لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

بگذارید کودکان خاک بازی کنند.

بگذارید کودکان خاک بازی کنند. | پزشکت
فهرست مطالب

محققان تاثیر خاک بازی در سلامتی کودکان را بویژه روی سیستم ایمنی و میکروبیوم بچه ها بررسی کردند. بگذارید کودکان خاک بازی کنند، این یکی از توصیه این محققان فلاندی برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان است. آنها معتقدند بازی با گل و خاک شاید میکروبیوم یا سیستم گوارشی کودکان را تحت تأثیر قرار دهد.

یافته های اولیه نشان می دهد: تغییر محیط کودکان می تواند روشی نسبتاً ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن آنها باشد. کارشناسان می گویند برای درک تأثیرات سلامتی در دراز مدت به تحقیقات بیشتری نیاز است.

اما محققان به والدین ها توصیه می کنند اگر دنبال راهکاری برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان قبل از فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا هستید، راهکار بسیار آسان است. بگذارید کودکان خاک بازی کنند.

یک مطالعه جدید نشان داده که کودکان هنگام ورود به زمین های بازی و خاکی سیستم ایمنی التهابی کمتری دارند. این بررسی های اولیه نشان می دهد که تغییر محیط کودکان می تواند روشی نسبتاً ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن آنها باشد.

بررسی تاثیر خاک بازی در سلامتی کودکان

محققان معتقدند که خاک بازی می تواند تاثیر زیادی برای سلامتی کودکان داشته باشد. در مطالعه ای که در 14 اکتبر در مجله Science Advances منتشر شد، محققان از فنلاند تلاش کردند تا چگونگی تأثیر عناصر طبیعی در زمین های بازی را بر سیستم ایمنی بدن و میکروبیوم ها بررسی کنند.

آنها 75 کودک را در 10 مرکز مراقبت روزانه در دو شهر فنلاند بررسی کردند. محققان از نیمی کودکان در طبیعت و برخی را در محیط های شهری نگهداری کردند.

محققان قسمت هایی از حیاط های ماسه بازی را با کف جنگل و خاکشیر، همراه با گیاهان برای رشد گیاهان یک ساله و بلوک های ذغال سنگ نارس که بچه ها می توانند در آن بازی کنند و از آن بالا بروند، پوشاندند.

کودکان طی مطالعه 28 روزه هر روز به طور متوسط 90 دقیقه در خارج از منزل فقط خود را سپری می کردند. پس از آن محققان پوست کودکان را بررسی کرده و خون آنها را آزمایش کردند.

نتایج بررسی تاثیر خاک بازی در سلامتی کودکان

بگذارید کودکان خاک بازی کنند. | پزشکت

نتایج نشان داد که کودکانی که در طبیعت بازی کرده بودند میزان بالایی از پروتئین های پیش التهاب را تجربه می کنند. علاوه بر آن، میزان میکروارگانیسم ها دیده شده در پوست کودکان بیشتر بوده است. این بررسی ها نشان می دهد که بازی در طبیعت و خاک بازی، به برقراری تعادل سیستم ایمنی کمک می کند. در نهایت از در برابر آلرژی ها و بیماری های التهابی محافظت می کنند.

از طرفی هم برخی از محققان می گویند: زندگی های مدرن با فناوری های پیشرفته و استفاده از داروها مانند آنتی بیوتیک ها ممکن است میکروب های مفید بدن را از بین ببرند.

کاهش باکتری های مفید در بدن می تواند منجر به بروز برخی بیماری شود. اما با این حال این دسته از محققان می گویند واقعا باید این مسئله که میکروب های موجود در طبیعت، می توانند برای سیستم ایمنی بدن مفید باشند یا نه را باید کاملا بررسی شود. چون اکثر میکروب هایی که به بدن انسان وارد می شوند، دوام چندانی ندارند.

محققان می گویند: بازی در خاک جنگل می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند، اما درک اینکه آیا در دراز مدت تاثیر بر روی سلامتی کودکان دارد یا نه را باید بررسی کنیم.

در حالی که محققان منتظر انجام بررسی های بیشتری در مورد فواید خاک بازی در کودکان هستند، اما معتقدند خاک بازی در کودکان ارزش تشویق آنها برای گذراندن وقت در طبیعت را دارد.

توصیه های CDC هنگام خاک بازی کودکان 

تحقیقات قبلی نشان می دهد که بازی در بیرون از خانه و طبیعت می تواند برای سلامتی کودکان مفید و موثر باشد حتی ممکن است از چاق شدن کودک جلوگیری کرده و خطر برخی از مشکلات بینایی را کاهش می دهد. به علاوه، خاک بازی کودکان فقط یک سرگرمی ساده است.

اگر می خواهید کودک خود را با توجه به شیوع بیماری کرونا برای یک مدت زمان کوتاهی به پارک ببرید، حتما توصیه های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها را رعایت کنید:

  • حتما ماسک بزنید.
  • از پارک های نزدیک به خانه دیدن کنید.
  • در زمان های شلوغ از رفتن به پارک خودداری شوید.
  • دست ها را مرتباً بشویید و از به اشتراک گذاشتن اسباب بازیها و سایر موارد در پارک ها خودداری کنید.
  • دستورالعمل های فاصله فیزیکی را دنبال کنید و حداقل 6 فوت از دیگران در خارج از خانه خود فاصله داشته باشید.

راهکار های تشویق کودکان به خاک بازی چیست؟

بگذارید کودکان خاک بازی کنند. | پزشکت

در دنیای مدرن امروزی و با توجه به پیشرفت فناوری، اکثر کودکان بیشتر وقت خودشان را پای تلویزیون می گذرانند و زمان کمتری را صرف فضاهای باز می کنند. یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که فقط نیمی از کودکان امروزی در خارج از خانه بازی می کنند. این وضعیت منجر به کمبود ویتامین D در کودکان می شود.

بازی در فضای باز همراه با ورزش به کودکان در تمرین مهارت های حرکتی، ساخت استخوان های محکم و سوختن انرژی کمک می کند. کاوش در خارج از خانه به کودکان این آزادی را می دهد که کنجکاوی خود را انجام دهند و مهارت های حل مسئله را یادبگیرند. انجام فعالیت های عملی مانند باغبانی به ذهن کودکان این فرصت را می دهد تا مفاهیمی درباره علم، مسئولیت، حفاظت و تغذیه را کشف کنند.

این مزایا می تواند به کاهش استرس در کودکان کمک کند و حتی باعث خوشحالی و آرامش بچه ها شود. باور کنید یا نکنید، بازی در گل و لای می تواند به نفع رشد حسی، پیشرفت خلاقیت و حتی سیستم ایمنی بدن کودکان شود.

برخی راهکارها برای ایجاد یک محیط مناسب خاک بازی برای کودکان عبارتند از:

شیرینی های گلی درست کنید.

برای کودکان سنین بالاتر از 3 می توانید طرز درست کردن شیرینی های گلی را آموزش دهید. به کودک خود اجازه دهید برای ساختن شیرینی های گلی، تخیل خودش را به کار بگیرد و دست هایش را کثیف کند. ابتدا خاک را در یک سطل با کمی آب مخلوط کنید تا قوام آن شبیه خمیر نان شود. بگذارید فرزندتان گل را ورز و فرم دهد و صاف کند، سپس از او بخواهید شیرینی ها را با سنگ، گل و برگ تزئین کند.

قلعه های ماسه ای بسازید.

این بازی برای کودکان بالاتر از سه سال توصیه می شود. اگر فکر می کنید ساختن کیک های گلی برای کودکان شما زیاد جالب نیست می توانید ساختن قلعه های ماسه ای در حیاط خانه را پیشنهاد دهید. قسمت های مساوی شن و آب اضافه کنید. سپس، با استفاده از ظروف بازیافت شده، لیوان ها یا اسباب بازی های ساحلی، کودک شما می تواند قلعه های شنی بزرگی بسازد. از او بخواهید از وسایل طبیعی مانند سنگ، پوسته، چوب و برگ برای تزئین قلعه های خود استفاده کند. فعالیت های باغبانی را به کودک خود آموزش دهید. به کودک خودتان کاشت و آبیاری گلدان ها را آموزش بدهید.

یک پیست اتومبیلرانی خاکی بسازید.

با ساخت یک پیست اتومبیلرانی برای وسایل بازی اسباب بازی، فضای بیرونی منزل خود را به یک صحنه بازی مهیج و مناسب برای کودک خود تبدیل کنید. با استفاده از چوب، سنگ و کاج، یک مسیر خاکی ایجاد کنید، سپس وسایل نقلیه را در اطراف مسیر مسابقه دهید. برای هیجان بیشتر، کمی آب اضافه کنید تا مسیر گلی شود. پس از اتمام مسابقه، با راه اندازی کارواش برای کامیون ها و اتومبیل های کثیف، کودک خود را با نظافت ماشین ها سرگرم کنید.

توجه به این نکته مهم است که همه گل و لای ها یکسان نیستند. حتماً منطقه ای را برای بازی فرزندتان بررسی کنید که به مواد شیمیایی و فضولات حیوانی آلوده نباشند. همچنین می توانید خاک آلی، شیمیایی و کود دامی خریداری کنید.

چرا باید کودکان خاک بازی کنند؟

بگذارید کودکان خاک بازی کنند. | پزشکت

اجازه دادن به کودکان برای بازی در خاک برای رشد آنها و سلامت آنها مهم است. برخی از دلایل مفید بودن خاک بازی برای کودکان، عبارتند از:

خاک بازی سطح استرس را کاهش می دهد.

خاک بازی یک بازی کاملا رایگان و سرگرم کننده برای کودکان است. همچنین می تواند به تسکین استرس و اضطراب کودکان کمک کند. مطالعه اخیر دانشگاه کوئینزلند حاکی از آن است که کودکانی که هر هفته 30 دقیقه یا بیشتر از پارک ها بازدید می کنند، بسیار کمتر از افرادی که از پارک ها بازدیدی ندارند از سلامت روانی بهتری برخوردار هستند.

خاک بازی کودکان را فعال می کند.

وقتی به کودک خود اجازه می دهید خاک بازی کند، احتمالا کودکان روی خاک می پرند، راه می روند. از این جهات خاک بازی باعث فعالیت کودکان می شود. این فعالیت در رشد کودک بسیار مهم است.

خاک بازی ویتامین D کودکان را تامین می کند.

بگذارید کودکان خاک بازی کنند. | پزشکت

بازی در بیرون از خانه اغلب به معنای زمان بیشتر در معرض نور خورشید است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در تامین ویتامین D – تاثیر دارد. ویتامین D برای حفظ سلامت استخوان ها و سیستم ایمنی بدن کودکان لازم است.

ویتامین D نقش مهمی در تنظیم کلسیم و حفظ سطح فسفر در خون دارد که دو عامل بسیار مهم برای حفظ استخوان های سالم هستند. همه ما به ویتامین D برای جذب کلسیم در روده و احیای کلسیم نیاز داریم. در غیر این صورت کلسیم از طریق کلیه ها دفع می شود. کمبود ویتامین D در کودکان می تواند باعث ایجاد راشیتیسم شود. راشیتیسم بیماری است که به دلیل نرم شدن استخوان ها با ظاهری کاملاً کمان به وجود می آید.

اجازه دادن به کودکان برای بازی در خاک برای رشد و سلامتی آنها مهم است. حتی یک لحظه خندیدن و شاد بودن کودکان شاید ارزش خوشحالی کودکان را داشته باشد. از طرفی خاک بازی منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. بازی در خاک برای کودکان شما سرگرم کننده است. بگذارید کودکان خاک بازی کنند.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!