شایع ترین علل سرطان

شایع ترین علل سرطان احتمالا می تواندمربوط به مصرف سیگار و الکل باشد؛ اما سرطان دلایل دیگری هم دارد که فقط برخی از آنها قابل کنترل می باشند. به طور کلی سرطان باعث تقسیم غیرقابل کنترل سلول ها می شود. حتی می تواند منجر به تومورها، آسیب به سیستم ایمنی بدن و سایر اختلالات شود که می تواند کشنده باشد.

برخی از انواع سرطان باعث رشد سریع سلول و برخی دیگر باعث رشد و تقسیم سلول ها با سرعت کمتری می شوند.

سلول های سرطانی ممکن است در یک ناحیه ظاهر شوند، سپس از طریق غدد لنفاوی انتشار یابد.  غدد لنفاوی خوشه هایی از سلول های سیستم ایمنی بدن هستند که در سراسر بدن قرار دارند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

اما علل زیادی برای سرطان وجود دارد که برخی از آنها قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال، بر اساس اطلاعات گزارش شده در سال 2014 ، بیش از 480،000 نفر سالانه در ایالات متحده بر اثر سیگار کشیدن می میرند. علاوه بر سیگار کشیدن، سایر علل سرطان، عبارتند از:

  • مصرف زیاد الکل
  • اضافه وزن بدن
  • بی تحرکی جسمی
  • رژیم غذایی نادرست

سایر دلایل سرطان قابل پیشگیری نیستند. در حال حاضر، مهمترین عامل خطر غیر قابل پیشگیری برای بروز سرطان، سن است. طبق انجمن سرطان آمریکا، پزشکان در ایالات متحده 87 درصد موارد سرطان را در افراد 50 سال به بالا تشخیص می دهند.

آیا سرطان ژنتیکی است؟

شایع ترین علل سرطان | پزشکت

عوامل ژنتیکی می توانند به پیشرفت سرطان کمک کنند. کد ژنتیکی فرد به سلولهای او می گوید که چه زمان باید تقسیم و منقضی شوند. هر گونه تغییر در ژن ها می تواند منجر به دستورالعمل های نادرست و سرطان شود. برخی از ژن ها برخی ازپروتئین هایی بدن را تغییر می دهند. این تغییر می تواند منجر به سرطان شود. اگر والدینی دارای این ژن ها باشند، ممکن است دستورالعمل های تغییر یافته را به فرزندان خود منتقل کنند.

برخی از تغییرات ژنتیکی پس از تولد رخ می دهد و عواملی مانند سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض آفتاب می توانند خطر بروز سرطان را افزایش دهند.

تغییرات دیگری که می توانند منجر به سرطان شوند در سیگنال های شیمیایی رخ می دهد که تعیین می کند بدن چگونه ژن های خاصی را بیان می کند. سرانجام، یک فرد می تواند زمینه ابتلا به نوعی سرطان را به ارث ببرد. یک پزشک ممکن است این را به عنوان یک سندرم سرطان ارثی تشخییص دهد. جهش های ژنتیکی ارثی به طور قابل توجهی منجر به5-10 درصد موارد سرطان می شود.

شایع ترین علل سرطان کبد

سرطان کبد از بروز جهش و تغییرات غیرطبیعی در DNA سلول های کبدی ایجاد می شود. بعضی اوقات علت تومور کبد مانند عفونت های مزمن هپاتیت شناخته شده است؛ اما گاهی اوقات تومور کبد در افراد فاقد بیماری زمینه ای بدون علت مشخص و شناخته شده ای رخ می دهد.

شایع ترین علل سرطان لوزالمعده

شایع ترین علل سرطان | پزشکت

علت دقیق سرطان لوزالمعده، تشخیص داده نشده، اما پزشکان فاکتورهایی مانند سیگار و داشتن برخی جهش های ارثی را عامل خطر برای ابتلا به این نوع سرطان معرفی می کنند. سرطان لوزالمعده هنگامی رخ می دهد که سلول های لوزالمعده در DNA خود تغییراتی (جهش) ایجاد می کنند. DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری باید انجام شود. این جهش ها باعث رشد غیرطبیعی سلول ها می شود. تجمع سلول های غیرطبیعی منجر به تشکیل تومور خواهد شد. سلول های سرطانی لوزالمعده در صورت عدم درمان، می توانند به اندام های مجاور و رگ های خونی و قسمت های دیگر بدن انتشار یابند.

شایع ترین علل سرطان کلیه

هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث سرطان های کلیوی می شود. پزشکان معتقدند که سرطان کلیه از زمانی آغاز می شود که برخی از سلول های کلیوی در DNA خود تغییراتی (جهش) ایجاد می کنند. DNA سلول حاوی دستورالعملهایی است که به سلول می گوید چه کاری باید انجام دهد. سلولهای غیرطبیعی تجمع یافته توموری را تشکیل می دهند که می تواند فراتر از کلیه باشد. بعضی از سلول ها می توانند در قسمت های دوردست بدن منتشر شوند.

شایع ترین علل سرطان مثانه

شایع ترین علل سرطان | پزشکت

سرطان مثانه، در صورت رشد غیرطبیعی سلول های مثانه ایجاد می شود رشد این سلول های غیر طبیعی، تومور را تشکیل می دهند.

دلایل سرطان مثانه عبارتند از:

  • عفونت های انگلی
  • قرار گرفتن در معرض تابش
  • تحریک مزمن پوشش مثانه
  • سیگار و سایر موارد مصرف دخانیات
  • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

در برخی موارد علت این بیماری مشخص نیست و برخی از مبتلایان هیچ فاکتور خطری ندارند.

شایع ترین علل سرطان ملانومای پوستی

ملانوما زمانی که سلول های تولید کننده ملانین (ملانوسیت ها) به شکل غیر طبیعی رشد می کنند، اتفاق می افتد.

به طور عادی، سلول های پوستی به طور منظم و کنترل شده ای تولید شده و سلول های سالم و جدید، سلول های قدیمی تر را به سطح پوست فرد هدایت می کنند. در نتیجه این انتقال، سلول های مرده از سطح پوست جدا شده و خواهند افتاد؛ اما زمانی که سلول ها دچار آسیب کروموزومی شوند، سلول های جدید ممکن است بیش از حد رشد کرده و در نتیجه ای توده ای از سلول های سرطانی را به وجود بیاورند. متأسفانه هنوز علت اصلی آسیب دیدگی دی ان ای سلول های پوستی که منجر به بروز ملانوما می شود، مشخص نیست. ترکیبی از عوامل مثل عوامل محیطی و ژنتیکی باعث بروز ملانوما می شوند.

بعضی از پزشکان نیز بر این باورند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) ناشی از نور خورشید یا لامپ های سولاریم باعث بروز ملانوما می شود. البته این علت در مورد همه ملانوما ها صدق نمی کند، خصوصاً اگر این عارضه پوستی در قسمتی از بدن اتفاق بیفتد که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نداشته باشد. بدون شک علائم دیگری در بروز این نوع از سرطان پوستی نقش داشته و فقط اشعه ماوراء بنفش مسبب بروز ملانوما نیست.

شایع ترین علل سرطان پروستات

شایع ترین علل سرطان | پزشکت

پروستات غده اگزوکرین یا بیرون ریز است که مایعات و ترشحات آن به خارج از بدن ترشح می شود. پروتئین دفع شده توسط پروستات، آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)، به مایع منی کمک می کند تا حالت مایع خود را حفظ کند. مقدار زیاد این پروتئین در خون یکی از اولین علائم سرطان پروستات است. به همین ترتیب، پروستات نیز وظیفه کنترل ادرار را بر عهده دارد. این عمل می تواند با استفاده از هزاران فیبر عضلانی ریز، جریان ادرار را از طریق مجرای ادرار محکم و محدود کند.

علت دقیق سرطان پروستات مشخص نیست، اما عوامل خطر احتمالی بسیاری وجود دارد.

سن: سرطان پروستات در بین مردان زیر 45 سال نادر است، اما بعد از سن 50 سالگی بیشتر دیده می شود.

عوامل ژنتیکی: برخی از گروه های ژنتیکی و قومی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهند.

اگر مردی که دوقلو یکسان اوبه سرطان مبتلاست، در دیگری خطر ابتلا به سرطان بیشتر است و مردی که برادر یا پدرش مبتلا به سرطان پروستات است، در مقایسه با سایر مردان دو برابر خطر ابتلا به آن را دارد. داشتن یک برادر مبتلا، بیشتر از پدر مبتلا، خطر ژنتیکی دارد.

دارو: برخی تحقیقات نشان داده اند که استفاده از داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. برخی دیگر استفاده از NSAID را با خطر بیشتری از مرگ ناشی از این بیماری مرتبط کرده اند. این یک موضوع بحث برانگیز است و نتایج آن تأیید نشده است.

چاقی: اغلب اعتقاد بر این است که چاقی با پیشرفت سرطان پروستات در ارتباط است، اما انجمن سرطان آمریکا معتقد است که هیچ ارتباط مشخصی وجود ندارد.
برخی مطالعات نشان داده اند که چاقی خطر مرگ در سرطان های پیشرفته را افزایش می دهد.

شایع ترین علل سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ از زمانی شروع می شود که روند جایگزینی طبیعی سلول های بافت داخلی کولون مختل شود. رشد و تقسیم سلول های غیر طبیعی، می توانند منجر به رشد در روده بزرگ به نام پولیپ شوند. پولیپ ها از نظر نوع متفاوت هستند، اما بسیاری از آنها تومورهای سرطانی هستند که در طی سال ها به آرامی رشد کرده اما شیوع پیدا نمی کنند. با رشد پولیپ، جهش ژنتیکی اضافی سلول ها را بی ثبات می کند. هنگامی که این تومورهای پیش سرطانی به سمت دیواره روده تغییر جهت می دهند و به سایر لایه های روده بزرگ حمله می کنند پولیپ پیش سرطانی به سرطان تبدیل می شود. در بیشتر موارد این روند کند می شود و حداقل 8 تا 10 سال طول می کشد تا از آن سلول های ناهنجار اولیه تا یک سرطان رشد پیدا می کند.

شایع ترین علل سرطان ریه

شایع ترین علل سرطان | پزشکت

سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود ناشی از سیگار، علت اصلی سرطان ریه می باشد. پزشکان معتقدند که سیگار کشیدن با آسیب به سلول هایی که از ریه محافظت می کنند، باعث این سرطان می شود. دود سیگار حاوی مواد سرطان زا است که باعث تغییر در بافت ریه می شود. در ابتدا ممکن است بدن این آسیب را ترمیم کند. اما با هر بار قرار گرفتن در معرض مکرر دود سیگار، سلول های ریه بیشتر آسیب می بینند. با گذشت زمان، آسیب سلول های ریه می تواند باعث اختلال در عملکرد آن ها و سرطان شود.

شایع ترین علل سرطان پستان

سرطان پستان هنگامی رخ می دهد که برخی از سلول های پستان شروع به رشد غیر طبیعی کنند. این سلول ها با سرعت بیشتری نسبت به سلول های سالم تقسیم می شوند و انباشته می شوند و یک توده را تشکیل می دهند. سلول ها ممکن است از طریق پستان به گره های لنفاوی یا سایر قسمت های بدن انتشار یافته و متاستاز شوند.

محققان عوامل هورمونی، سبک زندگی و محیطی را عامل خطر ابتلا به سرطان پستان می دانند اما هنوز مشخص نیست که چرا برخی از افراد که هیچ فاکتور خطری ندارند، به سرطان مبتلا می شوند و در عوض سایر افراد با فاکتورهای خطر هرگز سرطان را تجربه نمی کنند. این احتمال وجود دارد که سرطان پستان در اثر تعامل پیچیده عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد شود.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323648