بیماری های قلب و عروق

آنژیوپلاستی کرونر

آنژیوپلاستی کرونر

آنژیوپلاستی عروق کرونر روشی است که برای بازکردن عروق کرونر مسدود یا تنگ شده قلب استفاده می شود. اصطلاح آنژیوپلاستی به معنای استفاده از بادکنک برای بازکردن شریان باریک یا مسدود شده می باشد. با این حال، اکثر روش های آنژیوپلاستی مدرن شامل قرار دادن یک لوله مفتول سیم کوتاه، به نام استنت، در طی عمل جراحی در رگ مسدود شده هستند. استنت به طور دائم در جای خود قرار می گیرد تا خون آزادتر جریان یابد. آنژیوپلاستی عروق کرونر، گاهی به عنوان آنژیوپلاستی عروق کرونر جلدی از طریق پوست هم شناخته می شود (PTCA) که به ترکیبی از آنژیوپلاستی عروق کرونر با استنتینگ گفته می شود.

کاربرد آنژیوپلاستی عروق کرونر

قلب مانند همه اندام های بدن، نیاز به جریان مداوم خون دارد که خون توسط شریان های کرونر برای قلب تأمین می شود. در برخی افراد، شریان ها می توانند تنگ و سخت شوند که به آن آترواسکلروز گفته می شود و می تواند باعث بیماری عروق کرونر قلب شود. کاهش جریان خون به قلب، می تواند به درد قفسه سینه موسوم به آنژین منجر گردد، که معمولاً بر اثر فعالیت بدنی یا استرس ایجاد می شود. اما آنژین اغلب می تواند با دارو درمان شود، در صورتی که دارو تاثیری نداشته باشد ممکن است آنژیوپلاستی عروق کرونر برای بازگرداندن خون به قلب لازم باشد.

آنژیوپلاستی عروق کرونر نیز اغلب به عنوان یک درمان اضطراری پس از سکته قلبی استفاده می شود.

مزایای آنژیوپلاستی کرونر

اکثرا، جریان خون پس از آنژیوپلاستی بهبود می یابد. در اکثر افراد علائم نسبت به قبل از عمل بهتر شده و قادر به انجام کار های بیشتری هستند.در حمله قلبی، آنژیوپلاستی شانس زنده ماندن را بیش از دارو های لخته خون (ترومبولیز) افزایش می دهد. آنژیوپلاستی همچنین می تواند شانس ابتلا به حمله قلبی دیگری را در آینده کاهش دهد.

آنژیوپلاستی عروق کرونر یکی از متداول ترین انواع درمانی قلب است.

آنژیوپلاستی، بیشتر در افراد 65 سال و بالاتر انجام می شود، زیرا احتمال ابتلا به بیماری های قلبی بیشتر است. از آنجا که این عمل احتیاج به برش های بزرگ در بدن ندارد، معمولاً در بیشتر افراد با خیال راحت انجام می شود. پزشک آنژیوپلاستی را به عنوان یک روش درمانی با حداقل آسیب و تهاجم معرفی می کند. خطر عوارض جدی ناشی از آنژیوپلاستی عروق کرونر به طور کلی کم است، اما این امر به عواملی چون سن، سلامت عمومی و سابقه بیماری قلبی شما بستگی دارد.

گزینه های جایگزین آنژیوپلاستی

اگر بسیاری از شریان های کرونر مسدود و تنگ شده، یا ساختار شریان های غیرطبیعی باشد، ممکن است شما تحت عمل جراحی پیوند بای پس عروق کرونر قرار بگیرید که در این عمل جراحی پیوند بای پس عروق کرونر که نوعی جراحی آسیب زننده است که در آن عروق کرونر با رگ های خونی از قسمت دیگر بدن جایگزین می شوند. قبل از انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر، پزشک باید مطمئن شود که عمل برای شما مناسب می باشد یا نمی باشد؟

در حین ارزیابی قبل از عمل، از شما آزمایش خون گرفته می شود و یک بررسی کلی از وضعیت سلامتی شما انجام خواهد شد. همچنین ممکن است قبل از آنژیوپلاستی روشی به نام آنژیوگرام انجام شود. در آنژیوگرام سرخرگ های شما برای تشخیص محل انسداد بررسی می شوند. بعضی اوقات متخصص قلب و عروق شما ابتدا آنژیوگرام و سپس بعد از آن، آنژیوپلاستی را در ادامه جراحی انجام می دهد.

شما باید 4 الی 6 ساعت قبل از انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر ناشتا باشید. به جز داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد خون) مانند وارفارین، معمولاً تا روز عمل می توانید اکثر داروها را به صورت طبیعی مصرف کنید.

در صورت مصرف هر نوع داروی دیابت شما باید زمان مصرف دارو را در روز عمل تغییر دهید.

نحوه انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی کرونر | پزشکت

آنژیوپلاستی عروق کرونر با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و شما در حین عمل هوشیار هستید.

محل انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی عروق کرونر معمولاً در اتاقی به نام اتاق کاتتریزاسیون انجام می شود. این اتاق مجهز به تجهیزات اشعه ایکس است که به پزشک اجازه می دهد روی نمایشگر، همه مراحل را ببیند.

آمادگی آنژیوپلاستی عروق کرونر

از شما خواسته می شود که روی یک میز پرتونگاری روی پشت خود دراز بکشید. یک مانیتور قلب به شما وصل شده و از بی حسی موضعی استفاده می شود.

شروع آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی کرونر | پزشکت

ابتدا لوله انعطاف پذیر نازک یا سوند وارد یکی از شریان های کشاله ران، مچ دست یا بازو می شود. سوند با استفاده از یک فیلم اشعه ایکس به شریان کرونر آسیب دیده هدایت می شود.

 نحوه عمل آنژیوپلاستی عروق کرونر

یک سیم نازک و انعطاف پذیر از داخل سوند منتقل می شود. یک بادکنک کوچک از سیم به شریان تنگ شده ارسال می گردد. این بادکنک را 20 تا 30 ثانیه باد می کنند. این کار با از بین بردن چربی دیواره های داخلی شریان، دیواره شریان را بازتر می کند. امکان دارد این کار چندین بار تکرار شود.

درد در آنژیوپلاستی عروق کرونر

وقتی بادکنک شریان را به طور کامل مسدود می کند، شاید درد قفسه سینه ایجاد شود.با حرکت سوند در شریان، نباید احساس دیگری داشته باشید، اما احتمال دارد گاهی اوقات ضربان قلب یا ضربان قلب اضافی را احساس کنید. این علائم نگران کننده نیست و کاملاً طبیعی می باشند.

اتمام آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی کرونر | پزشکت

استنت بعد از باد کردن بادکنک در داخل شریان باقی می ماند. پس از اتمام عمل، متخصص قلب بررسی می کند که شریان به اندازه کافی باز شده باشد. بادکنک، سیم، کاتتر و غلاف پس از جراحی برداشته می شود. هرگونه خون ریزی با فشار محکم متوقف می شود. در بعضی موارد، غلاف برای چند ساعت یا یک شب قبل از خارج شدن در محل باقی می ماند. آنژیوپلاستی کرونر معمولاً بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد. اگر تحت معالجه آنژین قرار دارید، به طور معمول یک یا دو روز در بیمارستان بستری خواهید شد. بعد از آن حداقل برای یک هفته باید از بلند کردن اجسام سنگین، فعالیت های شدید و رانندگی خودداری کنید.

 • استنت

استنت یک لوله مش سیم کوتاه است که مانند داربست عمل می کند تا شریان شما را باز نگه دارد. 2 نوع اصلی استنت وجود دارد:

 • استنت فلز بدون پوشش

در استنت های فلزی بدون پوشش ممکن است مجاری عروق دوباره تنگ شوند. چون سیستم ایمنی بدن به استنت بعنوان جسم خارجی حمله می کند. در این صورت باعث تورم و رشد بیش از حد بافت در اطراف استنت می شود.

 • استنت شست و شوی مواد مخدر

این استنت با دارو هایی پوشیده می شود که خطر انسداد مجدد شریان ها را کاهش می دهد.در استنت های شست و شوی مواد مخدر داروهای اطراف استنت باعث کاهش پاسخ غیر طبیعی بدن و رشد بافت ها می شوند. اما شریان کرونر اطراف استنت دیر بهبود پیدا می کند. به همین علت تا یک سال بعد از انجام عمل باید از دارو رقیق کننده خون استفاده کنید. تا از لخته شدن خون توسط استنت به طور ناگهانی و ایجاد حمله قلبی جلوگیری شود. در زمان استفاده استنت شست و شوی دارویی، دارو به مرور زمان در منطقه آزاد می شود که احتمالاً دوباره شریان مسدود می شود.

توصیه NICE در آنژیو پلاستی عروق کرونر

توصیه NICE (انستیتوی ملی بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه)، در افرادی که قطر شریان کمتر از 3 میلی متر یا بخش آسیب دیده طولانی تر از 15 میلی متر باشد، باید از استنت های شستشوی مواد استفاده شود، زیرا خطر دوباره تنگی شریان وجود دارد.

بعد از استنت گذاری، باید دارو های خاصی مصرف کنید تا خطر لخته شدن خون را کاهش دهد.

بهبودی بعد از آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی کرونر | پزشکت

برای بهبودی بهتر قبل از ترک بیمارستان، به شما توصیه می شود:

 • هر دارویی را طبق دستور پزشک باید مصرف شود.
 • رژیم و شیوه زندگی سالمی رعایت شود.
 • تاریخی برای قرار پیگیری بعد از عمل در نظر گرفته می شود تا پزشک وضعیت را بررسی کند.
 • ممکن است در محل ورود سوند پوست کبودی سطحی ایجادشود. این کبودی جدی نیست، اما شاید برای چند روز دردناک باشد. گاهی اوقات، زخم می تواند عفونی شود. برای همین بهتر است مراقب آن باشید.
 • احتمال دارد قفسه سینه شما بعد از انجام عمل حساسیت پیدا کند، که طی چند روز برطرف می شود
 •   یک هفته یا تا زمان بهبود زخم، از بلند کردن و انجام فعالیت های سنگین خود داری شود.
 • پس از انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر، نباید تا یک هفته رانندگی کنید.

دارو بعد از آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی کرونر | پزشکت

بیشتر افراد پس از انجام آنژیوپلاستی تا یکسال نیاز به مصرف داروهای رقیق کننده خون دارند. رقیق کننده های خون معمولاً ترکیبی از آسپرین با دوز کم و یکی از داروهای کلوپیدوگرل، پراگلر و تیکاگرول می باشد. بسیار مهم است که بعد از جراحی شما برنامه پزشکی خود را دنبال کنید. اگر داروها را زودتر از دستور پزشکتان قطع کنید، خطر حمله قلبی تا حد زیادی افزایش می یابد. دوره کلوپیدوگرل، پراگلر یا تیکرل معمولاً تا یکسال باید مصرف شوند، اما اکثر افراد باید تا آخر عمر به مصرف آسپرین با دوز کم ادامه دهند.

در صورت انسداد مجدد شریان و بازگشت علائم آنژین، ممکن است لازم باشد که آنژیوپلاستی دیگری انجام دهید. از طرف دیگر، شاید است به پیوند بای پس عروق کرونر (CABG) نیاز داشته باشید.

توان بخشی قلب

در صورت انجام عمل قلب، بعد از جراحی بهتر است توان بخشی قلبی را انجام دهید. توانبخشی قلب با هدف بهبودی و بازگشت زودتر شما به کارهای روزمره تجویز می شود.

در زمان ترخیص از بیمارستان پزشک موارد زیر را بررسی کرده و اطلاعات لازم را به شما خواهد داد:

 • وضعیت سلامتی
 • نوع داورهای مصرفی
 • دستورالعمل های دارویی
 • عوامل خطر بازگشت بیماری و رعایت آن ها
 • تغییرات شیوه زندگی برای مقابله با عوامل خطر

پس از اتمام برنامه توانبخشی، مهم است که ورزش را به طور منظم ادامه دهید و یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید.

تغییر سبک زندگی بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر

بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر باید برای جلوگیری از بروز مشکلات دستورالعمل هایی را رعایت کنید.

برخی راهکارها عبارتند از:

 • ترک سیگار
 • فعالیت و ورزش منظم
 • کاهش وزن و رعایت وزن سالم
 • رعایت رژیم غذایی سالم با مقادیر کم چربی و نمک

استعمال دخانیات و اضافه وزن دو عامل اصلی بیماری های قلبی است.

مراجعه به پزشک

بعد از آنژیوپلاستی  در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • توده ای سخت (بزرگتر از اندازه نخود) در زیر پوست اطراف زخم
 • افزایش درد، تورم و قرمزی در اطراف زخم
 • درجه حرارت بالا (تب)

در صورت تجربه هر یک از علائم زیر سریعا به مرکز فورریت های پزشکی مراجعه کنید.

 • هرگونه خون ریزی از زخم که پس از 10 دقیقه فشار، متوقف نمی شود.
 • درد شدید قفسه سینه که آرام نمی شود. اگر داروی آنژین دارید، سعی کنید دارو را مصرف کنید، اما اگر درد متوقف نشد، سریعاً به پزشکتان مراجعه کنید.
 • تغییر رنگ، سردی یا بی حسی در پا یا بازوی که در آن برش ایجاد شده است.

عوارض آنژیوپتلاستی عروق کرونر

مانند همه جراحی ها، آنژیوپلاستی عروق کرونر عوارضی را به همراه دارد. با این حال، خطر بروز عوارض کم هستند. عوارض می تواند در طی یا بعد از آنژیوپلاستی ایجاد شود.

عوارض جدی تر کمتر دیده می شود اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آسیب به شریان در قلب
 • حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ
 • خون ریزی بیش از حد و نیاز به انتقال خون
 • صدمه به شریان که در آن غلاف قرار داده شده
 • واکنش آلرژیک به ماده حاجب استفاده شده در طول عمل
 • خون ریزی یا کبودی در زیر پوست جایی که کاتتر وارد شده

افراد در معرض خطر عوارض

عوامل مختلفی خطر ابتلا به عوارض آنژیوپلاستی  را افزایش می دهند. این عوامل عبارتند از:

سن شما

 • هر چه سن شما بیشتر باشد، خطر بروز عوارض بیشتر است.

معالجه اضطراری برای سکته قلبی

 • درمان اورژانسی همیشه خطرناک است. بخاطر زمان کم برای جراحی و حال بد بیمار اینجا آنژیوپلاستی عروق کرر با یسک بالایی همراه هست.

ابتلا به بیماری کلیوی

 • ماده حاجب در هنگام استفاده از آنژیوپلاستی گاهی اوقات می تواند آسیب بیشتری به کلیه ها وارد کند.

منبع: https://www.nhs.uk/conditions/coronary-angioplasty/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا