هایپرپاراتیروئیدیسم

هایپرپاراتیروئیدیسم در نتیجه ترشح بیش از حد هورمون پاراتیروئید از غدد پاراتیروئید رخ می دهد. غدد پاراتیروئید که در پشت تیروئید در پایین گردن قرار دارد و تقریباً به اندازه یک دانه برنج است. غدد پاراتیروئید هورمون پاراتیروئید را تولید و به حفظ تعادل مناسب کلسیم در جریان خون و بافت های وابسته به کلسیم کمک می کند.

علت هایپرپاراتیروئیدیسم

هایپرپاراتیروئیدیسم | پزشکت

هایپرپاراتیروئیدیسم ناشی از عواملی است که باعث افزایش تولید هورمون پاراتیروئید می شود. غدد پاراتیروئید با کاهش و یا افزایش ترشح هورمون پاراتیروئید (PTH)، میزان مناسبی از کلسیم و فسفر را در بدن حفظ می کنند، درست مثل یک ترموستات یک سیستم گرمایش را برای حفظ دمای ثابت هوا کنترل می کند. ویتامین D همچنین در تنظیم میزان کلسیم خون نقش دارد. هنگامی که سطح کلسیم خون بسیار زیاد است، غدد پاراتیروئید PTH کمتری تولید می کند. اما گاهی اوقات این غدد هورمون بیش از حد تولید می کنند و منجر به سطح غیر طبیعی بالا کلسیم و سطح پایین فسفر در خون می شود.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

عوامل خطر هایپرپاراتیروئیدیسم

برخی عوامل خطر بروز این بیماری را افزایش می دهند، از جمله:

 • یائسگی
 • سابقه پرتودرمانی در گردن
 • کمبود طولانی مدت یا شدید ویتامین D و کلسیم
 • مصرف لیتیوم، دارویی که بیشتر برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود.
 • یک اختلال نادر و ارثی نظیر نئوپلازی متعدد غدد درون ریز از نوع 1 که معمولاً بر روی غددهای مختلف تأثیر می گذارد.

انواع هایپرپاراتیروئیدیسم

هایپرپاراتیروئیدیسم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شود و ممکن است به دلیل مشکلی در غدد پاراتیروئید (هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه) یا به دلیل بیماری دیگری که عملکرد غدد را تحت تأثیر قرار می دهد (هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه) ایجاد شود.

هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه

در هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه، بزرگ شدن یک یا چند غده پاراتیروئید باعث تولید بیش از حد هورمون می شود. این شرایط باعث بالا رفتن سطح کلسیم در خون و بروز انواع مشکلات سلامتی می شود. هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه به دلیل مشکلی در رابطه با یک یا بیشتر از چهار غده پاراتیروئید وجود دارد:

 • رشد غیر سرطانی (آدنوم) در غده شایعترین علت آن است.
 • تومور سرطانی یکی از علل بسیار نادر هیپرپاراتیروئیدیسم اولیه است.
 • بزرگ شدن (هایپرپلازی) دو یا چند غده پاراتیروئید بیشتر موارد دیگر را تشکیل می دهد.

هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه معمولاً به طور تصادفی رخ می دهد، اما برخی از افراد ژنی را به ارث می برند که باعث این اختلال می شود. جراحی شایع ترین درمان برای هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه است.

هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه

هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه به دلیل بیماری دیگری رخ می دهد که ابتدا باعث کاهش سطح کلسیم در بدن می شود. با گذشت زمان، افزایش سطح هورمون پاراتیروئید رخ می دهد.

عواملی که ممکن است منجر به هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه شوند، عبارتند از:

 • کمبود شدید کلسیم. بدن ممکن است کلسیم کافی از رژیم غذایی دریافت نکند و منجر به کمبود شدید کلسیم شود.
 • کمبود شدید ویتامین. ویتامین D در حفظ سطح کلسیم مناسب در خون موثر است. همچنین به دستگاه گوارش کمک می کند کلسیم موجود در مواد غذایی را جذب کند. بدن در معرض نور آفتاب ویتامین D را تولید می کند. کمبود این ویتامین در بدن می تواند منجر هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه شود.
 • نارسایی مزمن کلیه. کلیه ها ویتامین D را به شکلی تبدیل می کنند که بدن بتواند از آن استفاده کند. عملکرد ضعیف کلیه ها منجر به کاهش ویتامین D قابل استفاده و سطح کلسیم و افزایش سطح هورمون پاراتیروئید می شود. نارسایی کلیه شایعترین علت هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه است. برخی از درمان های پزشکی مانند ویتامین D، بیس فسفونات ها و سیناکالسکت باعث کاهش سطح PTH می شوند.

در بعضی از افراد که طولانی مدت به بیماری کلیوی مبتلا هستند، غدد پاراتیروئید بزرگتر می شوند و PTH به خودی خود آزاد می شوند و PTH با معالجه پزشکی کاهش نمی یابد. به این هیپرپاراتیروئیدیسم سوم گفته می شود و افراد مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به عمل جراحی برای برداشتن پاراتیروئید داشته باشند.

علائم هایپرپاراتیروئیدیسم

هایپرپاراتیروئیدیسم | پزشکت

در برخی موارد هایپرپاراتیروئیدیسم قبل از بروز علائم آن تشخیص داده می شود. سطح بالای کلسیم در خون و ادرار یا کمبود کلسیم در استخوان ها می تواند نشان دهنده این بیماری باشند. علائم ممکن است به حدی خفیف و غیر اختصاصی باشند که بیماری تشخیص داده نشود.

علائم هایپرپاراتیروئیدیسم شامل موارد زیر است:

در صورت بروز علائم یا نشانه هایپرپاراتیروئیدیسم به پزشک خود مراجعه کنید. این علائم ممکن است باعث بروز اختلالات زیادی شوند. دریافت یک تشخیص سریع، دقیق و درمان مناسب بسیار مهم است.

عوارض هایپرپاراتیروئیدیسم

هایپرپاراتیروئیدیسم | پزشکت

عوارض ناشی از هایپرپاراتیروئیدیسم عمدتاً به تأثیر طولانی مدت کلسیم خیلی کم در استخوان ها و کلسیم بیش از حد در جریان خون مربوط می شود.

عوارض شایع این بیماری عبارتند از:

 • پوکی استخوان. از بین رفتن کلسیم اغلب به استخوان های ضعیف و شکننده منجر می شود که به راحتی شکستگی می یابد (پوکی استخوان).
 • سنگ کلیه. کلسیم بیش از حد در خون ممکن است منجر به مقدار زیادی کلسیم در ادرار شود که می تواند باعث ایجاد رسوبات کوچک و سخت کلسیم و سایر مواد در کلیه های شود. سنگ کلیه معمولاً با عبور از مجاری ادراری باعث درد شدید می شود.
 • بیماری قلب و عروقی. میزان بالای کلسیم با شرایط قلبی عروقی مانند فشار خون بالا و انواع خاصی از بیماری های قلبی همراه است.
 • هیپوپاراتیروئیدیسم نوزادی. هایپارپاراتیروئیدیسم شدید و بدون درمان در زنان باردار ممکن است باعث کاهش سطح کلسیم به میزان خطرناک در نوزادان شود.

تشخیص هایپرپاراتیروئیدیسم

هایپرپاراتیروئیدیسم | پزشکت

آزمایش خون

اگر نتایج آزمایش خون نشان دهد که میزان کلسیم بالایی در خون وجود دارد، احتمالاً پزشک آزمایش را برای تأیید نتایج تکرار می کند. بسیاری از شرایط می تواند سطح کلسیم را افزایش دهد. اما تایید سطح بالا هورمون پاراتیروئید در آزمایش خون می تواند بیماری را تایید کند.

تست های تشخیصی جانبی

پزشک پس از تشخیص هیپرپاراتیروئیدیسم، آزمایش های بیشتری را برای رد علل احتمالی ثانویه، شناسایی عوارض احتمالی و تشخیص در مورد شدت بیماری سفارش می دهد.

آزمایشات تشخیصی جانبی هایپرپاراتیروئیدیسم، عبارتند از:

 • تست تراکم مواد معدنی استخوان. این آزمایش برای تشخیص پوکی استخوان انجام می شود و رایج ترین آزمایش برای اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان، جذب تابش اشعه ایکس انرژی دوگانه (DEXA) است. در این آزمایش از دستگاه های مخصوص اشعه ایکس برای اندازه گیری تعداد گرم کلسیم و سایر مواد معدنی استخوان در یک بخش استخوانی استفاده می شود.
 • آزمایش ادرار. مجموعه 24 ساعته ادرار می تواند اطلاعاتی در مورد چگونگی عملکرد کلیه و میزان کلسیم در ادرار ارائه دهد. آزمایش ادرار ممکن است به ارزیابی در مورد شدت هایپراپاراتیروئیدیسم یا تشخیص اختلال کلیوی که باعث هایپرپاراتیروئیدیسم می شود، کمک کند. اگر مقدار کلسیم بسیار کمی در ادرار یافت شود، نشان می دهد که این بیماری نیازی به درمان ندارد.
 • آزمایشات تصویربرداری از کلیه ها. پزشک برای تشخیص سنگ کلیه یا سایر ناهنجاری های کلیوی، دستور آزمایش اشعه ایکس یا سایر تصاویر تصویربرداری از شکم را توصیه کند.
تست های تصویربرداری قبل از عمل

در صورت تشخیص پزشک برای جراحی، قبل از آن تست های تصویربرداری زیر ممکن است انجام شوند:

 • اسکن پاراتیروئید Sestamibi. یک ترکیب رادیواکتیو است که توسط غدد پاراتیروئید بیش فعال جذب می شود و توسط یک اسکنر که رادیواکتیویته را تشخیص می دهد قابل شناسایی است. به طور طبیعی غده تیروئید نیز estestest را جذب می کند. برای از بین بردن جذب تیروئید در جذب آدنوما پاراتیروئید، ید رادیواکتیو به بیمار داده و از تیروئید به صورت دیجیتال عکس تهیه می شود. اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) ممکن است با اسکن sestamibi همراه باشد تا تشخیص ناهنجاری بهتر صورت بگیرد.
 • سونوگرافی. سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از غدد پاراتیروئید و بافت اطراف آن استفاده می کند.

درمان هایپرپاراتیروئیدیسم

هایپرپاراتیروئیدیسم | پزشکت

پزشک ممکن است در برخی موارد زیر انتظار درمانی را تجویز کند:

 • سطح کلسیم فقط کمی بالا رفته است.
 • شما علائم دیگری ندارید که ممکن است با درمان بهبود یابد.
 • تراکم استخوان طبیعی یا فقط کمی پایین تر از حد طبیعی است.
 • کلیه های به طور عادی کار می کنند و هیچ سنگ کلیه وجود ندارد.
عمل جراحی

جراحی، شایعترین روند درمانی برای هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه است و جراح فقط آن غده هایی را که بزرگ شده یا تومور دارند از بین می برد. اگر هر چهار غده مبتلا شوند، یک جراح احتمالاً تنها سه غده و شاید بخشی از چهارم را از بین می برد و برخی از بافت های پاراتیروئید عملکردی را رها می کند. جراحی ممکن است به صورت سرپایی انجام شود. در چنین مواردی، جراحی از طریق بریدگی های بسیار کوچک (برش) در گردن و با بی حسی موضعی انجام می گیرد.

عوارض ناشی از جراحی رایج نیست. خطرات شامل موارد زیر است:

 • آسیب به اعصاب کنترل تارهای صوتی
 • کلسیم نیاز به استفاده از مکمل های کلسیم و ویتامین D در دراز مدت
مصرف مسکن

داروها برای درمان هایپرپاراتیروئیدیسم شامل موارد زیر می شود:

 • کالسیمیماتیک. کلسیمیماتیک دارویی است که کلسیم موجود در گردش خون را تقلید می کند و منجر به ترشح غدد پاراتیروئید می شود. برخی از پزشکان ممکن است برای درمان هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه سیناکلت تجویز کنند، به ویژه اگر جراحی به طور موفقیت آمیز این اختلال را درمان نکرده باشد یا فرد نامزد خوبی برای جراحی نباشد. شایع ترین عوارض جانبی سیناکالکت گزارش شده درد مفاصل و ماهیچه ها، اسهال، حالت تهوع و عفونت تنفسی می باشد.
 • جایگزینی هورمون درمانی. برای زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند و علائم پوکی استخوان دارند، هورمون درمانی ممکن است به حفظ کلسیم کمک کنند. این روش درمانی مشکلات اساسی غدد پاراتیروئید را درمان نمی کند.

استفاده طولانی مدت از درمان جایگزینی هورمون می تواند خطر لخته شدن خون و سرطان پستان را افزایش دهد. برخی از عوارض جانبی شایع در درمان جایگزینی هورمون شامل درد و حساسیت به سینه، سرگیجه و سردرد است.

 • بیس فسفونات. بیس فسفونات همچنین از بین رفتن کلسیم استخوان ها جلوگیری می کند و ممکن است پوکی استخوان ناشی از هایپرپاراتیروئیدیسم را کاهش دهد. برخی از عوارض جانبی همراه با بیس فسفونات ها شامل فشار خون پایین، تب و استفراغ است. این روش درمانی مشکلات اساسی غدد پاراتیروئید را درمان نمی کند.

سبک زندگی و درمان های خانگی هایپر پاراتیروئیدیسم

اگر شما و پزشک تصمیم گرفتید که قبل از درمان بیماری پرکاری تیروئید خود را کنترل کنید، پیشنهادات زیر می تواند در پیشگیری از عوارض موثر باشند:

 • میزان کلسیم و ویتامین D را در رژیم غذایی خود کنترل کنید. برای افرادی که مبتلا به هایپرپاراتیروئیدیسم هستند محدود کردن مصرف کلسیم در رژیم غذایی توصیه نمی شود.

مقدار توصیه شده روزانه کلسیم برای بزرگسالان در سنین 19 تا 50 سال و مردان در سنین 51 تا 70 سال، 1000 میلی گرم کلسیم در روز است. این توصیه کلسیم برای زنان در سن 51 سال و بالاتر و مردان 71 سال و بالاتر به 1200 میلی گرم در روز افزایش می یابد. میزان ویتامین D توصیه شده روزانه 600 واحد بین المللی (IU) ویتامین D در روز برای افراد 1 تا 70 ساله و 800 IU در روز برای بزرگسالان 71 ساله و بالاتر است. در مورد دستورالعمل های مربوط به رژیم غذایی که برای مناسب است با پزشک خود مشورت کنید.

 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید. به میزان کافی مایعات، عمدتا آب، بنوشید تا ادرار تقریباً کم رنگ ایجاد شود تا خطر ابتلا به سنگ کلیه کاهش یابد.
 • به طور منظم ورزش کنید. ورزش منظم، به حفظ استخوان های قوی کمک می کند. در مورد اینکه کدام نوع برنامه ورزشی برای شما مناسب است با پزشک خود صحبت کنید.
 • سیگار نکشید. استعمال سیگار ممکن است باعث ضعیف شدن استخوان شده و همچنین خطر ابتلا به تعدادی از مشکلات جدی در سلامتی را افزایش دهد.
 • از داروهای افزایش کلسیم خودداری کنید. برخی از داروهای خاص، از جمله برخی از داروهای ادرارآور و لیتیم، می توانند سطح کلسیم را افزایش دهند.

آمادگی برای مراجعه به پزشک

هایپرپاراتیروئیدیسم | پزشکت

در بیشتر موارد، كلسیم بالا با آزمایش خون تشخیص داده می شود. در مورد نتایج آزمایش با پزشك خود مشورت كنید. سوالاتی که بهتر است از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

 • آیا من هیپرپاراتیروئیدیسم دارم؟
 • برای تأیید تشخیص یا تعیین علت به چه آزمایش نیاز دارم؟
 • اگر مبتلا به هایپرپاراتیروئیدیسم هستم، جراحی را توصیه می کنید؟
 • آیا باید در زمینه اختلالات هورمونی (غدد درون ریز) به متخصص مراجعه کنم؟
 • من بیماری دیگر را دارم. چگونه می توانم به بهترین وجه آنها را مدیریت کنم؟

  برای درک تأثیر کمبود فشار خون در سلامت کلی، ممکن است پزشک یا علائم خفیف احتمالی سؤالاتی از شما بپرسد از جمله:

  • آیا درد غیر قابل توضیح دارید؟
  • آیا احساس افسردگی کرده اید؟
  • آیا عطش و ادرار بیش از حد را تجربه کرده اید؟
  • آیا غالباً فراموشی دارید و قادر به تمرکز نیستید؟
  • آیا اغلب احساس خستگی یا عموماً ناخوشایند می کنید؟

  پزشک ممکن است برای تعیین میزان دریافت مقدار کافی کلسیم و ویتامین D سؤالات دیگری راجع به داروهایی که مصرف می کنید و رژیم غذایی شما بپرسد.

  منبع:

  https://www. mayoclinic. org/diseases-conditions/hyperparathyroidism/symptoms-causes/syc-20356194