رژیم گاستروپارزی برای فلج معده

گاستروپارزی یک بیماری پزشکی است که باعث تاخیر در تخلیه معده می شود. این بیماری زمانی رخ می دهد که عضلات معده به درستی کار نمی کند یا حرکت طبیعی معده کند می شود.

گاستروپارزی ممکن است خفیف باشد و علائم کمی ایجاد کند، یا حتی شدید باشد و باعث ناتوانی و بستری شدن بیماران در بیمارستان شود. از عوارض گاستروپارزی می توان به سوءتغذیه، کم آبی بدن و بی نظمی سطح قند خون اشاره کرد.

علائم گاستروپارزی شامل موارد زیر باشد:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

 • دل درد
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • نفخ شکم
 • سوزش سردل

متخصصان پزشکی ممکن است به دلیل همپوشانی علائم گاستروپارزی با بسیاری از بیماری های گوارشی در تشخیص گاستروپارزی مشکل داشته باشند.

دلایل گاستروپارزی اغلب با بیماری های زمینه ای پزشکی، از جمله دیابت یا لوپوس، یا برخی از اقدامات پزشکی مانند جراحی چاقی مرتبط است.

چندین روش درمانی برای این وضعیت در دسترس است، اگرچه پزشک اغلب اوقات تغییرات رژیم غذایی را به عنوان اولین گزینه برای مبتلایان به گاستروپارزی توصیه می کند.

مراحل رژیم گاستروپارزی

هدف از رژیم گاستروپارزی کاهش علائم و حفظ مایعات و تغذیه کافی است. این رژیم سه مرحله دارد.

رژیم غذایی مرحله 1 از مایعات تشکیل شده است، که معمولاً معده را فقط با نیروی جاذبه به سرعت دفع می کند. مایعات از کمبود آب بدن جلوگیری کرده و بدن را با نمک ها و مواد معدنی حیاتی تأمین می کنند.

رژیم غذایی مرحله 2 با افزودن مقدار کمی چربی در رژیم غذایی کالری اضافی کمتر از 40 گرم در روز تأمین می کند. برای بیماران مبتلا به گاستروپارزی، مصرف غذاهای چرب و روغن باید محدود شود، زیرا تخلیه معده را به تأخیر می اندازند. با این حال، بیماران در مرحله 2 معمولاً قادر به تحمل این مقدار هستند.

رژیم غذایی مرحله 3 برای موارد طولانی مدت طراحی شده است. چربی به 50 گرم در روز و غذاهای رشته ای محدود می شوند، زیرا بسیاری از فیبرهای گیاهی قابل هضم نیستند.

نکات مربوط به رژیم غذایی گاستروپارزی

رژیم گاستروپارزی برای فلج معده | پزشکت

تغییرات رژیم غذایی، درمان اصلی گاستروپارزی است. تغییرات که می تواند به کاهش علائم گاستروپارزی کمک کند شامل موارد زیر است:

 • مصرف مکمل روزانه
 • به درستی جویدن غذا
 • خوردن وعده های غذایی کمتر
 • اجتناب از خوابیدن در طول و بعد از غذا
 • مصرف جایگزین وعده های غذایی مایع

افزایش تعداد وعده های غذایی روزانه و کاهش اندازه هر وعده می تواند به کاهش نفخ شکم کمک کند و احتمالاً اجازه می دهد معده با سرعت بیشتری تخلیه شود.

برخی از متخصصان پزشکی به بیماران توصیه می کنند که در طول روز سه وعده غذایی کوچک و دو میان وعده میل کنند. با این حال، بررسی های دیگر نشان می دهد که مصرف4-6 وعده های غذایی در روز بهتر است.

درست جویدن غذا

اگر غذا به اندازه کافی در دهان جویده نشود، تجزیه آن در معده نیاز به تلاش بیشتری دارد. اگر غذا به اندازه کافی در معده تجزیه نشود، به راحتی در روده کوچک تخلیه نمی شود.

جویدن کامل ممکن است به سرعت هضم غذا کمک کند. در صورت لزوم، فرد باید هرگونه مشکل دندانی را که ممکن است مانع جویدن کامل غذای می شود، برطرف کند.

خودداری از خوابیدن بعد از غذا

نیروی جاذبه به هضم غذا کمک می کند. وقتی فرد هنگام غذا خوردن یا در عرض 3 ساعت بعد از وعده غذایی دراز بکشد، این می تواند اثر جاذبه را جبران کرده و تخلیه معده را به تأخیر بیندازد. علاوه بر این، دراز کشیدن در طول یا بعد از غذا می تواند به ریفلاکس اسید منجر شود.

پیاده روی بعد از غذا خوردن یا انجام فعالیت بدنی ملایم دیگر، ممکن است به تحریک عضلات معده کمک کند.

مصرف جایگزین وعده های غذایی مایع

مصرف جایگزین های وعده های غذایی مایع با کالری بالا ممکن است به فرد کمک کند بدون داشتن وعده های غذایی جامد به کالری و اهداف غذایی روزانه خود برسد. علاوه بر این، حفظ مصرف کافی مایعات ممکن است به فرد کمک کند تا از عوارض بعدی مانند کمبود آب بدن جلوگیری کند.

مصرف مکمل 

سوء تغذیه از عوارض احتمالی گاستروپارزی است. برخی از افراد مبتلا بهتر است روزانه از مکمل های مولتی ویتامین و چند ماده معدنی استفاده کنند تا از این امر جلوگیری شود.

در ابتلا به گاستروپارزی چه بخوریم و بنوشم؟

رژیم گاستروپارزی برای فلج معده | پزشکت

برای یک فرد مبتلا به گاستروپارزی بهتر است که با یک متخصص تغذیه مشورت کند تا بهترین رژیم غذایی را متناسب با وضعیت بیمار را برای وی تعیین کند. با این حال، به طور کلی، غذاهای زیر برای مبتلایان به گاستروپارزی مناسب هستند:

 • میوه ها و سبزیجات: میوه ها و سبزیجات برای مصرف مواد مغذی کلی ضروری هستند. یک فرد مبتلا به گاستروپارزی ممکن است میوه ها و سبزیجات مخلوط و صاف شده را به راحتی مصرف کند. پخت و پز کامل آنها نیز می تواند تا حدودی برای آنها موثر باشد.
 • کربوهیدرات ها: کربوهیدرات های سفید به طور معمول محتوای فیبر کمتری نسبت به انواع غلات کامل دارند. برای فردی که تخلیه معده را با تأخیر انجام می دهد ممکن است هضم این موارد راحت تر باشد.
 • گوشت، تخم مرغ و لبنیات: فرد مبتلا به گاستروپارزی باید محصولات با محتوای چربی کم را در اولویت قرار دهد. این می تواند شامل مرغ، گوشت چرخ کرده و پنیرهای کم چرب باشد.

مبتلایان به گاستروپارزی چه غذایی نباید بخورند؟

هضم برخی غذاها دشوارتر است و می تواند علائم گاستروپارزی را بدتر کند. بررسی ها نشان داده است افراد مبتلا به گاستروپارزی بهتر است از مصرف وعده های غذایی پرچرب و پر کالری و غذاهای سرشار از فیبر غذایی پرهیز کنند. با این حال، نویسندگان خاطرنشان کردند که این امر صرفاً مبتنی بر مشاهدات عینی است و برای تأیید این پیشنهادات، مطالعات کامل درباره تأثیرات فردی گروه های غذایی ضروری است.

طبق بررسی های صورت گرفته، مصرف الکل همچنین می تواند سرعت تخلیه معده را به تأخیر بیندازد.

سایر گزینه های درمانی فلج معده

در حالی که رعایت رژیم غذایی به عنوان خط اول درمان گاستروپارزی در نظر گرفته می شود، اما برای همه مبتلایان به این بیماری مفید نیست. در صورت عدم اثرگذاری تغییرات در رژیم غذایی، تعداد دیگری از گزینه های درمانی نیز ممکن است برای مبتلایان به این بیماری در نظر گرفته شود.

داروها

یک پزشک ممکن است متوکلوپرامید و اریترومایسین را برای کمک به بیماران مبتلا برای تخلیه معده تجویز کند. این داروها به عنوان داروهای پروکنتیک شناخته می شوند و به بدن در عبور مواد جامد از سیستم گوارش کمک می کنند. این داروها می توانند علائم گاستروپارزی را بهبود بخشند.

بیماران همچنین می توانند برای درمان سایر علائم گاستروپارزی مانند حالت تهوع و استفراغ، دارو مصرف کنند. به عنوان مثال، یک پزشک ممکن است پروکلرپرازین، دیفن هیدرامین یا اندانسترون را برای تسکین این علائم تجویز کند.

داروهایی که در مبتلایان گاستروپارزی باید اجتناب شود؟

رژیم گاستروپارزی برای فلج معده | پزشکت

چندین دارو برای تأخیر در تخلیه معده شناخته شده است. افرادی که گاستروپارزی را تجربه می کنند باید قبل از تشخیص، در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنند به پزشک خود اطلاع دهند.

استفاده منظم از آنتی اسیدهای بدون نسخه ممکن است تخلیه معده را به تأخیر بیندازد. فرد احتمال دارد برای درمان علائم سوزش معده و سوء هاضمه از این داروها استفاده کند.

برخی از داروهای تجویز شده مانند داروهای آنتی کولینرژیک نیز ممکن است علائم گاستروپارزی را بدتر کنند. عوامل آنتی کولینرژیک برخی از تکانه های عصبی را مسدود می کنند و اغلب برای درمان بیماری هایی مانند بیماری پارکینسون استفاده می شوند.

رویه های پزشکی

در موارد شدید، افرادی که به دلیل گاستروپارزی قادر به خوردن غذا یا مایعات نیستند ممکن است به لوله تغذیه نیاز داشته باشند. در غیر این صورت، یک پزشک ممکن است لوله تخلیه معده را برای کاهش فشار در معده پیشنهاد دهد.

متخصصان پزشکی همچنین احتمال دارد روشی به نام تحریک الکتریکی معده (GES) را توصیه کنند. با این حال، مجموعه ای از بررسی ها به دلیل عدم انجام مطالعات کنترل شده، احتیاط در درمان را توصیه می کنند. نویسندگان نتیجه گرفتند که برای ارزیابی استفاده از GES به تحقیقات بیشتری نیاز است.

طب سوزنی

شواهد محدودی نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است علائم گوارشی را در افراد مبتلا به گاستروپارزی، به ویژه گاستروپارزی دیابتی بهبود بخشد.

پیش آگهی گاستروپارزی

رژیم گاستروپارزی برای فلج معده | پزشکت

چشم انداز افراد مبتلا به گاستروپارزی متفاوت است و به علت و شدت بیماری بستگی دارد. تغییر در رژیم غذایی و ورزش آرام بعد از غذا می تواند احتمال موفقیت در مدیریت علائم را افزایش دهد.

اگر این تغییرات به تنهایی موثر نباشند، داروها، مداخلات پزشکی و روش های درمانی جایگزین می توانند به تسکین علائم و جلوگیری از عوارض کمک کنند.

ملاحظات خاص
 1. رژیم های غذایی باید متناسب با هر بیمار باشد. زیرا ممکن است درجه گاستروپارزی از شدید و طولانی مدت تا خفیف و به راحتی اصلاح شود. بیماران همچنین ممکن است دارای شرایط پزشکی مختلفی باشند که باید مورد توجه قرار گیرند. به عنوان مثال، بیماران دیابتی مبتلا به گاستروپارزی مایعات حاوی قند را در رژیم مرحله 1 مجاز می دانند، زیرا این تنها منبع کربوهیدرات آنها است. در رژیم های مرحله 2 و مرحله 3، این بیماران باید از مصرف شیرینی های غلیظ پرهیز کنند.
 2. در تمام رژیم های غذایی، مایعات و غذا باید در وعده های غذایی کوچک و مکرر خورده شوند. این به حفظ تغذیه کمک می کند.
سخن آخر

گاستروپارزی اصطلاح پزشکی تأخیر در تخلیه معده است. در طی فرآیند هضم، معده باید منقبض شود تا از مواد غذایی و مایعات خالی شود. به طور معمول، معده هر دقیقه حدود سه بار منقبض می شود. این انقباضات ظرف 90-120 دقیقه پس از خوردن غذا معده را خالی می کند. اگر انقباضات کند و یا کمتر اتفاق بیفتد، تخلیه معده به تأخیر می افتد. این امر منجر به علائم آزار دهنده اما گاهی جدی و همچنین سوء تغذیه می شود، زیرا غذا به درستی هضم نمی شود.

گاستروپارزی ممکن است به دلیل شرایط مختلفی مانند دیابت شیرین، برخی اختلالات سیستم عصبی یا داروهای خاص ایجاد شود. با این حال اغلب، هیچ علتی نمی توان یافت، اگرچه در برخی از افراد عفونت ویروسی مشکوک است. پزشک ممکن است برای تحریک انقباض معده دارو تجویز کند.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318753

https://www.gicare.com/gi-health-resources/gastroparesis-diet/