تشخیص علت سقط جنین مکرر

تشخیص علت سقط جنین مکرر، برای زنانی که دچار سقط جنین مکرر می شوند، می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد بتوانند از سقط بعدی خود پیشگیری کنند. سقط جنین مکرر به مواردی گفته می شود که زن دو یا چند حاملگی پشت سر هم خود را  قبل از رسیدن به هفته بیستم بارداری از دست بدهند.

سقط جنین مکرر می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • دیابت
 • عدم تعادل هورمونی
 • مشکلات سیستم ایمنی
 • ناهنجاری های مادرزادی رحم
 • فیبروم، که رشد غیر سرطانی در رحم است.
 • مشکلات کروموزومی که از یک یا هر دو والدین منتقل می شود.

حدود 1 درصد از زنانی که سقط جنین را تجربه می کنند بیش از یک بار پشت سر هم دچار این وضعیت می شوند. در 50 تا 75 درصد زنانی که سقط جنین مکرر دارند، پزشکان نمی توانند علت آن را مشخص کنند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

زنان بالای 35 سال، بیش از زنان جوان در معرض خطر سقط جنین هستند. این به این دلیل است که زنان مسن بیشتر احتمال دارد تخمک هایی با بی نظمی کروموزومی داشته باشند. همچنین بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های هستند که می تواند بارداری را تحت تأثیر قرار دهد.

علائم سقط جنین عبارتند از:

 • تب
 • کمر درد
 • گرفتگی عضلات شدید
 • خونریزی واژینال همراه با درد شکم
 • عبور لخته های خون یا بافت خاکستری از واژن

برای تشخیص سقط جنین مکرر، متخصصان در دانشگاه نیویورک لانگون در مرکز باروری یک بررسی پزشکی شامل معاینه فیزیکی، و آزمایش های خاص را توصیه می کنند. برخی از این آزمایشات برای  تشخیص علل سقط جنین مکرر، عبارتند از:

آزمایش رحم

تشخیص علت سقط جنین مکرر | پزشکت

گاهی اوقات مشکلات رحم ممکن است منجر به سقط جنین مکرر شود. آندومتریوز یا رحم با شکل غیر عادی چند نمونه از مشکلات رحمی است که می تواند در بروز سقط جنین های مکرر نقش داشته باشد.

آزمایشاتی که مشکلات رحم را در بر می گیرد، عبارتند از:

آزمایش خون

آزمایش خون راهی غیرتهاجمی برای تعیین اینکه آیا شواهدی از بیماری های زمینه ای، عدم تعادل هورمونی یا جهش ژنی وجود دارد یا نه صورت می گیرد.

برخی از آزمایشات خون عبارتند از:

 • آنتی بادی های ضد انعقادی لوپوس. یکی از نشانگرهای سندرم آنتی فسفولیپید است.
 • آنتی بادی های ضد کاردیولیپین. نشانگر دیگری برای سندرم آنتی فسفولیپید است.
 • جهش ژنی MTHFR. می تواند توانایی بدن در جذب اسید فولیک را مختل کند و ممکن است با افزایش خطر سقط جنین مرتبط باشد.
 • آزمایشات ترومبوفیلیا. PT (زمان پروترومبین) aPTT (زمان فعال ترومبوپلاستین جزئی)، پروتئین C، فاکتور V لیدن، کمبود پروتئین S، جهش ژن پروترومبین و کمبود آنتی ترومبین III
 • پانل تیروئید. برای بررسی کم کاری تیروئید، که ممکن است خطر سقط جنین در سه ماهه دوم را افزایش دهد، صورت می گیرد. اما شواهد قطعی نیست.
 • پروژسترون. یک هفته پس از تخمک گذاری یا در روز 21 چرخه 28 روزه آزمایش می شود تا میزان غیر طبیعی آن بررسی شود.
 • سایر هورمون ها. آزمایش سطح هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)، هورمون ضد مولیری (AMH) و هورمون لوتئین کننده (LH) به ویژه در افراد بالای 35 سال صورت می گیرد.

در این آزمایش پزشک متخصص از خون مادر برای آزمایش سطح پروژسترون، و هورمون های تیروئید و پروتئین های خاصی که می توانند توانایی حفظ بارداری را تحت تأثیر قرار دهند، نمونه گیری کند. همچنین ممکن است مادر از نظر بیماری التهاب لگن، یک بیماری مقاربتی که می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد، یا سندرم آنتی فسفولیپید، یک بیماری خودایمن نادر که لخته های خون مانع جریان خون می شوند، آزمایش شوند.

سونوگرافی

تشخیص علت سقط جنین مکرر | پزشکت

سونوگرافی که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از اندام ها و سایر ساختارهای بدن استفاده می کند، پزشک را قادر می سازد تا فیبروم یا پولیپ را تشخیص دهد. در طی این آزمایش در مطب، پزشک از سونوگرافی ترانس واژینال استفاده می کند که در آن مبدل وارد واژن می شود تا از اندام های تولید مثل مادر تصویربرداری کند. سونوگرافی که مشکلات رحم، تخمدان و آندومتر را بررسی می کند که می تواند در سقط های مکرر موثر باشد.

آزمایشی به نام FemVue شامل تزریق محلول آب شور و حباب های هوا در رحم و لوله های رحمی و مشاهده آنها با استفاده از سونوگرافی است، شاید تجویز شود.

آزمایش هورمون

از آنجا که خطر سقط جنین مکرر با افزایش سن بیشتر می شود. زنان 35 ساله و بالاتر ممکن است آزمایش خون انجام دهند که میزان هورمون تحریک کننده فولیکول یا FSH را بررسی کند. FSH که توسط غده هیپوفیز در مغز آزاد می شود. تخمدان ها را تحریک به تولید تخمک می کند که در داخل محفظه هایی به نام فولیکول بالغ می شوند. تعداد فولیکول های موجود با افزایش سن زن کاهش می یابد. این امر منجر به ناباروری مربوط به سن می شود.

 • سطح بالای FSH ممکن است به این معنی باشد که تخمدان فاقد تخمک مناسب برای بارداری است.
 • سطح FSH پایین ممکن است استرس شدید را نشان دهد. حتی به نوبه خود می تواند به سقط جنین کمک کند.

پزشکان همچنین ممکن است برای سنجش میزان ذخیره تخمدان، آزمایش ضد هورمون ضد مولری (AMH)، را تجویز کنند. این آزمایش تعداد و کیفیت تخمک های موجود برای لقاح را بررسی می کند.

هیستروگرام

با استفاده از این تست که هیستروسالپینگوگرام یا HSG نیز نامیده می شود، پزشک می تواند اندام های تولید مثل را برای مشکلات و شرایط آناتومیکی مانند فیبروئیدها، که منجر به سقط جنین می شود، را بررسی کند. همچنین می تواند بافت اسکار ناشی از آندومتریوز یا عفونت را نشان دهد که لوله های رحمی را مسدود می کند.

برای انجام این آزمایش، پزشک از طریق یک کاتتر کوچک که یک لوله توخالی است، رنگی را به داخل رحم تزریق می کند. با اشعه ایکس تصاویری از رحم و لوله های رحمی تولید می شود. این تست حدود 10 دقیقه طول می کشد. HSG می تواند ناراحتی موقتی مانند گرفتگی های قاعدگی ایجاد کند. بنابراین ممکن است پزشک شما داروی مسکن بدون نسخه را توصیه کند.

در این آزمایش یک رنگ به داخل رحم تزریق شده و از طریق اشعه ایکس آزمایش باز بودن لوله های رحمی و همچنین شکل غیر طبیعی رحم بررسی می شود که ممکن است در بارداری مشکل ایجاد کند.

غربالگری ژنتیکی

تشخیص علت سقط جنین مکرر | پزشکت

سقط جنین در اکثر مواقع به دلیل آنوپلوئیدی رخ می دهد. آنوپلوئیدی وضعیتی است که جنین تعداد نامنظمی از کروموزوم ها دارد. درصد کمی از سقط های مکرر در اثر بازآرایی کروموزومی موسوم به جابجایی ایجاد می شود، که در آن قطعه کوچکی از DNA از یک کروموزوم به کروموزوم دیگر منتقل می شود یا با یک وارونگی، که در آن قطعه کوچکی از DNA به ترتیب معکوس بر روی کروموزوم قرار می گیرد.

این تغییرات ژنتیکی که می تواند در هر دو مرد یا زن وجود داشته باشد منجر به تخمک یا اسپرم کروموزومی نامتعادل می شود. در این وضعیت بعد از بارداری، جنین ها نمی توانند رشد کنند و در نتیجه سقط می شود.

یک پزشک ممکن است به شما و همسرتان آزمایش های کاریوتیپ را توصیه کند. این آزمایش خون به پزشکان کمک می کند تا تعداد و پیکربندی صحیح کروموزوم ها را تشخیص دهند.

هیستروسکوپی

اگر HSG یا FemVue وضعیتی را در حفره رحم نشان دهد که ممکن است بارداری را تحت تأثیر قرار دهد، در آن شرایط احتمال دارد بیمار تحت هیستروسکوپی قرار بگیرید. این آزمایش به  پزشک اجازه می دهد از جراحی برای درمان برخی بیماری ها مانند فیبروم، پولیپ های بزرگ، چسبندگی رحم (بافت اسکار) یا شرایط رحمی مادرزادی استفاده کند.

این روش در بیمارستان انجام می شود. در آن پزشک از یک وسیله بلند و باریک و انعطاف پذیر با دوربین در انتها برای بررسی رحم برای هرگونه ناهنجاری استفاده می کند. با بی حسی موضعی، منطقه ای یا عمومی قابل انجام است و تا 45 دقیقه طول می کشد. از آنجا که هیستروسکوپی می تواند باعث گرفتگی و درد شود، ممکن است پزشک داروهای ضد درد را برای شما تجویز کند.

بیوپسی آندومتر

این روش، ممکن است همزمان با هیستروسکوپی انجام شود. حتی می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا رحم توانایی حفظ بارداری را دارد یا خیر.

پزشک یک قطعه کوچک از بافت رحم را از داخل رحم خارج کرده و سلول های نامنظمی را آزمایش کند که می تواند عفونت، فیبروم یا پولیپ را نشان دهد.

بیوپسی ممکن است باعث گرفتگی شود، که می توان با مصرف داروی بدون نسخه بدون درد حداکثر تا یک ساعت قبل از آزمایش به حداقل رساند. این آزمایش فقط در شرایط نادر انجام می شود.

سایر آزمایشات تشخیص علل سقط جنین مکرر

تشخیص علت سقط جنین مکرر | پزشکت

بعد از سقط جنین، بیشتر افراد می خواهند بدانند که چرا این اتفاق افتاده است. معمولاً علت اصلی این وضعیت، یک مشکل ژنتیکی تصادفی در نوزاد در حال رشد بود و هیچ چیز نمی تواند مانع آن شود. همیشه پاسخ مشخصی برای تشخیص اصلی علت سقط جنین وجود ندارد. اما درمان ممکن است احتمال موفقیت در بارداری بعدی را افزایش دهد.

سخن آخر

حتی اگر آمارها اطمینان بخش نباشند، مطالعات نشان می دهد که 70٪ از زوجینی که بدون علت مشخص سقط جنین مکرر دارند، در نهایت بارداری موفقیت آمیزی را تجربه می کنند.

سقط های مکرر می تواند شما را در موقعیت عجیبی قرار دهد. زیرا این وضعیت ممکن است تصمیم برای  بارداری بعدی را برای شما ترسناک جلوه دهد. بعضی از خانم ها حتی از ادامه آزمایش می ترسند زیرا می ترسند پاسخی پیدا نکنند.

اما به یاد داشته باشید که حتی اگر علت اصلی سقط جنین مکرر شما مشخص نشود، حداقل می توانید که مطمئن شوید دوباره می توانید تلاش کنید. حتی خیالتان راحت شود که مشکل یا بیماری خاصی ندارید که مانع از بارداری شما شود.

منابع:

https://www.verywellfamily.com/testing-for-causes-of-recurrent-miscarriages-2371782

https://nyulangone.org/conditions/recurrent-miscarriage/diagnosis