عمومی و داخلی

قارچ سیاه و کرونا، باورهای غلط تا واقعیت

قارچ سیاه و کرونا، باورهای غلط تا واقعیت

شیوع قارچ سیاه و کرونا، باورهای غلط تا واقعیت های آن، اذهان عمومی را درگیر کرده و باعث رعب و وحشت زیاد شده است. در روزهای اخیر، در تشخیص عفونت قارچی نادر، اما کشنده که در بیماران Covid-19 به نام موکورمیکوز یا به تعبیر دیگر “قارچ سیاه” شناخته می شود، افزایش یافته است. علائم آن در پوست ظاهر می شود و همچنین ریه ها و مغز را تحت تأثیر قرار می دهد. موكورمیكوز قارچ سیاه نیست. از نظر پزشکی، قارچ های سیاه نوعی مخمر هستند که در دیواره ها رنگدانه ملانین سیاه دارند.

تشخیص زود هنگام علائم این بیماری می تواند به تشخیص زودرس و درمان سریع کمک کند، از جمله:

  • تورم چشم
  • سردرد شدید
  • درد فک یا دندان
  • ترشح خونی از بینی
  • تغییرات بینایی مانند دوبینی یا نابینایی ناگهانی

شیوع قارچ سیاه در بیماران کرونایی

یک پزشک در 29 مه 2021 بیمار را از نظر موکورمیکوز یا همان قارچ سیاه در بیمارستانی در بوپال هند معاینه کرده است.

در هند، COVID-19 منجر به افزایش مواردی از عفونت قارچی مرگبار به نام موكورمیكوز، معروف به “قارچ سیاه” شده است. این عفونت به همان اندازه خطرناک است که رسانه ها آن را به تصویر کشیده اند. اما باور های غلط مختلفی در مورد منابع بالقوه عفونت و درمان آن در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

بدن انسان زیستگاه مناسبی برای قارچ هایی که متعلق به راسته Mucorales است، نمی باشد. قارچ سیاه، شامل گونه هایی است که به طور معمول در خاک، گرد و غبار، پوشش گیاهی در حال تجزیه و کودهای حیوانی یافت می شود.

سیستم ایمنی بدن ما معمولاً می تواند با بسیاری از قارچ ها سازگار باشد. اما بروز برخی شرایط تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مانند دیابت، COVID-19 و درمان استروئیدی می تواند ایمنی فرد را تا حدی تضعیف کند. تا جایی که این میکروارگانیسم ها بتوانند جایگاه خودشان را  در بدن بیماران پیدا کنند.

دیابت و خطر قارچ سیاه

قارچ سیاه و کرونا، باورهای غلط تا واقعیت | پزشکت

موكورميكوزيس يك قارچ شايع است كه بيشتر در خاك و گياهان پوسيده وجود دارد. اما بندرت بر انسان اثر مي گذارد. همه ما در طی فعالیت های روزمره به میزان کافی در معرض این قارچ هستیم. اما سیستم ایمنی بدن ما در جلوگیری از عفونت آن بسیار موثر است. با این حال، دیابت کنترل نشده و سرکوب سیستم ایمنی دو سناریوی رایج در بیماران مبتلا به این عفونت هستند.

به نظر می رسد هند تنها کشوری است که در این موارد در همه گیر Covid-19 جهش چشمگیری داشته است. علت این عفونت مهلک مشخص نیست، اما ممکن است به عوامل بیمار (دیابت، استروئید) و نیز شدت ویروس (سرکوب ایمنی بیمار و تعداد کم لنفوسیت ها) مرتبط باشد.

دیابت نه تنها خطر ابتلا به COVID-19 در بیمار را افزایش می دهد. بلکه شرایطی را فراهم می کند که در آن عفونت های قارچی به راحتی می توانند رشد کنند. بدتر از این، هم COVID-19 و هم  داروهای استروئیدی دگزامتازون که پزشکان مراقبت های ویژه از آن برای درمان آن استفاده می کنند، منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شوند.

ویزیت آنلاین

عوارض قارچ سیاه

عفونت متعاقب قارچ سیاه، موسوم به موكورمیكوز یا زایگومایكوز، به سرعت از بینی و سینوس ها به صورت، فك، چشم ها و مغز انتشار می یابد.

در 26 مه 2021، 11717 مورد تایید شده از موكورمیكوز در هند دیده شده است. حتی قبل از همه گیری، شیوع موكورمیكوز در هند 70 برابر بیشتر از بقیه جهان بوده است.

قارچ سیاه، مانع جریان خون و منجر به مرگ می شود. بافت مرده یا نکروزه ای است باعث تغییر رنگ سیاه پوست به جای قارچ می شود.

پروفسور مالکوم ریچاردسون، استاد قارچ شناسی پزشکی در دانشگاه منچستر در انگلستان، در مورد قارچ سیاه، می گوید: این نام “کاملاً نامناسب است. عوامل موكورمیكوز (برای مثال Rhizopus oryzae) هیالین (شفاف) هستند.

از نظر قارچ شناسی، اصطلاح” قارچ سیاه (یا مخمرهای سیاه) فقط به قارچ هایی موسوم به دماتاسه محدود می شود که در دیواره های سلول خود ملانین دارند. بسیاری از افراد سعی کرده اند این مورد را در توییتر تصحیح کنند. اما هیچ فایده ای ندارد.

وی گفت كه رسانه ها در هند از اصطلاحات گمراه كننده “قارچ سفید” و “قارچ زرد” برای توصیف انواع احتمالی موكورمیكوز استفاده می كنند.

میزان مرگ و میر ناشی از موکورمیکوز

موکورمیکوز بدون درمان فوری با داروی ضد قارچ و جراحی برای از بین بردن بافت نکروزه، اغلب کشنده است.

قبل از همه گیری، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) میزان مرگ و میر کلی 54٪ را برای موکورمیکوز اعلام کرده است.

در یک بررسی سیستماتیک از سال 2021 کلیه موارد مربوط به COVID-19 که در ادبیات علمی منتشر شده است، 101 مورد کشف شده است:

  • 82 مورد در هند
  • 19 مورد از سایر نقاط جهان است.
  • در میان این موارد، 31٪ کشنده بودند.

دکتر عوضش کومار سینگ و همكارانش گزارش كردند كه حدود 60٪ از كل موارد در طی عفونت فعال SARS-CoV-2 رخ داده و 40٪ پس از بهبودی رخ داده است.

در مجموع، 80٪ بیماران دیابت داشتند. 76٪ بیماران تحت درمان با کورتیکواستروئیدها بودند.

افسانه های مربوط به نحوه شیوع قارچ سیاه

قارچ سیاه و کرونا، باورهای غلط تا واقعیت | پزشکت

چندین نظریه در مورد منبع عفونت های موکورمیکوز در شبکه های اجتماعی در جریان است که بسیاری از آنها بی اساس هستند.

انتقال شخص به فرد

موكورمیكوز نمی تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. بنابراین نیازی به قرنطینه و جداسازی افراد مبتلا به این بیماری نیست. مگر اینکه البته آنها به طور همزمان به عفونت SARS-CoV-2 مبتلا باشند. اما واقعیت این است که منبع عفونت از طریق اسپورهای موجود در هوا تولید شده توسط قارچ ها، محیطی است.

قارچ  سیاه در سیلندرهای اکسیژن، رشد می کنند!

برخی از کارشناسان رسانه ای به این نتیجه رسیده اند که قارچ ها باید در آب کثیف در سیلندرهای اکسیژن بیمارستان یا رطوبت ساز رشد کنند. با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر این اتفاق وجود ندارد. قارچ شناسان اشاره کرده اند که قارچ ها نمی توانند در مایعات، اسپور تولید کنند. علاوه بر این، اکسیژن خالص ذخیره شده در سیلندرها به احتمال زیاد برای رشد انواع میکروارگانیسم ها مضر است.

ماسک های صورت به قارچ سیاه آلوده هستند!

این یک باور کاملا است. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ماسک های صورت محل مناسبی برای رشد قارچ ها باشد.

پیاز منبع رشد قارچ سیاه است!

نظریه مشهور دیگر این است که قالب سیاه که بعضاً در یخچال ها روی پیاز دیده می شود. قارچ Mucorales است و بنابراین پیاز می تواند منبع بالقوه برای شیوع عفونت قارچ سیاه باشد. اما همانطور که دیدیم، گونه های مورد بحث که منجر به مرگ مبتلایان به کرونا در هند شده است، سیاه نیستند. در حقیقت، قالب سیاه موجود در پیاز و سیر معمولاً قارچ Aspergillus niger است.

در مقاله ای در سال 2019، پروفسور ریچاردسون و همكار وی توضیح دادند كه قارچ های Mucorales روی نان كپك زده، میوه و سبزیجات پوسیده، بقایای محصول، خاک، كمپوست و دفع حیوانات رشد می كنند.

وی خاطرنشان كرد كه آنها به رطوبت بالایی احتیاج دارند. بعید است بر روی مصالح معمول ساختمان مانند چوب، سطوح رنگ آمیزی شده و كاشی و سرامیك زنده بمانند.

همه این مشاهدات نشان می دهد که ساکنان خانه به طور کلی در معرض زیگومایست در محیط خانه خود نیستند.

مسیرهای احتمالی انتقال قارچ سیاه

قارچ سیاه و کرونا، باورهای غلط تا واقعیت | پزشکت

شواهد منتشر شده به چندین منبع احتمالی عفونت در بیمارستان ها اشاره دارد. اما در آنها اشاره ای به مخازن اکسیژن، مرطوب کننده ها یا ماسک های صورت نشده است.

دو بررسی صورت گرفته پارچه های بیمارستانی را از لباسشویی هایی که مدیریت ضعیف دارند. به عنوان یک منبع دیگری از عفونت ناشی از قارچ سیاه معرفی کرده اند.

یک بررسی در سال 2009 در مورد شیوع این عفونت در بیمارستان ها، سیستم های تهویه، باند چسب و کیسه های زباله را از دیگر منابع احتمالی عفونت شناسایی کرده است.

آسیب شناسان در دانشگاه کنتاکی در لکسینگتون گزارش داده است که یک راه انتقال احتمالی دیگر استنشاق اسپور در غبار حاصل از کارهای ساختمانی در مجاورت یا فیلترهای تهویه مطبوع آلوده است.

آنها همچنین اهمیت عفونت از طریق پوست به عنوان مثال از طریق سوختگی، محل قرار دادن کاتتر، آسیب های سوزن، گزش حشرات و نیش را عنوان کرده اند.

درمان های اثبات شده قارچ سیاه

در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی چرخ می زند پیشنهاد می شود معجون روغن خردل، زاج پتاس، نمک سنگ و زردچوبه می تواند موکورمیکوز را درمان کند.

در حقیقت، تنها درمان های اثبات شده قارچ سیاه جراحی برای از بین بردن بافت نکروزه و ضد قارچ آمفوتریسین بی است. با این حال، هند اکنون با کمبود شدید دارو روبرو است.

به همان اندازه، به پزشکان توصیه می شود که علل اساسی نقص در سیستم ایمنی بدن، به ویژه دیابت با مدیریت ضعیف و استفاده بیش از حد از کورتیکواستروئیدها را برطرف کنند.

قارچ سیاه چگونه تشخیص داده می شود؟

قارچ سیاه و کرونا، باورهای غلط تا واقعیت | پزشکت

تشخیص زود هنگام علائم به عنوان مثال، تورم چشم، درد فک یا دندان، ترشح خونی از بینی، سردرد شدید یا تغییرات بینایی مانند دو بینی یا نابینایی ناگهانی می تواند به تشخیص زودرس و درمان سریع کمک کند. شناخته شده است که موکورمیکوز از طریق رگهای خونی گسترش می یابد. اگر به موقع تشخیص داده نشود، به سرعت و به طرز شگفت انگیزی به ریه ها، پوست و مغز انتشار می یابد. معاینه توسط متخصص گوش و حلق و بینی، چشم و تصویربرداری توسط MRI تشخیص را تأیید می کند.

اگر درص اشباع اکسیژن خون بیمار در هوای اتاق بیش از 95٪ باشد، دستورالعمل های درمانی Covid هشدار می دهند که از استروئیدها استفاده نکنید. از خود درمانی با استروئیدها یا استفاده از آنها بدون راهنمایی پزشک کاملاً باید خودداری شود. قند خون باید با استفاده از گلوکومتر خانگی توسط هر بیمار که در درمان Covid-19 از استروئیدها استفاده می کند، دقیقاً کنترل شود. از دیگر عواملی که در تشکیل قارچ سیاه موثر است، سطح بالای فریتین خون به دلیل عفونت کووید 19، نیاز به دیالیز و سرکوب سیستم ایمنی طولانی مدت توسط داروی مهارکننده IL6 است.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/black-fungus-and-covid-19-myths-and-facts

https://www.financialexpress.com/lifestyle/health/black-fungus-mucormycosis-symptom-treatment-prevention-covid-19-black-fungus-symptoms/2253524/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا