پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سلامت مردان و اورولوژی

روش های پیشگیری از سرطان پروستات 

روش های پیشگیری از سرطان پروستات

هیچ اقدام قاطعی برای درمان سرطان پروستات وجود ندارد، اما شواهد نشان می دهد روش های پیشگیری سرطان پروستات ازجمله رژیم غذایی در بروز این بیماری نقش مهمی دارند. پروستات، اندامی واقع در زیر مثانه است که مایع منی را تولید می کند. سرطان پروستات رایج ترین سرطان در میان مردان در ایالات متحده است. در حدود 1 مرد از 9 نفر در طول عمر خود به سرطان پروستات مبتلا خواهند شد.

خطر ابتلا به سرطان پروستات به تدریج با افزایش سن بیشتر می شود. حدود 60 درصد از کل سرطان های پروستات در ایالات متحده در مردان 65 ساله و بالاتر تشخیص داده می شوند. به ندرت مردان قبل از 40 سالگی به سرطان پروستات مبتلا شوند.

هیچ روند پیشگیری مطلقی برای سرطان پروستات وجود ندارد؛ اما شواهد نشان می دهد راه های پیشگیری از سرطان پروستات ازجمله رژیم غذایی نقش مهمی را ایفا می کنند. اکثر روش های طبیعی برای کاهش این خطر، در صورت رعایت دستورالعمل پزشک بی خطر است و هیچگونه واکنش آلرژیک ندارد.

به گفته انجمن سرطان آمریکا، بهترین راه کار برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ایجاد تغییرات مثبت شامل رعایت رژیم غذایی منظم و ورزش است. اگر فردی سعی کند از راه های دیگر خطر خود را کاهش دهد، بدون برنامه رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی، احتمال موفقیت آن کمتر خواهد بود.

عوامل خطر سرطان پروستات

سرطان پروستات بیشتر در افراد بالای 65 سال رخ می دهد. ولی عوامل خطر دیگر که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، عبارتند از:

 • سن. تقریباً 60 درصد از کل تشخیص های سرطان پروستات در مردان 65 ساله و بالاتر اتفاق میفتد.
 • ژنتیک. بالاترین میزان سرطان پروستات در ایالات متحده در مردان آفریقایی آمریکایی رخ می دهد.
 • محیط زیست. قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی صنعتی نیز این خطر را افزایش می دهد.
 • رژیم غذایی. رژیم غذایی سرشار از چربی و میوه و سبزیجات کم، خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.
 • سابقه خانوادگی. اگر پدر یا برادر مبتلا به سرطان پروستات باشد، فرد دو برابر ممکن است به این بیماری مبتلا شود.

راهکارهای پیشگیری برای ابتلا به سرطان پروستات

روش های پیشگیری از سرطان پروستات | پزشکت

به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند مردان در صورت علاقه به پیشگیری از سرطان پروستات بهتر است روش های را انتخاب کنند که برای سلامتی آن ها سودمند است، از جمله:

خوردن گوجه فرنگی و میوه های قرمز 

یکی از راه های پیشگیری از سرطان پروستات خوردن گوجه فرنگی، هندوانه و سایر میوه های قرمز رنگ است که قرمزی خود را مدیون یک آنتی اکسیدان قدرتمند به نام لیکوپن هستند. برخی مطالعات اخیر نشان می دهد، مردانی که این میوه و محصولات حاوی لیکوپن را مصرف می کنند نسبت به افرادی که این رژیم را ندارند، خطر ابتلا به سرطان پروستات کمتر است. با این حال، انستیتوی آمریکایی برای تحقیقات سرطان هشدار می دهد: بررسی ها برای ارتباط لیکوپن با پیشگیری از سرطان پروستات محدود و در حال انجام است.

یک مطالعه سال 2018 از اسپانیا نشان می دهد که پخت و پز گوجه فرنگی، باعث می شود تا لیکوپن بهتر جذب بدن شود. هرچه گوجه فرنگی قرمزتر باشد، بهتر است؛ زیرا لیکوپن در میوه های رسیده تجمع می یابد.  گوجه فرنگی های کم رنگ لیکوپن کمتری نسبت به گوجه فرنگی قرمز دارند.

خوردن غذاهای به سبک ایتالیایی، مانند پیتزا و ماکارونی، ممکن است به شما کمک کند غذاهای حاوی گوجه فرنگی بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید. روی غذاهای به سبک ایتالیایی متمرکز شوید که بر پایه گوجه فرنگی بنا شده اند. در ماه های تابستان، می توانید گوجه فرنگی های تازه و محلی بخرید و آن ها را در ساندویچ خود بریزید و درون سالادها خرد کنید. نوشیدن آب گوجه فرنگی ساده هر روز صبح گزینه دیگری است، فقط حتماً یک نوع کم سدیم را انتخاب کنید. محصولات گوجه فرنگی پخته یا پوره شده ممکن است گزینه های بهتری باشند.

مردان
مصرف میوه ها و سبزیجات 

یکی دیگر از راه های پیشگیری از سرطان پروستات، مصرف مواد مغذی و ویتامین های موجود در میوه ها  و سبزیجات هست که خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد. سبزیجات سبز، حاوی ترکیباتی هستند که به بدن کمک می کند مواد سرطان زا را تجزیه کند.

یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی همچنین ممکن است از شیوع سرطان جلوگیری کند. با خوردن میوه و سبزیجات در طول روز، کمتر احتمال دارد که غذاهای فرآوری شده مصرف کنید.

 مصرف دانه های سویا و چای

روش های پیشگیری از سرطان پروستات | پزشکت

مصرف حداقل یک ماده مغذی به نام ایزوفلاون با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است. ایزوفلاون ها در مواد غذایی زیر دیده می شود:

 • نخود
 • عدس
 • جوانه یونجه
 • بادام زمینی
 • توفو (ساخته شده از سویا)

محققان مدت هاست که ارتباط بین چای سبز و خطر سرطان پروستات را با نتایج مختلط بررسی کرده اند.  مطالعه 2008  نشان داده در مردانی که چای سبز می نوشند و یا مکمل های عصاره چای سبز مصرف می کنند، خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات نسبت به افرادی که مصرف نمی کنند کمتر است. تحقیقات سلول و حیوانات ارتباط بین عناصر اصلی چای سبز و خطر ابتلا به سرطان پروستات را تائید می کند.

هر روز صبح خودتان را با نوشیدن یک فنجان چای به جای قهوه معمولی خود شروع کنید. اگر چای گرم دوست ندارید، آن را در یخچال خود خنک کنید و یخ را برای یک نوشیدنی خنک و با طراوت به آن اضافه کنید. همچنین می توانید از چای خنک شده به عنوان مایع موجود در آبمیوه خانگی استفاده کنید.

خوردن یک فنجان قهوه 

مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به سرطان کشنده پروستات مرتبط است:

 • براساس بررسی های بالینی در سال 2014، قهوه می تواند احتمال ابتلا به سرطان کشنده و درجه بالای پروستات را کاهش دهد. صرف نظر از تعداد فنجان قهوع، هر سه فنجان قهوه ای که می نوشید می تواند خطر ابتلا به سرطان کشنده پروستات را در حدود 11 درصد کاهش دهد.
 • این رابطه دوز-پاسخ بین سرطان پروستات و قهوه را توصیف می کند و با توجه به مقدار قهوه ای که می نوشید، تأثیر سرطان پروستات بالا یا پایین می رود . با این وجود، مصرف زیاد کافئین می تواند باعث بروز مشکلات اساسی در سلامتی مانند ضربان قلب نامنظم و تشنج شود.

نحوه تهیه قهوه نیز می تواند در میزان تاثیر آن موثر باشد  به نظر می رسد مردانی که قهوه را می جوشانند، خطر ابتلا به سرطان پروستات کمتر از مردانی که قهوه را از راه دیگری تهیه کرده یا اصلاً آن را مصرف نمی کنند. مواد شیمیایی کافستول و کاوهول در قهوه دارای توانایی های شناخته شده مبارزه با سرطان هستند.

محققان معتقدند این مواد شیمیایی هنگام عبور قهوه از طریق فیلتر و یا صافی جدا می شوند. قهوه جوشیده ممکن است این مواد شیمیایی ضد سرطان را حفظ کند.

مصرف چربی های گیاهی

روش های پیشگیری از سرطان پروستات | پزشکت

توجه داشته باشید که ممکن است بین مصرف چربی های حیوانی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط وجود داشته باشد. علاوه بر گوشت، چربی های حیوانی در کره و پنیر یافت می شوند.  بهتر است چربی های حیوانی را با چربی های گیاهی جایگزین کنید.

 • میوه به جای آب نبات
 • روغن زیتون به جای کره
 • آجیل یا دانه به جای پنیر
 • به جای غذاهای بسته بندی شده، سبزیجات تازه را تهیه کنید.

همچنین، چربی گوشت بیش از حد باعث ایجاد سرطان زا می شود، بنابراین مراقب باشید چربی ها را از گوشت خود جدا کنید. برای کاهش میزان چربی که هر روز می خورید، غذاهای چرب را محدود کرده یا انواع کم چربی را انتخاب کنید. به عنوان مثال، هنگام پخت و پز مقدار چربی اضافه شده به مواد غذایی را کاهش دهید، برش های گوشتی کم چرب و محصولات لبنی کم چرب یا کم چربی را انتخاب کنید.

 عدم استعمال دخانیات

 بیماران مبتلا به سرطان پروستات که سیگار می کشند، بیشتر در معرض بازگشت بیماری قرار دارند. افراد سیگاری نیز خطر بیشتری از مرگ در اثر سرطان پروستات دارند. برای ترک سیگار هیچ وقت دیر نیست. در مقایسه با افراد سیگاری فعلی، بیماران مبتلا به سرطان پروستات که سیگار کشیدن را ترک کند  خطر مرگ و میر مشابه کسانی را داشت که هرگز سیگار نکشیدند.

انجام ورزش 

اضافه وزن یا چاقی با افزایش خطر ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات مرتبط است . بررسی ها مربوط به ورزش و خطر سرطان پروستات بیشتر نشان داده است: در مردانی كه ورزش می كنند احتمال ابتلا به سرطان پروستات كاهش یافته است. ورزش مزایای درمانی بسیاری دارد و ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سایر سرطان ها را کاهش دهد. ورزش می تواند به افراد در حفظ وزن کمک کند. به مدت 30 دقیقه ورزش بیشتر روزهای هفته را انجام دهید. از مزایای ورزش می توان به افزایش توده عضلانی و سوخت و ساز بهتر اشاره کرد.

مردان بهتر است برای پیشگیری از بروز سرطان ورزش های زیر را در نظر بگیرند:

 • دویدن
 • پیاده روی
 • شنا كردن
 • دوچرخه سواری

ورزش لازم نیست خسته کننده باشد. روال خود را عوض کنید و دوستان خود را به شرکت دعوت کنید.

مصرف ماهی و امگا 3

روش های پیشگیری از سرطان پروستات | پزشکت

اسید چرب، معروف به امگا 3، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک کند. امگا 3 در برخی از ماهی ها شامل ساردین، ​​ماهی تن، ماهی خال مخالی، قزل آلا و ماهی قزل آلا یافت می شود.

بررسی ها در نشان می دهد که مردانی که غلظت بالایی اسیدهای چرب امگا 3 در خون دارند، احتمال ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد؛ اما این موضوع تا حدودی بحث برانگیز، بهتر است با پزشک خود در مورد مصرف امگا 3 مشورت کنند.

مصرف فولات

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا ، برخی بررسی ها نشان داد که مقادیر کم فولات در خون می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. با این حال، مکمل اسیدفولیک، یک فرم فولات ساخته شده توسط انسان،  ممکن است خطر سرطان را افزایش دهد.

فولات در بسیاری از غذاها از جمله سبزیجات سبز، لوبیا، غلات سبوس دار و غلات غنی شده صبحانه یافت می شود. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند مقادیر کافی فولات را از طریق خوردن انواع این غذاها تامین کنید.

مصرف لبنیات

برخی از بررسی ها، لبنیات یا رژیم های غذایی حاوی کلسیم بالا را با خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط کرده اند.

مصرف آب انار

روش های پیشگیری از سرطان پروستات | پزشکت

تقریباً مانند چای سبز، انار منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است. این ماده به عنوان میوه معجزه در پیشگیری از بیماری های مزمن ناشی از استرس اکسیداتیو مورد استفاده قرار گرفته است. دانشمندان معتقدند آنتی اکسیدان موجود در انار منحصراً سلول های سرطانی پروستات را هدف قرار می دهد. آب انار و عصاره آن مانع از تولید انواع سلول های سرطان پروستات می شود، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

مشاوره با پزشک 

سبک زندگی شامل ورزش و رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک کند. با این وجود، حضور در معاینات منظم و غربالگری هنوز بهترین راه برای مقابله با این خطر است. قبل از آزمایش روش های طبیعی یا جایگزین برای جلوگیری از سرطان با پزشک صحبت کنید. از پزشک خود در مورد خطر ابتلا به سرطان پروستات مشورت بگیرید و موارد زیر را بررسی کنید:

 • توصیه های رژیم غذایی
 • سابقه خانوادگی سرطان
 • آزمایشات غربالگری پزشکی که با افزایش سن باید انجام شود.

در هنگام انجام فعالیت های ورزشی و بروز علائم جدید بهتر است با پزشک مشورت کنید. برخی از این علائم، عبارتند از:

 • مشکل در ادرار کردن
 • خون در ادرار یا مایع منی
 • ناراحتی در هر کجای مناطق لگن یا رکتوم

منابع:

https://www.healthline.com/health/9-tips-to-prevent-prostate-cancer#talk-to-your-doctor

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322795#takeaway

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostate-cancer/in-depth/prostate-cancer-prevention/art-20045641

https://www.healthline.com/health/prostate-cancer/foods-for-prostate-health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *