عمومی و داخلی

سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده

انواع درمان سرطان لوزالمعده به مرحله و موقعیت سرطان و همچنین به وضعیت سلامتی و ترجیحات شخصی بیمار بستگی دارد. برای بیشتر افراد، اولین هدف از درمان سرطان لوزالمعده از بین بردن سرطان در صورت امکان می باشد. انواع درمان سرطان لوزالمعده ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این موارد باشد. سرطان لوزالمعده یا تورمور لوزالمعده  و یا پانکراس در بافت های لوزالمعده شروع می شود. انواع مختلفی از رشد سلول های غیرطبیعی از جمله تومورهای سرطانی و غیر سرطانی در لوزالمعده رخ می دهند.

شایع ترین نوع سرطان ایجاد شده در لوزالمعده در سلول هایی شروع می شوند که از مجاری که حامل آنزیم های گوارشی از لوزالمعده هستند (آدنوکارسینوم مجرای لوزالمعده) حمایت و پشتیبانی می کنند. سرطان پانکراس در مراحل اولیه خود به ندرت قابل تشخیص است. اما ممکن است تا زمانی که به سایر قسمت های بدن انتشار پیدا نکند علائم خاصی را بروز ندهد.

لوزالمعده

لوزالمعده حدود 6 اینچ (15 سانتیمتر) طول دارد و چیزی شبیه به گلابی است و هورمون های مختلفی از جمله انسولین و آنزیم های مختلفی را برای کمک به هضم غذا و جذب مواد مغذی تولید می کند.

علت سرطان پانکراس

انواع درمان های سرطان لوزالمعده | پزشکت

علت دقیق سرطان لوزالمعده، تشخیص داده نشده، اما پزشکان فاکتورهایی مانند سیگار و داشتن برخی جهش های ارثی را عامل خطر برای ابتلا به این نوع سرطان معرفی می کنند. سرطان لوزالمعده هنگامی رخ می دهد که سلول های لوزالمعده در DNA خود تغییراتی (جهش) ایجاد می کنند. DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری باید انجام شود. این جهش ها باعث رشد غیرطبیعی سلول ها می شود. تجمع سلول های غیرطبیعی منجر به تشکیل تومور خواهد شد. سلول های سرطانی لوزالمعده در صورت عدم درمان، می توانند به اندام های مجاور و رگ های خونی و قسمت های دیگر بدن انتشار یابند.

عوامل خطر سرطان پانکراس

انواع درمان های سرطان لوزالمعده | پزشکت

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش دهند، عبارتند از:

 • چاقی
 • دیابت
 • سیگار کشیدن
 • التهاب مزمن لوزالمعده (پانکراس)
 • سابقه خانوادگی سرطان لوزالمعده
 • سن بالا، این بیماری بیشتر در افراد پس از 65 سالگی تشخیص داده می شوند.
 • سابقه خانوادگی سندرم های ژنتیکی که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند، از جمله جهش ژن BRCA2، سندرم لینچ و سندرم ملانوم مول-بدخیم آتیپیک خانوادگی (FAMMM)

یک مطالعه بزرگ نشان داد که ترکیب سیگار، دیابت طولانی مدت و رژیم غذایی ضعیف، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را تا حدود زیادی افزایش می دهد.

علائم سرطان لوزالمعده

انواع درمان های سرطان لوزالمعده | پزشکت

علائم و نشانه های سرطان لوزالمعده اغلب تا پیشرفت بیماری بروز نمی کنند.

به طور کلی برخی از علائم این سرطان عبارتند از:

 • خستگی
 • مدفوع آبکی
 • خارش پوست
 • لخته شدن خون
 • ادرار به رنگ تیره
 • درد شکمی که به پشت کشیده می شود.
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم (زردی)
 • از دست دادن اشتها یا کاهش وزن ناخواسته
 • تشخیص جدید دیابت یا مشکل در کنترل دیابت

انواع سرطان پانکراس

بسته به اینکه سرطان بر عملکرد های غدد برون ریز و یا غدد درون ریز اثر می گذارد، دو نوع مختلف سرطان لوزالمعده وجود دارد.

سرطان لوزالمعده غدد برون ریز

بیشتر سرطان لوزالمعده از سلول هایی که مجاری لوزالمعده را پشتیبانی می کنند شروع می شود. به این نوع سرطان، آدنوکارسینوم پانکراس یا سرطان اگزوکرین لوزالمعده گفته می شود. آن ها می توانند بدخیم یا خوش خیم باشند، اما بیشتر تومورهای پانکراس بدخیم یا سرطانی هستند.

سرطان لوزالمعده غدد درون ریز

در موارد کمتری، سرطان می تواند در سلول های تولید کننده هورمون یا سلول های عصبی و غده لوزالمعده تشکیل شود. به این نوع سرطان ها تومورهای عصبی و لوزالمعده پانکراس، تومورهای سلول های جزایر یا سرطان غدد لوزالمعده گفته می شود. این نام از نوع سلول تولید کننده هورمون در جایی که سرطان شروع می شود، گرفته شده است.

آن ها شامل موارد زیر هستند:

 • انسولینوم (انسولین)
 • گلوکاگونون (گلوکاگون)
 • گاسترینوما (گاسترین)
 • سوماتوستاتینوما (سوماتوستاتین)
 • VIPomas پپتید وازواکتیو روده یا VIP

عوارض سرطان پانکراس

انواع درمان های سرطان لوزالمعده | پزشکت

پیشرفت این سرطان، می تواند باعث بروز عوارض جانبی بسیاری شود، از جمله:

کاهش وزن

تعدادی از عوامل ممکن است باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده شود، از جمله:

زردی

سرطان لوزالمعده می تواند با انسداد مجرای صفراوی کبد باعث زردی شود. در این شرایط ممکن است پزشک برای باز نگه داشتن مجرای صفراوی یک لوله پلاستیکی یا فلزی (استنت) را در درون آن قرار دهد. این کار با کمک روشی به نام کولانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) انجام می شود. در طی ERCP، آندوسکوپ از طریق گلو وارد معده و قسمت فوقانی روده کوچک بیمار می شود. سپس یک رنگ از طریق یک لوله کوچک توخالی (سوند) عبور داده شده و به مجاری لوزالمعده و صفراوی تزریق می شود. سرانجام، تصاویر از مجاری صفراوی گرفته می شود.

درد

یک تومور رو به رشد ممکن است روی اعصاب شکم فشار بیاورد و باعث درد شدید می شود. داروهای مسکن و روش های درمانی مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی می توانند به کند شدن رشد تومور و تسکین درد کمک کنند. در موارد شدید، پزشک ممکن است روشی را برای تزریق الکل به اعصاب کنترل کننده درد در شکم (بلوک سلیاک پلکس) توصیه کند. انسداد روده سرطان لوزالمعده که در قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) به درون آن فشار وارد کند، می تواند جریان غذا را از معده به روده مسدود کند.

پیشگیری سرطان پانکراس

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، می توانید راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • ترک سیگار
 • حفظ وزن سالم
 • رعایت رژیم غذایی پر از میوه، سبزیجات و غلات

در صورت داشتن سابقه خانوادگی سرطان پانکراس، بهتر است با یک مشاور ژنتیک مشورت کنید. او می تواند سابقه خانوادگی شما را بررسی و در صورت لزوم یک آزمایش ژنتیکی را برای ارزیابی میزان خطر ابتلا به سرطان، تجویز کند.

تشخیص سرطان پانکراس

انواع درمان های سرطان لوزالمعده | پزشکت

در صورتی که پزشک معالج به سرطان پانکراس مشکوک شود می تواند برای ارزیابی و تشخیص بهتر آزمایشات زیر را پیشنهاد دهد:

 • تست های تصویربرداری مانند اسکن سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) و گاهی اوقات، توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و سونوگرافی آندوسکوپی (EUS) برای تهیه تصاویر از اندام های داخلی از جمله لوزالمعده
 • نمونه برداری و بیوپسی لوزالمعده از طریق آندوسکوپ، در بیوپسی لوزالمعده به ندرت از آسپیراسیون سوزن ریز استفاده می شود.
 • آزمایش خون، برای بررسی های پروتئین های خاص (نشانگر تومور). یک آزمایش نشانگر تومور که در سرطان لوزالمعده مورد استفاده قرار می گیرد، CA19-9 نام دارد که در درک چگونگی واکنش سرطان به درمان مفید است. اما این آزمایش همیشه قابل اعتماد نیست زیرا برخی از افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده سطح CA19-9 بالایی ندارند.

مراحل سرطان پانکراس

پزشک معالج بعد از تشخیص و تایید سرطان سعی می کند میزان (مرحله) سرطان را مشخص کند. تشخیص مرحله سرطان در تعیین روند درمانی بسیار مهم و مفید است.

مرحله سرطان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • اندازه و میزان تومور اولیه
 • میزان انتشار سرطان به غدد لنفاوی مجاور
 • میزان انتشار سرطان به اندام های مجاور

در مرحله 0، سلول های سرطانی در لایه های بالای سلول های مجاری لوزالمعده وجود دارند و هنوز به بافت های عمیق تر حمله نکرده اند. در مرحله چهارم، سلول های سرطانی در قسمت های مختلف بدن انتشار یافته اند. در مرحله 0، درمان مؤثر است. اما در مرحله چهارم، تومورها به اندام های دوردست انتشار یافته و پزشک ممکن است فقط برای تسکین درد یا رفع انسداد مجاری، جراحی را توصیه کند.

درمان سرطان پانکراس

انواع درمان های سرطان لوزالمعده | پزشکت

انواع درمان سرطان لوزالمعده بستگی به مرحله و موقعیت سرطان و همچنین به وضعیت سلامتی و ترجیحات شخصی بیمار دارد. برای بیشتر افراد، اولین هدف از درمان سرطان لوزالمعده از بین بردن سرطان در صورت امکان می باشد. انواع درمان ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این موارد باشد. در صورت پیشرفت سرطان لوزالمعده احتمالاً این درمان ها فایده ای ندارند و پزشک بر روی تسکین علائم (مراقبت تسکین دهنده) تمرکز خواهد کرد.

عمل جراحی

سه عمل جراحی اصلی که می تواند به افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده کمک کند، عبارتند از:

جراحی تومورها در لوزالمعده

در شرایطی که سرطان قسمت لوزالمعده را درگیر کرده باشد، ممکن است بیمار تحت یک عمل Whipple (پانکراتریکودوودنکتومی) قرار بگیرد. عمل Whipple یک جراحی دشوار برای برداشتن سر لوزالمعده، قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر)، کیسه صفرا، بخشی از مجرای صفراوی و غدد لنفاوی مجاور است. در برخی شرایط، بخشی از معده و روده بزرگ هم ممکن است برداشته شود. جراح قسمت های باقی مانده از لوزالمعده، معده و روده را مجدداً به یکدیگر وصل می کند تا به بیمار امکان هضم غذا را بدهد. روش Whipple یک روش پیچیده و خطرناک است و عوارض آن شامل نشت، عفونت، خونریزی و اختلالات معده است.

پانکراس دیستال

جراح، دم لوزالمعده و بعضی اوقات سایر قسمت های لوزالمعده را به همراه طحال خارج می کند. پزشک معمولاً این روش را برای درمان سلول های جزایر یا تومورهای عصبی و غدد درون ریز توصیه می کند.

پانکراتکتومی توتال

جراح، کل لوزالمعده و طحال را جراحی و از بدن خارج می کند. زندگی بدون لوزالمعده امکان پذیر است، اما امکان دارد بیمار به طور مادام العمر نیاز به مصرف انسولین و آنزیم های جایگزین داشته باشد، چون در این شرایط بدن دیگر سلول های انسولین تولید نمی کند.

جراحی تومورهای موثر بر رگ های خونی مجاور

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پیشرفته لوزالمعده در صورتی که تومورهای آنها رگ های خونی مجاور را درگیر کرده باشد، واجد شرایط انجام عمل Whipple یا سایر جراحی های پانکراس نیستند. در این شرایط جراحان باتجربه در مراکز پزشکی بسیار تخصصی می توانند نوع خاصی از عمل جراحی لوزالمعده را انجام دهند که شامل از بین بردن و بازسازی رگ های خونی آسیب دیده می باشد.

هر یک از این جراحی ها خطر خونریزی و عفونت را به همراه دارد و برخی از افراد بعد از جراحی، حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. بهبودی طولانی بعد از هر یک از این روش ها تا حدودی طولانی مدت می باشد. تحقیقات گسترده نشان می دهد که عمل جراحی سرطان لوزالمعده که توسط جراحان باتجربه در مراکز انجام می شود عوارض کمتری دارد، بر همین اساس بیماران باید قبل از جراحی در مورد تجربه جراح و بیمارستان در زمینه جراحی سرطان لوزالمعده تحقیق کنند.

شیمی درمانی

انواع درمان های سرطان لوزالمعده | پزشکت

شیمی درمانی از داروهایی برای کمک به از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. این داروها می توانند به داخل ورید، تزریق یا به صورت خوراکی مصرف شوند. ممکن است بیمار یک داروی شیمی درمانی یا ترکیبی از آن ها را دریافت کند. شیمی درمانی همچنین می تواند با پرتودرمانی ترکیب شود. به طور معمول شیمی درمانی برای معالجه سرطان از لوزالمعده که در اندام های دیگر پخش نشده، استفاده می شود. در مراکز تخصصی پزشکی، این ترکیب ممکن است قبل از عمل برای کوچک کردن تومور استفاده شود. بعضی اوقات پس از عمل برای کاهش خطر بازگشت سرطان لوزالمعده هم کاربرد دارد. در مبتلایان به سرطان لوزالمعده و سرطان پیشرفته که به سایر قسمت های بدن سرایت کرده، ممکن است از شیمی درمانی برای کنترل رشد سرطان، تسکین علائم و پیش آگهی بهتر بیماری استفاده شود.

پرتو درمانی

پرتودرمانی، از پرتوهای پرانرژی برای تخریب سلول های سرطانی استفاده می کند و ممکن است قبل از عمل جراحی سرطان، یا اغلب در ترکیب با شیمی درمانی انجام بگیرد. در مواردی که سرطان با جراحی درمان نشود پزشک می تواند ترکیبی از پرتودرمانی و شیمی درمانی را توصیه کند. در برخی شرایط، از پروتون درمانی می توان برای درمان سرطان لوزالمعده استفاده کرد و ممکن است در مقایسه با پرتودرمانی استاندارد عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

آزمایشات بالینی

کارآزمایی های بالینی مطالعاتی برای آزمایش درمان های جدید مانند سیستم درمانی و روش های جدید در مورد جراحی یا پرتودرمانی است. آزمایشات بالینی مربوط به سرطان لوزالمعده ممکن است به بیمار فرصت دهد که درمان جدید هدفمند، داروهای شیمی درمانی، درمان های ایمونوتراپی یا واکسن ها را امتحان کنند. آزمایشات بالینی نمی توانند یک درمان تضمینی مناسبی باشند و ممکن است عوارض جانبی جدی یا غیر منتظره ای را همراه داشته باشد.

مراقبت حمایتی (تسکین دهنده)

مراقبت تسکین دهنده، مراقبت های پزشکی تخصصی است که بر روی تسکین درد و سایر علائم یک بیماری جدی تمرکز دارد. مراقبت تسکینی توسط تیم های پزشکان، پرستاران، مددکاران اجتماعی و سایر متخصصان متخصص آموزش دیده ارائه می شود. هدف این تیم ها بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آن ها است. بیمار در شرایط استفاده از این شرایط ممکن است احساس بهتر و طول عمر بیشتری داشته باشند.

پزشکی جایگزین

برخی از رویکردهای پزشکی یکپارچه و جایگزین ممکن است در بهبود علائم بیمار موثر باشند. افراد مبتلا به سرطان غالباً دچار پریشانی زیادی می شوند که حتی این پریشانی می تواند منجر به بروز اختلالات خواب، عصبانیت و ناراحتی بیشتر شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که پریشانی در افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده بیشتر از افراد مبتلا به سایر انواع سرطان است. بیماران بهتر است در مورد احساسات خود با پزشک مشورت کنند.

علاوه بر آن روش های درمانی جایگزین زیر می توانند در مقابله با این پریشانی موثر باشند:

بیمارانی که به این گزینه های درمانی علاقه دارید با پزشک خود مشورت کنند.

توصیه های برای بیماران مبتلا به سرطان پانکراس

مطلع شدن فرد از ابتلا به بیماری سرطان پانکراس می تواند تا حدودی ناراحت کننده باشد. در صورت ابتلا به این بیماری برای مقابله و پشتیبانی از خود می توانید راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • در مورد سرطان خود و جزئیات آن و گزینه های درمانی بیشتر بیاموزید.
 • با یک فرد قابل اعتماد صحبت کنید. صحبت با یک مشاور، مددکار اجتماعی پزشکی یا یک روانشناس می تواند در این زمینه موثر باشد.
 • یک سیستم پشتیبانی و حمایتی برای خود درست کنید و از دوستان و خانواده خود بخواهید برای شما یک شبکه پشتیبانی ایجاد کرده و در موارد ضروری به شما کمک کنند.
 • با سایر بیماران سرطانی ارتباط برقرار کنید. ممکن است صحبت کردن با سایر بازماندگان سرطان بتواند در قبول بیماری و مدیریت شرایط روانی آن تاثیر به سزایی داشته باشد.

آمادگی برای مراجعه به پزشک

انواع درمان های سرطان لوزالمعده | پزشکت

در صورت مشکوک شدن پزشک به سرطان، وی می تواند بیمار را به متخصصین دیگر زیر ارجاع دهد:

 • انکولوژیست
 • متخصص گوارش
 • انکولوژیست رادیولوژی

برای آمادگی بیشتر، بهتر است موارد زیر را یادداشت کنید:

 • علائم خود و اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله تغییرات اخیر یا عوامل استرس زا
 • نام تمام داروهای خود، ویتامین ها و مکمل ها از جمله دوزهای مصرفی آن ها

سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید، عبارتند از:

 • مرحله سرطان من چیست؟
 • آیا سرطان من قابل درمان است؟
 • خطرات احتمالی هر درمان چیست؟
 • آیا به تست های جانبی احتیاج دارم؟
 • کدام روند درمانی برای من بهتر است؟
 • چه راهکارهای برای مدیریت علائم من وجود دارند؟
 • با وضعیت من چه توصیه ای به اعضای خانواده من می کنید؟
 • تجربه شما در مورد تشخیص و درمان سرطان لوزالمعده چیست؟ هر سال چه تعداد عمل جراحی برای این نوع سرطان انجام می شود؟
 • چه آزمایشات بالینی برای سرطان لوزالمعده در دسترس است؟ آیا واجد شرایط انجام دادن آن ها هستم؟
 • آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری دارید که بتوانم از آن ها استفاده کنم؟ چه وب سایتهایی را پیشنهاد می کنید؟

احتمالاً پزشک از بیمار سؤالات زیادی می پرسد از جمله:

 • علائم شما از چه زمانی شروع شده اند؟
 • آیا چیزی باعث بهتر یا بدتر شدن علائم شما می شود؟
 • علائم شما چقدر شدید است؟ آیا آنها موقتی هستند یا مداوم بروز می کنند؟

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323423#takeaway

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatic-cancer/symptoms-causes/syc-20355421

1 دیدگاه

 1. سلام-مادرم ٦٠ سالشه ٣سال پيش عمل ويپل انجام دادن چون غدد لنفاوي درگير نبودند؛بعدش شيمي درماني- ٢ماه هستش كه Ca9-19 خيلي بالاتر داره ميره الان به ٢٥٠ رسيده، CEA نرمال هستش و سي تي اسكن هيچي نشون نداده- دليلش چي ميتونه باشه ؟ خيلي نگرانيم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا