عمومی و داخلیکرونا

نوع جدید ویروس کرونا

نوع جدید ویروس کرونا

خبر انتشار نوع جدید ویروس کرونا همه را نگران کرده است. این در حالی است که رمان Coronavirus)SARS-CoV-2)، ویروسی که تنها در طی یک سال جان میلیون ها  نفر را در سراسر جهان گرفته است، از زمان ظهور تاکنون دچار جهش های زیادی شده است.

از چند هفته گذشته، انگلستان  با افزایش سریع موارد COVID-19، به ویژه در جنوب شرقی انگلیس مواجه است. این باعث شد دانشمندان آنالیزهای گسترده اپیدمیولوژیکی و ویروسی انجام دهند.

این بررسی ها و مطالعات انجام شده روی ژنوم ویروسی مشخص کرد که بیشتر موارد به دلیل سویه جدید ویروس کشنده کرونا بوده است. این نوع جدید iVUI-202012/01 (اولین “نوع تحت بررسی” در دسامبر سال 2020) نامگذاری شد. نوع متعلق به Nextstrain clade 20B، GISAID clade GR، تبار B.1.1.7 است. این سویه جدید مشخص شد که جهش های متعددی در پروتئین سنبله و سایر مناطق ژنومی خودش دارد.

ما  می دانیم که ویروس ها دائماً جهش و تغییر می کنند و منجر به ظهور انواع جدید می شوند. اما داده های اولیه انجام شده در انگلستان نشان می دهد که این سویه جدید نسبت به انواع موجود  احتمالاً قابل انتقال است. تخمین زده می شود که تا 70 درصد بیشتر قابل انتقال می باشد.

آیا نوع جدید کرونا قابل انتقال است؟

در حالی که گفته می شود این سویه جدید قابل انتقال است، اما هنوز شواهدی وجود ندارد که نشان دهد می تواند منجر به افزایش شدت عفونت شود. برخی موارد به دلیل نوع جدید در دانمارک، هلند و بلژیک نیز گزارش شده است.

با تأیید واکسن های COVID-19 و نشان دادن نتایج مثبت، اخبار مربوط به این سویه جدید باعث وحشت و سوالات زیادی شده است، از جمله :

  • آیا خطر سلامتی افزایش یافته است؟
  • آیا واکسن روی این سویه جدید کار می کند؟
  • آیا درمان، انزوا و پروتکل های قرنطینه تغییر خواهد کرد؟

ما سعی کرده ایم به بیشتر سوالات مربوط به تأثیر این نوع جدید COVID-19 پاسخ دهیم که باعث شده انگلیس قوانین جدیدی را اعمال کند و مرزهای خود را دوباره ببندد.

جهش در ویروس به چه معناست؟

نوع جدید ویروس کرونا | پزشکت

تغییر در ماده ژنتیکی میکروارگانیسم را، جهش می نامند. یک ویروس، وقتی وارد بدن ما می شود، میلیون ها نسخه از خودش ایجاد و دیگران را آلوده می کند. اما همه نسخه هایی که ویروس از خودش می سازد، یکسان نیستند. این خطاهای کوچک با انتشار ویروس و تکرار آن دوباره و دوباره جمع می شوند.

چگونه SARS-CoV-2 جهش پیدا کرد؟

همه ویروس ها جهش می یابند. جهش های موجود در SARS-CoV-2 ممکن است به دلیل خطاهای تصادفی هنگام تکثیر ویروس در بدن رخ دهد. این خطا می تواند به دلیل ضد ویروس یا ترکیب مجدد (تغییر ژنتیکی) باشد. علائم تغییر ژنتیکی در این ویروس شناسایی نشده است.

اکثر جهش هایی که در ویروس رخ می دهد، تاثیری بر ماهیت ویروس ندارند. از زمان بروز همه گیری، هزاران جهش مشاهده شد، اما هیچ یک از آنها توانایی بقا و تولید مثل ویروس را تغییر نداد. اما گاهی اوقات، مانند مورد SATS-CoV-2 iVUI-202012/01، ترکیبی خاص از جهش ها ممکن است به نفع ویروس عمل کرده و برخی از خصوصیات اصلی آن را تغییر دهد. در صورت مطلوب بودن جهش، ویروس های دارای جهش خاص فرکانس افزایش می یابند.

 از آنجا که الگوی های مشابه جهش در بیماران مزمن COVID-19 با سیستم ایمنی ضعیف مشاهده شد، دانشمندان معتقدند که عفونت مزمن در یک بیمار ممکن است دلیل این جهش باشد. به این معنی که پاسخ ایمنی برای از بین بردن ویروس به اندازه کافی قوی نبوده و اجازه تکامل آن را می دهد.  اما هنوز هیچ مدرکی در این مورد وجود ندارد.

احتمال دیگر جهش ویروس در یک حیوان و سپس آلوده شدن انسان با ویروس جهش یافته است. این دلیل ظهور یک نوع جدید در دانمارک در هنگام انتقال در میان راسو بود که باعث جهش های پروتئین سنبله های متعدد شد.

همچنین ممکن است این نوع در کشوری با توالی ویروسی تقریباً صفر یا بسیار کم ظاهر شده باشد. شانس این امر کمتر است زیرا جهش های تصادفی ناشی از گردش ویروس، نسبت بالای جهش ها در پروتئین سنبله را توضیح نمی دهد. جهش هایی که برای مدت طولانی گردش می کنند و قابل شناسایی نیستند به دلیل الگوهای سفر جهانی بسیار بعید است.

چه چیزی تاکنون در مورد این نوع جدید کرونا می دانیم؟

نوع جدید ویروس کرونا | پزشکت

مشخص شد که سویه جدید دارای 17 جهش (تغییر)، از جمله هشت جهش در پروتئین سنبله خارجی است. این نوع جدید، به نام SARS-CoV-2 VUI 202012/01، با جهش های متعدد پروتئین سنبله  جهش در ژنومی دیگر تعریف شده است.

مناطق یکی از جهش ها (N501Y) در محدوده اتصال گیرنده ها واقع شده است. از آنجا که پروتئین سنبله نقش حیاتی در ورود ویروس به سلول های ما و تکثیر آن دارد، این تغییرات در پروتئین سنبله از نظر تئوری ممکن است ویروس را بیشتر آلوده کرده و باعث شود ویروس به راحتی در بین افراد انتشار یابد.

جهش های مشاهده شده در این سویه جدید در مقایسه با سایر انواع موجود در سراسر جهان، نسبتاً زیاد است. مشخصات ژنتیکی این نوع نیز در انگلیس، دانمارک، استرالیا و هلند توالی داده شده است.

کشف سویه جدید در چند کشور منعکس کننده توزیع واقعی این ویروس نیست. این نوع ممکن است در جاهای دیگر شناسایی نشده باشد و فقط تعیین توالی ژنتیکی بیشتر به تعیین میزان شیوع آن کمک می کند. در انگلستان، این نوع بر نسخه های موجود غالب است. حتی ممکن است مسئول افزایش سریع موارد در برخی از مناطق کشور باشد.

آیا نوع جدید کرونا مشابه نوع آفریقای جنوبی است؟

گزارش های مشابهی از آفریقای جنوبی در مورد ویروس جهش یافته که ویروس بیشتر است، منتشر شد. در آفریقای جنوبی، به نظر می رسد که سویه جدید، مشابه نژادی که در انگلیس یافت شده، سریعتر انتشار یافته و منجر به ایجاد موج دوم عفونت های COVID-19 شده است. گفته می شود که تقریباً 90٪ از عفونت ها در آفریقای جنوبی اکنون به دلیل این نوع است. این نوع همچنین دارای 17 جهش است، اما فقط یک جهش همان نوع انگلستان است.

آیا ویروس کرونا جدید خطرناک تر است؟

ویروس ها دائما جهش می یابند. ظهور انواع جدید مورد انتظار است و معمولاً جای نگرانی نیست. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویروس جدید کرونا باعث افزایش شدت بیماری و میزان مرگ و میر می شود.

ویروس جدید چگونه بر آزمایش COVID-19 تأثیر می گذارد؟

نوع جدید ویروس کرونا | پزشکت

یک جهش در نوع جدید یکی از سه هدف ژنومی را تحت تأثیر قرار می دهد که در برخی آزمایشات PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) استفاده می شود. به این معنی که آزمایشاتی که آن منطقه خاص را هدف قرار می دهند نتیجه منفی کاذب را نشان می دهد. این بر توانایی برخی آزمایشات COVID-19 تأثیر می گذارد. اما، آزمایشات PCR معمولاً بیش از یک هدف از ژنوم را تشخیص می دهد. بنابراین اگر یک  جهش وجود داشته، فقط تا حدی بر روی آزمایش تأثیر می گذارد و خطر نتایج منفی کاذب را کاهش می دهد.

آیا ویروس کرونای جدید بر عود COVID-19 در بیماران تأثیر می گذارد؟

هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد عفونت با SARS-CoV-2 VUI 202012/01 احتمال عفونت مجدد را افزایش می دهد.

 آیا واکسن های COVID-19 علیه ویروس جدید کرونا ویروس کار می کنند؟

دانشمندان در حال انجام آزمایشاتی هستند تا ببینند که واکسن های تایید شده COVID-19 چقدر در برابر این سویه جدید موثر هستند. ما هنوز اطلاعات زیادی در مورد آن نداریم.

نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره شود این است که واکسن های COVID-19 پاسخ آنتی بادی گسترده ای را به کل پروتئین سنبله موجود در ویروس تحریک می کنند. بنابراین برخی از جهش ها در پروتئین سنبله نباید بر اثر بخشی آنها تأثیر بگذارد. اما ممکن است به مرحله ای برسیم که مجبور شویم واکسن COVID-19 خود را مشابه واکسن های آنفلوانزا به روز کنیم تا بتوانیم در آن زمان با ویروس های جدید مقابله کنیم.

این بیش از حد فرضی است و فقط تعیین توالی ژنوم و اشتراک داده ها در ماه های آینده تصویر بزرگتری را برای ما ایجاد می کند.

 برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا جدید چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

نوع جدید ویروس کرونا | پزشکت

با وجود چنین شواهد اندکی برای نشان دادن میزان انتشار این سویه جدید، باید تلاش شود تا از انتشار آن در اسرع وقت جلوگیری و کنترل شود. برخی راهکارها برای پیشگیری از ابتلا احتمالی به ویروس کرونا جدید، عبارتند از:

  • آزمایشگاه ها باید آزمایشاتی را برای شناسایی نوع جدید انجام دهند.
  • همه سفرهای غیر ضروری و اجتماعات اجتماعی باید کنسل شوند.
  • از تماس نزدیک با مبتلایان به عفونت حاد تنفسی خودداری شود.
  • دستان خود را به ویژه پس از تماس با افراد بیمار و سطوح معمولاً لمس شده به طور مرتب بشویید.
  • کسانی که واکسینه شده اند باید از نزدیک تحت نظر قرار گیرند تا شکست احتمالی واکسیناسیون شناسایی شود.
  • همه افراد، از جمله افرادی که قبلاً واکسینه شده اند، باید فاصله های اجتماعی، بهداشت تنفسی (آداب سرفه) را رعایت کنند و در مکان های شلوغ ماسک بزنند.
  • افرادی که دارای سابقه سفر در مکانهایی هستند که این نوع جدید شیوع دارد، باید بلافاصله شناسایی، آزمایش و قرنطینه شوند.

آیا SARS-CoV-2 قبلاً جهش داشته است؟

SARS-CoV-2 تاکنون تقریباً 4000 مورد جهش در پروتئین سنبله داشته است. سویه دیگر، 20A.EU1 در اروپا در تابستان انتشار یافت. بنابراین دشوار است که بگوییم جهش خاصی به محض ظهور مهم است یا خیر. برای درک تأثیرات این جهش ها آزمایشات زیادی باید صورت بگیرد.

منبع:

https://www.icliniq.com/articles/infectious-diseases/strain-of-coronavirus

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم