عمومی و داخلی

فیزیوتراپیست کیست؟

فیزیوتراپیست کیست؟

فیزیوتراپیست با بیماران در مدیریت درد، بهبود تعادل، تحرک و عملکرد حرکتی کار می کند. اگر تا به حال دچار بیماری یا صدمه ای شده اید که بر توانایی شما در حرکت یا انجام کارهای روزمره تأثیر می گذارد، ممکن است پزشک شما را برای فیزیوتراپی به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد.

اکثر افراد در برهه ای از عمر خود به فیزیوتراپیست مراجعه خواهند کرد. ممکن است شما پس از تصادف رانندگی، بعد از عمل یا برای رفع کمردرد به آنها ارجاع داده شوید . آنها با بیماران با انواع شرایط یا محدودیت ها سروکار دارند.

فیزیوتراپیست چه کار می کند؟

یک فیزیوتراپ با همکاری بیماران برنامه های سفارشی را برای انها تعیین خواهد کرد تا جایی که ممکن باشد بیمار بتواند توانایی عملکردی و حرکتی خودش را به دست آورد. آنها آموزش های لازم برای کمک به بیماران در تمام مراحل زندگی از نوزادی تا سالمندی دارند. بیمارانی که عملکرد و حرکت آنها تحت موارد زیر ضعیف یا مختل شده ممکن است به فیزیوتراپی نیاز داشته باشند:

 • بیماری
 • جراحت
 • عوامل و فاکتورهای محیطی
 • کهولت سن
 • اختلالات
 • مسائل مربوط به وزن

فیزیوتراپیست ها با استفاده از روش های مختلف می تواند عملکرد و حرکت بیمار را بهبود ببخشند، از جمله:

 • انجام تمرینات خاص
 • ماساژ ماهیچه ها
 • تحریک عضلات و مفاصل
 • آموزش و تغییر فعالیت های سبک زندگی خاصی مانند پیاده روی، حالت بدن و غیره
 • کشش ماهیچه ها

آنها یک رویکرد جامع نگر (کل بدن) دارند و نه تنها جنبه های جسمانی بهزیستی شما، بلکه رفاه عاطفی، روانی و اجتماعی شما را نیز در نظر می گیرند. آنها در تمام مراحل مراقبت های بهداشتی از جمله پیشگیری، آموزش، مداخله، توانبخشی و درمان فعالیت می کنند. به طور کلی، هدف یک فیزیوتراپیست بهبود کیفیت زندگی شما است.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

چگونه می توانم یک فیزیوتراپ شوم؟

فیزیوتراپیست کیست؟ | پزشکت

افرادی که می خواهند آموزش های لازم برای یک فیزیوتراپیست شدن را کسب کنند ابتدا باید از برنامه آموزش فیزیوتراپی که دارای اعتبار (تأیید) کمیسیون اعتباربخشی در آموزش درمان فیزیوتراپی است، درجه پزشک درمانی (DPT) را دریافت کنند. برهمین اساس، آنها باید در آزمون دولتی قبول شوند تا مجوز بگیرند.

تکمیل اکثر برنامه های DPT تقریباً سه سال به طول می انجامد. برنامه درسی ممکن است شامل دروس زیست شناسی، فیزیولوژی، آناتومی و فیزیولوژی، بیومکانیک، علوم اعصاب، علوم رفتاری و موارد دیگر باشد. بخش عمده ای از آموزش (80) در کلاس درس و آزمایشگاه انجام می شود، در حالی که 20 دیگر شامل آموزش بالینی است.

فیزیوتراپیست چه شرایطی را درمان می کند؟

یک فیزیوتراپیست می تواند تعداد زیادی از شرایط و آسیب ها را درمان کند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

نوشته های مشابه
 • ارتوپدی: کمردرد، سندرم تونل کارپ، آرتریت، کمردرد، شرایط پا، سیاتیک، شرایط زانو، مشکلات مفصلی و غیره.
 • عصبی: بیماری آلزایمر، مولتیپل اسکلروزیس، نوروپاتی (آسیب عصبی)، سرگیجه (احساس سرگیجه/ عدم تعادل)، فلج مغزی، سکته مغزی، ضربه مغزی و غیره.
 • خود ایمنی: فیبرومیالژیا، سندرم رینود، آرتریت روماتوئید
 • سندرم گیلن باره
 • شرایط مزمن: آسم، دیابت، چاقی، فشار خون بالا و غیره.
 • سلامتی عمومی

آنها ممکن است در کلینیک، بیمارستان، خانه سالمندان یا مرکز توانبخشی کار کنند یا به خانه بیمار بروند. آنها اغلب با پزشکان کار می کنند و در مورد پیشرفت بیمار و هرگونه مشکلی که هنگام کار با آنها متوجه می شوند، بازخورد ارائه می دهند.

چه زمانی باید به فیزیوتراپ مراجعه کنم؟

فیزیوتراپیست کیست؟ | پزشکت

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است به فیزیوتراپیست مراجعه کنید. گاهی اوقات پزشک شما را برای رسیدگی به یک آسیب یا بیماری خاص به شما ارجاع می دهد. برخی از رایج ترین دلایلی که افراد به فیزیوتراپیست مراجعه می کنند عبارتند از:

بیماری: پس از یک بیماری طولانی مدت یا در طول و پس از بیماری که بر تحرک، تعادل یا مهارت های حرکتی تأثیر می گذارد.

وضعیت مزمن سلامتی: برخی از بیماری های مزمن مانند دیابت می توانند بر تحرک و تعادل تأثیر بگذارند.

بعد از جراحی: بعد از عمل، بلند شدن و حرکت بخش مهمی از روند بهبود است. اگر قسمتی از بدن مانند دست، پا یا کمر تحت تأثیر قرار گرفت، فیزیوتراپی می تواند به بهبود روند حرکتی و عملکردی بیمار کمک کند.

جراحت: صدماتی که بیمار را با درد زیاد و یا عدم توانایی در حرکت مواجهه می کند، اغلب می تواند از طریق فیزیوتراپی برطرف شود.

افزایش سن: با افزایش سن، تغییراتی در بدن ایجاد می شود که بر حرکت و عملکرد آنها تأثیر می گذارد. فیزیوتراپیست می تواند یا سالمندان کمک کند تا عملکرد و حرکت خود را بهبود ببخشند.

بیماری های زمینه ای: حمله قلبی، سکته مغزی، آسیب مغزی و سایر بحران های سلامتی ممگن است فرد را با مشکلات عادی در عملکرد طبیعی روزمره مواجه کند. فیزیوتراپی می تواند به بیماران در بازگرداندن بخشی یا تمام این عملکرد کمک کند.

بهبود عملکرد بدنی: ورزشکاران یا حتی بیمارانی که می خواهند در تمرینات تناسب اندام خود عملکرد بهتری از خود نشان دهند، ممکن است به فیزیوتراپی مراجعه کنند تا راهکارهایی را برای به حداکثر رساندن پتانسیل عملکرد بدن بیاموزند.

فیزیوتراپ چگونه فیزیوتراپی می کند؟

فیزیوتراپیست کیست؟ | پزشکت

هنگام ملاقات با فیزیوتراپیست، احتمالاً از شما خواسته می شود که لباس راحت و گشاد بپوشید و از کفش مناسب (مانند کفش های ورزشی) استفاده کنید. این به این دلیل است که شما به احتمال زیاد در برخی از حرکات فیزیکی شرکت خواهید کرد.

در اولین ملاقات، فیزیوتراپیست پرونده های شما را بررسی می کند و یک تاریخچه پزشکی کامل دریافت می کند. آنها هرگونه اشعه ایکس و سایر آزمایشات شما را بررسی می کنند. آنها از شما سوالاتی در مورد سابقه پزشکی، شیوه زندگی و بیماری یا جراحتی که تحت درمان قرار می دهند، می پرسند. بسیار مهم است که در پاسخ های خود کاملاً صادق باشید.

به احتمال زیاد از شما خواسته می شود راه بروید، خم شوید و سایر کارهای ساده ای که به آنها اجازه می دهد توانایی ها و محدودیت های فیزیکی شما را ارزیابی کنند. سپس آنها در مورد برنامه فیزیوتراپی سفارشی با شما صحبت خواهند کرد.

در قرارهای بعدی معمولاً تمرینات یا حرکات خاصی را خواهید داشت که از شما خواسته می شود آنها را انجام دهید. فعالیت هایی که در طول فیزیوتراپی انجام می دهید بخشی از برنامه ای است که آنها فقط برای شما ایجاد کرده اند تا به شما در رسیدن به اهداف سلامتی و بهبودی کمک کنند.

منبع:

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-physiotherapist

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا با پزشکان آنلاین صحبت کنید