مشاوره آنلاین در اختلالات اضطرابی

مشاوره آنلاین در اختلالات اضطرابی می تواند برای افرادی که از مشاوره های حضوری می ترسند و یا مشکلی برای جلسات حضوری دارند مفید و موثر باشد. درمانگران در روند های درمانی آنلاین برای اختلالات اضطراب ممکن است از شیوه های مختلفی استفاده کنند. برخی از آنها یک روند درمانی واحد را انتخاب می کنند اما بعضی از درمانگر ها ممکن است روندهای درمانی ترکیبی از چند روش را ترجیح دهند؛ اما به طور کلی روند های درمانی و مشاوره آنلاین برای اختلالات اضطراب به شما کمک می کند تا افکار منفی خود را مدیریت کرده و به تدریج با شرایط اضطرابی روبرو شوید تا در نهایت یاد بگیرید وضعیت خودتان را کنترل کنید.

اضطراب

اضطراب پاسخ طبیعی بدن به استرس است که می تواند با احساس ترس یا دلهره نسبت به آینده همراه باشد. طول مدت یا شدت احساس اضطراب به علل استرس زا آن بستگی دارد. علائم جسمی مانند افزایش فشار خون و حالت تهوع ممکن است همراه با اضطراب بروز کند. اضطراب معمولی احساسی است که دوام ندارد و زندگی روزمره شما را مختل نمی کند؛ اما اگر احساس اضطراب بیش از شش ماه طول بکشد و اثرات آن در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کند، در این صورت احساس اضطراب شدید بوده احتمال دارد دچار اختلال اضطراب شده باشید. در صورت بروز اختلال اضطراب، ممکن است احساس ترس همیشه در کنار شما باشد.

اختلالات اضطرابی شایع ترین شکل اختلال عاطفی است و می تواند هر کسی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. طبق اعلام انجمن روانپزشکی آمریکا، اختلال اضطراب در زنان نسبت به مردان شایع تر است.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

انواع اختلالات اضطرابی

مشاوره آنلاین در اختلالات اضطرابی | پزشکت

انواع مختلف اختلال اضطرابی در افراد دیده می شود، که عبارتند از:

 • اختلال اضطراب بیماری. اضطراب در مورد سلامتی
 • اختلال اضطراب جدایی. ترس دوری از خانه یا عزیزان
 • اختلال هراس. تجربه حملات مکرر هراس در مواقع غیر منتظره
 • هراس. ترس بیش از حد از یک شیء، موقعیت یا فعالیت خاص
 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD). اضطراب به دنبال یک رویداد آسیب زا
 • وسواس فکری. تکرار افکار غیرمنطقی که باعث رفتارهای خاص و تکراری در شما می شود.
 • اختلال اضطراب اجتماعی. ترس شدید از قضاوت شدن توسط دیگران در موقعیت های اجتماعی

حملات اضطراب 

به طور کلی افراد در بسیاری از شرایط مانند اولین سخنرانی در یک جمع، شرکت در اولین مصاحبه های کاری، ملاقات با فرد غریبه ممکن است دچار اضطراب زیاد شوند. افزایش برانگیختگی همراه با احساسات عمومی مانند ترس یا دلهره را اضطراب می گویند که به دنبال نگرانی مبهم برای رخ دادن یک اتفاق بد بروز پیدا می کند. حمله اضطراب در واکنش به یک عامل استرس زا به وجود می آید. در حین حمله اضطراب، افراد ممکن است احساس استرس، نگرانی و تنگی نفس داشته باشند. اگرچه حمله اضطراب به عنوان یک بیماری پزشکی شناخته نمی شود، اما می تواند منجر به بروز دوره های شدید و طولانی در افراد شود. در افرادی که دچار حملات اضطرابی می شوند ممکن است علائم اضطراب به تدریج و یا ناگهانی و غیرطبیعی افزایش پیدا کند.

علائم حملات اضطراب، عبارتند از:

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

اینها برخی از علائم اصلی حمله اضطراب است که حتی می تواند در شرایط مشابه به عوامل استرس زا بروز پیدا کنند. اضطراب علامتی است که با بسیاری از شرایط سلامتی مانند PTSD، OCD و افسردگی همراه است. در حالی که بروز اضطراب بسیار رایج است و همه افراد آن را تجربه می کنند وقوع حمله اضطراب در افراد کمتر دیده می شود.

حملات هراس

برخی افراد ممکن است تحت شرایط خاص دچار ترس شدید و اضطراب بیش از حد شوند و حملات هراس را تجربه کنند. اختلال هراس بیماری است که با حملات دوره ای و غیر منتظره اضطراب شدید و وحشتناک شناخته می شود. حملات هراس بی پروا و غیرقابل پیش بینی است که فرد احساس می کند هر لحظه ممکن است بمیرد و یا دچار حمله قلبی شود. عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی در بروز اختلالات هراس تاثیر بسیار زیادی داشته و در حدود 50٪ مبتلایان به اختلال هراس سابقه خانوادگی دارند. افراد بعد از بروز حملات هراس در یک مکان خاص برای پیشگیری از بروز دوباره حملات از حضور دوباره خود در آنجا خودداری می کنند.

علائم حمله وحشت یا هراس، عبارتند از:

حملات هراس اغلب در موقعیت های خاص رخ می دهند. در چنین مواردی، اختلال هراس به احتمال زیاد با آگورافوبیا همراه است. افرادی که حملات هراس دارند، نسبت به محرک های خاص حساس هستند و تپش قلب را به عنوان حمله قلبی تجربه می کنند. پس از وقوع حمله وحشت، آنها احساس خستگی و فرسودگی زیادی می کنند. در حالی که حملات هراس به شدت ناراحت کننده هستند، اما چندان خطرناک نیستند. حمله اضطراب و حمله هراس بسیار رایج ولی قابل درمان می باشند.

تشخیص حمله اضطراب و پانیک

مشاوره آنلاین در اختلالات اضطرابی | پزشکت

اگر چه به نظر می رسد علائم حملات اضطراب و هراس شبیه به هم هستند اما از نظر شدت با یکدیگر فرق دارند.

برخی از رایج ترین تفاوت اضطراب و حملات هراس عبارتند از:

 • حملات هراس احساسات غیر واقعی را شامل می شود.
 • آرام کردن شخصی که دچار حمله پانیک شده دشوارتر است.
 • علائم جسمی حملات هراس از حمله اضطراب بدتر و شدیدتر هستند.
 • حملات هراس شدید و مختل کننده بوده و شدت علائم آن از حملات اضطرابی بیشتر است.
 • حملات اضطراب می توانند از خفیف تا شدید متفاوت باشند، در حالی که حملات هراس همیشه شدید هستند.
 • حمله اضطراب به دلیل بروز عوامل استرس زا ایجاد می شود، در حالی که حمله پانیک ممکن است بدون هیچ علت خاصی رخ دهد.
 • فرد ممکن است در حملات هراس پس از مدتی آرام بگیرد اما حملات اضطرابی برای مدت طولانی تری ادامه پیدا می کند.
 • حملات اضطراب به تدریج با گذشت زمان، ساعت ها یا دقیقه ها افزایش می یابد و اطرافیان می توانند به فرد کمک کنند. در حالی که حملات هراس ناگهانی و شدید هستند.

تکنیک های خودیاری در حملات اضطراب

مشاوره آنلاین در اختلالات اضطرابی | پزشکت

شناسایی و تشخیص عوامل استرس زا و محرک ها می تواند در درمان حملات اضطراب و هراس مفید و موثر باشند.

راهکارها و تکنیک های خودیاری برای آرامش افراد در هنگام بروز حملات اضطراب عبارتند از:

 • آرام آرام و عمیق نفس بکشید.
 • آنچه اتفاق میفتد را درک کنید و در یک مکان آرام بنشینید.
 • سعی کنید روند فکر خود را به سمت افکار منطقی تغییر دهید.
 • مراقب افکار خود باشید و از افکار غیر ضروری و منفی خودداری کنید.
 • تکنیک های آرامش را یادبگیرید و در هنگام بروز حملات اضطرابی آنها را اجرایی کنید.
 • حفظ یک برنامه غذایی سالم، ورزش منظم و هشت ساعت خواب عمیق به شما در کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.

مشاوره آنلاین، راهکاری برای درمان اختلالات اضطرابی

مشاوره آنلاین در اختلالات اضطرابی | پزشکت

اگر چه راهکارهایی برای درمان اختلالات هراس و اضطرابی وجود دارند اما در صورتی که به دنبال یک گزینه درمانی در دسترس و مقرون به صرفه هستید، درمان و مشاوره به صورت آنلاین را به شما پیشنهاد می کنیم. بیشتر افراد در هنگام استفاده از مشاوره های آنلاین برای اختلالات اضطرابی خود به دنبال جواب این سوال هستند که درمانگران چه مراحلی از اختلالات اضطراب را به صورت آنلاین درمان می کنند. در جواب این سوال باید به این نکته توجه داشته باشید که درمانگران در مشاوره های آنلاین همانند جلسات حضوری می توانند هر گونه اختلالات اضطرابی را درمان کنند.

اکثر افراد مضطرب در مدیریت افکار و احساسات خود مشکل دارند و ممکن است جلسات درمانی حضوری اضطراب آنها را بدتر کند؛ اما جلسات مشاوره آنلاین می تواند در کنترل تصمیمات و بروز احساسات به این افراد کمک کند. در حالی که اضطراب اغلب یک پاسخ ذاتی به موقعیت های استرس زا است که به عنوان مبارزه یا پاسخ پرواز نیز شناخته می شود، اما با استفاده از مشاوره آنلاین می توان آن را مدیریت و کنترل کرد. علاوه بر این، یک درمانگر می تواند راهکارهایی را برای مقابله و تسکین علائم جسمی اضطراب مانند سردرد، خستگی، احساس بیماری یا ضربان قلب زیاد ارائه دهد که شما می توانید از این راهکارها برای آرام کردن بدن خود استفاده کنید.

ویژگی های درمانگر برای اختلال اضطرابی

مشاوره آنلاین در اختلالات اضطرابی | پزشکت

در روند مشاوره آنلاین می توانید از طریق چت های صوتی و تصویری با درمانگر خود ارتباط برقرار کنید و به راحتی به چت های خود دسترسی دارید که در صورت لزوم می توانید دوباره جلسات درمانی خود و راهکارهای ارائه شده توسط درمانگر را مرور کنید. اگر در طول جلسات مشاوره آنلاین می خواهید رابطه مثمر ثمری با درمانگر خود داشته باشید بهتر است به جای چت های متنی و صوتی از چت های تصویری استفاده کنید. توانایی دیدن چهره درمانگر و برقراری تماس های چهره به چهره می تواند سطح ارتباطی را افزایش دهد و به شما کمک می کند احساس حمایت بیشتری داشته باشید.

اولین جلسه شما با درمانگر در طی جلسات آنلاین می تواند تمرکز بر روی نقاط مثبت شما باشد. در هنگام برقراری ارتباط با درمانگر آنلاین خود سعی کنید یک مکانی آرام را در قسمتی از خانه خود پیدا کنید و یک نشانه و یادداشت بر روی درب اتاق خود بزنید که مشخص کند شما یک جلسه مهم دارید و کسی مزاحم شما نشود. طبیعی است که در اولین جلسه تا حدودی احساس عصبانیت کنید؛ اما با این حال باید تمام حواستان را جمع سوالات درمانگر کنید و به آنها با دقت جواب دهید.

یک درمانگر مناسب برای مشاوره آنلاین در اختلال اضطرابی باید دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و یا دکترا در زمینه های روانشناس، خانواده درمانی، مددکار اجتماعی بالینی یا مشاور حرفه ای باشد. علاوه بر آن، درمانگر باید در زمینه های اختلالات اضطرابی تجربه کافی را داشته باشد. مشاوره آنلاین باید در یک محیطی کاملا امن و محرمانه صورت بگیرد تا شما بتوانید با خیال راحت با درمانگر خود ارتباط برقرار کنید.

فواید مشاوره آنلاین در اختلال اضطراب

درمانگر در مشاوره آنلاین برای اختلالات اضطرابی از همان راهکار ها و استراتژی های جلسات حضوری استفاده می کند.

برخی از راهکارهایی که یک درمانگر در درمان اضطراب از آنها استفاده می کند، عبارتند از:

 • چگونگی غلبه بر موانع
 • نحوه مدیریت تفکر منفی
 • چگونگی ایجاد اعتماد به نفس
 • چگونگی تعیین اهداف قابل دستیابی
 • مدیریت استرس و اضطراب برای بهبود سلامتی

برخی از مهمترین مزایای مشاوره آنلاین در اختلالات اضطرابی، عبارتند از:

 • مقرون به صرفه تر از درمان حضوری
 • توانایی انجام و ادامه روند درمانی در هنگام بروز علائم و حملات اضطراب
 • جلسات درمانی انعطاف پذیرتر و سهولت در دسترسی حتی در نقاط دورافتاده
 • برگزاری جلسات درمانی در زمان های غیراستاندارد و حتی در مواقع اضطراب شدید

مشاوره آنلاین برای اختلال اضطرابی در پزشکت

مشاوره آنلاین در اختلالات اضطرابی | پزشکت

اگر از اختلالات اضطرابی رنج می برید و به دنبال یک مرکز مطمئن با روانشناسان باتجربه در زمینه های روان شناسی و روان پزشکی و به خصوص در زمینه اختلالات اضطرابی هستید ما پزشکت را به شما پیشنهاد می دهیم. پزشکت به عنوان بزرگترین جامعه آنلاین پزشکی بین بیمار و پزشک، با بیش از صدها مشاور و درمانگر در 39 زمینه پزشکی و روانپزشکی یکی از بهترین مراکز ارائه دهنده خدمات روانشناسی و روانپزشکی به صورت مشاوره های آنلاین و تلفنی است که با نصب این برنامه در هر ساعت از شبانه روز می توانید با مشاور خودتان در ارتباط باشید.

ارتباط با مشاورین پزشکت و استفاده از خدمات آن در یک محیطی کاملا امن و محرمانه صورت می گیرد و شما در طول جلسات درمانی خود هیچ نگرانی بابت امنیت روند درمانی خود نخواهید داشت؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید بسیاری از بیماری های جسمی و ذهنی افراد به یکدیگر ارتباط دارند و هر بیماری ذهنی درمان نشده می تواند به یک بیماری جسمی تبدیل شود که در شرایط بروز بیماری های جسمی ممکن است علاوه بر هزینه های بیشتر، زحمات و مشکلات شما هم افزایش پیدا کند و حتی بیماری های مزمن جسمی ممکن است به درمان های طولانی مدت نیاز داشته باشند. پس بهتر است برای پیشگیری از بروز بیماری های جسمی و شدیدتر شدن مشکلات خود همین حالا اقدام کنید و از درمانگران با تجربه پزشکت مشورت بگیرید.

منبع:

https://www.verywellmind.com/online-therapy-for-anxiety-4802669


دسته بندی ها : روانشناسی و روانپزشکی