لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
فهرست مطالب

معاینه مقعدی یا معاینه دیجیتال رکتوم یا DRE یک آزمایش پزشکی است که ناهنجاری‌های راست روده، مقعد و غده پروستات را بررسی می‌کند. در این روش پزشک قبل از اینکه انگشت اشاره خود را به آرامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داخل راست روده بیمار بکشد، دستکش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پوشد و از روان کننده برای راحتی انجام این تست استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. انجام DRE به هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز ندارد. این روش معمولاً سریع و بدون درد است.

معاینه رکتوم دیجیتال (DRE) آزمایشی است که رکتوم و مقعد تحتانی را بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. همچنین پزشک با این روش غده پروستات را در مردان مورد ارزیابی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

چرا به معاینه دیجیتال رکتال نیاز دارم؟

معاینه رکتال دیجیتال یک ابزار تشخیصی برای بسیاری از بیماری ها از جمله موارد زیر است:

 • بیماری التهابی روده
 • هموروئید
 • عفونت پروستات
 • سرطان پروستات
 • سرطان رکتوم یا کولون
 • اختلالات عصبی

یبوست || پزشکتبسیاری از علائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد شما ممکن است به انجام این تست نیاز داشته باشید، عبارتند از:

 • خونریزی از راست روده
 • خون در مدفوع
 • تغییر در اجابت مزاج، مانند یبوست یا اسهال
 • خون، خلط یا ترشح در ادرار
 • بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع

بیماری پروستات

سرطان پروستات در غده پروستات شکل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد و پزشک گاهی اوقات علائم آن را در DRE ارزیابی کرده اندازه پروستات را بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. پروستات بزرگ شده، ممکن است نشانه عفونت یا سرطان پروستات باشد. آنها همچنین به دنبال برجستگی ها یا تغییرات غیر طبیعی در پروستات خواهند بود. در صورت تشخیص عفونت پزشک ممکن است پروستات را ماساژ دهد تا مایع (ترشحات) در ادرار آزاد شود. تکنسین آزمایشگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ترشحات را زیر میکروسکوپ بررسی کند. نتایج بررسی برای تعیین گزینه درمانی و سایر روش های تشخیصی بسیار مهم هستند.

خون در مدفوع یا خونریزی مقعدی

اگر بعد از توالت یا روی دستمال توالت خون پیدا کردید، DRE می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ابزار مهمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برای تشخیص علت اصلی خون در مدفوع باشد. وجود خون در مدفوع ممکن است نشانه ای از بیماری در دستگاه روده فوقانی یا تحتانی باشد. در صورت بروز این علائم باید مطالعات بیشتر (مانند کولونوسکوپی ) برای بررسی سرطان، هموروئید داخلی یا التهاب دیواره روده انجام شود.

تغییر در اجابت مزاج

اگر تغییرات غیرطبیعی در اجابت مزاج خود دارید (مانند مدفوع نازک، صاف یا به سختی قابل دفع)، بهتر است به متخصص گوارش مراجعه کنید. وی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند یک DRE برای بررسی علل احتمالی مانند انسداد فیزیکی مانند تومور انجام دهد.

چه کسی یک معاینه دیجیتال رکتال را انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد؟

چندین پزشک ممکن است DRE را برای کمک به تشخیص بیماری انجام دهند. این ارائه دهندگان عبارتند از:

 • ارائه دهندگان مراقبت های اولیه
 • جراحان
 • متخصصین گوارش (پزشکان متخصص در دستگاه گوارش)
 • متخصص زنان و زایمان
 • انکولوژیست ها (پزشکان درمان کننده سرطان)

از چه سنی باید آزمایش های دیجیتال رکتال را شروع کنم؟

به عنوان غربالگری سرطان پروستات، باید در مورد زمانی که نیاز به DRE دارید با پزشک خود مشورت کنید. اولین معاینه دیجیتال رکتال ممکن است در سن 50 سالگی شروع شود، مگر اینکه سابقه خانوادگی بیولوژیکی سرطان پروستات داشته باشید. در این شرایط آزمایش های دیجیتال رکتال زودتر انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود برخی از مردان در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. آنها باید از 40 سالگی شروع به DRE کنند. با این حال، اگر علائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارید، پزشک ممکن است DRE را در هر سنی برای ارزیابی وضعیت انجام دهد.

هر چند وقت یک بار باید یک معاینه رکتال دیجیتال انجام دهم؟

هنگامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که در مورد استفاده از DRE با پزشک خود صحبت کردید، آنها ممکن است به توصیه کنند که به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی سالانه خود، یک معاینه رکتوم دیجیتالی انجام دهید. علاوه بر DRE، ارائه دهنده ممکن است آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) را نیز توصیه کند. PSA پروتئینی در خون است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند اطلاعاتی در مورد سلامت پروستات شما نیز بدهد.

معاینه مقعد || پزشکتچگونه برای یک معاینه دیجیتال رکتال آماده شوم؟

برای آماده شدن برای آزمایش دیجیتال رکتوم نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. اگر پارگی در بافت مقعدی (شقاق مقعد) یا وریدهای متورم مقعد یا رکتوم (بواسیر) دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. DRE می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند این شرایط را بدتر کند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی نحوه عملکرد این روش را توضیح می‌دهد و این فرصت را خواهید داشت که هر سؤالی که در این زمینه دارید را از آنها بپرسید.

در طول معاینه رکتال دیجیتال چه انتظاری باید داشته باشم؟

پزشک معاینه رکتال دیجیتال را در یک اتاق معاینه خصوصی در مطب خود انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. باید از کمر به پایین لباس را در بیاورید و لباس یا پارچه ای به شما داده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا خود را بپوشانید. این روش فقط چند دقیقه طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد. معمولاً بدون درد است، برخی از افراد ممکن است احساس نیاز به ادرار کردن داشته باشند.

در مردان پزشک از آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد که در یکی از دو موقعیت DRE قرار بگیرید. آنها ممکن است از بیمار بخواهد که بایستد و روی میز امتحان به جلو خم شود یا به پهلو روی میز امتحان دراز کشیده و زانوهایتان را به سمت قفسه سینه بکشد.

در این شرایط پزشک ابتدا قسمت بیرونی مقعد بیمار را برای بررسی هموروئید یا شقاق مقعد بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. سپس آنها به آرامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک انگشت اشاره با دستکش و روغن کاری شده را وارد رکتوم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

پزشک غده پروستات و اندازه و سطح آن را بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. در صورت بزرگ شدن پروستات، بیمار ممکن است در طول معاینه کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ احساس ناراحتی یا درد و فشار خفیف داشته باشد.  ارائه دهنده دیواره روده بزرگ و راست روده و هر گونه ناهنجاری را بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

در زنان پزشک یک معاینه دیجیتالی رکتوم را به عنوان بخشی از معاینه لگن انجام دهد. آنها از بیمار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند که روی میز امتحان به پشت دراز بکشد و پاهای خود را در رکاب های برآمده قرار دهد. آنها به آرامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک انگشت اشاره با دستکش و روغن کاری شده را وارد رکتوم بیمار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. در طول این فرآیند، دیواره روده بزرگ و راست روده و هرگونه ناهنجاری به طور کامل بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

بعد از معاینه رکتال دیجیتال چه انتظاری باید داشته باشم؟

خونریزی خفیف از راست روده پس از معاینه دیجیتال رکتوم نادر است اما ممکن است رخ دهد. اگر شقاق مقعدی یا هموروئید دارید، احتمال بروز خونریزی بیشتر است. اگر بعد از DRE خونریزی مقعدی زیادی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

معاینه دیجیتال رکتوم|| پزشکتنتایج یک معاینه دیجیتال رکتال چه چیزی را نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد؟

DRE یک امتحان ایمن و آسان است. به هیچ وسیله ای به جز دستکش معاینه و روان کننده نیاز نیست. پزشک می‌تواند فوراً نتایج را تشخیص دهد و به بیمار بگوید. وی در این معاینه به دنبال مواردی مانند بزرگ شدن پروستات، ندول ها یا حساس شدن پروستات، خون ناخالص، هموروئید، شقاق مقعد و تومورهای رکتوم خواهد بود. اگر یک ناهنجاری دارید که پزشک نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در زمان معاینه آن را با قطعیت تشخیص دهد، به آزمایشات بیشتری را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ممکن است شامل بیوپسی، پروکتوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی باشد.

نتایج طبیعی یک معاینه دیجیتال رکتوم به این معنی است که پزشک هیچ چیز غیر طبیعی در طول معاینه پیدا نکرده است. با این حال، آنها ممکن است آزمایش های بیشتری برای تأیید نتایج تجویز کنند.

یک معاینه دیجیتال غیرطبیعی رکتوم ممکن است معانی مختلفی داشته باشد. احتمال دارد خون، ندول های قابل لمس، پارگی در راست روده، هموروئید یا درد قابل توجهی در معاینه وجود داشته باشد.

آیا در طول کولونوسکوپی معاینات رکتوم دیجیتال انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟

پزشک ممکن است یک معاینه دیجیتالی رکتوم را به عنوان اولین گام در طول کولونوسکوپی انجام دهد. با این حال، آنها معمولاً در طول این نوع DRE معاینه پروستات را انجام نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. آنها فقط از این نوع DRE برای ارزیابی و روانکاری کانال مقعدی در آماده سازی برای کولونوسکوپی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. بنابراین، از ارائه دهنده خود بپرسید که آیا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند پروستات را در طول DRE برای کولونوسکوپی بررسی کند یا نه؟ پزشک می‌تواند همزمان دو عامل اصلی سرطان را بررسی کند.

DRE معمولاً به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی معمول برای مردان و زنان انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در طول معاینه زنان، پزشک ممکن است DRE را برای بررسی فضای بین رکتوم و واژن برای هر گونه ناهنجاری انجام دهد. اکثر مردان و زنان در طول عمل فقط ناراحتی جزئی را احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. افراد مبتلا به هموروئید یا شقاق مقعدی ممکن است خونریزی کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته باشند.

DRE برای تشخیص سرطان کولون مناسب نیست. تنها بخش کوچکی از کولون تحتانی در طول DRE قابل دسترسی است. با این حال، یک DRE ممکن است برای به دست آوردن نمونه مدفوع استفاده شود. اگر خون در مدفوع وجود داشته باشد، ممکن است نشان دهنده سرطان روده بزرگ یا سایر مشکلات باشد.

خون همیشه در نمونه مدفوع با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست، بنابراین ممکن است پزشک بخواهد آزمایش خون مخفی مدفوع را برای تأیید سرطان انجام دهد.

سخن آخر

در حالی که فکر معاینه دیجیتال مقعد ممکن است خوشایند نباشد، این روش معمولاً سریع و بدون درد است. انجام این آزمایشات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به تشخیص زودهنگام سرطان پروستات، انواع دیگر سرطان و سایر شرایط مربوط به ناحیه لگن کمک کنند.

معاینه رکتوم دیجیتال (DRE) یک روش ساده است که پزشکان برای معاینه رکتوم تحتانی و سایر اندام های داخلی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. DRE به دلایل مختلفی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این یک راه سریع و آسان برای بررسی سلامت غده پروستات مردان است. این روش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند شرایطی مانند بزرگ شدن پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات) و سرطان پروستات را تشخیص دهد.

پروستات عضوی به اندازه گردو است که مقداری از مایع منی آزاد شده در هنگام انزال مردانه را تامین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. این مایع از اسپرم آزاد شده در حین مقاربت تغذیه و محافظت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. در ترکیب با آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)، DRE می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تغییرات در سلامت پروستات را بررسی کند.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!