دارو

سرتاکونازول برای پای ورزشکار

پماد سرتاکونازول نیترات (Ertaczo) یک داروی تجویزی موضعی است که برای درمان عفونت قارچی به نام tinea pedis پای ورزشکاران در افراد 12 سال و بالاتر استفاده می شود. به طور خاص، Ertaczo عفونت های پای ورزشکاران را که توسط قارچ های Trichophyton rubrum، تریکوفیتون منتاگروفیت ها و اپیدرموفیتون فلوکوزوم ایجاد می شود را درمان می کند.

این دارو، یک پروتئین قارچی به نام سیتوکروم P-450 را که عامل اصلی عفونت پای ورزشکار است را مسدود می کند. این پروتئین قارچی مسئول تبدیل لانوسترول به ارگوسترول است. بدون ارگوسترول، دیواره سلولی قارچ، یکپارچگی خودش را از دست می دهد و از بین می رود و محتویات مهم آن نشت می کند. مصرف پماد سرتاکونازول برای پای ورزشکار می تواند تا حدود زیادی علائم بیماری را تسکین دهد. اما مصرف آن با عوارضی هم همراه است. برهمین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت هر آنچه که باید در مورد پماد  سرتاکونازول برای پای ورزشکار بدانید را مورد بررسی قرار دهیم.

پماد سرتاکونازول برای چیست؟

Ertaczo برای درمان عفونت پای ورزشکاران، که به عنوان کرم حلقوی پا نیز شناخته می شود، کاربرد دارد. در حالی که پای ورزشکار یک عفونت قارچی شایع است که معمولاً فضاهای بین انگشتان پا را تحت تأثیر قرار می دهد، اما می تواند به سایر نواحی پا هم سرایت پیدا کند.

در صورت ابتلا به این نوع قارچ ممکن است متوجه شوید که پوست پاهایتان ترک خورده و پوسته پوسته به نظر می رسد. همچنین احتمال دارد در نواحی آلوده احساس سوزش و خارش داشته باشید. به طور کلی، کرم حلقوی (تنه آ) می تواند هر فردی از هر سنی را مبتلا کند. اما برخی از عوامل می توانند احتمال ابتلا به عفونت پای ورزشکار را افزایش دهند، از جمله:

 • تعریق بیش از حد
 • گذراندن زمان در محیط گرم و مرطوب
 • پوشیدن طولانی مدت کفش های پنجه بسته که مرطوب هستند.

پماد سرتاکونازول || پزشکت

نحوه استفاده پماد سرتاکونازول 

لازم است دستورالعمل های روی بسته بندی Ertaczo را به دقت بخوانید. با این حال، موارد زیر دستورالعمل های کلی برای استفاده از پماد Ertaczo بمنظور درمان پای ورزشکار است که باید رعایت کنید:

 • قبل از استفاده از محصولات موضعی دست های خود را با آب و صابون بشویید.
 • پس از خشک شدن دست‌هایتان، می‌توانید در صورت تمایل، دستکش بپوشید.
 • پاهای خود را تمیز و خشک کنید.
 • پماد Ertaczo را به اندازه کافی بمالید تا نواحی عفونی بین انگشتان پا و پوست سالم اطراف را بپوشاند.
 • پس از استفاده از پماد و دور انداختن دستکش های استفاده شده، دست های خود را با آب و صابون بشویید.

از آنجایی که Ertaczo معمولاً دو بار در روز استفاده می شود، مراحل بالا را دوباره در روز تکرار کنید. به استفاده از Ertaczo برای مدت زمانی که پزشک توصیه می کند، ادامه دهید. مناطق آلوده را با Ertaczo محکم نپوشانید. با استفاده از Ertaczo عفونت باید در عرض چهار هفته از بین برود.

موارد استفاده خارج از برچسب

استفاده “خارج از برچسب” استفاده فنی غیرمجاز از دارویی است که FDA آن را برای شرایط متفاوت تایید کرده است. Ertaczo بدون برچسب برای درمان عفونت های زیر استفاده شده است:

 • Tinea manuum . Tinea manuum عفونت کرم حلقوی دست است.
 • خارش جوک. خارش جوک از نظر پزشکی به نام کچلی ، کرم حلقوی یا عفونت قارچی کشاله ران شناخته می شود.
 • Tinea versicolor . Tinea versicolor که به آن پیتریازیس ورسیکالر نیز می‌گویند، یک عفونت قارچی شایع است که علائم آن شامل لکه های پوسته پوسته ای است که معمولاً روشن تر یا تیره تر از رنگ پوست معمولی می باشد.
 • درماتیت سبورئیک. درماتیت سبوره ای یک بیماری شایع پوستی است که باعث ایجاد بثورات در نواحی چرب بدن، مانند پوست سر و گوش می شود. بثورات معمولاً دارای رنگ قرمز، پوسته‌های پوسته‌ای سفید یا زرد و ظاهری متورم یا چرب است.
 • انگل حلقوی بدن . در حالی که انگل حلقوی می تواند در هر قسمتی از بدن ایجاد شود، اما زمانی که چندین نواحی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد به آن کچلی گوش می گویند. Tinea corporis یک عفونت قارچی پوست با علائم چندین لکه پوستی عفونی در یک زمان روی بدن است.
 • عفونت های پوستی کاندیدا. عفونت های پوستی کاندیدا که کاندیدیازیس جلدی نیز نامیده می شوند، عفونت های قارچی شایعی هستند که توسط مخمر ایجاد می شوند. این عفونت می تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد، اما معمولاً در زیر بغل، کشاله ران، و سایر نواحی چین دار یا مکان هایی با چین های پوستی گرم و مرطوب رخ می دهد.

چه مدت طول می کشد تا سرتاکونازول اثر کند؟

Ertaczo باید عفونت را ظرف چهار هفته پس از درمان برطرف کند. در حالی که ممکن است زودتر از چهار هفته متوجه بهبود علائم خود شوید، استفاده از سرتاکونازول را به مدت چهار هفته یا تاریخ توصیه شده توسط پزشک ادامه دهید.

عوارض کرم سرتاکونازول

بسیاری از عوارض رایج مصرف این دارو در نواحی پوستی آلوده که دارو در آن قرار داده شده است رخ می دهد، برخی از این عوارض، عبارتند از:

 • سوزش
 • خارش
 • نیش زدن
 • همچنین ممکن است کمی خشکی پوست را تجربه کنید.

اگر علائم شدیدی را در محل مصرف دارو تجربه کردید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. علائم شدید مصرف این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • التهاب
 • سرخی
 • درد یا حساسیت
 • تاول با یا بدون تراوش

استفاده چهار هفته ای معمول از سرتاکونازول معمولاً استفاده طولانی مدت در نظر گرفته نمی شود. با این حال، در اطلاعات تجویز دارو، دو سال مصرف موضعی Ertaczo خطر بروز نئوپلاسم (رشد غیرطبیعی) را در موش‌ها افزایش نداده است.

علاوه بر این، سرتاکونازول برای احتمال یک واکنش آلرژیک شدید آزمایش شده است. اگرچه تعداد کمی از افراد قرمزی را در محل استفاده تجربه کردند، اما علائم بدتر شدن تحریک یا واکنش آلرژیک را با قرار گرفتن در معرض اضافی Ertaczo تجربه نکردند.

چه مقدار Ertaczo باید مصرف کرد؟

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط ​​این دارو است. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید. مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، و مدت زمانی که دارو را مصرف می‌کنید به بیماری زمینه ای که برای آن از دارو استفاده می‌کنید بستگی دارد.

مقدار دوز مصرفی (کرم) برای درمان بیماری پای ورزشکار، عبارت است از:

 • بزرگسالان. مقدار کافی از سرتاکونازول را به نواحی آسیب دیده و اطراف پوست بمالید و به آرامی مالش دهید.
 • کودکان بالای 12 سال. مقدار کافی از سرتاکونازول را به نواحی آسیب دیده و اطراف پوست بمالید و به آرامی مالش دهید.

سرتاکونازول در بارداری || پزشکت

 

مصرف سرتاکونازول در بارداری یا شیردهی

هیچ اطلاعاتی درباره اثربخشی یا ایمنی در مورد مصرف این پماد در زنان باردار وجود ندارد. اما دوزهای بالای خوراکی در موش‌های باردار و خرگوش‌ها هیچ عوارض رشدی غیرطبیعی بر روی جنین را نشان نداده است. در یک بررسی حیوانی دیگری، در طول بارداری و تا روز بیستم شیردهی به موش‌ها دوزهای خوراکی بالایی از سرتاکونازول داده شد. برعکس، این مطالعه ارتباط بین سرتاکونازول خوراکی و افزایش مرده زایی را نشان داده است.

در خصوص مصرف سرتاکونازول در شیردهی نیز اطلاعات ایمنی و اثربخشی محدودی در مورد Ertaczo در نوزادان شیرخوار وجود دارد. برهمین اساس بهتر است قبل از مصرف این دارو در شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اگر به طور تصادفی فراموش کردید که از پماد Ertaczo استفاده کنید، به محض به یاد آوری آن را بمالید. با این حال، اگر به زمان مصرف بعدی شما نزدیک شده است، دوز فراموش شده را رها کنید و در زمان برنامه ریزی بعدی خود دوباره از محصول موضعی استفاده کنید. سعی نکنید از مقدار پماد بیشتری برای جبران دوز فراموش شده استفاده کنید. اما در صورت عدم مصرف این دارو در طولانی مدت، ممکن است درمان شما طولانی تر شود. همچنین در چنین شرایطی احتمال مقاوم شدن عفونت قارچی به دارو بیشتر می شود.

موارد منع مصرف سرتاکونازول

هیچ گونه منع مصرفی در اطلاعات مربوط به تجویز Ertaczo ذکر نشده است. اگر متوجه تحریک پوستی با Ertaczo شدید، استفاده از پماد دارویی را متوقف کرده و فوراً به پزشک اطلاع دهید.

اگر سابقه واکنش آلرژیک شدید به هر داروی ضد قارچ آزول دارید، این احتمال وجود دارد که به Ertaczo نیز آلرژی داشته باشید. در صورت مشاهده علائم زیر استفاده از محصول موضعی را متوقف کرده و فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • کهیر
 • مشکلات تنفسی
 • فشار خون متغییر
 • التهاب لب ها، دهان، زبان، صورت یا گلو

داروهای مشابه با سرتاکونازول

علاوه بر Ertaczo، چندین گزینه ضد قارچ دیگر نیز وجود دارد. با این تفاوت که همه آنها در کلاس داروهای ضد قارچی آزول نیستند. سایر ضد قارچ های آزول موضعی مشابه سرتاکونازول، عبارتند از:

در حالی که داروهای ضد قارچ موضعی به طور کلی برای درمان عفونت های قارچی پوست موثر هستند، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) فقط Ertaczo را برای پای ورزشکاران تایید کرده است.

علاوه بر این، کلوتریمازول و میکونازول محصولات بدون نسخه (OTC) مناسبی هستند که به نسخه پزشک نیازی ندارند. آنها همچنین می توانند برای کودکان زیر دو سال استفاده شوند. اگرچه همه این داروها در گروه داروهای ضد قارچی آزول قرار دارند، اما معمولاً با هم استفاده نمی شوند.

سوالات متداول

اگر Ertaczo تاثیری برای درمان وضعیت شما نداشت، چه باید کرد؟ اگر بعد از چهار هفته هیچ بهبودی از Ertaczo مشاهده نکردید، با پزشک در مورد گزینه های درمانی دیگر مشورت کنید.

آیا می توان از کرم سرتاکونازول نیترات برای صورت استفاده کرد؟ سرتاکونازول فقط باید روی پوست استفاده شود و اگر به چشم، دهان یا بینی وارد شد، با آب بشویید. سرتاکنازول ممکن است در موارد استفاده از خارج برچسب باعث سوزش، خارش، قرمزی، سوزش و خشکی روی پوست شود.

منبع
verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا