لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سردرد در سگ ها

سردرد در سگ || پزشکت
فهرست مطالب

سردرد در سگ ها هم ممکن است بروز پیدا کند. اما تشخیص آن تا حدودی سخت است مگر اینکه بتوانید علائم آن را بشناسید. اگر کسی از شما بخواهد که احساس سردرد را توصیف کنید، ممکن است از کلماتی مانند “فشار”، “ضربه زدن” یا “درد مبهم” استفاده کنید. حالا این واقعیت را تصور کنید سگ خانگی شما نمی‌تواند به شما بگوید کدام قسمت از بدنش درد می‌کند و چه مدت است که این علائم دارد. دامپزشکان می‌گویند که ممکن است سگ ها دچار سردرد شوند، اما تشخیص آن سخت است.

همانطور که نمی‌توانیم زمانی که فرد دیگری سردرد دارد، احساس او‌ را ببینیم یا احساس کنیم، نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که یک سگ سردرد دارد یا خیر. بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که از علائم بیرونی و تغییرات رفتار سگ برای تشخیص سردرد در سگ ها استفاده کنیم.

مطالعه بیشتر: نگهداری سگ خانگی

علائم سردرد در سگ‌

سگ‌ها ممکن است به بیشتر بیماری های انسان‌ها مبتلا شوند. به عنوان مثال، سگ‌ها ممکن است نارسایی قلبی را تجربه کنند، اما به نظر نمی‌رسد که به همان روشی که انسان‌ها دچار حمله قلبی می‌شوند، به این عارضه مبتلا شوند. پاسخ به این سوال که آیا سگ‌ها دچار سردرد می‌شوند یا خیر، چالش برانگیز است.

به عنوان مثال، علائم سردرد در سگ‌ ها با بسیاری از بیماری‌های دیگر ، همپوشانی دارند. از جمله این موارد، عبارت‌اند از:

 • بی حالی
 • حالت تهوع
 • فشار دادن سر
 • لرزیدن از ترس
 • حساسیت به نور و روشنایی
 • عدم تمایل به حرکت یا بازی
 • احساس درد یا حساسیت هنگام لمس سر یا گردن

با توجه به اینکه این علائم کلی هستند، نمی‌توان نتیجه گرفت که آیا سگ خانگی شما فقط بر اساس این علائم سردرد دارد یا خیر. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید یا متوجه تغییراتی در رفتار سگ خانگی خود شدید، مهم است که با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید. فقط یک دامپزشک می‌تواند وضعیت سلامتی سگ را به درستی تشخیص دهد.

مطالعه بیشتر: مسمومیت در سگ ها

سگ بی حال || پزشکت

علل سردرد گرفتن سگ ها

 • رفتارهای مضطرب

بسیاری از سگ‌ها با رفتارهای استرس زا مانند لیس زدن بیش از حد، نفس نفس زدن یا قدم زدن به درد پاسخ می‌دهند. رفتارهای استرس زا مانند این موارد، می‌توانند مسائل بسیاری را از اضطراب عمومی جدایی گرفته تا بیزاری از صدا، در سگ‌ها نشان دهند.

مطالعه بیشتر: داروهای آرام بخش سگ ها

 • حساسیت به نور

یکی از مهمترین علائمی که نشان می‌دهد سگ خانگی شما سردرد دارد، حساسیت نسبت به نور است. ممکن است متوجه شوید که سگ خانگی‌تان از مناطقی از خانه که دارای نورهای روشن است، دوری می‌کند یا سعی می‌کند به اتاق‌ها و قسمت‌های تاریک تر برود.

سگ مبتلا به سردرد ممکن است تمایلی به بیرون رفتن در هوای آفتابی، حتی برای استفاده از حمام نداشته باشد. زیرا روشنایی سردرد آنها را تحریک می‌کند. علاوه بر اجتناب از نواحی روشن، ممکن است متوجه شوید که سگ خانگی‌تان چشم‌هایش را به‌طور منظم‌ می‌چرخاند یا باریک می‌کند تا میزان نوری را که به چشم‌ها وارد می‌کند، کاهش دهد. همچنین ممکن است به همین علت سریعتر و بیشتر پلک بزنند.

 • گرمای بیش از حد

به طور کلی، همه سگ‌ها در معرض خطر جدی گرمازدگی هستند. این مشکل به خصوص در ماه‌های گرم تابستان شایع است.

 • حساسیت به لمس

علاوه بر حساسیت به نور، سگ خانگی شما ممکن است در صورت داشتن سردرد به لمس نیز حساس باشد. حساسیت به لمس به ویژه در اطراف شقیقه و چشم مشهود است. اگر سگ خانگی شما معمولاً سگی مهربان است که دوست دارد نوازش شود، ولی متوجه اجتناب ناگهانی سگ خانگی از نوازش شدید، ممکن است این رفتار، علامت سردرد در سگ خانگی‌تان باشد.

 • بی‌ علاقگی به غذا

 از دست دادن اشتها یک مشکل جدی در سگ است و نباید آن را نادیده گرفت.

مطالعه بیشتر: چرا سگم غذا نمی خورد؟

اگر حیوان خانگیتان علائم سردرد را تجربه می‌کند، بهتر است از دامپزشک آنلاین کمک بگیرید.

سردرد سگ || پزشکت

 • سردرد در سگ و افزایش میزان خواب

درست مانند انسان‌ها، سردرد ممکن است باعث افزایش خواب در سگ‌ها شود. سگی که سردرد دارد ممکن است بیشتر چرت بزند، زمان بیشتری را دراز بکشد یا زودتر به رختخواب برود و صبح دیرتر از خواب بیدار شود. آنها ممکن است سعی کنند با استراحت از سردرد خود فرار کنند، یا سردرد آنها ممکن است به سادگی، فعالیت، بلند شدن و حرکت کردن را دشوارتر کند.

 • آلرژی

هر انسانی که آلرژی فصلی را تجربه کرده باشد می‌داند که سر درد می‌تواند یکی از علائم مرتبط با آلرژی باشد. هنگامی که بدن سگ خانگی شما به چیزی حساسیت دارد، می‌تواند علائم مختلفی را از جمله سردرد تجربه کند.

تشخیص این موضوع به عنوان علت سردرد سگ خانگی ممکن است به بررسی بیشتر و ارزیابی دقیق زندگی روزمره و محیط زندگی ‌حیوان خانگی نیاز داشته باشد.

 • احتقان و سردرد سگ خانگی

هر نوع مشکلی در بینی یا سینوس سگ خانگی شما می‌تواند باعث بروز سردرد در این حیوان شود. هر نوع گرفتگی یا احتقان در بینی ممکن است علت سردرد در سگ ها باشد.

در این صورت برای رفع سردرد باید علت احتقان را شناسایی کنید. سپس براساس علت بروز گرفتگی، باید پس از مشورت با یک دامپزشک، روش مناسبی را برای رفع مشکل حیوان خانگی‌تان انتخاب و عملی کنید.

 • مشکلات دندان

مشکلات دندانی متأسفانه در بین سگ‌ها شایع است. بروز این مشکلات به خصوص اگر مراقبت‌های دندانی مناسب و ثابتی از دندان‌های حیوان خانگی نشود، مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد. اگر دندان‌ها یا لثه‌های سگ خانگی شما درد داشته باشد، این مسئله می‌تواند باعث بروز سردرد شود یا علائم آن بسیار شبیه به سردرد باشد.

در صورتی که سردرد سگ خانگی شما به علت مشکلات دندانی باشد، علائم آنها با حساسیت به لمس اطراف دهان و لثه هماهنگ خواهد بود.

با این حال، تشخیص نهایی باید توسط یک دامپزشک انجام شود.

تسکین و پیشگیری سردرد در سگ ها

مهم است که هرگز به سگ خانگی خود با این فرض که سردرد دارد، دارو ندهید. داروهای غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن برای سگ‌ها سمی هستند و می‌توانند مشکلات پزشکی جدی ایجاد کنند. استامینوفن هرگز نباید بدون توصیه قبلی دامپزشک تجویز شود، زیرا سایر داروها ایمن تر و موثرتر هستند.

بنابراین، سگ خانگی خود را به طور منظم برای معاینات دامپزشکی به کلینیک ببرید تا مشکلات گوش، دندان و سایر مشکلات سلامتی به صورت زود هنگام تشخیص داده و به درستی درمان شوند. نگه داشتن وزن سگ در محدوده مناسب می‌تواند به مدیریت علائم همراه با سردرد کمک کند.

مطالعه بیشتر: اختلالات دندان در سگ 

نکته مهم

در طول ماه‌های گرم، مطمئن شوید که دمای بدن سگ خانگی شما بیش از حد بالا نرود. زیرا باید از بروز گرمازدگی پیشگیری کنید. برای پیشگیری از کم آبی همیشه آب شیرین در دسترس حیوان خانگی‌تان قرار دهید. در نهایت، بهتر است که قلاده و مهار سگ خانگی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی بسته شده‌اند.

شما باید از وارد شدن فشار به گردن و ستون فقرات سگ خود جلوگیری کنید. این مسئله به خصوص در مورد توله سگ‌های در حال رشد‌، سگ‌های سالمند یا سگ‌های دارای اضافه وزن، صادق است. این نکته مهم است که نسبت به علائم درد در سگ هوشیار باشید و در اسرع وقت مراقبت‌های دامپزشکی را برای سگ خانگی‌تان مهیا کنید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.