هروئین

هروئین یک ماده بسیار اعتیاد آور است که از مرفین فرآوری می شود. و از هسته دانه گیاه کوکنار آسیایی تهیه شده است. استفاده از آن یک مشکل جدی را به همراه دارد. هروئین سیستم عصبی مرکزی را کنترل می کند. عوارض جانبی کوتاه مدت هروئین می تواند برافروختگی پوست، حالت تهوع، استفراغ، خارش شدید و خشکی دهان باشد. علائم اولیه معمولاً خواب آلودگی شدید است. گاهی اوقات به طور خطرناکی عملکرد تنفسی را کاهش می دهد. عوارض جانبی طولانی مدت آن می تواند شامل تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی و عدم تعادل در مغز باشد.

تشخیص ماده هروئین

این ماده در خالص ترین شکل آن معمولاً یک پودر سفید است. اشکال کمتر خالص دارای رنگ های متنوعی از سفید تا قهوه ای است. چسبندگی آن نیز مانند قیر است.

عملکرد های هروئین

تزریق کنندگان و مصرف کنندگان این ماده، احساس سرخوشی را تجربه می کنند. مردم اغلب به دلیل هجوم خوشبختی و احساسات مثبتی که از اوج اولیه  مصرف این ماده می گیرند، آن را شروع یا ادامه می دهند. پس از این دوره سرخوشی، افراد معمولاً احساس می کنند در وضعیت رویایی قرار دارند که در آن احساس امنیت زیادی به دور از نگرانی می کنند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

عوارض هروئین

هروئین | پزشکت

پس از سالها کاهش مصرف در ایالات متحده، در سال 2006 مصرف این ماده به طور پیوسته در سراسر خطوط فرهنگی و جغرافیایی در سراسر کشور افزایش می یابد. برخی از ناظران بر این باورند که کاهش عرضه در نتیجه و افزایش قیمت قرص های درد، یعنی مواد مسکن، افراد را به سمت این ماده موجود و ارزان تر سوق می دهد.

بین سالهای 2000 و 2014 میزان مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در ایالات متحده 137٪ افزایش یافته و 200٪ افزایش در میزان مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد داروهای مسکن و هروئین وجود دارد.

اثرات سرخوشی این ماده اغلب افراد را به سمت استفاده از این دارو به عنوان راهی برای درمان استرس، اضطراب یا افسردگی سوق می دهد. با این حال، اثرات خوشایند اولیه معمولاً عوارض جانبی ناخوشایند یا خطرناکی را به دنبال دارد. مصرف مداوم این ماده نه تنها می تواند علائم افسردگی و اضطراب را بدتر کند، بلکه می تواند منجر به سایر پیامدهای منفی بهداشتی و قانونی شود.

افراد در هر سنی و سبک زندگی از هروئین استفاده کرده اند. تقریباً 1. 2٪ از مردم حداقل یک بار در طول زندگی خود از هروئین استفاده کرده اند.

عوارض مشترک مواد مخدر

علاوه بر بالاترین میزان اولیه، افرادی که از این ماده استفاده می کنند عوارض جانبی جسمی نیز دارند. احتمال دارد دهان آنها خشک شود. دست و پاهای آنها احساس سنگینی و سفتی می کند. آنها همچنین ممکن است یک ظرفیت ذهنی کاهش یافته و احساسات کسل شده را تجربه کنند.

مصرف این ماده خطرات زیادی برای سلامتی دارد. خطرات کوتاه مدت آن شامل مصرف بیش از حد کشنده و خطر بالای عفونت مانند HIV / AIDS است. خطرات طولانی مدت دیگری مانند:

 • آبسه
 • سلولیت
 • بیماری کبد
 • عفونت پوشش قلب و دریچه ها
 • عوارض ریوی، از جمله انواع مختلف پنومونی

استفاده از این ماده همچنین می تواند منجر بیماری شود. بسیاری از مصرف کنندگان دچار عوارض ریوی می شوند، که همراه با سلامت عمومی ضعیف مصرف کننده می تواند منجر به سل و برخی از انواع ذات الریه گردد.

سوءمصرف هروئین در دوران بارداری معمولاً عواقب نامطلوبی از جمله وزن کم هنگام تولد، که یک عامل خطر برای رشد کودک است را در پی دارد.

علاوه بر اثرات خود دارو، ممکن است هروئین خیابانی افزودنی هایی داشته باشد که حل نشوند و منجر به مسدود شدن رگ های خونی شود و  وارد ریه ها، کبد، کلیه ها یا مغز می شود. این می تواند باعث ایجاد عفونت یا حتی مرگ لکه های کوچک سلول در اندام های حیاتی شود.

مصرف طولانی مدت این ماده می تواند منجر به زوال و کاهش ماده سفید مغز شود، که بر توانایی شما در تصمیم گیری، تنظیم رفتار و پاسخ مناسب به موقعیت های استرس زا تأثیر می گذارد.

انواع هروئین و مواد تشکیل دهنده آن

هروئین | پزشکت

مصرف این ماده معمولاً با تغییرات رفتاری قابل توجه و محسوسی همراه است. پس از اعتیاد، افراد معمولاً همه چیز را در زندگی خود تغییر می دهند.

برخی از علائم رایج در مصرف این ماده عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • مشکلات مالی
 • خون دماغ شدن
 • مشکلات حقوقی
 • وجود مواد مخدر
 • تغییرات خلق و خوی
 • رازداری و دروغ گفتن
 • نشانه های سوزن روی بدن
 • کناره گیری از دوستان و عزیزان
 • ظهور ناگهانی دوستان مرموز جدید

علائم مصرف بیش از حد این ماده شامل ضعف نبض، تنفس کم عمق و از دست دادن هوشیاری است.

یک باور غلط پیرامون هروئین این است که این ماده در درجه اول توسط افراد جوان تر از زمینه های اقتصادی-اجتماعی پایین هست استفاده می شود. گزارش شده است که بیشترین افزایش مصرف این ماده در سال های اخیر در زنان، بیمه شدگان خصوصی و افرادی که درآمد بیشتری دارند، است.

مصرف داروهای مسکن درد افیونی راهی برای استفاده از این ماده است. بررسی ملی استفاده از مواد مخدر و سلامت نشان داد که بیشتر افرادی که مواد افیونی مصرف می کنند، آنها را بصورت تفریحی از منابع بدون نسخه تهیه می کنند، به این معنی که برای درمان درد حاد یا مزمن تجویز نشده اند. فقط بخش كمی از این مصرف كنندگان مواد افیونی، حدود 4٪ در طی 5 سال مصرف هروئین را ترجیح می دهند.

تحمل وابستگی و قطع هروئین

هروئین | پزشکت

مصرف این ماده می تواند منجر به تحمل و وابستگی به دارو شود. هنگامی که تحمل اتفاق می افتد، به این معنی است که مردم برای دستیابی به همان اثر به مقدار بیشتری دارو نیاز دارند. وابستگی به این معنی است که افراد برای پیشگیری از علائم ترک نیاز به هروئین دارند.

مدت زمان اثر هروئین در بدن شما

این ماده را می توان به وریدها تزریق، و یا دود آن را استنشاق کرد. هروئین به سرعت عمل می کند و نیمه عمر آن بسیار کوتاه و فقط دو تا شش دقیقه است. اینکه چه مدت دارو در بدن قابل تشخیص باقی بماند، به عوامل مختلفی از جمله وزن، متابولیسم و ​​مقدار دارویی که استفاده می شود، بستگی دارد. برای استفاده کم، این ماده به مدت یک یا دو روز در خون باقی می ماند. برای استفاده زیاد یا مزمن، ممکن است تا یک هفته در سیستم بدن باقی بماند.

تغییرات ایجاد شده توسط هروئین در بدن

هنگامی که این ماده وارد مغز می شود، بدن آن را دوباره به مورفین تبدیل کرده و به گیرنده های مواد افیونی متصل می شود، که در بسیاری از مناطق مغز و بدن قرار دارد. تغییراتی که باعث ایجاد این ماده در مغز می شود، در معرض خطر بالای اعتیاد این ماده و عود مزمن است که ممکن است پس از درمان ایجاد شود.

تحمل این ماده با استفاده منظم ایجاد می شود. این بدان معناست که مصرف هروئین بیشتر برای ادامه همان علائم لازم است، که می تواند منجر به ایجاد یک اعتیاد جسمی در طول زمان شود. پس از اعتیاد، افراد هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی به مواد مخدر اعتماد خواهند کرد.

این ماده میزان دوپامین و سیستم لذت مغز را افزایش می دهد. از آنجا که افزایش مقادیر دارو برای دستیابی به همان اثرات سرخوشی مورد نیاز است، این حالت، منجر به پیگیری بی وقفه اوج های مکرر یا شدیدتر می شود.

علائم قطع هروئین، عبارتند از:
 • اسهال
 • بیخوابی
 • استفراغ
 • بی قراری
 • گرگرفتگی
 • درد عضله و استخوان

علائم عمده ترک بین 48 تا 72 ساعت پس از آخرین دوز به اوج خود می رسد و پس از حدود یک هفته فروکش می کند. هروئین گاهی اوقات با پودر دیگر، از جمله شکر، نشاسته، شیر خشک یا کینین، ترکیب می شود تا حجم خود را افزایش دهد، که به فرد فروشنده آن کمک می کند درآمد بیشتری را نیز کسب کند.

هروئین خالص و سیاه

هروئین | پزشکت

امروزه دو نوع هروئین خالص و هروئین سیاه وجود دارد. هروئین خالص از آمریکای جنوبی و آسیای جنوب شرقی می آید و یک پودر سفید با طعم تلخ است. بیشتر هروئین فروخته شده در شرق ایالات متحده این نوع هروئین است.

هروئین سیاه از مکزیک می آید و بیشتر در ایالت های غربی رودخانه می سی سی پی فروخته می شود. این ماده معمولاً مانند تار سقفی یا مانند ذغال چسبناک است و از فرآوری رنگ تیره بدست می آورد که باعث ناخالصی می شود. برای هروئین سیاه، مصرف کننده معمولاً آن را محلول و رقیق، سپس تزریق می کند.

مصرف الکل و هروئین

ترکیبی از الکل و این ماده خطرناک است زیرا هر دو ماده توانایی تنفس شما را سرکوب می کنند. اگر نمی توانید به درستی نفس بکشید، کمبود اکسیژن می تواند باعث هیپوکسی شود، که می تواند منجر به اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت شود، از جمله کما و آسیب دائمی مغز. نارسایی تنفسی دلیل اصلی مرگ و میر بیش از حد است.

اثرات درمانی هروئین بر مصرف الکل

نوشیدن الکل یک عامل خطر جدی برای اعتیاد به هروئین است. بر اساس مطالعات منتشر شده، هنگامی که یک معتاد تحت معالجه قرار می گیرد، یا درمان نگهدارنده متادون(MMT)یا درمان هروئین (HAT)، مصرف الکل وی نیز کاهش می یابد. محققان دریافتند که بیماران HAT در مصرف الکل کاهش بیشتری دارند.

تاثیر متادون برای مقابله مصرف هروئین

متادون یک داروی مخدر مصنوعی است که معمولاً برای کمک به افراد در غلبه بر اعتیاد به هروئین به عنوان یک روش درمانی و کاهش آسیب برای اختلال استفاده از مواد افیونی تجویز می شود. متادون نیز گاهی اوقات برای درمان درد شدید تجویز می شود.

متادون می تواند به صورت قرص، پودر یا مایع باشد. معمولاً به صورت دوز خوراکی اندازه گیری شده به صورت شربت سبز یا نوشیدنی با طعم شیرین پرتقال یا گیلاس تجویز می شود.

دلایل استفاده از داروی متادون در بیماران معتاد به هروئین

سه دلیل عمده وجود دارد که افراد معتاد به هروئین از متادون استفاده می کنند: برای ترک هروئین، کنار آمدن با درد و کاهش آسیب ناشی از تزریق هروئین.

به عنوان یک درمان، متادون در واقع اعتیاد به مواد افیونی را متوقف نمی کند. در عوض، جایگزین هروئین است. افرادی که طبق تجویز متادون مصرف می کنند، هنوز از نظر جسمی به مواد افیونی اعتیاد دارند، زیرا متادون گیرنده های افیونی مغز را که معمولاً توسط هروئین مسدود می شوند، مسدود می کند. این وضعیت از اشتیاق را که مردم نسبت به هروئین به مدت طولانی در مقادیر زیاد مصرف می کنند جلوگیری خواهد کرد و مانع احساس بیماری در اثر ترک هروئین می شود.

منابع:

https://www. verywellmind. com/what-is-methadone-4137755

https://www. verywellmind. com/what-is-heroin-63223

https://www. verywellmind. com/basic-facts-about-heroin-67378