پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

عمومی و داخلیکرونا

مراقبت از حیوانات خانگی در مقابله با کرونا

مراقبت از حیوانات خانگی در مقابله با کرونا

هر چند که در گزارشات موجود، تعداد کمی از حیوانات خانگی از جمله گربه ها و سگ ها، علائمی از ابتلا به ویروس های کرونا داشته اند، ولی مراقبت از حیوانات خانگی در مقابله با کرونا اقدام لازمی می باشد.

ابتلا حیوانات خانگی به کرونا به طور عمده بعد از ارتباط نزدیک با افراد مبتلا به کرونا بوده است. بر اساس اطلاعات محدود در دسترس از داده ها، احتمال خطر انتقال ویروس کوید ۱۹ از حیوانات به افراد کم‌ می‌ باشد.

به نظر می رسد که ویروس های عامل کوید ۱۹ می ‌توانند از انسانها به حیوانات در بعضی از موقعیت ها و شرایط منتقل شود.

برای مراقبت از حیوانات خانگی در مقابله با کرونا، درمان حیوانات خانگی باید با دیگر اعضای خانواده انسان انجام می پذیرد. اجازه ندهید که حیوانات خانگی در این دوران با افراد خارج از خانه ارتباط داشته باشند.

اگر یک شخصی از داخل خانه بیمار می شود آن شخص را از هر شخص دیگری از جمله حیوانات خانگی دور نگه دارید به طوری که ایزوله شود.

خطر انتقال کرونا انسانی به حیوانات خانگی چه میزان است؟

مراقبت از حیوانات خانگی در مقابله با کرونا | پزشکت

به نظر می رسد ویروس کرونا در بعضی از مواقع از افراد به حیوانات منتقل می شود. از آنجایی که تعداد کمی از حیوانات خانگی سراسر جهان از جمله گربه ها و سگ ها علایم ثبت شده ای از کرونا دارند، بررسی حاکی از آن است که حیوانات خانگی به ویروس هایی که سبب کوید ۱۹ هستند مبتلا می شوند، و این عمدتاً بعد از تماس مستقیم با افراد مبتلا به کوید ۱۹ بوده است.

حیوانات خانگی که مبتلا به این ویروس هستند احتمالاً مریض می شوند یا اینکه آنها هیچ نشانه و علائمی ندارند. از آن دسته از حیواناتی که بیمار شده اند بیشتر آنها علائم متعادل دارند و به زودی درمان می شود.

مراقبت از حیوانات خانگی در مقابله با کرونا  

مراقبت از حیوانات خانگی در مقابله با کرونا | پزشکت

افسار حیوان خانگی رها نکنید. تا زمانی که اطلاعات چگونگی تاثیر این ویروس بر روی حیوانات روشن نشده است، چگونگی برخورد و رفتار با حیوانات باید همان طوری باشد که با دیگر اعضای خانواده خود برای حفاظت از ابتدای احتمالی به این ویروس بوده است.

بیماری ژنتیک

چون که این خطر وجود دارد که افراد مبتلا به کوید ۱۹ می ‌تواند ویروس ها را به حیوانات انتقال دهند. از این رو مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می ‌کند که صاحبان و نگهدارنده حیوانات اهلی ارتباط حیوانات شان را با افراد خارج از خانه کنترل و محدود کنند.

  • در صورتی که ممکن باشد از گربه های خود در خانه نگهداری کنیم و به آنها اجازه ندهید آزادانه به خارج از خانه بروند.
  • هنگام قدم زدن در پیاده رو سگ افسار شده را تقریباً ۶ فوت یا دو متر از دیگران دور نگهداری دارید.
  • از قرارگرفتن در مکان های عمومی که افراد زیادی دور هم جمع شوند به شدت اجتناب کنید.

بررسی ها نشان نداده که این ویروس‌ ها می ‌توانند از طریق پوست، پشم و موی حیوانات اهلی به افراد منتقل شوند. بر همین اساس، حیوانات اهلی خود را با داروهای ضد عفونی کننده شیمیایی، الکل ها، آب اکسیژنه و محصولات دیگر خیس یا حمام نکنید. این محصولات شامل ضدعفونی کننده دست، مواد تمیز کننده و و دیگر تمیز کننده های سطوح و صنعتی می باشند. اگر سوالاتی راجع به محصولات مناسب برای حمام و تمیز کردن حیوانات خانگی تان دارید با دامپزشک مشورت کنید.

اگر حیوان خانگی شما مریض می شود یا اگر هر نگرانی دیگری درباره سلامت حیوان خانگی خود دارید با دامپزشک در میان بگذارید.

پیشگیری از کرونا در حیوانات خانگی

مراقبت از حیوانات خانگی در مقابله با کرونا | پزشکت

اگر شما مبتلا به بیماری کوید ۱۹ شدید، باید ارتباط و تماس تان را با حیوانات خانگی خود و دیگر حیوانات محدود کنید. در صورتی که امکان دارد، از دیگر افراد خانه کمک بخواهید که در زمان بیماری شما از حیوانات خانگی تان مراقبت کنند.

از ارتباط با حیوانات خانگی از جمله بغل کردن، بوسیدن، خوابیدن در یک جای مشترک خودداری کنید. اگر شما باید از حیوان خانگی تان و دیگر حیوانات مراقبت کنید. در صورتی که بیمار هستید حتماً ماسک بزنید. دستانتان را قبل و بعد از ارتباط با آنها با آب و صابون بشویید.

به صورت آنلاین با دامپزشک خود مشورت کنید.

اگر شما بیماری کرونا را دارید و از همین طریق حیوان شما مریض شده است خودتان حیوان را به کلینیک دامپزشکی نبرید.

با دام پزشک تماس بگیرید. آنها را در جریان بگذارید که اطلاع داشته باشد. شما مبتلا به بیماری کرونا هستید.

به صورت آنلاین با دام پزشک مشورت و ارتباط برقرار کنید. در این صورت دام پزشک می تواند حیوان اهلی تان را ارزیابی کند. یا مراحل بعدی برای درمان و مراقبت از آن را مشخص سازد.

شواهدی مبنی بر این وجود ندارند که حیوانات، نقش خاصی در انتقال بیماری کرونا داشته باشند. بر اساس اطلاعات موجود بر اساس داده ها، خطر انتقال ویروس کرونا از حیوانات به انسان ها ظاهراً کم می باشد.

اما با این حال بهتر است:
  • بهداشت حیوان خانگی را به طور کامل رعایت کرده و آنها را به درستی آن را تمیز کنید.
  • دست های خود را بعد از تمیز کردن و دست زدن به حیوانات، غذای آنها، مدفوع یا دیگر وسایل آنها حتماً بشویید.
  • اگر شما سوالاتی راجع به سلامتی حیوان خانگی خود دارید بهتر است با دامپزشک به صورت آنلاین مشورت کنید.

آگاه باشید کودکان ۵ ساله یا کوچکتر، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. افراد سالمند، بیشتر در معرض بیمار شدن از میکروب های بعضی از حیوانات که قابلیت انتقال آن را دارند، هستند.

روتان چان، دانشیار رییس کلینیک امور مراقبت های دامپزشکی UW، توصیه‌های زیر را ارائه می ‌دهد:

  • اگر حیوان خانگی شما در خانه با شما زندگی می ‌کند و با هیچ یک از افراد مبتلا به کووید19 در تماس نیست، نوازش حیوان خانگی بی خطر است.
  • اگر شما مبتلا به کووید19 هستید، باید تعاملات با حیوانات خانگی خود را محدود کنید تا از آنها در برابر ویروس محافظت شود.
  • در صورت نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا قرنطینه به دلیل بیماری، باید مقدمات مراقبت از حیوانات نیز فراهم شود.

آیا گربه ها به کرونا مبتلا می شوند؟

مراقبت از حیوانات خانگی در مقابله با کرونا | پزشکت

دانشمندان در آمریکا و ژاپن گزارش داده اند که ابتلا گربه ها به کرونا به راحتی رخ می دهد. آنها ممکن است بتوانند این ویروس را به گربه‌ های دیگر انتقال دهند.

استاد علوم پاتوبیولوژیک، یوشی هیرو کاواوکا رهبری این مطالعه را برعهده داشت. در آن محققان به سه گربه ، ویروس سارس کووید2 جدا شده از یک بیمار انسانی تزریق کردند. روز بعد محققان از مجاری بینی گربه ‌ها نمونه برداری کردند. آنها توانستند ویروس را در دو حیوان تشخیص دهند.

در طی سه روز، آنها ویروس را در همه‌ ی گربه‌ ها تشخیص دادند. یک روز پس از آنکه محققان ویروس را به سه گربه‌ ی اول تزریق کردند، آنها گربه ‌ی دیگری را در هر سه قفس قرار دادند. بدون اینکه به آنها ویروس سارس کووید2 تزریق شود.

هر روز محققان از هر شش گربه نمونه برداری بینی و مقعدی انجام می دادند تا آنها را از نظر وجود ویروس ارزیابی کنند. در طی دو روز، در یکی از گربه‌ های آلوده نشده‌ ویروس در نمونه برداری بینی تشخیص داده شد . در عرض شش روز، همه ‌ی گربه ‌ها در حال انتشار ویروس بودند. در هیچ کدام از نمونه برداری های مقعدی ویروس یافت نشد.

این ویروس کشنده نبود. هیچ یک از گربه‌ ها علائمی از بیماری نشان ندادند. در نهایت گربه‌ ها ویروس را از بین بردند.

آیا ابتلا گربه ها به کرونا صحت دارد؟

این یافته ‌ها نشان می ‌دهد گربه ‌ها ممکن است در معرض افراد یا سایر گربه ‌های دارای سارس کووید2 قرار بگیرند. آنها ممکن است به ویروس آلوده شوند.

این ویروس از طریق تماس با قطرات تنفسی و بزاق در انسان منتقل می‌ شود. پیتر هافمن استاد تحقیق در UW Madison می‌ گوید: این چیزی است که مردم باید به خاطر بسپارند. اگر آنها در خانه ی خود قرنطینه شده‌ اند و نگران انتقال کوید 19 به فرزندان و همسران خود هستند، باید نگران انتقال ان به حیوانات خود نیز باشند.

محققان توصیه می‌ کنند که افراد با علائم کرونا از تماس با گربه‌ ها خودداری کنند. آنها همچنین به دارندگان گربه توصیه می ‌کنند گربه‌ خود را در خانه نگهداری کنند. از این رو ارتباط گربه‌ های خود با افراد و حیوانات دیگر محدود شود.

آیا گربه ها می توانند ویروس را به انسان منتقل کنند؟

هیچ شواهدی وجود ندارد که گربه‌ ها ویروس را به راحتی به انسان منتقل کنند. همچنین موارد مستندی وجود ندارد که انسان به دلیل تماس با گربه به کووید19 مبتلا شده باشد.

با این حال، مواردی از آلودگی گربه‌ ها به دلیل تماس نزدیک با انسان آلوده به ویروس تایید شده است. آزمایش ویروس چندین گربه ‌ی بزرگ در باغ وحش برانکس نیز مثبت اعلام شد.

به عنوان مثال، طبق اعلام 22 آوریل از وزارت کشاورزی آمریکا، دو گربه در دو خانه در ایالت نیویورک آزمایش کووید19 مثبت داشتند. یکی از آنها با شخصی که ابتلا او به بیماری ویروسی تایید شده بود، در یک خانه بوده است. گربه ها علائم خفیف بیماری تنفسی داشتند و انتظار می رفت که بهبودی کامل پیدا کنند.

منابع:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/positive-pet.html

 https://sciencedaily.com/study-confirms-cats-can-become-infected-with-covid-19/

[advisers limit=3 online =true skill=”15 34″]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *