رژیم غذایی و تعیین جنسیت جنین

رژیم غذایی و تعیین جنسیت جنین یکی از بحت هایی است که بسیاری از خانم ها در زمان تصمیم به باردار شدن به آن زیاد توجه می کنند. اخیراً گزارش شده مادرانی که طرفدار غلات در وعده صبحانه هستند و یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم استفاده می کنند، بیشتر از مادرانی که صبحانه را حذف کرده و کالری کمتری دریافت می کنند، فرزند پسر به دنیا می آورند. اما کارشناسان تغذیه می گویند: هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ثابت کند تغذیه مادر می تواند جنسیت جنین را تعیین می کند.

اما این مانع نمی شود که افراد روشهای مختلفی را برای تأثیرگذاری بر جنسیت فرزند را امتحان نکنند. این لیست فراتر از غلات صبحانه و غذاهای غنی از پتاسیم مانند موز است.

غلات صبحانه و اثر بر جنسیت جنین

طیق بررسی های انجام شده، در کسانی که غلات صبحانه و غذاهای غنی از پتاسیم می خورند و کالری روزانه بیشتری دریافت می کنند، در مقایسه با افرادی که صبحانه را حذف کرده و کالری روزانه کمتری مصرف می کنند، احتمال پسر شدن جنین زیاد است.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

روش های تعین جنسیت

رژیم غذایی و تعیین جنسیت جنین | پزشکت

طبق بررسی ها صورت گرفته موقعیت های بدنی در زمان رابطه جنسی ارتباط چندانی با جنسیت ندارند. اما محیط اسیدی واژن و دوش گرفتن با آب و سرکه برای اسپرم های حاوی کروموزوم دختر مناسبتر است. در حالی که محیط قلیایی و دوش گرفتن با آب و جوش شیرین برای اسپرم های حاوی کروموزوم پسر مساعد است. به عنوان مثال به کسانی که فرزند دختر می خواهند، توصیه می شود از نمک زیاد پرهیز و بیشتر پروتئین مصرف کنند.

تعیین جنیست جنین با زمان مناسب برای نزدیکی

داشتن رابطه جنسی، نزدیک به زمان تخمک گذاری می تواند در تشکیل جنین پسر موثر باشد. علاوه بر آن رابطه جنسی بعد از تخمک گذاری برای داشتن یک جنین دختر توصیه می شود. اسپرم دختر با کروموزوم X سنگین تر و کند تر از اسپرم پسر با کروموزوم (Y) شکننده تر و سریعتر است. بنابراین داشتن رابطه جنسی نزدیک به زمان تخمک گذاری به کروموزوم های Y فرصت بیشتری برای لقاح با تخمک فراهم می کند.

سلول های اسپرم پسر سریعتر از سلول های اسپرم دختر در دستگاه تولید مثل زن حرکت می کنند. علاوه بر این، اسپرم X می تواند در محیط اسیدی تر مقاومت کند. در حالی که Y در محیط قلیایی بیشتر زنده می ماند. بر این اساس مقاربت هم زمان با تخمک گذاری به داشتن فرزند دختر کمک می کند. برای داشتن نوزاد پسر توصیه می شود حداکثر دو روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

تعدادی از بررسی ها نیز نشان داده است که مقاربت که درست در زمان تخمک گذاری باعث بارداری فرزند دختر می شود در حالی که اگر مقاربت چهار تا شش روز قبل و دو روز پس از تخمک گذاری صورت گیرد بارداری با فرزند پسر شانس بیشتری دارد.

تعدادی از محققان توصیخ کرده اند که در طی 24 ساعت از زمان تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید تا احتمال بارداری دختر را به حدود 55 تا 60 درصد برسانید. برای افزایش احتمال بارداری یک پسر به حدود 60 تا 65 درصد، چهار تا شش روز قبل از تخمک گذاری مقاربت داشته باشید. برای افزایش احتمال فرزند پسر، زن باید 20 دقیقه پس از مقاربت بی حرکت بماند تا بقای تمام اسپرم ها و احتمال لقاح را افزایش دهد. علاوه بر این، قبل از رابطه جنسی از دوش جوش شیرین استفاده کند.

خطرات استفاده از روش های انتخاب جنسیت چیست؟

رژیم غذایی و تعیین جنسیت جنین | پزشکت

به نظر می رسد که تغییرات رژیم غذایی و انتخاب رژیم غذایی خاص برای تعیین جنیست جنین، بی خطر باشد. اما متخصصان تغذیه با توجه به مطالعه اخیر، به زنان توصیه می کنند به امید تعیین جنسیت فرزند خود از رژیم غذایی خاصی پیروی نکند.

اگر زوجین زمان تخمک گذاری خود را نادرست محاسبه کنند به طور کلی احتمال بارداری کاهش می یابد. احتمال کلی باردار شدن در هر ماه نسبتاً کم است. حتی اگر یک رابطه جنسی در زمان تخمک گذاری کامل باشد، 20 درصد احتمال بارداری وجود دارد. اگر مقاربت زودتر یا دیرتر اتفاق بیفتد، احتمال باردار شدن کاهش می یابد.

حتی در تعدادی از بررسی ها استفاده از دوش واژن با سرکه یا جوش شیرین برای اسپرم ها سوزاننده بوده است.

تعیین جنسیت جنین با آرایش کروموزومی

رژیم غذایی و تعیین جنسیت جنین | پزشکت

گاهی شرایطی وجود دارد که زوجین به علت بیماری قادر به بارداری به طریق طبیعی نیستند. در این صورت نیاز به استفاده از فن آوری های تولید مثل مانند لقاح مصنوعی دارند. همچنین برخی از بیماری های ارثی تنها مربوط به یک جنسیت خاص است. در این حالت تعیین جنسیت برای پیشگیری از آسیب کودک ضروری است.

برای زوج هایی که سابقه خانوادگی بیماری های خاصی دارند، انتخاب جنسیت بیش از یک اولویت ضروری است. حدود 500 بیماری جدی، از جمله هموفیلی و دیستروفی عضلانی دوشن وجود دارند که فقط در مردان ایجاد می شود. اما زنان هم می توانند ناقل باشند.

محققان پزشکی یافته جدیدی در مورد چگونگی تعیین جنسیت کودک گزارش داده اند. طبق بررسی ها این موضوع فقط مربوط به کروموزوم های X-Y نیست. بلکه شامل یک عنصر «تنظیم کننده» است که فعالیت ژن های تعیین جنسیت را، افزایش یا کاهش می دهد.

جنسیت جنین با آرایش کروموزومی در هنگام بارداری تعیین می شود.

جنینی با دو کروموزوم X دختر خواهد شد، در حالی که جنینی با ترکیب X-Y منجر به پسر می شود.

کروموزوم Y دارای یک ژن حیاتی به نام SRY است که بر روی ژن دیگری به نام SOX9 برای شروع تولید بیضه در جنین عمل می کند. برای تکامل طبیعی بیضه، به سطح بالای ژن SOX9 نیاز است.

با این حال، اگر برخی از اختلالات در فعالیت ژن SOX9 وجود داشته باشد یا فقط مقادیر کمی در دسترس باشد، بیضه ایجاد نمی شود. در نتیجه کودک اختلال رشد جنسی خواهد داشت. 90 درصد DNA انسان از DNA ناخواسته یا ماده تاریک تشکیل شده است که هیچ ژنی ندارد. اما تنظیم کننده های مهمی را در خود دارد که فعالیت ژن را افزایش یا کاهش می دهد.

این بخش های تنظیم كننده DNA، تقویت كننده نامیده می شوند. اگر این تقویت کننده هایی که ژن های بیضه را کنترل می کنند مختل شود، ممکن است منجر به تولد نوزادی با اختلال رشد جنسی شود.

در حال حاضر طبق بررسی های انجام شده سه تقویت کننده شناسایی شده اند. آنها با هم همکاری می کنند تا ژن SOX9 در جنین XY به سطح بالایی برسد و منجر به ایجاد و رشد یک بیضه طبیعی و ایجاد جنس مرد شود.

تغییر جنسیت انسان، ناشی از افزایش یا از دست دادن این تقویت کننده های حیاتی است این سه تقویت کننده برای تشکیل بیضه های طبیعی و رشد مردان مورد نیاز است.

در سراسر ژنوم انسانی حدود یک میلیون تقویت کننده وجود دارد. آنها حدود 22000 ژن را کنترل می کنند.

6 روش طبیعی احتمالی برای انتخاب جنسیت کودک

رژیم غذایی و تعیین جنسیت جنین | پزشکت

بسیاری از نظریه ها و رویکردهای مختلف برای انتخاب طبیعی جنسیت وجود دارد. اما مطالعه علمی بسیار کمی انجام شده است. از آنجا که هیچ مدرک معتبری وجود ندارد، کارشناسان پزشکی نسبت به جدی گرفتن این موارد و احتمال ایجاد آسیب هشدار می دهند. برخی از افراد می گویند: برای اثبات این اقدامات شواهد قوی وجود دارد و آزمایش آنها هیچ ضرری ندارد، زیرا روش های بسیار کم خطری هستند.

محبوب ترین روش های انتخاب جنسیت، عبارتند از:

زمان رابطه جنسی

اسپرم های حاوی کروموزوم دختر، سنگین تر و کندتر از اسپرم های حاوی کروموزوم مرد هستند. بنابراین اگر چند روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کرده و سپس خودداری کنید احتمال بارداری دختر افزایش می یابد.

اسپرم های دارای کروموزوم پسر، وزن کمتری دارند و سریعتر از نوع دارای کروموزوم دختر حرکت می کنند. بنابراین احتمال رسیدن به تخمک توسط آن ها بیشتر است. بنابراین، داشتن رابطه جنسی در روز بعد تخمک گذاری باید احتمال بارداری پسر را افزایش دهد. این روش با زمان بندی جنسیت و نوع قوام مخاط واژن نیز هماهنگی دارد. مخاط واژن نازک برای اسپرم های پسر مناسب است. اما هرچه مخاط ضخیم تر و چسبناک تر باشد به نفع اسپرم دختر است. گفته می شود که زوج هایی که از این روش استفاده می کنند بیشتر بارداری با جنین پسر دارند.

زوج هایی که در هنگام تخمک گذاری کمتر رابطه جنسی برقرار می کنند و بارداری چهار یا پنج روز قبل از تخمک گذاری انجام می شود احتمال تولد فرزند پسر را دارند.

موقعیت بدن در حین رابطه جنسی

اسپرم های مرد آسیب پذیرتر هستند. اگرمحیط واژن قلیایی باشد احتمال زنده ماندن ان ها بیشتر است. بنابراین اگر نفوذ عمیق باشد (موقعیت های زن بالا یا مرد پشت سر)، اسپرم های مرد وارد یک محیط قلیایی تر می شوند و احتمال زنده ماندن در داخل واژن وجود دارد؛ بنابراین این موقعیت بدنی به نفع تولد فرزند پسر است.

محیط اسیدی واژن شرایط را برای باردار شدن یک دختر فراهم کند. اسپرم های حاوی کروموزوم دختر که سرعت کم دارند آنقدر مقاوم هستند که در برابر شرایط اسیدی ورودی واژن مقاومت می کنند. حتی پس از مرگ اسپرم حاوی کروموزوم پسر می توانند به تخمک برسند.

احتمال موفقیت این روش زیاد نیست. بررسی ها مشخص کرده است که نیروی انزال و فیزیک موقعیت جنسی نقشی در سریعتر رسیدن اسپرم به مقصد ندارند. این مورد توسط میزان اسیدی بودن مخاط واژن تعیین می شود.

پرهیز از رابطه جنسی

عدم برقراری رابطه جنسی به مدت چند روز احتمال بارداری پسر را افزایش می دهد. هرچه حجم اسپرم بیشتر باشد، اسپرم مرد نیز باید بیشتر باشد، بنابراین از نظر تئوری احتمال زنده ماندن اسپرم مرد و بارور شدن تخمک قبل از آنکه اسپرم ماده به آن برسد، بیشتر است.

احتمال موفقیت این روش زیاد نیست. چون با اسپرم بیشتر احتمال باردار شدن شما بیشتر است. اما هیچ عاملی برای تعیین جنسیت وجود ندارد.

زمان ارگاسم و تعیین جنسیت

رژیم غذایی و تعیین جنسیت جنین | پزشکت

اگر قبل از همسرتان به ارگاسم برسید، واژن شما قلیایی تر می شود و این باعث ایجاد فضای بهتر برای اسپرم های پسر می شود. اسپرم های کروموزوم دختر در محیط طبیعی اسیدی واژن بهتر زنده می مانند. میزان موفقیت این روش خیلی کم است و همان تأثیر افزایش ترشحات قلیلیی واژن را دارد که می تواند به همان اندازه در کاهش اسیدیته آن موثر باشد.

تغییر رژیم غذایی و تعیین جنسیت

مواد معدنی موجود در رژیم غذایی می توانند بر متابولیسم و ​​محیط تخمک های شما تأثیر بگذارند.

  • برای بهبود شرایط اسپرم حاوی کروموزوم پسر به پتاسیم (در گوشت، موز، زردآلو و کرفس) نیاز دارید.
  • برای بهبود شرایط اسپرم حاوی کروموزوم دختر به غذای غنی از منیزیم (در مغزها، دانه های سویا و سبزیجات سبز برگ) بیشتر نیاز دارید.

هیچ اطلاعات علمی در مورد پشتیبانی از تئوری های پتاسیم یا منیزیم وجود ندارد. گرچه به گفته کارشناسان به نظر می رسد رژیم غذایی تا حدی در انتخاب جنسیت نقش دارد. زنان با وزن کمتر از 54.5 کیلوگرم احتمال بارداری با فرزند دختر دارند. این می تواند به این معنی باشد که نوع غذا و مواد مغذی و کالری دریافتی موجود در آن نقش مهمی در تعیین جنسیت دارد. 

دوش واژن و تعیین جنسیت

اسپرم های مرد شرایط قلیایی را ترجیح می دهند، بنابراین دوش واژن با محلول قلیایی رقیق، مانند بی کربنات سدیم (جوش شیرین) قبل از مقاربت، احتمال بارداری پسر را افزایش می دهد.

مقدار بسیار کمی شواهد پزشکی وجود دارد که از این تئوری پشتیبانی می کند. اما برخی از کارشناسان به زنان هشدار می دهند که از بیکربنات سدیم در واژن خود استفاده نکنند، زیرا ممکن است رقیق نکردن این ماده به میزان کافی باعث کاهش اسیدیته محیط و شیوع عفونت های قارچی در واژن شود.

منابع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181215141333.htm

https://www.madeformums.com/getting-pregnant/6-natural-ways-to-choose-your-babys-sex-and-their-success-rates/

https://www.webmd.com/baby/features/deciding-babys-sex

https://www.parents.com/pregnancy/my-baby/gender-prediction/choose-baby-gender/