پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

دامپزشکی

سردرد در سگ ها

سردرد در سگ ها هم ممکن است بروز پیدا کند. اما تشخیص آن تا حدودی سخت است مگر اینکه بتوانید علائم آن را بشناسید. اگر کسی از شما بخواهد که احساس سردرد را توصیف کنید، ممکن است از کلماتی مانند “فشار”، “ضربه زدن” یا “درد مبهم” استفاده کنید. حالا این واقعیت را تصور کنید سگ خانگی شما نمی‌تواند به شما بگوید کدام قسمت از بدنش درد می‌کند و چه مدت است که این علائم دارد. دامپزشکان می‌گویند که ممکن است سگ ها دچار سردرد شوند، اما تشخیص آن سخت است.

همانطور که نمی‌توانیم زمانی که فرد دیگری سردرد دارد، احساس او‌ را ببینیم یا احساس کنیم، نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که یک سگ سردرد دارد یا خیر. بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که از علائم بیرونی و تغییرات رفتار سگ برای تشخیص سردرد در سگ ها استفاده کنیم.

سگ بی حال || پزشکتعلائم سردرد در سگ‌

سگ‌ها ممکن است به بیشتر بیماری های انسان‌ها مبتلا شوند. به عنوان مثال، سگ‌ها ممکن است نارسایی قلبی را تجربه کنند، اما به نظر نمی‌رسد که به همان روشی که انسان‌ها دچار حمله قلبی می‌شوند، به این عارضه مبتلا شوند. پاسخ به این سوال که آیا سگ‌ها دچار سردرد می‌شوند یا خیر، چالش برانگیز است.

به عنوان مثال، علائم سردرد در سگ‌ ها با بسیاری از بیماری‌های دیگر ، همپوشانی دارند. از جمله این موارد، عبارت‌اند از:

  • بی حالی
  • حالت تهوع
  • فشار دادن سر
  • لرزیدن از ترس
  • حساسیت به نور و روشنایی
  • عدم تمایل به حرکت یا بازی
  • احساس درد یا حساسیت هنگام لمس سر یا گردن
نکته مهم

با توجه به اینکه این علائم کلی هستند، نمی‌توان نتیجه گرفت که آیا سگ خانگی شما فقط بر اساس این علائم سردرد دارد یا خیر. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید یا متوجه تغییراتی در رفتار سگ خانگی خود شدید، مهم است که با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید. فقط یک دامپزشک می‌تواند وضعیت سلامتی سگ را به درستی تشخیص دهد.

علاوه بر این موارد، باید توجه داشته که تحقیقات در مورد سردرد در سگ ها محدود است. در میان معدود مطالعات موجود، پژوهشی در سال 2013 وجود دارد که شواهدی از رفتار درد اپیزودیک شبیه میگرن در سگ‌ها گزارش کرده است. طبق این مطالعه، سگ مبتلا ساکت و ترسیده بود و تمایلی به تعامل با کسی نداشت.

پس از این دوره، سگ علائمی از درد و ناراحتی مانند سر و صدا و امتناع از خوردن یا نوشیدن نشان داد. سگ برای چند روز ساکت ماند تا نهایتا به وضعیت اولیه خود بازگشت. این اپیزودهای شبیه میگرن در هر زمانی رخ می‌دهند. هیچ رویداد آشکار یا عوامل محیطی قبل از شروع علائم وجود نداشت.

با این حال، سگ‌ها ممکن است به چیزهایی که معمولاً باعث بروز میگرن در افراد می‌شوند (مانند صداهای بلند، نورهای به شدت روشن و بوهای تند) حساس باشند. در هر صورت، غیرکلامی بودن ارتباط سگ‌ها، تشخیص اختلالات میگرن و سردرد در سگ ها را دشوار می‌کند.

مسئله دیگر عدم وجود آزمایش‌های بیولوژیکی خاص برای تشخیص این شرایط است که حتی برای افرادی که می‌توانند علائم خود را به صورت شفاهی بیان کنند نیز مشکل ایجاد می‌کند.

علل بروز سردرد در سگ

با توجه به چالش‌های انجام تحقیقات درباره سگ‌ها، می‌توانیم سعی کنیم علل احتمالی سردرد در سگ‌ ها را از علل شناخته‌ شده سردرد در انسان برون‌ یابی کنیم. برای شروع اجازه دهید در مورد چگونگی و چرایی سردرد در انسان‌ها صحبت کنیم. دو نوع سردرد در انسان‌ها وجود دارد: سردرد اولیه و ثانویه.

فعالیت بیش از حد یا مشکلات عروق خونی و اعصاب سر می‌توانند باعث بروز سردردهای اولیه شود. یکی از منابع درد می‌تواند انقباض یا تورم رگ‌های خونی باشد.

به طور کلی، سردردهای ثانویه، علائم یک بیماری زمینه‌ای هستند که مراکز درد را در سر فعال می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان به سردرد ثانویه در گوش، عفونت دندان یا سینوس، فشار خون بالا، گلوکوم، تب، کم آبی بدن، شرایط التهابی مغز، توکسوپلاسموز، ضربه به سر، واکنش ثانویه به برخی داروها، لخته شدن خون یا آنوریسم در مغز، سکته مغزی و تومورهای مغزی اشاره کرد.

در مورد سگ‌ها، بیماری‌های دندانی، عفونت سینوسی و عفونت گوش می‌توانند باعث بروز حساسیت یا درد در سر شوند. بروز شرایطی مانند آنسفالیت (التهاب مغز) هم در انسان‌ها و هم در سگ‌ها و همچنین واکنش سگ‌ها به داروهایی که معمولاً برای درمان سردرد در انسان‌ها استفاده می‌شوند، این باور را تقویت می‌کند که سگ‌ها می‌توانند سردرد را تجربه کنند.

در غیاب شواهد قطعی، دامپزشکان باید به ترکیبی از مشاهدات بالینی و تحقیقات بر روی مدل‌های انسانی بیماری برای تشخیص مشکل و ارائه توصیه‌ای درمانی مناسب تکیه کنند. تشخیص و تصویربرداری می‌تواند به تشخیص بیماری‌ها، مانند مننژیت و تومورهای مغزی، که به عنوان عامل سردرد در انسان‌ها شناخته می‌شوند، کمک کند.

با این حال، اگر سگ خانگی شما سردرد معمولی داشته باشد، MRI لزوماً ناهنجاری‌ها را نشان نمی‌دهد. در عوض، دامپزشک ممکن است به دنبال علائم دیگر درد مانند افزایش ضربان قلب یا بروز ناراحتی هنگام لمس سر باشد.

تسکین و پیشگیری سردرد در سگ ها

مهم است که هرگز به سگ خانگی خود با این فرض که سردرد دارد، دارو ندهید. داروهای غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن برای سگ‌ها سمی هستند و می‌توانند مشکلات پزشکی جدی ایجاد کنند. استامینوفن هرگز نباید بدون توصیه قبلی دامپزشک تجویز شود، زیرا سایر داروها ایمن تر و موثرتر هستند.

بنابراین، سگ خانگی خود را به طور منظم برای معاینات دامپزشکی به کلینیک ببرید تا مشکلات گوش، دندان و سایر مشکلات سلامتی به صورت زود هنگام تشخیص داده و به درستی درمان شوند. نگه داشتن وزن سگ در محدوده مناسب می‌تواند به مدیریت علائم همراه با سردرد کمک کند.

نکته مهم

در طول ماه‌های گرم، مطمئن شوید که دمای بدن سگ خانگی شما بیش از حد بالا نرود. زیرا باید از بروز گرمازدگی پیشگیری کنید. برای پیشگیری از کم آبی همیشه آب شیرین در دسترس حیوان خانگی‌تان قرار دهید. در نهایت، بهتر است که قلاده و مهار سگ خانگی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی بسته شده‌اند.

شما باید از وارد شدن فشار به گردن و ستون فقرات سگ خود جلوگیری کنید. این مسئله به خصوص در مورد توله سگ‌های در حال رشد‌، سگ‌های سالمند یا سگ‌های دارای اضافه وزن، صادق است. این نکته مهم است که نسبت به علائم درد هوشیار باشید و در اسرع وقت مراقبت‌های دامپزشکی را برای سگ خانگی‌تان مهیا کنید.

سردرد سگ || پزشکتدلایل سردرد گرفتن سگ ها چیست؟

سردرد در سگ و حساسیت به نور

یکی از مهمترین علائمی که نشان می‌دهد سگ خانگی شما سردرد دارد، حساسیت نسبت به نور است. ممکن است متوجه شوید که سگ خانگی‌تان از مناطقی از خانه که دارای نورهای روشن است، دوری می‌کند یا سعی می‌کند به اتاق‌ها و قسمت‌های تاریک تر برود.

سگ مبتلا به سردرد ممکن است تمایلی به بیرون رفتن در هوای آفتابی، حتی برای استفاده از حمام نداشته باشد. زیرا روشنایی سردرد آنها را تحریک می‌کند. علاوه بر اجتناب از نواحی روشن، ممکن است متوجه شوید که سگ خانگی‌تان چشم‌هایش را به‌طور منظم‌ می‌چرخاند یا باریک می‌کند تا میزان نوری را که به چشم‌ها وارد می‌کند، کاهش دهد. همچنین ممکن است به همین علت سریعتر و بیشتر پلک بزنند.

سردرد در سگ و حساسیت به لمس

علاوه بر حساسیت به نور، سگ خانگی شما ممکن است در صورت داشتن سردرد به لمس نیز حساس باشد. حساسیت به لمس به ویژه در اطراف شقیقه و چشم مشهود است. اگر سگ خانگی شما معمولاً سگی مهربان است که دوست دارد نوازش شود، ولی متوجه اجتناب ناگهانی سگ خانگی از نوازش شدید، ممکن است این رفتار، علامت سردرد در سگ خانگی‌تان باشد.

سردرد در سگ و رفتارهای مضطرب

بسیاری از سگ‌ها با رفتارهای استرس زا مانند لیس زدن بیش از حد، نفس نفس زدن یا قدم زدن به درد پاسخ می‌دهند. رفتارهای استرس زا مانند این موارد، می‌توانند مسائل بسیاری را از اضطراب عمومی جدایی گرفته تا بیزاری از صدا، در سگ‌ها نشان دهند.

سردرد در سگ و بی‌ علاقگی به غذا

 از دست دادن اشتها یک مشکل جدی در سگ است و نباید آن را نادیده گرفت.

سردرد در سگ و افزایش میزان خواب

درست مانند انسان‌ها، سردرد ممکن است باعث افزایش خواب در سگ‌ها شود. سگی که سردرد دارد ممکن است بیشتر چرت بزند، زمان بیشتری را دراز بکشد یا زودتر به رختخواب برود و صبح دیرتر از خواب بیدار شود. آنها ممکن است سعی کنند با استراحت از سردرد خود فرار کنند، یا سردرد آنها ممکن است به سادگی، فعالیت، بلند شدن و حرکت کردن را دشوارتر کند.

سردرد در سگ و آلرژی

هر انسانی که آلرژی فصلی را تجربه کرده باشد می‌داند که سر درد می‌تواند یکی از علائم مرتبط با آلرژی باشد. هنگامی که بدن سگ خانگی شما به چیزی حساسیت دارد، می‌تواند علائم مختلفی را از جمله سردرد تجربه کند.

تشخیص این موضوع به عنوان علت سردرد سگ خانگی ممکن است به بررسی بیشتر و ارزیابی دقیق زندگی روزمره و محیط زندگی ‌حیوان خانگی نیاز داشته باشد.

احتقان و سردرد سگ خانگی

هر نوع مشکلی در بینی یا سینوس سگ خانگی شما می‌تواند باعث بروز سردرد در این حیوان شود. هر نوع گرفتگی یا احتقان در بینی ممکن است علت سردرد در سگ ها باشد.

در این صورت برای رفع سردرد باید علت احتقان را شناسایی کنید. سپس براساس علت بروز گرفتگی، باید پس از مشورت با یک دامپزشک، روش مناسبی را برای رفع مشکل حیوان خانگی‌تان انتخاب و عملی کنید.

سردرد در سگ و مشکلات دندانی

مشکلات دندانی متأسفانه در بین سگ‌ها شایع است. بروز این مشکلات به خصوص اگر مراقبت‌های دندانی مناسب و ثابتی از دندان‌های حیوان خانگی نشود، مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد. اگر دندان‌ها یا لثه‌های سگ خانگی شما درد داشته باشد، این مسئله می‌تواند باعث بروز سردرد شود یا علائم آن بسیار شبیه به سردرد باشد.

در صورتی که سردرد سگ خانگی شما به علت مشکلات دندانی باشد، علائم آنها با این موارد هماهنگ خواهد بود:

  • حساسیت به لمس اطراف دهان و لثه

با این حال، تشخیص نهایی باید توسط یک دامپزشک انجام شود.

سردرد در سگ و گرمای بیش از حد

به طور کلی، همه سگ‌ها در معرض خطر جدی گرمازدگی هستند. این مشکل به خصوص در ماه‌های گرم تابستان شایع است.

منبع
akcpawcbd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *