تغذیه

20 مولتی ویتامین و مکمل برای مبارزه با کرونا

20 مولتی ویتامین و مکمل برای مبارزه با کرونا

20 مولتی ویتامین و مکمل برای مبارزه با کرونا وجود دارند. افراد می توانند به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر مقابله با کرونا از آنها استفاده کنند. این در حالی است که شیوع جهانی‌ بیماری ناشی از کروناویروس یا COVID-19، باعث مشاهده انواع علائم و نشانه های گوناگون در بیماران شده است. از جمله این علائم، شامل تب و سرفه خشک، تا علائم شدید تری که نیاز به کمک فوری پزشکی دارند، مانند مشکل تنفس و گیجی، است.

متاسفانه، در حال حاضر، هیچ داروی ضد ویروسی که بتواند به طور خاص COVID-19 را درمان یا مدیریت کند، وجود ندارد. بنابراین درمان این‌ اختلال، معمولاً شامل مدیریت علائم با درمان های حمایتی است. واکسن های کووید -19 در حال حاضر به منظور کمک به شما در برابر آلوده شدن به این ویروس، در دسترس هستند.

مولتی ویتامین ها در چه افرادی برای مبارزه با کرونا مفید است؟

اگر علائم COVID-19 نسبتاً خفیفی داشته و اختلالات پزشکی دیگری ندارید که شما را در معرض خطر بالای ابتلا به عوارض COVID-19 (بالای 65 سال، دیابت، COPD، بیماری قلبی، آسم، سرطان، بیماری کلیوی، HIV) قرار دهد، برخی از ویتامین ها و مکمل ها، ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن شما، در مقابله با کرونا، کمک کنند.

توجه به این نکته ضروری است که هیچ ویتامین یا مکملی نمی تواند بیماری COVID-19 را درمان کند. همچنین هیچ شواهد محکمی وجود ندارد که نشان دهد، هیچ ویتامین یا مکملی که مورد تأیید FDA است، نمی تواند هیچ تاثیری بر COVID-19 داشته باشد.

اثرات حمایتی مصرف مکمل ها و ویتامین ها، در زمینه مبارزه با کروناویروس، تئوریک یا نظری است. ویتامین ها و مکمل ها، ممکن است در بدن شما و یا با داروهای تجویزی یا بدون نسخه، تداخل ایجاد کنند. پزشک خود را در مورد همه داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید، مطلع کرده و بدون مشورت با او، رژیم مصرفی حاوی ویتامین را شروع نکنید.

نوشته های مشابه

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

کدام مولتی ویتامین ها می توانند از کرونا پیشگیری کنند؟

تاثیر ویتامین D بر کرونا ویروس | پزشکت

از آنجا که ابتلا به بیماری COVID-19، علائمی شبیه بیماری آنفولانزا ایجاد می کند، مصرف ویتامین B، C و D، و همچنین روی، ممکن است در تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با این بیماری، به شما کمک کنند. بنابراین، می توان با مشورت پزشک، آن ها‌ را مصرف کرد.

ویتامین C و بیماری کرونا

به طور کلی، ویتامین C می تواند به شما در مبارزه سریعتر با سرماخوردگی، یا تسکین علائم سرماخوردگی، در صورت مصرف آن قبل از شدت یافتن بیماری، کمک کند. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان، می تواند به کاهش التهاب کمک کند. بهتر است بدانید که التهاب ریه، یکی از علائم شدید COVID-19 است. حتی می تواند منجر به ناراحتی تنفسی یا حتی مرگ شود. بنابراین اگر هنوز سالم هستید. شروع کردن مصرف ویتامین C، پس از مشورت با پزشک، مشکلی ندارد.

ویتامین D و بیماری کرونا

وظیفه اصلی ویتامین D، کمک به بدن برای حفظ سطح کلسیم و فسفر موجود در خون است. شما می توانید، ویتامین D را، از طریق قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید، یا از طریق مصرف مکمل ها و غذاهایی که می خورید، دریافت کنید.

دریافت مقدار کافی ویتامین D، همچنین می تواند از شما، در برابر عفونت های تنفسی، محافظت کند. براساس مطالعات بالینی منتشر شده در مجله فارماکولوژی و داروسازی، مکمل ویتامین D به طور قابل توجهی احتمال بروز عفونت های دستگاه تنفسی را کاهش می دهد.

ویتامین های کمپلکس B و بیماری کرونا

20 مولتی ویتامین و مکمل برای مبارزه با کرونا | پزشکت

مصرف ویتامین B6، برای حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن انسان، ضروری است. مطمئن شوید که به اندازه نیاز، به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه خود، ویتامین B کافی دریافت می کنید. شما به راحتی می توانید میزان ویتامین B موردنیاز خود را، با مصرف غلات غنی شده، دریافت کنید. همچنین، مصرف مولتی ویتامین، می تواند گزینه خوبی باشد.

فلز روی و بیماری کرونا

مصرف قرص روی یا مصرف داروی سرماخوردگی بدون نسخه حاوی روی (به صورت شربت یا قرص)، به کاهش طول دوره سرماخوردگی رینوویروس کمک می کند. همچنین، مصرف روی به کاهش علائمی مانند احتقان بینی، ترشحات بینی، گلودرد و سرفه کمک می کند تا زودتر برطرف شود.

همچنین، روی، به تولید و فعال سازی سلول های T (لنفوسیت های T) کمک می کند. این سلول ها، بدن را برای نشان دادن واکنش در برابر عفونت ها، تحریک می کند.

برای بهبود سریع تر، مصرف مکمل روی را، برای درمان بیماری خود، در 24 ساعت اول بروز علائم، شروع کنید. دوز مصرفی مناسب روی، 75 میلی گرم است. اما مراقب باشید. مصرف بیش از 150 میلی گرم روی در روز می تواند باعث بروز مسمومیت ناشی از روی شود. همچنین مصرف بیش از حد روی، بر سیستم ایمنی بدن شما، تأثیر منفی می گذارد.

اگر بیش از یک داروی حاوی روی مصرف می کنید، برای مصرف مکمل روی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. تا از بروز عوارض احتمالی، پیشگیری شود.

بهترین مکمل ها برای مصرف در شیوع COVID-19 کدام اند؟

مکمل های زیر، چه به صورت جامد و چه به شکل قرص، مصرف شوند، ممکن است به شما در حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن، برای مقابله با بیماری کرونا، کمک کنند. بار دیگر، با این نکته اشاره می کنیم که مزایای این محصولات، تئوریک و نظری هستند.

آقطی سیاه

Elderberry، مملو از خواص ضد ویروسی و ضد التهابی است. به عنوان دارویی برای سرماخوردگی، آنفلوآنزا و عفونت های سینوسی باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. Elderberry با کاهش تورم در غشاهای مخاطی، اثرات خود را ایجاد می کند. 

برخی از مطالعات نشان می دهند که عصاره این گیاه، مدت زمان بهبود آنفولانزا را کاهش می دهد. به همین دلیل، برخی معتقدند که ممکن است این محصول گیاهی، به سیستم ایمنی بدن شما، در برابر عفونت کروناویروس (COVID-19) نیز، کمک کند.

قارچ

قارچ، حاوی سلنیوم و ویتامین B، مانند ریبوفلاوین و نیاسین، که برای داشتن یک سیستم ایمنی خوب و قوی، مورد نیاز هستند، می باشد. قارچ همچنین دارای پلی ساکارید های مختلفی است. پلی ساکارید ها، مولکول هایی هستند که عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کنند.

گون

گون گیاهی است که ریشه آن در پزشکی استفاده می شود. به طور معمول، از این گیاه برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان سرماخوردگی معمولی، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، آلرژی های فصلی، آنفولانزای خوکی، و نیز برای مبارزه با باکتری ها و ویروس ها، استفاده می شود.

اثربخشی این گیاه در برابر بیماری های مختلف، توسط تحقیقات زیادی پشتیبانی نشده است، اگرچه در درمان آلرژی های فصلی، 160 میلی گرم عصاره ریشه گون (Lectranal by Milsing doo)، روزانه، از طریق دهان، به مدت 3-6 هفته برای بهبود علائمی مانند آبریزش بینی، خارش و عطسه، استفاده می شود.

سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی با کاربردهای مختلف از جمله پیشگیری از بروز آنفولانزای مرغی و آنفولانزای خوکی است. سلنیوم به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. مگر در افرادی که دارای اختلالات خود ایمنی هستند. حتی می توانند تأثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن خود داشته باشند.

سیر

خواص ضد ویروسی سیر ممکن است در کاهش شدت علائم سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت های COVID-19 مفید باشد. در یک مطالعه، افرادی که از مکمل های سیر در فصل سرما استفاده می کردند، نسبت به افرادی که قرص دارونما مصرف می کردند، کمتر دچار سرماخوردگی شدند.

همچنین، مصرف سیر ممکن است مدت زمان بهبود سرماخوردگی را کوتاه تر کند. با وجود این که می توانید سیر را تازه بخورید. حتی می توانید آن را به صورت مکمل نیز استفاده کنید.

اندروگرافیس

آندروگرافیس از گیاهان دارویی است که برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. این گیاه، اغلب به عنوان مسکن و تب بر، و نیز برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود. مصرف عصاره آندروگرافی در ترکیب با جینسنگ سیبری، ممکن است علائم سرماخوردگی را در 72 ساعت پس از بروز بیماری، بهبود بخشد.

بر اساس یک مطالعه دیگر، بیماران مبتلا به آنفولانزا که عصاره خاصی از آندروگرافیس را در ترکیب با جینسنگ سیبری، مصرف کرده بودند. سریع تر از بیمارانی که از آمانتادین، دارویی که توسط سازمان غذا و داروی فدرال (FDA) تأیید شده است، استفاده می کردند، از آنفولانزای بهبود پیدا کردند.

همچنین، آن ها عوارض کمتری را پس از بهبود آنفولانزا تجربه کردند. عوارضی مانند درد سینوس، مشکلات تنفسی و سرفه (برونشیت)، در این افراد کم تر رخ داده بود.

ریشه شیرین بیان

20 مولتی ویتامین و مکمل برای مبارزه با کرونا | پزشکت

ریشه شیرین بیان، زمانی که به صورت یک محلول، برای غرغره استفاده می شود، ممکن است برای تسکین درد ناشی از ابتلا به گلو درد، علائم شایع کروناویروس، و به طور کلی، برای کاهش احساس درد، استفاده شود. علاوه بر این، ریشه شیرین بیان می تواند احتقان را سرکوب کرده و التهاب را کاهش دهد. برای بهره مندی از اثرات‌ دارویی این گیاه، می توانید یک تکه ریشه شیرین بیان را جویده و یا به عنوان چای بنوشید.

Pelargonium sidoides

Pelargonium sidoides که با نام Umckaloabo نیز شناخته می شود. معمولاً از طریق دهان، برای درمان و مدیریت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله برونشیت، سینوزیت، گلو درد، لوزه و سرماخوردگی مصرف می شود. این گیاه، دارای خواص دارویی است.

به نظر می رسد که، مصرف عصاره مخصوص تهیه شده از پلارگونیوم سیدوئیدها، به کاهش علائم و رفع سرماخوردگی، پس از 10 روز درمان با این گیاه، کمک می کند. همچنین، مصرف این گیاه دارویی، در بزرگسالان، علائم برونشیت را، طی 48 ساعت پس از احساس ابتلا به این بیماری، کاهش می دهد.

کورکومین

20 مولتی ویتامین و مکمل برای مبارزه با کرونا | پزشکت

کورکومین، از گیاه Curcuma longa گرفته می شود. به کورکومین، معمولاً زردچوبه می گویند. کورکومین در داروهای مخصوص طب آیورودا و چینی، به دلیل فعالیت ضد درد، ضد التهابی و ضد عفونی کننده خود، استفاده می شود. کورکومین می تواند به مبارزه با التهاب و بهبود پاسخ ایمنی بدن کمک کند.

اکیناسه

از اکیناسه برای درمان علائم سرماخوردگی، در اولین ساعات بروز علائم بیماری، استفاده می شود. اما تحقیقات علمی انجام شده در مورد اثربخشی آن، نتایج متفاوتی نشان داده است. برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف اکیناسه، می تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی را از 45 تا 58 درصد کاهش دهد. اما تحقیقات دیگر نشان می دهند که مصرف اکیناسه، هنگام قرار گرفتن در معرض ویروس های سرماخوردگی، از ابتلا به سرماخوردگی، جلوگیری نمی کند.

تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف یک محصول خاص تهیه شده از اکیناسه (Monoselect Echinacea، PharmExtracta، Pontenure، Italy) روزانه، به مدت 15 روز، ممکن است پاسخ به واکسن آنفولانزا را، در افرادی که دارای مشکلات تنفسی مانند برونشیت یا آسم هستند، بهبود بخشد.

به طور کلی، مطالب متفاوتی درباره این گیاهی دارویی، در محافل علمی، گفته می شود. برای دستیابی به نتایج قطعی‌ تر، باید پژوهش های بیشتری انجام شود.

سخن آخر

از زمان شیوع بیماری کرونا، محققان زیادی از سراسر دنیا، در حال تلاش برای یافتن روش هایی برای درمان، کنترل، مدیریت و پیشگیری از ابتلا به این بیماری، هستند. برخی از پزشکان، مصرف ویتامین ها و مکمل های گیاهی‌ را، برای تقویت سیستم ایمنی فرد، توصیه می کنند.

به طور کلی، پیش از شروع مصرف هر نوع محصول گیاهی یا شیمیایی، ابتدا با یک پزشک مشورت کنید. او می تواند به سوالات شما، در زمینه بیماری کرونا، پاسخ دهد.

منبع:

https://www.medicinenet.com/covid_19_supplements/article.htm

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا