایت، آپاندیس فرد آنقدر متورم می‌شود که خون رسانی به بخشی از آپاندیس قطع می‌شود.

آن قسمت از دیواره آپاندیس می‌میرد و سوراخ یا پارگی در دیواره مرده ایجاد می‌شود. فشار بالا، باکتری‌ها و چرک را به داخل حفره شکمی نشت می‌دهد. آپاندیس پاره شده معمولاً به جای ترکیدن مانند یک بادکنک، محتویات خود را به شکم ترشح می‌کند یا نشت می‌دهد.

مطالعه بیشتر: فرق آپاندیسیت و سنگ کلیه

به طور کلی، علل بروز آپاندیسیت به طور کامل شناخته نشده است، اما متخصصان فکر می‌کنند که علل بروز این وضعیت، ممکن است که شامل موارد زیر باشد:

 • وجود عفونت در دستگاه گوارش
 • ابتلا به بیماری التهابی روده (IBD)
 • توده مدفوعی که آپاندیس را سفت و مسدود می‌کند.

در صورتی که التهاب آپاندیس درمان نشود، آپاندیس متورم شده و پر از چرک می‌شود. این مسئله باعث بروز پارگی در پوشش داخلی این قسمت از بدن می‌شود. سپس محتویات آن به داخل شکم نشت می‌کند که باعث گسترش عفونت به بخش‌های دیگر بدن می‌شود.

با توجه به این که عفونت موجود در آپاندیس پس از پارگی به داخل بدن نشت پیدا می‌کند، در صورتی که این وضعیت به سرعت درمان نشود، می‌تواند به اختلالی جدی، خطرناک و کشنده تبدیل شود‌. بنابراین تشخیص زودهنگام در این مورد، بسیار مهم خواهد بود.

علائم پارگی آپاندیس

اولین علامت معمولی آپاندیسیت که می‌تواند منجر به پارگی آپاندیس شود، احساس درد در نزدیکی ناف است. وضعیت اگر بدتر شود و به سمت راست شکم شما گسترش یابد، این مورد نشانه بعدی است. همچنین این عارضه می‌تواند از سمت راست شکم شما، جایی که آپاندیس شما قرار دارد، شروع شود. همچنین ممکن است که موارد زیر را تجربه کنید:

 • تب
 • اسهال
 • یبوست
 • کمبود اشتها
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • دردی که هنگام حرکت، تنفس عمیق، سرفه یا عطسه بدتر می‌شود.
 • احساس درد در زمانی که ناحیه مورد نظر به آرامی فشار داده شود.
 • درد سراسر شکم شما را تحت تاثیر خود قرار داده است.
 • درد کاهش می‌یابد و سپس به شکل شدیدتر بروز پیدا می‌کند.

احساس درد ممکن است که برای چند ساعت از بین برود. زیرا پارگی فشار را آزاد می‌کند، اما یک عفونت جدی می‌تواند به سرعت ایجاد شود. پارگی می‌تواند در عرض دو تا سه روز پس از شروع درد اتفاق بیفتد.

آپاندیسیت می‌تواند به سرعت به یک وضعیت اورژانسی پزشکی و جدی تبدیل شود. اگر در نزدیکی ناف خود احساس درد دارید که به سمت پایین شکم به سمت راست حرکت می‌کند، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید، به اورژانس مراجعه یا با آن تماس بگیرید.

چه اتفاقی می افتد اگر آپاندیس پاره شود؟

در صورتی که آپاندیس شما پاره شود، به جراحی اورژانسی به نام آپاندکتومی نیاز خواهید داشت.

این عمل جراحی برای حذف آپاندیس انجام خواهد شد. پزشکان ممکن است بتوانند یک برش کوچک ایجاد کنند و جراحی را با یک لوله و دوربین روشن انجام دهند که به آن لاپاراسکوپی می‌گویند.

اغلب، آنها نیاز به ایجاد یک برش بزرگتر دارند که به آن لاپاراتومی می‌گویند، برای یک جراحی باز برای تمیز کردن عفونتی که به شکم نشت کرده است، از این روش استفاده می‌شود. پس از جراحی، آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت باقیمانده برای شما تجویز می‌شود.

پزشک آنتی‌بیوتیک‌ها را از طریق یک خط IV (داخل وریدی) وارد رگ بازوی شما می‌کند. آنها همچنین به شما قرص‌های آنتی بیوتیک می‌دهند تا وقتی به خانه رسیدید، آنها را مصرف کنید. مهم است که تمام داروها را طبق دستور پزشک معالج خود مصرف کنید.

در برخی موارد، آپاندیسیت منجر به بروز آبسه می‌شود که یک توده چرکی است. قبل از انجام عمل جراحی، آبسه باید تخلیه شود. پزشکان می‌توانند این کار را در حالی که در حالت تزریق آرام‌بخش هستید، با یک روش خاص انجام دهند و سپس قبل از برداشتن آپاندیس، برای مدتی آنتی‌بیوتیک به شما بدهند.

مطالعه بیشتر: تسکین درد جراحی آپاندیسیت

عوارض پارگی آپاندیس

هنگامی که آپاندیس دچار پارگی می‌شود، باکتری‌های موجود در خود را به داخل شکم آزاد می‌کند. این مسئله ممکن است که باعث بروز پریتونیت شود. پریتونیت، عفونت پوشش داخلی شکم است که می‌تواند یک وضعیت کشنده باشد. علاوه براین، پارگی آپاندیس همچنین خطر سپسیس را، که یک عفونت جدی، خطرناک و کشنده در جریان خون است، به همراه دارد.

عوارض جراحی آپاندکتومی غیر معمول است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آبسه
 • عفونت
 • انسداد روده کوچک
 • ایجاد چسبندگی یا بافت اسکار مانند در داخل معده شما
 • فیستول یا توده غیر طبیعی بین اندام‌های شکمی و پوست
 • ایلئوس (شرایطی که در آن روده به طور طبیعی منقبض نمی‌شود)

اگر درباره این موارد سوالی دارید، با پزشکت تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

آپاندیسیت|| پزشکتپیشگیری از پارگی آپاندیس

در حال حاضر هیچ راه شناخته شده‌ای برای پیشگیری از بروز آپاندیسیت وجود ندارد. با این حال، اگر متوجه بروز علائم شدید، می‌توانید با تماس با پزشک خود یا مراجعه فوری به اورژانس از شدیدتر شدن وضعیت پیشگیری کنید. بنابراین تشخیص زودهنگام مشکل، مهم خواهد بود. آپاندکتومی، چه آپاندیس ترکیده باشد یا نه، به طور کلی جراحی اورژانسی محسوب می‌شود.

پارگی آپاندیس زمانی رخ می‌دهد که آپاندیس (لوله کوچک انتهای روده بزرگ) پاره شود. این اختلال یک وضعیت اورژانسی پزشکی است. اگر درد شدید در نزدیکی ناف که به سمت راست پایین شکم شما حرکت می‌کند، احساس می‌کنید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر درد از بین رفت اما دوباره ایجاد شد و بیشتر از قبل بروز پیدا کرد، ممکن است آپاندیس شما پاره شده باشد. در این صورت با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. علائم آپاندیسیت را نادیده نگیرید. در صورتی که آپاندیس پاره نشده باشد، برداشتن آپاندیس با جراحی یک جراحی نسبتاً ساده خواهد بود.

همه ما گاهی اوقات دچار معده درد می‌شویم، اما هوشیاری نسبت به انواع دردهای غیرعادی که می‌توانند خیلی سریع جدی شوند، مهم است. اگر در نزدیکی ناف خود احساس درد دارید، به آن توجه کنید و اگر درد به سمت پایین حرکت می‌کند یا از بین می‌رود و دوباره بروز پیدا می‌کند، بر وضعیت سلامتی خود نظارت داشته باشید.

سوالات متداول

 • آیا پارگی آپاندیس کشنده است؟

به طور کلی، پارگی آپاندیس زمانی که باکتری‌های ناشی از پارگی به شکم ترشح می‌یابند یا وارد جریان خون می‌شوند، می‌تواند جدی، خطرناک و کشنده باشد. با جراحی و مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌توان پارگی آپاندیس را درمان کرد، با این حال اقدامات باید سریع انجام شوند.

 • پارگی آپاندیس چقدر دردناک است؟

آپاندیسیت که می‌تواند منجر به پارگی آپاندیس شود، دردی بسیار تیز دارد که به طور ناگهانی ظاهر می‌شود. این درد در صورت سرفه کردن یا حرکت ممکن است بدتر شود. اگر درد از بین برود و دوباره بروز پیدا کند و حتی بدتر شود، ممکن است که نشان دهنده پارگی آپاندیس باشد.

 • علائم هشدار دهنده اولیه آپاندیسیت

علائم آپاندیسیت می‌تواند مشابه سایر شرایطی باشد که باعث بروز درد شکم می‌شوند. مراقب درد در نزدیکی ناف یا سمت راست پایین شکم، جایی که آپاندیس شما قرار دارد، باشید.

 • چه مدت طول می‌کشد تا آپاندیس پاره شود؟

آپاندیسیت، آپاندیس را ملتهب کرده و باعث تورم آن می‌شود. بدون درمان، فشار در نهایت به نقطه‌ای می‌رسد که آپاندیس پاره می‌شود. این اختلال می‌تواند 48 تا 72 ساعت پس از شروع علائم شما رخ دهد. هنگامی که آپاندیس شما پاره شود، ممکن است علائم مختلفی تجربه کنید. در ابتدا ممکن است برای چند ساعت احساس بهتری داشته باشید. زیرا فشار بالای آپاندیس همراه با علائم اولیه شما از بین رفته است.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!