تغذیه

اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین

اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین

رژیم غذایی نامناسب می تواند تاثیر زیادی بر روی بروز بیماری های مزمن وابسته به رژیم غذایی مانند سرطان، دیابت، بیماری مزمن کلیه، بیماری التهابی روده و موارد دیگر داشته باشد؛ اما از طرفی هم اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین می تواند نقش موثری در پیشگیری از بیماری های مزمن و تسکین علائم بیماری های مختلف بالینی داشته باشد. بر همین اساس استفاده از مشاوره تغذیه می تواند در اصلاح رژیم غذایی افراد و سلامت آن ها موثر باشد. علاوه بر این، مشاوره تغذیه می تواند یک گزینه درمانی اصلی در مدیریت سوء تغذیه در سالمندان باشد. اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین برای سالمندان و سایر افراد جامعه می تواند نقش موثری در سلامت افراد و حتی جامعه داشته باشد و میزان ابتلا به بیماری ها و مرگ و میر ها را کاهش دهد.

مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه یک تعامل دو طرفه است که از طریق آن فرد یا یک متخصص تغذیه وضعیت غذایی فرد را مورد بررسی قرار می دهد و نتایج ارزیابی رژیم غذایی فرد را تفسیر می کنند. هدف از این بررسی، شناسایی مشکلات تغذیه ای بیمار و برطرف کردن نیاز ها و نظارت بر رژیم غذایی فرد است. مشاوره تغذیه به بیماران کمک می کند تا اطلاعات مهم در مورد وضعیت تغذیه ای و تاثیر آن بر روی سلامتی خودش را درک کند و سعی در برطرف کردن نیازهای تغذیه ای خودش داشته باشد. علاوه بر آن، اصلاح رژیم تغذیه ای تغییر رفتار را در افراد تقویت می کند؛ اما در برخی موانع ممکن است فرد را از ادامه روند درمانی خود منصرف کند و نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر چه به نظر می رسد مشاوره چهره به چهره و حضوری با استفاده از فضای کلینیک و امکانات مناسب می تواند تأثیر چشمگیری در روند درمان فرد داشته باشد اما  توسعه فناوری جدید در مشاوره الکترونیکی و آنلاین باعث سهولت استفاده از مشاوره در زمینه های مختلف از جمله مشاوره تغذیه ای شده است.

ویژگی های اساسی مشاوره تغذیه ای مؤثر

اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین | پزشکت

از آنجا که مشاوره تغذیه می تواند سلامتی و رژیم غذایی فرد را بهبود ببخشد انتخاب یک متخصص مناسب و باتجربه اهمیت زیادی دارد. بیشتر اوقات، مشاوران تغذیه، متخصصان تغذیه یا متخصصان رژیم درمانی هستند. اما سایر متخصصان بهداشت و درمان مانند پرستاران، کارکنان بهداشت هم می توانند نقش اساسی در اصلاح رژیم غذایی افراد داشته باشند.

حفظ حریم خصوصی بیمار

در ایده آل ترین و بهترین شرایط یک متخصص تغذیه باید با حفظ حریم خصوصی بیماران به گونه ای برخورد کند که بیمار با او احساس راحتی داشته باشد. بر همین اساس برگزاری جلسات این نوع مشاوره در محیط های بیمارستانی و مطب ها تا حدودی ممکن است چالش برانگیز باشد.

درک وضعیت اقتصادی بیمار

علاوه بر آن مشاوران باید آموزش لازم را برای درک وضعیت افراد داشته باشند و بهترین راهکارها متناسب با وضعیت بیماران ارائه دهند. رعایت جوانب اخلاقی در مشاوره تغذیه می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود نتایج آن داشته باشند.

برخی از ویژگی های اساسی مشاور تغذیه ای موثر، عبارتند از:

ارزش های اخلاقی
بنیاد و پایه
تهیه اطلاعات دقیق
بیماران باید بر اساس این واقعیت که اطلاعات آن ها محفوظ باقی می ماند به طور کامل به مشاور خود اعتماد کنند و با اور راحت باشند.
محرمانه بودن
 • کلیه اطلاعات بیمار باید محرمانه نگه داشته شود.
 • به جز مواردی که برای درمان و بهبودی مشاور مجبور می شود اطلاعات را با خانواده بیمار در میان بگذارد.
احترام به استقلال بیماران
بیماران باید در مورد انتخاب رژیم غذایی خود بدون هیچ گونه اجباری، حق تصمیم گیری داشته باشند.
بدون عوارض بودن نوع رژیم غذایی انتخابی
 • اصلاح رژیم های غذایی بیماران باید بر اساس وضعیت درمانی و دارویی او صورت بگیرد.
 • متخصص از هر گونه مداخله ای که بتاند بیماران را از نظر عاطفی، مالی یا پزشکی تحت فشار قرار دهد و یا منجر به بروز عوارض شود جلوگیری کند.
منصفانه بودن
 • رژیم غذایی بیمار باید مطابق با وضعیت و نیازهای او باشد.
 • شأن و تفاوت های حقوق بیمار رعایت شود.
رویکرد بیمار محور در مشاوره تغذیه

اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین | پزشکت

تغییر در رفتار تغذیه و اصلاح رژیم غذایی تا حدودی ممکن است سخت و پیچیده باشد زیرا به بسیاری از مسائل مختلف زندگی بیمار مانند روانشناسی، نیازهای فیزیولوژیکی، وضعیت اقتصادی و سطح همکاری بیمار با مشاور بستگی دارد. بیمار مجبور است مشکلات مربوط به رژیم خود را عنوان کند و مشاور تغذیه راه حل ها و راهنمایی های لازم را ارائه دهد. یک متخصص تغذیه با تجربه می تواند با تجزیه و تحلیل اطلاعات علمی در مورد وضعیت غذایی و سلامت بیماران و در نظر گرفتن عوامل روانی و فیزیولوژیک آن ها یک رژیم غذایی مناسب را پیشنهاد دهد؛ اما نتیجه گیری درست و مناسب از این مشاوره به رعایت رژیم غذایی پیشنهاد شده و ادامه آن در طولانی مدت بستگی دارد.

ارتباط موثر با بیمار در مشاوره آنلاین تغذیه

علاوه بر آن یک متخصص با تجریه در امور تغذیه می تواند با در نظر گرفتن وضعیت روحی روانی بیماران یک ارتباط موثری را با او برقرار کند. بنابراین، یک مشاور تغذیه موثر نه تنها به دانش تغذیه ای بلکه به داشتن مهارت های ارتباطی خوب نیاز دارد. به این ترتیب، ایجاد یک ارتباط موثر با بیماران مدیریت روند درمانی را آسان تر می کند. بیمار باید اطلاعات کلی در مورد مشکل تغذیه ای خود داشته باشد و عوارض عدم رعایت رژیم غذایی و تاثیر آن را بر روی سلامتی خودش بشناسد.

شفاف سازی و بیان اهداف جلسات درمانی در مشاوره آنلاین تغذیه

یک مشاوره تغذیه ای باید بتواند نتایج حاصل از مشاوره را کاملا برای بیمار شفاف سازی کند و کیفیت زندگی بیمار را ارتقا ببخشد و در عین حال، نگرش های بیمار را نسبت به تغییرات رفتاری در امور تغذیه ای تغییر دهد و او را به اصلاح رژیم غذایی خود تشویق کند.

 چالش های مشاوره تغذیه ای

اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین | پزشکت

متخصصان بهداشت همیشه باید در نظر داشته باشند که بیماران عضوی از جامعه هستند و وضعیت مناسب تغذیه ای آن ها بر روی کیفیت زندگی و سلامتی افراد و جامعه تاثیر می گذارد. رعایت رژیم غذایی خاص در موقعیت های که ممکن است سلامت فرد را تهدید کند می تواند تاثیر منفی داشته باشد و خطر سوء تغذیه را افزایش می دهد. از آنجایی که دستورالعمل های اصلاح رژیم غذایی می تواند یک درمان تکمیلی در کنار سایر روند های درمانی باشد، مشاور تغذیه باید نوع رژیمی که برای بیمار تعیین می کند بر پایه وضعیت پزشکی و سلامتی بیمار باشد و با مشورت پزشک معالج صورت بگیرد. رعایت رژیم غذایی حتی می تواند مضر باشد. بر همین اساس در برخی بیماران مانند مبتلایان به سرطان، همیشه باید مشاوره برای اصلاح رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه صورت بگیرد.

بازخوردها و اندازه گیری پیشرفت روند درمانی

مشاورین در امور تغذیه باید این نکته را در نظر داشته باشند که بازخورد ها و اندازه گیری پیشرفت روند درمانی در این نوع مشاوره ها می تواند تاثیر زیادی در نتایج کلی روند درمان داشته باشد. بر همین اساس بهتر است برای تقویت نتایج نهایی و تشویق بیماران به رعایت و پایبندی اصول تغذیه ای تمامی عوامل موثر بر روند درمانی را شناسایی کرده و مورد بررسی قرار دهند.  مدت زمان و تعداد جلسات انجام مشاوره ها، اهداف تعیین شده در مورد هر جلسه، ثبت بازخورد هر جلسه و روند پیشرفت می تواند در پیروی بیمار از روند درمان تأثیر داشته باشد.  هر چه اهداف متمرکز، واضح تر و قابل اندازه گیری تر باشند کارایی روند مشاوره بیشتر خواهد بود؛ اما استفاده از اهداف مبهم ممکن است باعث سردرگمی بیمار و ناامیدی و نارضایتی از روند بیماری شود.

 مشاوره تغذیه ای با استفاده از فناوری نوین

اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین | پزشکت

زمان و تعداد جلسات مشاوره تغذیه معمولاً بر میزان تعهد بیمار و رعایت رژیم غذایی او تاثیر می گذارد؛ اما بررسی ها نشان می دهد 35% از بیماران از ادامه روند درمانی خود به دلایل مختلف مانند کمبود زمان و طولانی بودن جلسات درمان منصرف می شوند. خوشبختانه، فن آوری مدرن، از جمله سلامت الکترونیکی (eHealth)، مشاوره تلفنی و آنلاین این مشکل را تا حدودی حل کرده است و به افراد کمک می کند تا به اهداف خودشان برسند. طبق تعریف کمیسیون اروپا، مشاوره آنلاین و پزشکی از راه دور به ارائه خدمات درمانی با استفاده از ابزارها و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات گفته می شود که می تواند در پیشگیری، تشخیص، معالجه، نظارت و مدیریت سلامتی و سبک زندگی افراد تاثیر زیادی داشته باشد. این روند های درمانی عمدتا از طریق تلفن های هوشمند صورت می گیرند.

اما مشاوره آنلاین و مشاوره از راه دور در امور تغذیه ای می تواند برخی موانع پیش رو در مشاوره تغذیه را از میان بردارد، از جمله:

 • عدم مشارکت بیمار
 • فاصله جغرافیایی
 • محدودیت های زمانی
 • کاهش فاصله اجتماعی و اقتصادی طبقاتی
 • در دسترس بودن مشاور در صورت نیاز فوری بیمار
 • مشاوره آنلاین می تواند باعث انعطاف پذیری خدمات رژیم های غذایی به بیماران شود.

مشاوره آنلاین تغذیه در پزشکت

اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین | پزشکت

اگر تصمیم دارید با اصلاح رژیم غذایی خود از بروز بیماری های مزمن وابسته به رژیم غذایی مانند سرطان، دیابت، بیماری مزمن کلیه، بیماری التهابی روده خودتان و اعضاء خانواده تان را در امان نگه دارید و دوست دارید در مورد وضعیت سلامتی خود و پیشگیری ها و راهکارهای مقابله با سایر مشکلات تغذیه ای قدمی بردارید ما به شما پزشکت را پیشنهاد می کنیم. اپلیکیشن پزشکت با ارائه مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و نوشتاری) در هر مکان و در هر لحظه از شبانه روز این امکان را به شما می دهد تا با پزشکان و مشاورین معتبر و برتر ارتباط مستقیم برقرار نموده و در هر زمینه ای از حوزه های پزشکی و سلامت به صورت تلفنی و آنلاین مشاوره دریافت کنید.

شما در پزشکت می توانید برای بررسی وضعیت سلامتی تان و به خصوص در ارتباط با وضعیت تغذیه ای خود با پزشکان و متخصص به نام ایران یک مشاوره کاملا محرمانه و مفید وموثری داشته باشید. در اپلیکیشن پزشکت شما می توانید با بیش از «ده ها» متخصص و کارشناسان امور تغذیه در ارتباط باشید و با ارائه جزییات و سوابق پزشکی خود برای یکبار هم شده وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید. به یاد داشته باشید یک ریال هزینه کردن برای پیشگیری از بیماری های پرهزینه مزمن ارزشی برابر خرج کردن مبالغ بیشتر و هنگفت برای درمان را دارد.

آمادگی برای مشاوره آنلاین از پزشکت

اصلاح رژیم غذایی با مشاوره آنلاین | پزشکت

مشاوره آنلاین شاید با یکسری ایرادها و ترس های همراه باشد، چون برخی افراد در مورد محرمانه بودن اطلاعات خود در حین مشاوره با پزشک و متخصصین مربوط دچار ترس و تردید هستند در حالی که پزشکت با بیش از صدها متخصص در «39» حوزه پزشکی به عنوان بزرگترین جامعه بیمار و پزشک کاملا این اطمینان را به شما می هد که هیچ نگرانی بابت این موضوع نداشته باشید و مشاوره شما در یک بستری کاملا محرمانه و امن صورت می گیرد و از طرفی شاید افراد در حین مشاوره نتوانند استفاده لازم را از وقت و فرصت به دست امده کسب کنند؛ اما در این زمینه هم ما به شما پیشنهاد می کنیم برای آمادگی بیشتر در هنگام مراجعه به پزشک بهتر است قبل از شروع مشاوره لیستی از موارد زیر را یادداشت کنید:

 • علائم احتمالی جسمی و روانی که در این مدت تجربه کرده اید.
 • سوابق شخصی و خانوادگی خود در مورد بیماری های زمینه ای
 • دارو ها و مکمل های که مصرف می کنید همراه با دوز مصرفی و میزان آن ها
 • اسکنی از سوابق پزشکی خود، اعم از نتایج آزمایشات، سونوگرافی و یا … .

چون شما در پزشکت به راحتی می توانید تمام اطلاعات را در اختیار پزشک خود قرار دهید. علاوه بر آن می توانید سوالات خود را قبل از برقراری جلسه مشاوره یادداشت کنید تا بتوانید از فرصت به دست آمده نهایت استفاده از تجربه و رهنمودهای متخصص مربوطه داشته باشید.

سوالات پزشک از بیمار

پزشک ممکن است سوالات زیادی از شما بپرسد، برای پاسخگویی به آنها آماده باشید:

 • آیا ورزش می کنید؟
 • فعالیت شما در روز چند ساعت است؟
 • آیا سابقه مصرف سیگار، مواد مخدر و یا الکل دارید؟
 • آیا تا به حال اختلالات روانی مانند افسردگی را تجربه کرده اید؟
 • آیا تا به حال رژیم غذایی خاصی را امتحان کرده اید؟ نتیجه آن چه بوده است؟
 • آیا تا به حال تصمیم گرفته اید با تغییر رژیم غذایی خود به وزن مناسب خود برسید؟
 • آیا تا به حال علائم بیماری های دستگاه گوارش که مربوط به تغذیه باشد را تجربه کرده اید؟
 • آیا سابقه خانوادگی در زمینه بیماری های دیابت، فشار خون بالا یا بیماری جدی دیگر دارید؟

به یاد داشته باشید برای ایجاد تغییر در سبک زندگی سالم، مانند ترک سیگار، خوردن غذاهای سالم و فعالیت جسمی، هرگز دیر نیست. اینها خطوط اصلی دفاع در برابر بیماری های مزمن و عوارض آن هستند؛ اما برای یادگیری بهتر راهکارهای پیشگیری از این بیماری ها بهتر است همین الان اقدام کنید و از یک متخصص با تجربه مشاوره بگیرید. متخصصین ما آنلاین هستند.

 منبع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6780101/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا