پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سلامت زنان

توصیه هایی برای دختر شدن جنین

توصیه هایی برای دختر شدن جنین

برای دختر شدن جنین راهکارهایی وجود دارد که با این توصیه ها مادران می توانند شانس دختر بودن جنین خودشان را افزایش دهند. بهترین نتیجه بارداری، یک نوزاد سالم است، خواه دختر باشد یا پسر. با این حال، زوج ها بنا به دلایل شخصی خود مایل به دختردار شدن هستند. توجه داشته باشید این سلول های اسپرم مرد هستند که جنسیت نوزاد را تعیین می کنند. اگرچه روشهای مختلف را که می توانیم برای دختر یا پسر دار شدن انجام دهیم پیشنهاد می کنیم، اما انتخاب جنسیت در نهایت توسط اسپرم های رسیده به تخمک تعیین می شود. ما می دانیم که ساختار جنسیت در حال تغییر می باشد.

روش هایی توصیه شده برای دختر بودن احتمالی جنین

هنگامی که ما به باردار شدن دختر اشاره می کنیم، دقیقاً در مورد کروموزوم ها صحبت می کنیم. کروموزومها جنسیت بیولوژیکی فرد را تعیین می کنند. زنان دارای دو کروموزوم X و مردان دارای یک کروموزوم X و یک Y هستند. در حین لقاح، اسپرم به کروموزوم X یا Y کمک می کند. وقتی اسپرم از کروموزوم X (اسپرم دختر) عبور می کند، زن و شوهر دختردار می شوند و وقتی اسپرم از کروموزوم Y (اسپرم پسر) عبور می کند، زن و شوهر پسردار می شوند.

روش Shettles

روش Shettles توسط دکتر Landrum Shettles در 1950s توسعه داده شد. طبق این روش، برای افزایش شانس دختر دار شدن، باید حدود 2 تا 4 روز قبل از تخمک گذاری رابطه داشته باشید. این روش بر این تصور استوار است که اسپرم دختر در شرایط اسیدی قوی تر است و بیشتر از اسپرم پسر زنده می ماند.

در زمان وقوع تخمک گذاری، در حالت ایده آل فقط اسپرم زن باقی می ماند. شتلز همچنین نفوذ سطحی را برای مزیت اسپرم دختر توصیه می کند. به این ترتیب، اسپرم می تواند وارد بدن زن در نزدیکی دهانه واژن شود، که محیط اسیدی تری است. این امر همچنین به اسپرم دختر کمک می کند تا بیشتر زنده بماند.به گفته شتلز، میزان موفقیت بچه دار شدن با این روش 75 درصد است. با این حال، در حال حاضر هیچ تحقیق علمی وجود ندارد که اثبات کند آیا روش شتلز موثر است یا خیر. دکتر شتلز معتقد بود مهمترین عامل زمان بندی است.

پایه های ادعاهای این روش موارد زیر است:

 • جنسیت نوزاد توسط اسپرم حامل کروموزوم تعیین می شود.
 • اسپرم دختر قوی تر و مقاوم تر است، اما کندتر از اسپرم پسر حرکت می کند.
 • در زمان وقوع تخمک گذاری، فقط اسپرم دختر باید باقی بماند تا تخمک بارور شود.
 • اسپرم های پسر سریعتر از همتایان زن تولید کننده خود حرکت می کنند اما برای مدت کوتاهی زنده می مانند.

نکات مهمی که باید در مورد این روش رعایت شود:

 • اجتناب از رابطه جنسی در این مدت می تواند احتمال باردار شدن شما را به طور کلی کاهش دهد.
 • اگر به امید باردار شدن هستید باید دو تا چهار روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید.
 • هنگامی که مخاط واژن شفاف و سفید دارید، باید از رابطه جنسی اجتناب کنید، زیرا این یک نشانه مطمئن از تخمک گذاری است.

روش whelan

روش دیگر روش Whelan است که توسط Elizabeth Whelan توسعه یافته است. این روش مشابه روش های شتلز است، زیرا هر دو معتقدند زمان بندی عامل مهمی در تعیین جنسیت است. با روش ویلان، شما 2 یا 3 روز قبل از تخمک گذاری یا در روز تخمک گذاری باید برای بچه دار شدن اقدام کنید. ایده پشت زمان بندی این است که اسپرم زن و مرد در نقاط مختلف چرخه قاعدگی زنان متفاوت عمل می کند. اسپرم با کروموزوم X (اسپرم دختر) در این مرحله از چرخه احتمال بیشتری دارد که تخمک را بارور کند. بنابراین وقتی نزدیک به تخمک گذاری یا در روز تخمک گذاری رابطه جنسی دارید، اسپرم دختر شانس بیشتری برای زنده ماندن دارد.

به گفته ویلان، میزان موفقیت دختر داشتن با این روش 57 درصد است.

گزینه های فناوری پیشرفته

توصیه هایی برای دختر شدن جنین | پزشکت

دلایلی وجود دارد که باعث می شود برخی خانواده ها به بچه ای از جنسیت خاص امیدوار شوند. برای کسانی که می توانند به طور طبیعی بچه دار شوند، جستجوی روش های پیشرفته انتخاب جنسیت اغلب بسیار شدید تلقی می شود. با این حال، اگر برای باردار شدن به کمک نیاز دارید، ممکن است این گزینه ها را در نظر بگیرید. دو گزینه با تکنولوژی بالا برای بچه دار شدن عبارتند از:

سلامت بانوان
 • IVF با PGT (آزمایش ژنتیک قبل از لانه گزینی). جنین های ایجاد شده از طریق IVF را می توان از نظر ژنتیکی آزمایش کرد. این کار معمولاً برای بررسی ناهنجاری های کروموزومی انجام می شود، اما می تواند اطلاعاتی در مورد جنسیت جنین نیز ارائه دهد. اما این گزینه گران است و حتی در برخی کشورها غیرقانونی است .
 • مرتب سازی اسپرم این روش نسبت به IVF با PGT کمتر تهاجمی است و می تواند قبل از تلقیح داخل رحمی (IUI) انجام شود. در مقایسه با روش طبیعی، احتمال تعیین جنسیت مورد نظر بیشتر است، اما احتمال آن کمتر از PGT است.

هر دو روش فوق تا حدودی تهاجمی هستند، اغلب گران هستند و در همه جا در دسترس نیستند. این روش ها معمولاً فقط برای زوج هایی استفاده می شوند که به کمک باروری با تکنولوژی بالا نیاز دارند.

موقعیت ها

با توجه به روش های مختلف، از جمله روش شتلز، موقعیت یابی در طول تأثیرات جنسی که اسپرم ممکن است به تخمک برسد. موقعیت یابی بر میزان انزال سلول های اسپرم به دهانه رحم تأثیر می گذارد.

برای بچه دار شدن، نفوذ عمیق در طول رابطه جنسی مهم تلقی می شود. برای دختردار شدن، نفوذ سطحی مناسب است. موقعیت پدر و مادر می تواند با محدود کردن عمق نفوذ به این امر برسد. سلولهای اسپرم پسر قبل از خسته شدن برای مدت کوتاهی بسیار سریع حرکت می کنند. با جلوگیری از نفوذ عمیق، ممکن است از رسیدن اسپرم پسر به تخمک جلوگیری کنید.

بدون ارگاسم

به گفته برخی از کارشناسان انتخاب جنسیت، اجتناب از ارگاسم می تواند کلیدی برای بچه دار شدن باشد.

ارگاسم زن ترشحات قلیایی را آزاد می کند که ممکن است با ایجاد محیطی مناسب به اسپرم پسر کمک کند تا بیشتر زنده بماند. بدون ترشحات قلیایی، سلولهای اسپرم پسر برای زنده ماندن وضعیت سخت تری دارند و شانس کمتری برای رسیدن به تخمک دارند.

رابطه جنسی بیشتر

به جای اینکه رابطه جنسی خود را به زمانهای خاصی محدود کنید، باید در تلاش برای داشتن یک دختر، رابطه جنسی بیشتری داشته باشید. در روزهای منتهی به زمان اصلی باروری، شما باید تا حد ممکن رابطه جنسی داشته باشید. رابطه جنسی بیشتر باعث کاهش تعداد اسپرم همسرتان می شود و به این معنی است که اسپرمهای پسر برای پیوستن به لقاح در دسترس نیستند.

رژیم غذایی

توصیه هایی برای دختر شدن جنین | پزشکت

اکثر مردم اهمیت خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل را درک می کنند، به ویژه هنگامی که شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید. تغذیه سالم می تواند به شما در حفظ وزن سالم، بهبود سطح انرژی و کاهش خطر برخی بیماری ها و عوارض کمک کند. خوب غذا خوردن مطمئناً یک بارداری سالم را تعیین می کند. اما علاوه بر این، ممکن است مصرف برخی غذاها قبل از بارداری بر جنسیت نوزاد شما تأثیر بگذارد. در حالی که هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که برخی غذاها شانس داشتن دختر را افزایش می دهد، بیایید آنچه را که تحقیقات می گوید بررسی کنیم. غذاهایی که تصور می شود شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد عبارتند از:

 • غذاهای دریایی، به ویژه ساردین و کنسرو ماهی آزاد
 • لوبیا
 • بادام ها
 • سبزه های تیره و برگ دار
 • کلم بروکلی
 • محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست
 • ریواس
 • انجیر
 • انواع توت ها
 • بامیه
 • میوه های خانواده مرکبات
 • جو دوسر و سبوس جو دوسر
 • تخم مرغ
 • سیب
 • دانه ها مانند کدو تنبل، کتان
 • بادام هندی
 • اسفناج
 • کره بادام زمینی

طبق یک مطالعه، خوردن میوه و سبزیجات بیشتر می تواند شانس باردار شدن شما را افزایش دهد. برخی معتقدند رژیم گیاهخواری می تواند به شما در بچه دار شدن کمک کند – مخصوصاً اگر غذاهایی مانند اسفناج، آجیل و کلم بروکلی بخورید. غذاهایی را که به طور طبیعی سرشار از کلسیم و منیزیم هستند انتخاب کنید، مانند سبزیجات، میوه ها، برنج.

تاثیر رژیم غذایی مادر بر رابطه جنسی

توصیه هایی برای دختر شدن جنین | پزشکت

دانشمندان سعی کرده اند تعیین کنند که آیا بین رژیم غذایی مادر و انتخاب جنسیت طبیعی رابطه وجود دارد یا خیر. در حالی که تعداد انگشت شماری از مطالعات وجود دارد که به نظر می رسد به نتایج مشابهی رسیده اند، بسیاری از این مطالعات بر روی پستانداران دیگر مانند گاو یا موش انجام شده است. بنابراین، قبل از اینکه بتوانیم به طور قطعی بگوییم که آیا بین رژیم غذایی مادر و تصور یک جنسیت خاص ارتباط وجود دارد، تحقیقات بیشتری در مورد موضوعات انسانی مورد نیاز است.

طبق مطالعه ای در سال 2010، زنانی که رژیم غذایی سختی حاوی منیزیم و کلسیم (همراه با زمان مقاربت) مصرف می کردند، شانس بیشتری برای دختردار شدن داشتند. در مطالعه ای که در سال 2008 انجام شد، رژیم غذایی 740 زن مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که مادرانی که کالری بیشتری مصرف می کنند، دارای پسر هستند. محققان معتقد بودند که بین سطوح بالاتر گلوکز در خون، که برای اسپرم مردان مطلوب است، ارتباط وجود دارد.

اگرچه این یافته ها هنوز قطعی نیستند و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما اگر می خواهید دختردار شوید، افزایش مصرف غذاهای غنی از کلسیم و منیزیم برای شما ضرری ندارد. حفظ سطح قند خون برای سلامتی همه مهم است، نه فقط والدینی که خواهان فرزند دختر هستند. برای اطمینان از سطح قند خون سالم، از غذاهای حاوی قند زیاد خودداری کنید و مطمئن شوید که مقدار زیادی فیبر، پروتئین و چربی های سالم مصرف می کنید.

تاثیر رژیم پدر بر رابطه جنسی

اگر بین رژیم غذایی و جنسیت نوزاد آینده شما همبستگی وجود داشته باشد، به احتمال زیاد رژیم غذایی مادر است که بیشترین تأثیر را دارد. اما، ما می دانیم که اسپرم سالم احتمال بارداری را افزایش می دهد و رژیم غذایی می تواند تعداد اسپرم سالم را افزایش دهد.

محیط اسیدی

یکی دیگر از نکات، مربوط به خوردن غذاهای اسیدی در روزهای منتهی به تخمک گذاری است. سلول های اسپرم مرد کمتر قادر به زنده ماندن در محیط های اسیدی هستند. شواهد نشان می دهد خوردن غذاهای اسیدی می تواند pH واژن شما را تغییر دهد. به خاطر داشته باشید که بدن شما در حالت اسیدی نیست، اما اگر می خواهید امتحان کنید، غذاهایی مانند جوش شیرین، سرکه، شکلات. برخی معتقدند شما همچنین باید از خوردن غذاهای قلیایی مانند سیب، بادام ها، خیار و آووکادو خودداری کنید.

کاهش مصرف نمک

اگر می خواهید یک دختردار شوید، مصرف نمک را کاهش دهید. گفته می شود رژیم کم نمک شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد. رژیم غذایی سرشار از سدیم و پتاسیم به نفع اسپرم مردان است. شما برای دختردار شدن باید از مصرف غذاهایی مانند گوشت های شور، زیتون و غذاهای فراوری شده خودداری کنید.

زمان حمام

برخی معتقدند اسپرم پسر با گرما ازبین می رود، بنابراین حمام کردن قبل از رابطه جنسی ممکن است به تضعیف اسپرم مردان کمک کند. موارد دیگری که برای تضعیف اسپرم مردان گفته می شود عبارتند از:

 • شلوار تنگ
 • سطح استرس بالا
 • دیر خوابیدن

با این حال، این موارد می توانند بر باروری کلی تأثیر بگذارند، بنابراین در صورت امتحان این روش مراقب باشید.

روش Babydust

توصیه هایی برای دختر شدن جنین | پزشکت

روش Babydust یک روش جدیدتر در بازار است و ادعا می شود که بر اساس آخرین تحقیقات علمی است.

نویسنده روش Babydust، کاترین تیلور، دارای لیسانس علوم در میکروبیولوژی، ایمونولوژی و ژنتیک مولکولی است. تیلور در کتاب خود درباره قطبیت تخمک، pH و رژیم های اسیدی/قلیایی/یون بحث می کند.

روش Babydust توسط نویسنده Kathryn Taylor ایجاد شد. او در مورد زمان و دفعات رابطه جنسی می نویسد تا احتمال دختر داشتن را نیز افزایش دهد. با استفاده از این روش، شما هورمون لوتئینیزه (LH) خود را دو بار در روز – یک بار در صبح و یک بار در عصر – به مدت 3 ماه قبل از اقدام به بارداری ردیابی می کنید .

از آنجا که افزایش این هورمون نشان می دهد که تخمک گذاری در 12 تا 48 ساعت آینده رخ می دهد، می توانید الگوهای چرخه قاعدگی خود را درک کنید. به این ترتیب، می توانید تخمک گذاری را بهتر پیش بینی کنید. با توجه به کتاب تیلور، “آزمایش حداقل دو بار در روز بسیار مهم است، زیرا اگر فقط یک بار در روز آزمایش کنید، ممکن است افزایش LH خود را بسیار دیرتر از آنچه واقعاً رخ داده تشخیص داده و ثبت کنید”.

هنگامی که هورمون را به مدت 3 ماه ردیابی کردید، روش Babydust دو یا سه روز قبل از تخمک گذاری، داشتن رابطه جنسی را تشویق می کند. باز هم، ایده این است که به اسپرم زن مزیت داده شود. تا زمان رسیدن تخمک، اسپرم پسر دیگر زنده نخواهد بود.

سخن آخر

هر چقدر هم که شما یک دختر بچه بخواهید، واقعیت این است که هیچ روشی نمی تواند نتایج مطلوب را نوید دهد. البته، امتحان کردن این روش ها ضرری ندارد – اما برای تعیین اثربخشی این پیشنهادات به تحقیقات بیشتری نیاز است.صرف نظر از این که دختر دارید یا پسر، مهم این است که بارداری سالم داشته باشید و بچه سالم به دنیا بیاورید.

منابع:

https://www.bellybelly.com.au/conception/how-to-conceive-a-girl/

https://www.healthline.com/health/whats-the-right-diet-to-conceive-a-girl

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *