پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سایت پزشکت

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

درمان

تزریق اشتباهی آمپول عضلانی

3.3
(6)
فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

تزریق اشتباهی آمپول عضلانی یا تزریق مواد مخدر با سوزن های مشترک در یک محل تکراری ممکن است باعث پارگی عروق خونی، آسیب عضلانی، عصبی و فلج شود.  حتی اثرات ناشی از این وضعیت، در بدترین حالت می‌تواند باعث مرگ شود. از طرفی هم تزریق عضلانی، به عنوان مثال تزریق استروئیدهای آنابولیک، تستوسترون و سایر مواد مورد استفاده برای دوپینگ، همیشه با خطراتی همراه است. به طور کلی، محصولاتی که به طور غیرقانونی تولید می‌شوند، می‌توانند مشکلات زیادی را برای بدن ایجاد کنند.

به عنوان مثال، میکروب‌های موجود در محصولات تزریقی، تجهیزات تزریقی یا میکروب‌های موجود در پوست، می‌توانند وارد بدن شوند. این وضعیت باعث بروز عفونت‌های بسیار جدی خواهد شد. برهمین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت عوارض تزریق اشتباهی آمپول عضلانی را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم و به شما بگوییم که چگونه باید از تزریق اشتباه آمپول عضلانی پیشگیری کنید.

نواحی مناسب برای تزریق عضلانی

تزریق عضلانی روشی برای رساندن دارو به بدن است. به کمک این روش دارو به بافت عضلانی تزریق می‌شود. سپس دارو با ورود به جریان خون، جذب می‌شود. از روش تزریق عضلانی برای تجویز داروهایی استفاده می‌شود که نمی‌توانند به صورت خوراکی مصرف شوند‌ مواردی مانند انواع خاصی از آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌ها از این جمله‌اند.

همچنین از روش تزریق عضلانی برای تجویز واکسن‌هایی مانند واکسن آنفولانزا استفاده می‌شود. تزریق عضلانی به طور کلی بی خطر و موثر است، اما خطر بروز عوارضی مانند درد، کبودی و عفونت نیز وجود دارد.

چندین محل در بدن وجود دارد که می‌توان از آنها برای تزریق عضلانی استفاده کرد. از جمله این موارد، عبارت‌اند از:

 • دلتوئید (بازو)
 • ونتروگلوتئال (لگن)
 • دورسوگلوتئال (باسن)
 • Vastus lateralis (ران)

تزریق عضلانی به طور معمول با سوزن و سرنگ انجام می‌شود. همچنین اندازه و طول سوزن باید متناسب با داروی تزریقی باشد. علاوه براین سرنگ باید با مقدار مناسبی از دارو پر شود.

مطالعه بیشتر: بهترین محل تزریق انسولین

تزریق عضلانی || پزشکت

تزریق در محل اشتباه و بروز آسیب

استروئیدهای آنابولیک و تستوسترون معمولاً در عضلات باسن، ران یا بازو تزریق می‌شوند. در صورتی که عضله‌ای که باید دارو در آن تزریق شود، کوچک است، دوز نیز باید تنظیم شود. تزریق در یک عضله کوچک ممکن است باعث بروز درد و آسیب شود. در صورت تزریق مکرر دارو در یک ناحیه، احتمال بروز آسیب، افزایش پیدا می‌کند.

هنگام تزریق دارو به عضله باسن، باید مراقب باشید که سوزن به عصب سیاتیک برخورد نکند. به طور کلی تزریق در محل عصب باعث بروز درد شدید تابشی در اندام تحتانی (شبیه شوک الکتریکی) می‌شود و می‌تواند تبدیل به یک آسیب عصبی دائمی شود. در بدترین شرایط، آسیب عصب سیاتیک می‌تواند منجر به فلج اندام تحتانی شود.

هنگام تزریق، مطمئن شوید که سوزن وارد هیچ رگ خونی نشده است. اگر هنگام کشیدن پیستون سرنگ به سمت خود، خون مشاهده شد، بلافاصله سوزن را بردارید و روی محل تزریق را فشار دهید تا خونریزی متوقف شود. پارگی رگ خونی باعث بروز خونریزی داخلی در عضله می‌شود.

در این حالت ممکن است احساس درد و سفتی در عضله خود داشته باشید. هنگامی که یک رگ خونی دچار پارگی می‌شود، ممکن است که بافت اسکار یا لخته خون تشکیل شود و اگر لخته خون شروع به حرکت کند و به قلب یا ریه‌ها برسد، عواقب آن می‌تواند کشنده باشد. برخورد سوزن به شریان می‌تواند خطرناک باشد.

اگر در محل تزریق برآمدگی ایجاد شد، بلافاصله سوزن را بردارید. اگر بافت ملتهب باشد، ممکن است واکنش تاخیری در محل تزریق وجود داشته باشد که ساعت‌ها یا روزها پس از تزریق رخ ‌دهد. بروز درد، قرمزی، احساس گرما و تورم از علائم این وضعیت هستند. پس از تزریق، در صورتی که با تب و درد شدید رو به رو شدید، با یک پزشک تماس بگیرید.

در صورت لزوم همین الان با پزشک و متخصص آنلاین در پزشکت مشورت کنید.

خطر استفاده از سوزن استفاده شده و کوتاه

استفاده مجدد از سوزن‌های استفاده شده و خیلی کوتاه به بافت‌ها آسیب می‌رساند. در تزریق عضلانی، از سوزن‌های عضلانی استفاده می‌شود که طول آنها نسبت به آمپول استاندارد بیشتر است. به طور کلی سوزن‌های مخصوص تزریق عضلانی تا عضله می‌رسند و در زیر پوست یا در بافت چربی، که جریان خون در آن بسیار کمتر از عضله است، باقی نمی‌ماند.

اگر دارو در زیر پوست یا در بافت چربی باقی بماند، جذب آن مهار می‌شود. به طور کلی، این وضعیت می‌تواند باعث آسیب دیدن بافت شود. همچنین سوزن‌ها فقط باید یک بار استفاده شوند. علاوه بر خطر بروز عفونت، استفاده مجدد از یک سوزن می‌تواند مشکلات دیگری را نیز ایجاد کند.

تنها پس از یک بار تزریق، نوک سوزن خم می‌شود، بنابراین اگر دوباره استفاده شود، به راحتی می‌تواند باعث آسیب دیدن پوست و عضله شود. به طور کلی سوزن‌های استفاده شده باید همیشه در ظروف زباله‌های خطرناک دفع شوند.

تزریق عضلانی نادرست

تزریق نادرست آمپول ها می تواند منجر به بروز عوارض جدی شود. در صورتی که فردی که تزریق را انجام می‌دهد، به درستی آموزش ندیده باشد، احتمال بروز آسیب افزایش می‌یابد. تزریق عضلانی به ندرت اشتباه صورت می گیرد، اما امکان رخ دادن آن همیشه وجود دارد. تزریق عضلانی به طور کلی بی خطر است، اما خطر بروز عوارضی مانند درد، کبودی و عفونت وجود دارد. اگر دارویی به یک عضله اشتباه تزریق شود، این مسئله می‌تواند خطر بروز عوارض را افزایش دهد.

در صورتی که به جای تزریق صحیح به عضله مورد نظر، سوزن به قسمت دیگری از بدن وارد شود، مشکلاتی به وجود می‌آید. این وضعیت می‌تواند منجر به بروز درد، کبودی و خونریزی در محل تزریق شود. به طور کلی علل متعددی می‌توانند باعث بروز اشتباه در هنگام تزریق عضلانی شوند.

گاهی اوقات، اشتباه در تزریق عضلانی می‌تواند ناشی از عدم دقت فرد تزریق کننده باشد. در موارد دیگر، این وضعیت ممکن است به علت عدم تعیین صحیح محل تزریق عضلانی ایجاد شود.

مطالعه بیشتر: تزریق اپیدورال

علائم تزریق عضلانی نادرست و اشتباه

از جمله علائمی که می‌توانند نشان دهنده تزریق عضلانی نادرست باشند، عبارت‌اند از:

 • احساس درد در محل تزریق
 • بروز تورم یا کبودی در محل تزریق
 • بروز قرمزی یا گرمی در محل تزریق

این علائم ممکن است نشان دهنده ورود سوزن به رگ خونی باشند. این وضعیت می‌تواند باعث بروز کبودی و درد شود. در برخی موارد، تزریق عضلانی نادرست می‌تواند باعث بروز عفونت شود.

پیشگیری از تزریق عضلانی نادرست

برای پیشگیری از بروز تزریقات عضلانی نادرست، می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تزریق در محل صحیح
 • استفاده از لوازم استریل
 • انجام روش صحیح تزریق
 • استفاده از سوزن و سرنگ با اندازه صحیح

علاوه بر این، مهم است که مطمئن شوید فردی که تزریق را انجام می‌دهد، به درستی آموزش دیده است.

در صورتی که یک داروی عضلانی به صورت اشتباه به شما تزریق شده است، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای رفع درد، تورم یا عفونت نیاز به درمان داشته باشید. در برخی موارد، تزریق عضلانی نادرست می‌تواند باعث بروز عوارض جدی مانند آسیب بافتی یا آسیب اندام شود.

مطالعه بیشتر: تزریق Trulicity | (دولاگلوتاید)

ناخالصی ‌های داروهای غیر قانونی یا مخدرها

داروهای غیرقانونی و مواد مخدر های تزریقی می‌توانند حاوی ناخالصی‌ها و مواد خطرناکی باشند. استفاده از داروهای غیرقانونی و مواد دوپینگی که از اینترنت یا بازار سیاه خریداری می‌شوند، می‌تواند خطرناک باشد. زیرا فرمولاسیون تشکیل دهنده آنها بدون انجام روش‌های آزمایشگاهی، قابل تعیین نیست.

چنین محصولاتی ممکن است حاوی ناخالصی‌هایی باشند که در مرحله تولید به علت عدم رعایت نکات بهداشتی در کارخانه‌های غیرقانونی مواد مخدر وارد محصول نهایی شده‌اند. علاوه بر این، ترکیبات فعال موجود در دارو و مقادیر آنها نیز به احتمال زیاد با اعداد درج شده در برچسب بسته بندی محصول، متفاوت است.

علاوه بر این، در این محصولات آثاری از مواد دارویی و سایر مواد مضر که قبلاً برای حفظ ایمنی مصرف کنندگان از بازار دارویی حذف شده بودند، قابل رویت است. حتی در تولید این داروها ممکن است از مواد مورد استفاده در صنعت ساختمان به عنوان جایگزینی برای مواد دارویی واقعی استفاده شده باشد.

عوارض تزریق بد || پزشکت

عوارض ناشی از تزریق مواد مخدر

استفاده از مواد غیرقانونی ممکن است علائمی مانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند. میکروب‌هایی که از طریق تزریق دارو وارد بدن می‌شوند، می‌توانند باعث بروز عفونت و آبسه‌های خطرناک شوند. ناخالصی‌های ماده تزریقی، استفاده از تجهیزات کثیف برای تزریق و عدم تمیز کردن پوست ناحیه تزریق ممکن است به راحتی منجر به بروز عفونت در اطراف محل تزریق شود.

در شرایطی که باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها وارد بدن می‌شوند، احتمال بروز عفونت افزایش پیدا می‌کند. علاوه براین استفاده از سوزن‌های مشترک با سایر افراد نیز خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی منتقله از طریق خون مانند هپاتیت و HIV را افزایش می‌دهد.

عفونت باکتریایی

بروز‌ عفونت باکتریایی مرتبط با تزریق ممکن است باعث بروز سلولیت (التهاب بافت چربی زیر جلدی) یا آبسه، به عنوان مثال در تزریق زیر جلدی یا داخل عضلانی، شود. علائم سلولیت شامل احساس درد در اطراف محل تزریق، قرمزی و سفتی در محل تزریق و بروز تب است.

آبسه

علائم آبسه نیز مشابه این وضعیت است. به طوری که ممکن است با قرمزی، گرما، تورم و درد رو به رو شوید. بروز یک آبسه بزرگ می‌تواند باعث ابتلا به تب شود. در صورت عدم درمان، آبسه و التهاب بافت چربی می‌تواند تبدیل به یک وضعیت خطرناک شود. بنابراین مشورت با پزشک برای اطمینان از عدم بروز مشکل، کار درستی است.

در صورت لزوم، پزشک آبسه را تخلیه کرده و با تجویز آنتی بیوتیک، به درمان عفونت کمک می‌کند. به طور کلی فشار آبسه توسط فرد مبتلا اشتباه است. اگر آبسه در زیر پوست بترکد و باکتری از طریق گردش خون در بدن پخش شود، می‌تواند منجر به بروز عفونت خونی کشنده، یعنی سپسیس شود.

علائم سپسیس شامل ضعف عمومی، تب، لرز، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، تاکی پنه و گیجی است. علاوه براین گاهی اوقات بدن دچار هماتوم‌های کوچک می‌شود. در تمامی موارد ابتلا به سپسیس، بستری شدن در بیمارستان ضروری است. علاوه بر سپسیس، رشد و افزایش جمعیت باکتری‌ها در صورت عدم درمان، ممکن است منجر به بروز نوعی التهاب بافت نرم نادر اما کشنده شود که این وضعیت منجر به نکروز شدن بافت می‌شود.

آلوده شدن به باکتری باعث ابتلا فرد به فاسیای عضلانی به سرعت پیشرونده، تخریب بافت چربی یا عضلانی می‌شود که ممکن است منجر به قطع عضو بیمار شود. علاوه براین، انتشار باکتری در بدن می‌تواند باعث بروز اندوکاردیت، عفونت غشای داخلی قلب و دریچه‌های قلب شود که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به مرگ شود.

سخن آخر

با وجود اینکه بروز تزریق عضلانی نادرست نسبتاً نادر است، اما ممکن است در برخی موارد رخ دهد. در صورتی که دارویی به یک عضله اشتباه تزریق شود، این وضعیت می‌تواند خطر بروز عوارض را افزایش دهد. برای پیشگیری از بروز تزریقات عضلانی نادرست می‌توان اقدامات متعددی انجام داد.

با رعایت نکاتی مانند استفاده از سوزن و سرنگ با اندازه صحیح، تزریق در محل صحیح و استفاده از تکنیک‌های مناسب تزریق، می‌توان از بروز عوارض پیشگیری کرد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

3.3 / 5. تعداد رای ها: 6

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

منبع
respiratorytherapyzone

نوشته های مشابه

31 دیدگاه

 1. با سلام خدمتتون.من به یه نفر آمپول نوروبیون عضلانی تزریق کردم خیلی لاغر بود به حدی که اومدم پوستشو تو دستم جمع کنم نشد منم تزریقو با زاویه حدودا ۴۵درجه انجام دادم اما بعد از تزریق سفت شد ناحیه تزریق.نگرانم آبسه نکنه؟

  1. سلام اگه با تکنیک استریل زده باشین خیر ابسه نمیکنه

   1. سلام
    من حدود دوماه پیش به مادرم آمپول پنی‌سیلین که دکترش داده بود زدم.4تا داده بود. دوتای اول مشکلی نبود. ولی سومی، فک کنم تو جای اولی خورد و از اون به بعد مادرم مداوم پهلو وکمرش درد میکنه. دکتر هم رفته گفته یا دیسک کمر یا سیاتیک که دستور ام آرای دادن. من نگرانم که از آمپول بوده باشه. اگر به عصب سیاتیک خورده باشه باید چکار کنم؟ ممنونم از راهنمایی‌تون🙏😞

   2. سلام برای من دوکتور یک ماه پیش آمپول مسکین را درناهیی بازو تظریق کرده بود وهالا بسیار درد شدید پیدا کرد

  2. سلام خسته نباشید
   ببخشید شوهرم خیلی ضعیف شده ولی نمی ذاره بهش آمپول ب 12که دکتر داده رو بزنم ، می خوام تو خواب بهش بزنم ،
   خیلی ضعیفه و با یه باد از پا می افته !
   نظر شما چیه ؟ چه چیز هایی رو رعایت کنم !

 2. سلام من یک ماهه آمپول عضلانی زدم باسنم درد داره یک ماه گذشته خطرناکه؟

 3. سلام ببخشید من چند روز پیش تستسرون تزریق کردم از باسن و دادم یکی از اشنایان که کلاس رفته بود برام تزریق کرد الان جاش درد میکنه و سفت شده طبیعیه؟؟

 4. سلام اگر روی یک باسن چند روز پشت سرهم آمپول تزریق شود، ممکن است مشکلی برای محل تزریق ها به وجود آید؟؟

   1. سلام من امپول عضلانی زدم الان دوروزه هم درد دارم هم پام سر شده نمیتونم درست راه برم مشکلش چیه

   2. سلام خسته نباشید دوروز پیش امپول تستترون زدم الان جای امپول درد داره یکم هم قرمز شده و برآمده شده نظرتان خطر ناکه؟

   3. سلام خسته نباشی اقای دکتر
    من برا اولین بار تستسترون تزریق کردم تو پشت بازوم
    و چون ندونستم دوتا امپل زذم هر بازو یک امپل ۲۵۰ ای ک قوی بود
    الان بعد دو روز درد خیلی شدیدی دارم تو بازوم و دستمو بزور تکون میدم طبیعیه یا ممکنه چیژ بدی باشع؟

 5. سلام …مدتی بیمار بودم و درد داشتم و در پای راستم امپول مسکن بسیاری طی ان مدت تزریق شد .. ظاهرا مقادیری از ان تزریقها به درستی جذب نشده و در عضله باسن جمع و سفت شده (شبیه یه توپ کوچک) و موجب تغییر شکل عضله در ان ناحیه شده … ایا راهی برای برگشت شکل عضله هست؟
  ممنون از توجه

 6. سلام دوستم روی من آمپول عضلانی امتحان کرد و خون وارد مواد شد و تزریق کرد بعد کبود شد و خارش داشتم و الان خارش ندارم فقط جاش کبوده چیکار کنم ک جاش بره؟

 7. دوستم آمپول عضلانی زد و خون وارد مواد شد و خارش داشتم و کبود شد و الان خارش خوب شده ولی کبوده چی کنم؟

 8. سلام…من ۶ امپول جنتامایسین در هر ۱۲ ساعت تزریق کردم… نوبتی یکبار سمت راست باسن و یک بار سمت چپ باسن تزریق کردم…حالا با گذشت حدودا ۸ روز ، طرف میگه از امروز وقتی به ناحیه ی تزریق فشاری وارد میشه احساس درد میکنم…آیا مشکی پیش میاد؟

 9. سلام من سه روز هر ۱۲ ساعت امپول امیکاسین زدم که پرستار گفت کبود شدی بخاطر اینکه ممکنه سوزن به مویرگ بخوره و اشکال نداره و الان بعد دو سه روز جای امپولم یکم سفت شده و یکم درد داره ولی دور کبودیا داره زرد میشه یعنی کمرنگ..بخاطر اینه ک ۶تا امپول زدم اینجورم و خودش خوب میشه؟

 10. سلام وقت بخیر پدر بزرگ من بسیار لاغر است و من برای تزریق نوروبین تمام پوست رو جمع کردم و تزریق رو با رعایت اصول استریل عمیق زدم بعد از تزریق از محل تزریق نه مایع و نه خون خارج شد و حتی زیر دستم تجمع مایع را حس نکردم ولی تا چند روز ایشان در محل تزریق درد داشتند و محل تزریق به اندازه حدودا 10 سانت کبود شده بود. آیا من اشتباهی کردم؟نباید پوست را میگرفتم ؟

 11. سلام وقت بخیر، من تو کلینیک نوروبیون زدم ولی جای اشتباهی زد، یکم پایینتر از وسط باسن،انگار نزدیک عصب سیاتیک،بعد تزریق پام انگار سنگین شده تا زانو درد میکنه، چیار باید بکنم؟ به خودشونم گفتم گردن نگرفتن

 12. سلام من امپول کتورالاکذو نوروبیون را روی یک طرفم زدم نزدیک به یکسال پیش و از همون موقه عضلم شروع به تحلیل رفته و گود شده و کماکان این خوردگی باسن ادامه داره باید به چه پزشکی مراجعه کنم و علتش چیه
  چند بازی رفتم دکتر ولی متوجه مشکلم نمیشن
  ممنون از شما

 13. سلام من ۲ روز پیش آمپول ب۱۲ و ب کمپلکس زدم الان ناحیه تزریق کاملا بی حس و سر شده، دلیلش چیه خوب میشه؟

 14. سلام، چند روز پیش دچار عفونت گلو شدم، پزشک آمپول آنتی بیوتیک تجویز کرد ( نمیدونم اسمش چی بود ولی پودر سفید رنگ بود) روز اول با سرم تزریق کردند روز دوم عضلانی تزریق کردند، خیلی دردناک بود و حتی جاش چند قطره خونم اومد، بعد از یک ساعت دردش خوب شد ولی پای چپم شروع کرده به مور مور و با کمپرس گرم هم از بین نمیره، چیکار کنم؟

 15. سلام و درود بنده استرویید تزریق کردم چند روزه شدیدا درد دارم فک میکنم به اشتباه بین مفاصل تزریق شده چه کار باید کرد

 16. سلام وقت بخیر عوارض زدن اشتباه امپول عضلانی ب رگ چه مدت بعد ظاهرمیشه؟
  بعداز تزریق امپول ویتامین آ در قسمت سرین خون آمده

  1. سلام دوست عزیز، لطفا ابتدا از یک پزشک عمومی برای پیشگیری و یا مراقبت مشاوره دریافت کنید. باتشکر

 17. سلام من برای مادرم آمپول بیوتین بپانتین تزریق کردن ولی فراموش کردم اسپیره کنم بعد از تزریق چند قطره خون ازون محل خارج شد نگرانم توی رگ یا عصب سیاتیک زده باشم باید چیکار کنم

  1. با سلام و احترام، لطفا جهت مشاوره از یک پزشک عمومی مشاوره دریافت فرمایید. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *