7 نکته ای که باید در مورد کرونا دلتا بدانید.

دو تا از 7 نکته ای که باید در مورد کرونا دلتا بدانید این است که کرونا دلتا بسیار مسری است و بر افرادی که واکسینه نشده اند، بیشتر تاثیر می گذارد. حتی علائم آن با نسخه اصلی ویروس کرونا تقریبا متفاوت است. نوع دلتا، که از هند سرچشمه گرفته است. از اواسط ماه ژوئن با سرعت بیشتری شروع به انتشار کرده و خبرساز شده است. در این مقاله نکاتی در مورد کرونا نوع دلتا آمده است. سایر موارد همراه با 7 نکته ای که باید در مورد کرونا دلتا بدانید، عبارتند از:

کرونا نوع دلتا بسیار مسری است.

تا 22 ژوئیه، تقریباً 70 درصد از بیمارانی که تست COVID-19 مثبت داشتند، نوع دلتا را تجربه کرده اند. با توجه به بررسی های انجام شده در همان هفته، نوع دلتا بیش از 70 مورد جدید را تشکیل می دهد. معمولاً نوع جدید این ویروس مسری تر است و به راحتی منتقل می شود.

چیزی که نوع دلتا را از دیگر گونه های کروناویروس متمایز می کند، سرعت گسترش آن است. بر اساس داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC)، تنها در چند ماه، نوع دلتا از عدم وجود در ایالات متحده به اکثریت قریب به اتفاق (حدود 83 درصد) موارد جدید COVID-19 تبدیل شد.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

این الگویی است که در سایر کشورها نیز اجرا شده است. مهمترین آنها هند است، جایی که دلتا برای اولین بار در آن شناسایی شد. به محض ورود نوع دلتا به کشوری، یک مسیر صعودی واقعی را آغاز می کند. در نهایت به ویروس غالب یا حداقل اکثر ویروس های در حال گردش در آن کشور تبدیل می شود.

دلتا ممکن است علائم متفاوتی ایجاد کند.

7 نکته ای که باید در مورد کرونا دلتا بدانید. | پزشکت

به نظر می رسد علائم کرونا نوع دلتا با نسخه اصلی COVID-19 متفاوت است. با این حال، پزشکان مشاهده می کنند که افراد مبتلا به دلتا به ویژه افراد جوان، سریع تر بیمار می شوند. تحقیقات اخیر نشان داد که نوع دلتا با سرعت بیشتری و به مراتب بیشتری در دستگاه تنفسی رشد می کند.

برخی گزارش ها نشان می دهد که سویه دلتا می تواند علائم متفاوتی نسبت به انواع دیگر ایجاد کند. به عنوان مثال، یک مطالعه بریتانیایی که علائم COVID-19 را از طریق یک برنامه پیگیری می کند، تغییر در علائم برتر را از زمان شروع سلطه دلتا گزارش کرد.

علائم سرما خوردگی، از جمله سردرد، آبریزش بینی و گلو درد، در حال حاضر در لیست اصلی هستند. در حالی که علائم سنتی COVID-19-از دست دادن بویایی، تنگی نفس، تب و سرفه مداوم-از آن زمان به بعد کاهش یافته است.

لیزا گرالینسکی، استادیار اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کارولینای شمالی، می گوید: یکی از توضیحات احتمالی برای تغییر علائم این است که افراد جوانتر کمتر از افراد مسن به بیماری شدید ناشی از عفونت کرونا مبتلا می شوند. همچنین احتمال واکسیناسیون آنها کمتر است. حدود 80 درصد از آمریکایی های 65 سال به بالا کاملاً واکسینه شده اند. در حالی که حدود 8 درصد از جوانان 18 تا 24 ساله و حدود 20 درصد از افراد 25 تا 39 ساله کاملاً واکسینه شده اند.

معمولاً افراد واکسینه شده بدون علامت هستند. یا در صورت ابتلا به نوع دلتا علائم بسیار خفیفی دارند. همچنین علائم آنها بیشتر شبیه علائم سرماخوردگی معمولی، مانند سرفه، تب یا سردرد و از دست دادن بوی قابل توجه است.

نوع دلتا بر افراد واکسینه نشده بیشتر تأثیر می گذارد.

اکثر بیماران بستری در مراکز پزشکی افرادی هستند که واکسن COVID-19 را دریافت نکرده اند. در سطح ملی، 97 درصد از بیمارانی که با COVID-19 بستری شده اند، تا 22 جولای واکسینه نشده اند. واکسن ها در پیشگیری از عفونت COVID-19 و همچنین در مبارزه با نوع دلتا موثر هستند.

در کالیفرنیا و در سراسر ایالات متحده، مناطق با نرخ واکسیناسیون پایین تر دارای نرخ عفونت COVID-19 بالاتری هستند. واکسن های کووید 19برای پیشگیری از بیماری های شدید، که ممکن است کشنده باشند، عمل می کنند.

موارد موفقیت آمیز برای افراد واکسینه شده نادر است، اما اتفاق می افتد. هنگامی که یک فرد واکسینه شده، مبتلا به کووید 19می شود، اکثر آنها یا هیچ علامتی ندارند یا علائم بسیار خفیفی دارند. به ندرت منجر به بستری شدن یا مرگ می شود. علائم آنها بیشتر شبیه علائم سرماخوردگی معمولی مانند سرفه، تب یا سردرد، با از دست دادن بو است.

هیچ واکسنی 100٪ موثر نیست. پیش بینی می شود که حدود 10 درصد از واکسینه شده ها ممکن است دوباره آلوده شوند. با بررسی های انجام شده، حدود 0.005 درصد از افراد واکسینه شده موارد موفقیت آمیز کووید 19 را گزارش کرده اند.

نوع دلتا می تواند در برخی از جوامع فاجعه بار باشد.

7 نکته ای که باید در مورد کرونا دلتا بدانید. | پزشکت

در جوامعی با نرخ کمتر واکسیناسیون، به ویژه مناطق روستایی با بهداشت و مراقبت کم، نوع دلتا می تواند آسیب رسان تر باشد. این امر در حال حاضر در سراسر جهان در کشورهای فقیرتر مشاهده می شود که واکسن کووید 19 در دسترس نیست. همچنین این تاثیر را در دهه های آینده احتمال دارد بیشتر شود.

بسیاری از بیماران واکسینه نشده با COVID-19 آرزو می کنند واکسن دریافت کرده باشند. پزشکان اشاره کرده اند که تعدادی از بیماران جوان تر، هنگامی که بیماری حاد دلتا را تجربه می کنند، آرزو می کنند که ای کاش واکسن COVID-19 را دریافت کرده بودند.

حتی اگر کاملاً واکسینه شده اید از ماسک استفاده کنید.

بسیاری از کارشناسان بهداشت در سراسر کشور با وجود اینکه به طور کامل در برابر COVID-19 واکسینه شده اند، از ماسک استفاده می کنند. آنها همچنین به افراد واکسینه شده توصیه می کنند از تجمع های بزرگ خودداری کنند. حتی در خانه هایی که وضعیت واکسیناسیون افراد دیگر مشخص نیست، ماسک بزنند.

احتمالاً انواع بیشتری از کووید -19 در راه است.

نوع دلتا در حال حاضر برجسته ترین گونه COVID-19 است. اما نوع Lambda خارج از آمریکای جنوبی نیز در حال ظهور است. اگر مردم می خواهند وضعیت به حالت عادی بازگردند، بخش قابل توجهی از مردم باید واکسینه شوند. تا زمانی که تعداد کمی از مردم در سراسر جهان واکسینه نشده باشند. گونه های جدیدی از ویروس همچنان در حال توسعه بوده و مشکلاتی را ایجاد می کند.

آیا علائم دلتا متفاوت است؟

7 نکته ای که باید در مورد کرونا دلتا بدانید. | پزشکت

دو سال پیش، عطسه یا سرفه نمی توانست باعث نگرانی شود. اما در حال حاضر حتی خفیف ترین علائم می تواند ما را دچار این سوال کند که “آیا من کووید دارم؟”

در اوایل همه گیری، ما با علائم بارز عفونت آشنا شدیم که می تواند شامل از دست دادن طعم و بو، تب، سرفه، تنگی نفس و خستگی باشد. اما حالا، بیش از یک سال بعد چطور؟ آیا با توجه به اینکه نوع دلتا در حال حاضر رایج ترین نوع ویروس در ایالات متحده است، علائم تغییر کرده است؟

بیماران واکسینه نشده اکثریت بیماران بستری شده با Covid-19 را تشکیل می دهند، بنابراین ممکن است بیشتر در معرض علائم شدید مانند مشکل تنفس، یا درد یا فشار مداوم در قفسه سینه قرار بگیرند. در مناطق با نرخ واکسیناسیون پایین تر، کودکان واکسینه نشده و جوانان، درحال مبتلا شدن به این بیماری هستند. محققان هنوز به طور قطعی نمی دانند که آیا دلتا به تنهایی مسئول بروز این علائم شدید است یا افزایش عفونت های دوران کودکی است که می تواند منجر به بستری شدن بیشتر شود.

نوع دلتا تقریباً دو برابر انواع قبلی و درست مانند آبله مرغان مسری است. این ویروس به سرعت در بدن تکثیر می شود. افراد مقادیر زیادی از ویروس را در بینی و حلق خود حمل می کنند.

کسانی که واکسینه شده اند در برابر دلتا به خوبی محافظت می شوند. عفونت های پیشرفتی، هر چند نادر هستند. اما علائم خفیف تری را ایجاد می کنند که مدت زمان کوتاه تری دارند.

این نوع کرونا ویروس به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است و به شیوع بیماری های جدید در میان افراد واکسینه نشده در ایالات متحده دامن می زند. ظهور ویروس کرونا نوع دلتا سوالات جدیدی را در مورد چگونگی ایمن ماندن و پیشگیری از عفونت های پیش رو ایجاد کرده است.

چه کسی در بیمارستان بستری می شود؟

7 نکته ای که باید در مورد کرونا دلتا بدانید. | پزشکت

افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و واکسینه نشده درصد بالایی از بیمارانی را تشکیل می دهند که در بیمارستان به سر می برند.

در این مرحله، نزدیک به 90 درصد از جمعیت بزرگسال در بریتانیا حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده اند. در ایالات متحده، 71 درصد از بزرگسالان تا حدی واکسینه شده اند.

در میان بزرگسالان واکسینه شده، علائمی که ما اکنون مشاهده می کنیم بیشتر با سرماخوردگی معمولی مشخص می شود، ما هنوز افرادی را مشاهده می کنیم که دارای علائم سرفه، آبریزش و عطسه هستند. سر درد و گلو درد از دیگر علائم این بیماری می باشند. تب و از دست دادن طعم و بوی به میزان کمتر گزارش می شود.

محققان علائم خفیف تر گزارش شده را در زمان رایج شدن نوع دلتا در بریتانیا مشاهده کردند و از اواخر بهار شروع شد. این زمان همزمان با برنامه واکسیناسیون انبوه این کشور بود.

متخصصان اطفال در شهر نیویورک، جایی که 67 درصد از بزرگسالان به طور کامل واکسینه شده اند، می گویند در کودکان علائم مشابهی را مشاهده می کنند که از زمان شروع همه گیری مشاهده کرده اند. و موارد شدیدتر این بیماری در نوجوانان واکسینه نشده، دیده شده است. علائم کرونا در کسانی که بیماری های زمینه ای مانند دیابت یا چاقی دارند، بسیار شدیدتر است.

سخن آخر

به گفته کارشناسان، آزمایش تشخیص کرونا برای بزرگسالان نیز ضروری است. حتی اگر واکسینه شده اید و علائم شما خفیف است، بهتر است آزمایش بدهید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری معتقد است افراد واکسینه شده هنوز می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

منابع:

https://www.nytimes.com/2021/07/12/well/live/delta-variant-symptoms.html

https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2021/delta-coronavirus-variant.html

https://health.ucdavis.edu/coronavirus/covid-19-information/delta-variant.html