عمومی و داخلی

پرکاری تیروئید درمان نشده

پرکاری تیروئید درمان نشده

خطر جدی پرکاری تیروئید درمان نشده می تواند به طوفان تیروئید منجر شود. طوفان تیروئید نادر است. شیوع آن در ایالات متحده بین 5.7 تا 7.6 در هر یک میلیون نفر است. با این حال، طوفان تیروئید می تواند منجر به نارسایی حاد قلب و تجمع مایعات در ریه ها شود. در صورت بروز، می تواند در حدود 10-25 درصد افراد مبتلا به این بیماری منجر به عوارض جدی و خطرناک شود.

تیروئید یک غده کوچک در جلوی گردن است که هورمون های تیروئید تولید می کند. گاهی اوقات، تیروئید، هورمون های زیادی را تولید می کند، که به عنوان پرکاری تیروئید شناخته می شود. در این مقاله، ما به چگونگی ایجاد طوفان تیروئید، علائم آن و نحوه درمان و پیشگیری از این بیماری می پردازیم.

علت های طوفان تیروئید

مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی ید، مانند جلبک دریایی، می تواند خطر طوفان تیروئید را افزایش دهد. علت اصلی طوفان تیروئید پرکاری تیروئید است که یک اختلال تیروئید محسوب می شود. پرکاری تیروئید زمانی اتفاق میفتد که تیروئید مقدار زیادی از هورمون تیروکسین را تولید کند. تیروئید بیش از حد فعال می تواند باعث تسریع در بسیاری از عملکردهای بدن شود. بسیاری از شرایط مختلف می توانند باعث پرکاری تیروئید یا بدتر شدن آن شوند، از جمله:

 • گره های تیروئید بیش از حد فعال
 • آزمایشاتی که از ید استفاده می کنند.
 • خوردن بیش از حد غذاهای حاوی ید
 • مصرف مقادیر زیادی هورمون تیروئید
 • برخی تومورهای تخمدان یا بیضه
 • بیماری گریوز، یک بیماری خود ایمنی است که به غده تیروئید حمله می کند.
 • عفونت های ویروسی، سایر شرایط خود ایمنی یا استرس زایمان، همه می توانند تیروئید را ملتهب کنند.

پرکاری تیروئید علائم بسیاری با سایر مشکلات سلامتی دارد. همچنین، برخی از افراد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند، که تشخیص این اختلال را حتی دشوارتر می کند.

طوفان تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید درمان نشده | پزشکت

 تب بالا یکی از علائم اصلی طوفان تیروئید می باشد. عدم درمان تیروئید بیش از حد فعال،  می توانند با افزایش هورمون بیش از حد  منجر به بروز مشکلات جدی در سلامتی شود. این شرایط می تواند شامل طوفان تیروئید، مشکلات قلبی، ضعف و شکنندگی استخوان ها و حتی مرگ شود. طوفان تیروئید می تواند در هر فرد مبتلا به پرکاری تیروئید درمان نشده رخ دهد.

موقعیت هایی که استرس را به بدن وارد می کنند، معمولاً طوفان تیروئید را تشدید خواهند کرد. نمونه هایی از این عوامل آسیب ها، جراحی یا عفونت شدید است. حاملگی و ضربه غده تیروئید و ید درمانی رادیواکتیو برای بیماری گریوز و قطع ناگهانی داروهای ضد تیروئید می تواند باعث طوفان تیروئید شود. علائم طوفان تیروئید ممکن است منجر به برخی عارضه شود. این علائم عبارتند از:

 • تعریق
 • اسهال
 • ضعف
 • زردی
 • نارسایی قلبی
 • کمبود آب بدن
 • آشفتگی و تحریک
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گواتر، یا بیماری چشم تیروئید
 • تب شدید، گاهی بالاتر از 105.8. فارنهایت
 • ضربان قلب سریع و گاهی ریتم قلب نامنظم
 • کما

تب شدید اغلب یکی از رایج ترین علائم طوفان تیروئید است.

عوارض طوفان تیروئید

پرکاری تیروئید درمان نشده | پزشکت

طوفان تیروئید می تواند خطر ابتلا به عوارض زیر را افزایش دهد:

ویزیت آنلاین
 • پوکی استخوان: این اختلال استخوانی باعث ضعیف شدن استخوان و مستعد شکستگی می شود.
 • نارسایی قلبی: در این وضعیت قلب نمی تواند با موفقیت خون را در سراسر بدن پمپاژ کند.
 • فیبریلاسیون دهلیزی: فیبریلاسیون دهلیزی ضربان قلب نامنظم و اغلب سریع است که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد. در حین فیبریلاسیون دهلیزی، دو محفظه فوقانی قلب (دهلیز) دچار ضربان نامنظم می شوند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

این عوارض می تواند منجر به مشکلات مداوم سلامتی شود که می تواند کیفیت زندگی بیمار را کاهش دهد.

تشخیص طوفان تیروئید

پرکاری تیروئید درمان نشده | پزشکت

هیچ آزمایش آزمایشگاهی خاصی نمی تواند طوفان تیروئید را تشخیص دهد. تشخیص پس از بررسی علائم و نشانه های بالینی در یک فرد مبتلا به پرکاری تیروئید، عمدتا انجام می گیرد. برای تشخیص طوفان تیروئید، پزشک به دنبال شناسایی علائم شایع پرکاری تیروئید مانند درجه حرارت بالا، ضربان قلب سریع، حالت تهوع و استفراغ یا گیجی است.

یک پزشک احتمالاً آزمایش خون را بعنوان بخشی از ارزیابی برای بررسی سطح بالای هورمونهای تیروئید T4 آزاد و T3 آزاد در خون انجام می دهد. آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) سطح پایین TSH را نشان می دهد و همچنین می تواند اطلاعاتی را درباره آنچه در بدن اتفاق میفتد را ارائه دهد.

طوفان تیروئید یک وضعیت بسیار خطرناک است. بنابراین، احتمالاً بلافاصله درمان پزشکی آغاز می شود. حتی در این صورت، این شرایط به ویژه برای افراد مسن هنوز هم می تواند خطرناک باشد.

درمان طوفان تیروئید

پرکاری تیروئید درمان نشده | پزشکت

درمان پرکاری تیروئید به سن فرد، علت، شدت بیماری و هر بیماری پزشکی دیگری بستگی دارد. طوفان تیروئید، معمولاً در یک بخش مراقبت های ویژه، به درمان اضطراری نیاز دارد. در بسیاری از موارد، رژیم درمانی مناسب باعث بهبود طوفان تیروئید طی 24 ساعت می شود. زمان رفع علائم به عوامل فردی بستگی دارد که منجر به طوفان تیروئید در فرد شده و ممکن است یک هفته طول بکشد.

گزینه های درمانی طوفان تیروئید، عبارتند از:

 • یدید پتاسیم
 • یک گلوکوکورتیکوئید
 • پروپیلتیوراسیل یا متی مازول
 • داروهای بتا بلاکر برای تسکین علائم قلبی

طوفان تیروئید به طور ناگهانی ایجاد می شود و تمام سیستم های بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد. درمان به محض مشکوک شدن به طوفان تیروئید  معمولاً قبل از آماده شدن نتایج آزمایشگاه  آغاز می شود. برای کاهش تولید این هورمون ها توسط تیروئید، داروی ضد تیروئید تجویز می شود.

پرکاری تیروئید نیاز به مراقبت مداوم دارد. افراد مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است با ید رادیواکتیو، که تیروئید را از بین می برد، یا یک دوره دارو برای سرکوب موقت عملکرد تیروئید، تحت درمان قرار بگیرند.

زنان باردار مبتلا به پرکاری تیروئید با ید رادیواکتیو قابل درمان نیستند زیرا این امر به کودک متولد شده آسیب می رساند. در این موارد، تیروئید  با جراحی برداشته می شود.

افرادی که طوفان تیروئید را تجربه می کنند باید از مصرف ید به جای درمان پزشکی خودداری کنند، زیرا این امر می تواند وضعیت را بدتر کند. اگر تیروئید شما با درمان ید رادیواکتیو از بین برود یا با جراحی برداشته شود، باید تا پایان عمر هورمون تیروئید مصنوعی مصرف کنید.

پیش آگهی طوفان تیروئید

طوفان تیروئید یک فوریت پزشکی است. هر شخصی که علائم طوفان تیروئید را تجربه می کند، باید سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کند.

علاوه بر رعایت برنامه درمانی که پزشک آنها تجویز کرده است، افرادی که تیروئید پرکار دارند می توانند با خوب غذا خوردن، ورزش و استرس خود را در کنترل اختلال خود کنترل کنند. با این حال، بهترین راه برای جلوگیری از طوفان تیروئید، بررسی و درمان صحیح علت پرکاری تیروئید است.

برای اطمینان از عملکرد طبیعی بدن و همچنین جلوگیری از شروع طوفان تیروئید، درمان صحیح پرکاری تیروئید امری حیاتی است. فرد می تواند با درمان و کنترل تیروئید پرکار و پیروی از دستورات پزشک خود، از طوفان تیروئید جلوگیری کند.

میزان مرگ و میر  برای افراد مبتلا به طوفان تیروئید درمان نشده 75 درصد تخمین زده شده است.

اگر سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید، احتمال زنده ماندن در برابر طوفان تیروئید افزایش می یابد. با بازگشت سطح هورمون تیروئید به محدوده طبیعی (معروف به یوتیروئید)، ممکن است عوارض مرتبط کاهش یابد.

طوفان تیروئید نیاز به فوریت و مراقبت های فوری پزشکی فوری دارد. در صورت عدم درمان، طوفان تیروئید می تواند باعث نارسایی احتقانی قلب یا ریه های پر از مایعات شود.

پیشگیری از طوفان تیروئید

موثرترین راه برای جلوگیری از شروع طوفان تیروئید، همگام بودن با برنامه سلامت تیروئید است. داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. تمام نوبت ها را با پزشک خود پیگیری  و در صورت لزوم آزمایشات خون را دنبال کنید.

تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید درمان نشده | پزشکت

تیروئید می تواند بر سرعت سوزاندن کالری، سرعت ضربان قلب و میزان تنفس فرد تأثیر بگذارد. هورمون های تیروئید به بدن در استفاده از انرژی و کنترل تعدادی از فعالیت ها کمک می کنند. آنها بر سرعت سوزاندن کالری در بدن، میزان تنفس فرد، فعالیت دستگاه گوارش و حتی سرعت ضربان قلب وی تأثیر می گذارند. این هورمون ها همچنین در فرایندهایی که شامل گرم شدن بدن و حفظ مصرف انرژی در مغز، عضلات قلب و سایر اندام ها هستند، نقش دارند.

غده کوچکی در مغز به نام غده هیپوفیز به کنترل سطح هورمون تیروئید در بدن کمک می کند. غده هیپوفیز هورمون محرک تیروئید (TSH) را تولید می کند که غده تیروئید را برای تولید هورمون های تیروئید تحریک خواهد کرد. وقتی هرکدام از این غدد بیش از حد هورمون آزاد می کنند، اختلالات تیروئید می تواند رخ دهد.

سخن آخر

طوفان تیروئید یک وضعیت جدی است که با پرکاری تیروئید درمان نشده یا تحت درمان همراه است.

در طول طوفان تیروئید، ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن فرد می تواند به میزان خطرناکی بالا برود. بدون درمان سریع و تهاجمی، طوفان تیروئید اغلب کشنده است.

کم کاری و یا پرکاری تیروئید می توانند منجر به مشکلات جدی جدی در سلامتی شوند. براساس مرکز بهداشت دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، حدود 20 میلیون نفر در ایالات متحده در حال حاضر به نوعی از بیماری تیروئید مبتلا هستند. طوفان تیروئید نتیجه نادر اما بالقوه خطرناکی از غده تیروئید بیش فعال است که به پرکاری تیروئید معروف است. علائم و نشانه های طوفان تیروئید برای پیشگیری از عواقب جدی و گاه خطرناک نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/312442#summary

https://www.healthline.com/health/thyroid-storm#treatment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا