نوجوانان مشکل دار

رفتارهای خشونت آمیزی و یا افسرده بودن، مصرف الکل و مواد مخدر می تواند به عنوان رفتارهای نوجوانان مشکل دار تلقی شوند. والدین بهتر است رفتارهای طبیعی نوجوانان را شناخته و آن ها را از رفتارهای غیرطبیعی بشناسند. والدین باید راهکارهای کمک به نوجوانان مشکل دار را یاد بگیرند و آن ها را عملی کنند، تا بتوانند به نوجوان خود کمک کنند تا فردی موفق و شاد باشند.

احساسات نوجوانان

نوجوانان از نظر توانایی خواندن و درک احساسات در چهره دیگران با بزرگسالان متفاوت هستند. بزرگسالان از قشر جلوی مغز برای درک احساسات دیگران استفاده می کنند، اما نوجوانان به آمیگدال، بخشی از مغز که مسئول واکنش های عاطفی است، اعتماد می کنند. تحقیقات نشان می دهد که نوجوانان غالباً در درک احساسات و تشخیص چهره اشتباه می کنند. هنگامی که عکس هایی مختلفی از چهره های بزرگسالان را به نوجوانان نشان داده می شود نوجوانان اغلب آن ها را عصبانی توصیف می کنند.

نوجوانان تمایل دارند مستقل شوند و هویت خود را پیدا کنند. برای همین بسیاری از آن ها تغییراتی را در رفتارهای خود ایجاد می کنند که ممکن است برای والدین عجیب و غیرقابل پیش بینی به نظر برسد و در صورت مشاهده این رفتار در فرزندان خود، آن ها را مشکل دار بدانند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

مشکلات نوجوانان

مشکلاتی که ممکن است نوجوانان با آن ها روبرو شوند، عبارتند از:

 • خشونت
 • فرار از مدرسه
 • مشکلات رفتاری
 • آسیب رساندن به خود
 • مشکلات عاطفی یا یادگیری
 • در معرض خطر مصرف الکل و مصرف مواد مخدر
 • مشکلات سلامت روان مانند افسردگی و یا اضطراب یا اختلالات خوردن

هرگونه رفتار منفی که بارها و بارها تکرار شود می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود.

نوجوان معمولی در مقابل نوجوان مشکل دار

نوجوانان مشکل دار | پزشکت

تغییر ظاهری

رفتار معمولی نوجوانان

پیروی از مد برای نوجوانان مهم است و ممکن است به معنای پوشیدن لباس های تحریک آمیز و یا رنگ کردن موهای آن ها برای جلب توجه دیگران باشد. مد تغییر می کند، و نوجوان شما نیز ترتیب تغییر خواهد کرد.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

علائم هشدار دهنده نوجوان مشکل دار

تغییر شکل ظاهری یک نوجوان (خالکوبی) که با قوانین مدرسه مغایرت داشته باشد می تواند پرچم قرمز و یک علامت هشدار باشد که می تواند باعث تغییرات منفی در رفتار نوجوانان شود. برش های روی بدن و کاهش یا افزایش شدید وزن نیز علائم هشدار دهنده است.

جر و بحث کردن

رفتار معمولی نوجوانان

نوجوانان برای رسیدن به استقلال خود، غالباً جر و بحث می کنند.

علائم هشدار دهنده یک نوجوان مشکل دار

جر و بحث های مداوم، خشونت در خانه، فرار از مدرسه و درگیر شدن با دیگران همه می تواند علامت و پرچم قرمز برای نوجوان باشد.

تغییرات فردی

رفتار معمولی نوجوانان

هورمون ها و تغییرات رشدی اغلب باعث نوسانات خلقی و رفتارهای تحریک پذیر می شود که نوجوانان ممکن است بروز و مدیریت احساسات خود از آن ها استفاده کنند.

علائم هشدار دهنده یک نوجوان مشکل دار

تغییرات سریع در شخصیت، افت تحصیلی، غم و اندوه های مداوم، اضطراب یا مشکلات خواب می تواند نشانگر افسردگی، زورگویی یا بیماری روانی دیگری باشد. والدین در این نوجوانان باید هرگونه صحبت در مورد خودکشی را جدی بگیرند.

مصرف الکل یا مواد مخدر

نوجوانان مشکل دار | پزشکت

رفتار معمولی نوجوانان

بیشتر نوجوانان در برخی از موارد الکل و سیگار کشیدن را فقط در حد تست کردن آن امتحان کنند.

علائم هشدار دهنده یک نوجوان مشکل دار

در برخی از نوجوانان مصرف الکل و سیگار به طور عادی به یک عادت تبدیل می شود و در طولانی مدت ادامه می یابد و مشکلات اساسی ایجاد می کند.

فشار همسالان

رفتار معمولی نوجوانان

دوستان برای نوجوانان بسیار مهم هستند و آن ها می توانند تأثیر زیادی بر روی نوجوانان داشته باشند. تمرکز نوجوان بیشتر روی همسالان ممکن است باعث دور شدن فرزندان از والدین آن ها شود.

علائم هشدار دهنده یک نوجوان مشکل دار

پرچم های قرمز در ارتباط نوجوانان با همسالان خودش، عبارتند از:

 • تنهایی بیش از حد
 • تغییر ناگهانی گروه دوستی
 • سرپیچی از حرف های والدین
 • دروغ گویی برای توجیه رفتارهای غیرطبیعی

درمان نوجوان مشکل دار

نوجوانان مشکل دار | پزشکت

اگر به عنوان والدین برخی علائم هشدار دهنده را در نوجوان خود تشخیص می دهید، برای کمک به فرزند خود بهتر است با روان پزشک، مشاور، درمانگر یا سایر متخصصان بهداشت روان مشورت کنید. علاوه بر آن راهکارهای بسیاری زیاد وجود دارند که می توانید در منزل برای  بهبود روابط بین خود و نوجوان تان انجام دهید. والدین باید به خاطر داشته باشند که بروز هر مشکل در رفتار نوجوانان نشان دهنده این نیست که والدین در تربیت در رفتار خود شکست خورده اند. پدر و مادر ها به جای اینکه دنبال مقصر  اوضاع بگردند بهتر است بر نیازهای فعلی نوجوان خود تمرکز کنند. اولین قدم در نوجوانان مشکل دار پیدا کردن راهی برای ارتباط گرفتن با آن ها می باشد.

نکته 1: با نوجوان مشکل دار خود ارتباط برقرار کنید.

شاید با توجه به عصبانیت یا بی تفاوتی فرزندتان نسبت به شما، باور کردن این حرف کمی برای شما سخت باشد، اما نوجوانان همچنان به عشق، تأیید و پذیرش پدر و مادر های خود علاقه دارند. ارتباط مثبت چهره به چهره، سریعترین و کارآمدترین روش برای کاهش استرس و آرام کردن نوجوانان و تمرکز سیستم عصبی آن هاست.

برای باز کردن خطوط ارتباطی:

از سطح استرس خود آگاه باشید.

مواقع عصبانیت یا ناراحتی هستید، زمان مناسبی برای برقراری رابطه با نوجوان نیست. تا قبل از شروع مکالمه خود با فرزندتان صبر کنید اول آرام شوید و انرژی بگیرید.

با نوجوان خود راحت باشید.

برای ارتباط گرفتن با نوجوان خود موقع صحبت کردن به آن ها نگاه کنید و از نوجوان خود بخواهید که به شما نگاه کند. و تمام عوامل مزاحم که باعث حواس پرتی شما می شود مانند تلویزیون و موبایل را از دسترس دور کنید. به گونه ای رفتار کنید که فرزند شما احساس کند همیشه در دسترس آن ها هستید و هر وقت بخواهند می توانند با شما صحبت کنند.

زمینه مشترک پیدا کنید.

تلاش برای بحث در مورد ظاهر یا لباس نوجوانتان ممکن است روشی مطمئن برای یک بحث داغ باشد، اما هنوز هم می توانید زمینه های مشترک دیگری را برای صحبت کردن باهمدیگر پیدا کنید. پدران و پسران غالباً با موضوع فوتبال و مادران با دختران بیشتر در مورد فیلم های تلویزیونی بهتر باهم ارتباط برقرار می کنند. هدف این نیست که بهترین دوست فرزند خود باشید، بلکه پیدا کردن موضوع مشترک برای صحبت کردن با همدیگیر به شما کمک می کند تا بتوانید با آن ها به طور مسالمت آمیز بحث کنید. وقت صحبت کردن، نوجوان ممکن است احساس راحتی بیشتری نسبت به موضوعات دیگر داشته باشد.

بدون قضاوت یا مشاوره گوش کنید.

هنگامی که نوجوانتان با شما صحبت می کند، مهم است که بدون قضاوت، مسخره کردن، قطع کردن صحبت، انتقاد یا نصیحت به او گوش دهید. نوجوان شما می خواهد شما حرف های او را درک و تایید کنید، بنابراین تماس چشمی خود را حفظ کرده و تمرکز خود را بر روی فرزند خود نگه دارید. اگر در این شرایط، ایمیل خود را چک کنید یا روزنامه را بخوانید، نوجوانتان احساس می کند که حرف های او برای شما مهم نیست.

انتظار رد کردن را داشته باشید.

هنگام برقرار کردن رابطه با نوجوان خود ممکن است با عصبانیت، تحریک یا سایر واکنش های منفی روبرو شوید. آرام باشید و اجازه دهید نوجوانتان کمی آرام شود و بعد دوباره سعی کنید. برقراری رابطخ موفقیت آمیز با نوجوان به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. اگر نوجوان شما تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر است، برقراری ارتباط عاطفی با آن ها ممکن است سخت باشد.

نکته 2: با عصبانیت و خشونت نوجوانان مقابله کنید.

نوجوانان مشکل دار | پزشکت

اگر نوجوان شما یک پسر عصبانی است و یا رفتارهای پرخاشگرانه یا خشونت آمیزی دارد، ممکن است به طور مداوم نگران اوضاع او باشید و به طور کلی در یک ترس مداوم زندگی کنید و حس کنید که هر تماس تلفنی یا زنگ منزل می تواند خبر ای یک اتفاق بد در مورد  فرزند شما باشد. البته، دختران نوجوان نیز عصبانی می شوند، اما این عصبانیت بیشتر به صورت کلامی بیان می شود. پسران نوجوان به احتمال زیاد هنگام عصبانیت، اشیاء را پرتاب می کنند، در را به هم می کوبند و یا دیوارها را مشت می کنند. برخی حتی عصبانیت خود را روی والدین خود خالی می کنند. اما والدین نباید یاد بگیرند که تحت تهدید خشونت زندگی کنند. کنار آمدن با خشونت به اندازه خود خشونت می تواند مضر باشد.

احساس خطر از طرف نوجوانان مشکل دار

همه حق دارند از نظر جسمی احساس امنیت کنند. اگر نوجوان شما رفتارهای خشونت آمیزی دارد که شما را تحت فشار قرار داده است، فوراً به دنبال کمک باشید. در صورت لزوم با یک دوست، خویشاوند یا مشاور تماس بگیرید. امنیت شما و خانواده همیشه باید در اولویت باشد.

مقابله با خشم نوجوان مشکل دار

عصبانیت می تواند برای بسیاری از نوجوانان مشکل دار، چالش برانگیز باشد، زیرا اغلب آن ها سعی می کنند احساسات اساسی دیگرشان مانند سرخوردگی، خجالت، غم، صدمه، ترس، شرم یا آسیب پذیری را با عصبانیت خود بروز دهند. هنگامی که نوجوانان نتوانند با این احساسات کنار بیایند، ممکن است به خود و دیگران آسیب برسانند. در نوجوانی، بسیاری از پسران در تشخیص احساسات خودشان هم مشکل دارند، چه رسد به اینکه بخواهند آن ها را ابراز و یا برای بروز احساسات از دیگران درخواست کمک کنند.

والدین باید به نوجوان خود كمك کرده تا با شیوه ای سازنده تر با عصبانیت و عواطف خودشان مقابله كند:

مرزها، قوانین و پیامدها را تعیین کنید.

در زمانی که شما و نوجوانتان آرام هستید، توضیح دهید که احساس خشم هیچ مشکلی ندارد، اما روش های غیرقابل قبول برای بیان آن ها وجود دارد. و در صورت رد کردن مرزها و زیر پا گذاشتن قوانین باید پیامدهای آن ها را قبول کنند. نوجوانان در هنگام بروز احساسات خود بیش از هر زمان دیگری به مرزها و قوانین نیاز دارند.

سعی کنید بفهمید چه چیزی پشت عصبانیت آن هاست و علائم هشدار دهنده عصبانیت و محرک های آن را بشناسید:

 • آیا نوجوان شما غمگین یا افسرده است ؟
 • آیا نوجوان شما به کسی احتیاج دارد که او گوش دهد؟
 • آیا نسبت به همسالانش احساس بی کفایتی می کند؟

به نوجوان خود کمک کنید راه های سالم تری برای تسکین عصبانیت پیدا کند. در این شرایط ورزش های مانند دویدن، دوچرخه سواری، کوهنوردی یا ورزش های تیمی می توانند موثر باشند. حتی ضربه زدن به کیسه بکس یا بالش می تواند به رفع تنش و عصبانیت او کمک کند. رقصیدن یا نوازندگی در کنار موسیقی با صدای بلند نیز می تواند عصبانیت را تسکین یابد. برخی از نوجوانان نیز برای بیان عصبانیت خود از کارهای هنری و یا نوشتن استفاده می کنند.

در مواقع عصبانیت او را تحریک نکنید.

هنگامی که نوجوان شما عصبانی است، به آن ها اجازه دهید تا آرامش خودشان را به دست آورند. نوجوان خود را تحریک و تعقیب نکنید و در حالی که هنوز عصبانی هستند، از آن ها نخواهید چیزی را توضیح دهند و یا از شما عذرخواهی کنند. این فقط عصبانیت را طولانی تر یا شدیدتر می کند، یا حتی باعث واکنش جسمی می شود.

برای مدیریت خشم خود قدم بردارید.

در صورتی که روحیه خودتان را از دست بدهید نمی توانید به نوجوان خود کمک کنید. باید آرام و متعادل باشید. اگر شما یا سایر اعضای خانواده تان فریاد بزنید یا چیزهایی را پرتاب کنید، به طور طبیعی نوجوان فکر می کند که این رفتارها روش های مناسبی برای ابراز خشم  هستند و آن ها را تقلید می کنند.

علائم رفتارهای خشونت آمیز در نوجوانان

نوجوانان مشکل دار | پزشکت

فیلم ها و نمایش های تلویزیونی همه نوع خشونت را آموزش می دهند، بسیاری از وب سایت ها دیدگاه های افراطی را ترویج می کنند که خواستار رفتارهای خشونت آمیز هستند .خشونت های رسانه ای می تواند نوجوانان را نسبت به دنیای پرخاشگری و خشونت حساس تر کند و باعث افزایش خشونت در نوجوانان شود. عواقب خشونت رسانه ای برای یک نوجوان مشکل دار که از نظر عاطفی آسیب دیده یا از مشکلات سلامت روان رنج می برد، می تواند غم انگیز باشد.

علائم هشدار دهنده مبنی بر اینکه یک نوجوان ممکن است خشن شود شامل موارد زیر است:

 • تهدید یا زورگویی به دیگران
 • فکر کردن در مورد انجام رفتارهای خشونت آمیز
 • پرخاشگری و آسیب رساندن نسبت به حیوانات اهلی یا حیوانات دیگر
 • خرید بازی های اینترنتی خشونت آمیز، تماشای فیلم های خشونت بار یا بازدید از وب سایت هایی که خشونت را ترویج و یا آموزش می دهند.

نکته 3: علائم افسردگی نوجوان را تشخیص دهید.

نوجوانان مشکل دار | پزشکت

بسیاری از رفتارهای مشکل ساز در نوجوانان می تواند نشانه افسردگی باشد. به عنوان والدین سعی کنید علائم افسردگی نوجوانان را تشخیص دهید و در صورت بروز به دنبال درمان باشید.

 • بروز مشکلات در مدرسه. مشکلات خستگی و عدم تمرکز با افسردگی نوجوانان می تواند منجر به فرار آن ها از مدرسه و افت تحصیلی شان شود.
 • صحبت در مورد فرار. بسیاری از نوجوانان افسرده ممکن است در مورد فرار از خانه صحبت کنند.
 • سوء مصرف مواد مخدر و الکل. نوجوانان ممکن است در تلاش برای “خوددرمانی” افسردگی خود، از الکل یا مواد مخدر استفاده کنند.
 • عزت نفس پایین. افسردگی می تواند احساس شرم، ناکامی و اضطراب اجتماعی را در نوجوانان ایجاد کند و یا شدت ببخشد و نوجوانان را به شدت نسبت به انتقاد حساس کند.
 • اعتیاد به تلفن های هوشمند. نوجوانان افسرده ممکن است برای فرار از مشکلات خود به سراغ اینترنت بروند. استفاده بیش از حد از تلفن های هوشمند و اعتیاد به اینترنت باعث افزایش انزوا و بدتر شدن افسردگی می شود.
 • بی پروایی. این امکان وجود دارد نوجوانان افسرده درگیر رفتارهای خطرناک یا پرخطر، مانند رانندگی با سرعت های غیرمجاز، نوشیدن زیاد یا رابطه جنسی ناامن باشند.
 • خشونت. بعضی از نوجوانان ( معمولاً پسران ) در هنگام افسردگی پرخاشگر و خشن شوند.

نکته 4: تعادل را به زندگی فرزند خود برگردانید.

نوجوانان مشکل دار | پزشکت

مهم نیست که دلیل اصلی نوجوانان شما چیست اما می توانید با کمک به آن ها در ایجاد تغییر در سبک زندگی سالم، تعادل را به زندگی آن ها برگردانید.

ساختار منظمی ایجاد کنید.

ممکن است نوجوانان فریاد بزنند و در مورد قوانین و نظم و انضباطات با شما اختلاف نظر پیدا کنند یا علیه قوانینی که مشخص کرده اید با شما دعوا کند. اما ایجاد یک ساختار منظم برای احساس امنیت نوجوان لازم است. صبحانه و شام دورهمی در پایان و آغاز هر روز می تواند فرصتی عالی برای برقراری ارتباط با فرزندان شما باشند.

زمان تماشایی تلویزیون را کاهش دهید.

به نظر می رسد بین برنامه های تلویزیونی خشن، فیلم ها، محتوای اینترنت و بازی های ویدئویی به عنوان بخشی از خشونت رسانه ای با رفتارهای خشونت آمیز در نوجوانان رابطه مستقیمی وجود دارد. تماشای زیاد تلویزیون حتی اگر نوجوان شما را به سمت خشونت نکشاند می تواند بر رشد مغز تأثیر بگذارد. زمان دسترسی نوجوانتان به وسایل الکترونیکی و استفاده از تلفن را بعد از مدت زمان مشخصی در شب محدود کنید تا مطمئن شوید فرزند شما خواب کافی دارد.

ورزش را تشویق کنید.

 اگر نوجوان شما به  بازی های اینترنتی علاقه دارد ، آن ها را تشویق کنید که هنگام بازی کردن بایستند و تحرک داشته باشد. علاوه بر آن ورزش منظم می تواند تاثیراتی زیادی داشته باشد:

 • درمان افسردگی
 • تسکین استرس
 • تنظیم الگوهای خواب
 • تقویت انرژی و خلق و خو
 • بهبود اعتماد به نفس نوجوان
تغذیه مناسبی داشته باشید.

رژیم غذایی سالم می تواند به تثبیت انرژی یک نوجوان، افزایش هوش و حتی بهبود خلق و خوی آن ها کمک کند.

 • میوه و سبزیجات بیشتری بخرید.
 • وعده های غذایی بیشتری را در خانه بپزید.
 • مصرف غذاهای آماده و نوشابه را کمتر کنید.
خواب کافی داشته باشید.

مطمئن شوید که نوجوان شما به اندازه کافی می خوابد.  اما نوجوان شما به 8.5 تا 10 ساعت خواب شبانه نیاز دارد تا از نظر روحی و عاطفی متعادل باشد. نوجوان خود را تشویق کنید در هنگام خواب، بهداشت خواب را رعایت کند.

کمبود خواب می تواند باعث اختلالات زیر در نوجوان شود:

 • استرس
 • بی حالی
 • تحریک پذیری
 • مشکلات در وزن
 • عدم تمرکز و تصمیم گیری

نکته 5: از خودتان مراقبت کنید.

نوجوانان مشکل دار | پزشکت

استرس برخورد با هر نوجوانی، به ویژه کسی که مشکلات رفتاری را تجربه می کند، می تواند بر سلامتی والدین صدمه بزند، بنابراین مراقبت از خود برای والدین فرزندان مشکل دار مهم است. برای مراقبت از نیازهای عاطفی و جسمی خودتان راهکارهای مدیریت استرس را یاد بگیرید.

مشاوره بگیرید.
 • طبیعی است که هنگام برخورد با یک نوجوان مشکل دار احساس خستگی، درماندگی، عصبانیت یا ناامیدی کنید.
 • صحبت در مورد احساسات تان می تواند به خنثی کردن این احساسات منفی کمک کند، بنابراین احساسات خود را با یک دوست قابل اعتماد و یا مشاور به اشتراک بگذارید و از آن ها راهنمایی بگیرید.

مراقب فرزندان دیگر خود باشید.

برخورد با یک نوجوان مشکل دار می تواند آرامش خانواده را برهم بزند. حتی برای فرزندان دیگر خانواده مشکل ایجاد کند. بنابراین حواستان به بقیه فرزندانتان باشد و آن ها را نادیده نگیرید.

منبع:

www.helpguide.org


دسته بندی ها : روانشناسی و روانپزشکی