پزشک ورزشی

پزشک ورزشی

پزشک ورزشی تخصصی است که با نگاهی خاص به پیشگیری، درمان و بازتوانی آسیب‌های ورزشی و بیماری‌های مرتبط با ورزش در ورزشکاران حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای، ارتقاء سطح کارایی ورزشکاران و استفاده از ورزش در پیشگیری، درمان و بازتوانی بیماری‌ها و ارتقاء سلامت در سطح جامعه می‌پردازد.

در حالت کلی سه دسته از افراد می‌توانند با مراجعه به پزشک ورزشی از مزایای آن بهره‌مند شوند.

افرادسالم: این افراد با مراجعه به پزشک ورزشی می‌توانند برنامه ورزش علمی متناسب با ترکیب بدنی و شرایط جسمانی خود را دریافت کنند و با انجام آن‌ها در باشگاه یا در فضای باز، سبک زندگی سالم‌تر و تناسب اندام بیشتری داشته باشند.

ورزش‌کاران: ورزشکاران برای افزایش بهره‌وری و کارایی خود، پیش‌گیری از آسیب‌های ورزشی و بهبود و درمان آسیب‌های ورزشی می‌توانند به پزشک ورزشی مراجعه کنند. همچنین، افرادی که ضمن ورزش آسیب دیده‌اند با مراجعه به پزشک ورزشی می‌توانند به تسکین درد، بهبود سریع و حتی درمان کامل خود کمک کنند.

بیماران: گروه بسیار وسیعی از بیماران عضلانی-اسکلتی از جمله مبتلایان به آرتروز مفاصل، بیماری‌های روماتیسمی، پوکی استخوان (در زنان یائسه)، اشکالات مکانیکی دیسک گردن، کمر، بیماری‌های قامتی و دیگر موارد می‌توانند از پزشکی ورزشی جهت تسکین درد، تسریع بهبودی و حتی درمان کامل بهره‌مند شوند.