خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال

خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال بسیاری از متخصصان را نگران کرده است. بر همین اساس، آنها از زنان جوان می خواهند که از سابقه سرطان خانواده خود و همچنین خطرات مربوط به سبک زندگی آگاه باشند. این در حالی است که محققان هشدار داده اند که میزان سرطان پستان در افراد زیر 40 سال افزایش یافته است. آنها می گویند مطمئن نیستند که چرا نرخ ابتلا به سرطان ها بالا رفته است. اما امیدوارند که یافته های آنها باعث افزایش آگاهی و تحقیقات بیشتر در این زمینه شود.

متخصصان از دختران جوان می خواهند که از سابقه خانوادگی وجود سرطان پستان و همچنین عوامل خطری که منجر به بروز سرطان می شود، آگاهی داشته باشند.

خطر افزایش سرطان پستان به روایت آمار و ارقام

خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

نتایج بررسی های جدید منتشر شده در مجله رادیولوژی این ادعا را تایید می کند. این مطالعه نشان می دهد که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در واقع در افراد زیر 40 سال افزایش یافته است. این روند میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را تغییر می دهد.

محققان توضیح داده اند که از سال 1989، آمار ثابت، کاهش مداوم در میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در ایالات متحده را نشان داده است.

از سال 1989 تا 2017، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان برای همه افراد در ایالات متحده 40 درصد کاهش یافته است، که به دلیل بهبود درمان و افزایش میزان غربالگری ماموگرافی در دهه 1980 است.

در مطالعه جدید، محققان روند ایالات متحده در میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در زنان را در گروه های زیر 10 ساله بر اساس داده های اخیر مرکز ملی آمار بهداشت تعیین کردند.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

طبق این بررسی ها میزان بروز سرطان پستان در افراد زیر 40 سال افزایش یافته است. این مطالعه گزارش داد که میزان سرطان پستان در مرحله بالاتر نیز از سال 2000 بیش از 4 درصد در سال افزایش یافته است.

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در سنین 40 تا 79 سال همچنان ادامه دارد. اما در سنین 40 سال به پایین افزایش می یابد. این افزایش در سنین 20 تا 29 سال تقریباً 3 درصد در سال بود. طبق این بررسی ها، در حالی که سرطان پستان هنوز در افراد جوان شیوع کمتری دارد. اما این میزان در حال افزایش است.

اهمیت افزایش آگاهی در مورد سرطان پستان

خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال | پزشکت

نویسندگان این تحقیق ابراز امیدواری کردند که این یافته ها، باعث افزایش آگاهی در مورد سرطان پستان در افراد جوان شود.

دکتر ردوارد هندریک، دکترای تحقیق، استاد ارشد مطالعه و استاد بالینی در بخش رادیولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو در آرورا، می گوید: واضح است که میزان مرگ و میر در زنان زیر 40 سال دیگر کاهش نمی یابد. وی می گوید: من تخمین می زنم که طی دو تا سه سال، میزان مرگ و میر در این زنان به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

هندریک گفت: امید ما این است که این یافته ها، منجر به افزایش توجه و تحقیقات بیشتری در مورد سرطان پستان شود.

شیوع سرطان پستان

سرطان پستان شایع ترین سرطان غیر پوستی و دومین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان در ایالات متحده است. حتی 30 درصد کل سرطان ها را تشکیل می دهد. بیشتر سرطان های تهاجمی پستان در زنان 40 سال به بالا اتفاق میفتد. اما حدود 5 درصد موارد در زنان زیر 40 سال رخ می دهد.

آن والاس، رئیس مرکز جامع سلامت پستان و استاد جراحی در UC San Diego Health، می گوید: حتی افراد 20 ساله نیز باید در مورد بروز سرطان پستان هوشیار باشند. وی توصیه می کند: به بدن خود توجه کنید. اگر چیز جدیدی در پستان خود پیدا کردید و طی دو هفته دیگر از بین نرفته است، آن را با پزشک خود درمیان بگذارید. اگر احساس خوبی در مورد تغییرات پستانی خود ندارید، پیش قدم شوید. از پزشک خود بخواهید سونوگرافی را تجویز کند. وی معتقد است که هیچ دلیل معتبری برای تأخیر در مراجعه به پزشک و مشورت با وی وجود ندارد.

وی مردم را به آگاهی از سابقه خانوادگی خود در مورد ابتلا به سرطان تشویق می کند. او می گوید: ما بیماران جوانی داشته ایم. آنها می دانستند كه پدرشان سرطان دارد. اما هیچ وقت برای غربالگری اقدام نکرده اند. شما باید تاریخچه هر دو والدین خود را بدانید. متخصصان اطفال و پزشکان مراقبت های اولیه باید همه این موارد را در پرونده پزشکی افراد ثبت کنند.

چرا میزان سرطان پستان در حال افزایش است؟

دکتر پاتریشیا گانز، مدیر تحقیقات پیشگیری و کنترل سرطان در مرکز جامع سرطان Jonsson در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس، در مورد اینکه چرا نرخ سرطان پستان در حال افزایش است می گوید: به احتمال زیاد دلایل متعددی برای افزایش میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در افراد 20 ساله وجود دارد. به عنوان مثال، ما می دانیم که تأخیر در فرزندآوری یک عامل خطر برای سرطان پستان است. حتی بررسی ها نشان مي دهد الكل و دخانيات از عوامل خطر سرطان پستان هستند.

عوامل خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال چیست؟

خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال | پزشکت

زنان جوان تر به طور کلی خود را در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان نمی دانند. با این حال، سرطان پستان می تواند در هر سنی بروز کند. 5٪ موارد سرطان پستان در زنان زیر 40 سال رخ می دهد. همه زنان باید از عوامل خطر شخصی سرطان پستان آگاه باشند. (فاکتور خطر، وضعیت یا رفتاری است که فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار می دهد).

عوامل مختلفی وجود دارد که زن را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان قرار می دهد، از جمله:

 • سابقه شخصی سرطان پستان یا ضایعه ای با ریسک بالا که توسط بیوپسی پیدا شده است.
 • سابقه خانوادگی سرطان پستان، به خصوص در سنین پایین
 • سابقه خانوادگی مربوط به یک سندرم ژنتیکی است که ممکن است آنها را در معرض خطر بیشتری برای سرطان پستان قرار دهد.
 • سابقه پرتودرمانی به قفسه سینه
 • یک جهش ژنتیکی شناخته شده که خطر بالایی برای پیشرفت سرطان پستان ایجاد می کند.

سرطان پستان در زنان جوان با زنان یا سن بالا چه تفاوتی دارد؟

 • تشخیص سرطان پستان در زنان جوان (زیر 40 سال) دشوارتر است. زیرا بافت پستان آنها معمولاً از بافت پستان در زنان مسن، متراکم تر است و غربالگری روتین توصیه نمی شود.
 • سرطان پستان در زنان جوان ممکن است تهاجمی تر باشد و کمتر به درمان پاسخ دهد.
 • زنانی که در سنین پایین به سرطان پستان مبتلا می شوند، بیشتر دچار جهش های ژنتیکی می شوند. این وضعیت آنها را مستعد ابتلا به سرطان های پستان و سایر سرطان ها می کند.
 • زنان جوانتر که مبتلا به سرطان پستان هستند ممکن است علائم هشدار دهنده مانند توده پستان یا ترشحات غیرمعمول را نادیده بگیرند. زیرا آنها معتقدند که برای ابتلا به سرطان پستان بسیار جوان هستند. این می تواند منجر به تأخیر در تشخیص و نتایج ضعیف شود.
 • برخی از متخصصان زنان نیز ممکن است توده های پستان یا سایر علائم را در زنان جوان نادیده بگیرند.

چالش های سرطان پستان در زنان زیر 40 سال چیست؟

سرطان پستان چالش های دیگری را برای زنان جوان به وجود می آورد زیرا می تواند مواردی راجع به جنسیت، باروری و بارداری پس از درمان سرطان پستان را شامل شود.

برخی از چالش ها و مسائل منحصر به فردی که زنان جوان مبتلا به سرطان پستان با آنها روبرو هستند، عبارتند از:

 • احتمال یائسگی زودرس و اختلال عملکرد جنسی در اثر درمان سرطان پستان در این بیماران وجود دارد.
 • مسائل مربوط به باروری می توانند در این بیماران مشکل زا باشد. زیرا درمان سرطان پستان می تواند توانایی و برنامه های فرزندآوری بیمار را تحت تأثیر قرار دهد.
 •  بازماندگان جوان سرطان پستان، شیوع بیشتری در مسائل روانشناختی مانند اضطراب و افسردگی دارند. علاوه بر آن، ممکن است مشکلاتی در روابط جنسی برای زنانی که مبتلا به سرطان پستان هستند، بوجود آید.
 • افزایش نگرانی در مورد تصویر بدن، به ویژه پس از جراحی و درمان مرتبط با سرطان پستان در این بیماران دیده می شود.

آیا می توان از خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال پیشگیری کرد؟

خطر سرطان پستان در زنان زیر 40 سال | پزشکت

برای زنانی که سابقه خانوادگی دارند و نشان دهنده استعداد ارثی سرطان پستان است، ممکن است مراجعه به مشاوره ژنتیک مناسب باشد. اقداماتی که همه زنان می توانند برای کاهش خطر سرطان پستان انجام دهند شامل موارد زیر است:

 • رسیدن و حفظ وزن ایده آل بدن
 • ترک سوء مصرف الکل
 • ورزش منظم
 • شیر دادن

همانطور که گفته شد، در صورت ابتلا به سرطان پستان، تشخیص به موقع و درمان سریع می تواند شانس زنده ماندن زن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. بیش از 90٪ زنانی که سرطان پستان آنها در مراحل اولیه تشیص داده شده زنده می مانند.

آیا زنان زیر 40 سال باید ماموگرافی انجام دهند؟

به طور کلی انجام ماموگرافی غربالگری برای زنان زیر 40 سال توصیه نمی شود. با این حال، برای زنان مبتلا به جهش ژنتیکی، غربالگری می تواند از 25 سالگی آغاز شود. در زنانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، غربالگری اغلب 10 سال زودتر از اولین خویشاوند خانواده آسیب دیده آغاز می شود. ام آر آی پستان غالباً علاوه بر ماموگرافی به زنان پرخطر نیز توصیه می شود.

منابع:

https://www.healthline.com/health-news/breast-cancer-rate-rises-in-women-under-40-what-we-can-do

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/16805-breast-cancer-in-young-women

https://www.youngsurvival.org/learn/about-breast-cancer/statistics