آیا مبتلایان به کرونا به قارچ سیاه نیز دچار می شوند؟

اخیرا، ابتلا به عفونت قارچی نادر، در هند افزایش یافت. نکته نگران کننده آن که ابتلا به قارچ سیاه در کرونا های بهبود یافته، گزارش شده است. کارشناسان می گویند که ابتلا این نوع عفونت قارچی، بسیار نادر است. اما امکان دارد بر افرادی که سیستم ایمنی آنها در اثر کرونا آسیب دیده است، تأثیر بگذارد.

کارشناسان می گویند که استفاده از داروهای استروئیدی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹، تا حدی می تواند برخی از ابتلا ها به عفونت قارچ سیاه را توجیح کند. همچنین، وضعیت نقص ایمنی بیماران مبتلا به COVID-19 می تواند موارد دیگر ابتلا به عفونت قارچ سیاه را توضیح دهد.

با وجود این که هند برای مهار موج کشنده COVID-19 تلاش می کند. پزشکان، در حال حاضر موارد ابتلا به عفونت نادری به نام “قارچ سیاه” را گزارش می کنند. به طور ویژه، ابتلا به بیماری قارچ سیاه، در بین افرادی که از بیماری کووید ۱۹ بهبود می یابند، رخ می دهد.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

این عفونت قارچی، به طور فزاینده ای در میان بیماران آسیب پذیر در هند، مشاهده می شود. ابتلا به این عفونت در حالی در کشور هند گزارش می شود که سیستم بهداشتی این کشور برای نجات جان مردم در طول همه گیری بیماری کووید ۱۹، بسیار تلاش می کند.

عفونت موکورمیکوز

بر اساس گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، این عفونت قارچی سیاه، موکورمیکوز نامیده می شود. عفونت موکورمیکوز یا قارچ سیاه، توسط گروهی از کپک ها به نام موکورمایست ها، که معمولاً در خاک و مواد آلی در حال پوسیدگی زندگی می کنند، رخ می دهد.

عفونت موکورمیکوز یا قارچ سیاه، می تواند جدی، خطرناک و کشنده باشد. میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به موکورمیکوز یا قارچ سیاه، بسته به شدت بیماری، بین 46 تا 96 درصد است. شیوع این بیماری، در میان افراد بهبود یافته از بیماری کووید ۱۹، در هند گزارش شده است.

نکاتی درباره بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوز

ابتلا به قارچ سیاه در کرونا | پزشکت

اخیرا و با توجه به شیوع ناگهانی بیماری قارچ سیاه در هند، توجه افراد زیادی به سوی این بیماری عفونی، جلب شده است. قارچ سیاه یا موکورمیکوز، یک عفونت فرصت طلب نادر، تهاجمی و قارچی است. حتی باعث بروز بیماری جدی و گاهی کشنده می شود.

در واقع، مشخص شده است که افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی، بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوز هستند. ضعف و نقص سیستم ایمنی، باعث افزایش احتمال ابتلا به سایر عفونت های قارچی و فرصت طلب نادر می شود.

در واقع، از آن جا که افراد بهبود یافته از کووید ۱۹، و یا کسانی که در حال مبارزه با این بیماری هستند. سیستم ایمنی شان در حالت ایده آل و عادی نیست. بیشتر از سایر افرادی که دارای سیستم ایمنی سالم هستند، در خطر ابتلا به این بیماری قارچی قرار دارند.

به گزارش یکی از منابع خبری، در طی 10 سال گذشته، پزشکان فقط تعداد انگشت شماری از موارد ابتلا به عفونت قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس را در هند مشاهده کرده اند.

با این حال، با وجود تعداد اندک مبتلایان به بیماری قارچ سیاه در سال گذشته، اخیرا، تعداد مبتلایان به این عفونت قارچی، به شدت افزایش پیدا کرده است. در ماه های اخیر، ده ها هزار مورد از ابتلا به عفونت قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، گزارش شده است.

در هفته های اخیر نیز، میزان ابتلا به این عفونت قارچی، به شدت افزایش پیدا کرده است. شیوع بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، به ویژه در طول این همه گیری و در حال حاضر در هند، که منابع مراقبت های بهداشتی در آن محدود است، باعث ایجاد هزینه های اضافی برای سیستم درمانی این کشور شده است.

علائم عفونت قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس

ابتلا به قارچ سیاه در کرونا | پزشکت

بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد. حتی علائم مختلفی را در فرد مبتلا ایجاد کند. اگر عفونت قارچ سیاه، در سینوس ها و مغز رشد کند (موکورمیکوز رینوس مغزی)، علائم ناشی از ابتلا به آن، شامل موارد زیر هستند:

  • تب
  • سردرد
  • تورم یک طرفه صورت
  • احتقان بینی یا سینوس

اگر ریه های شما تحت تأثیر موکورمیکوزیس یا قارچ سیاه قرار گرفته اند، ممکن است علائمی مانند سرفه، درد قفسه سینه و تنگی نفس را تجربه کنید. هنگامی که بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، به سیستم گوارشی فرد مبتلا، حمله می کند، ممکن است درد شکم، تهوع و استفراغ و خونریزی دستگاه گوارش را تجربه کند.

پس علائم مختلف ناشی از ابتلا به بیماری قارچ سیاه، بسته به محل درگیری با این بیماری، متفاوت خواهد بود.

آیا قارچ سیاه منجر به مرگ بیماران کرونایی می شود؟

اما به طور کلی، وقتی بیماری قارچ سیاه فرد مستعدی را آلوده می کند، به سرعت باعث بروز بیماری شده و مرگ و میر بالایی دارد. از آن جا که ابتلا با این عفونت، بسیار نادر است. میزان دقیق مرگ و میر ناشی از آن، مشخص نیست. اما محققان تخمین می زنند که به طور کلی، 54 درصد از افراد مبتلا به موکورمیکوز جان خود را از دست می دهند.

برخی از افراد، در معرض خطری بیشتری برای ابتلا به بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس قرار دارند. افراد مبتلا به COVID-19 به لحاظ نظری ممکن است به دلیل واکنش ایمنی یا التهاب موضعی در دستگاه سینوس، در معرض خطر بیشتری باشند. همچنین، عفونت ناشی از بیماری قارچ سیاه، معمولا مسری نیست.

عدم مسری بودن این بیماری، به معنای کاهش خطر ابتلا با آن نیست. شما می توانید به بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، از طریق استنشاق اسپورهای کپک یا هنگام تماس با آن ها از طریق موادی مانند خاک، محصولات پوسیده یا نان، یا توده های کمپوست، مبتلا شوید.

بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، معمولاً از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. اما همچنان در محیط یافت می شود. به همین دلیل، هنوز خطر ابتلا به این بیماری، وجود دارد. با این حال، با توجه به سرعت شیوع، هنوز زود است که مطمئن شویم بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، چگونه شیوع پیدا می کند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس هستند؟

ابتلا به قارچ سیاه در کرونا | پزشکت

براساس گفته های محققان و دانشمندان، با وجود این که ابتلا به بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، نسبتاً نادر است. اما افزایش استفاده از روش های شیمی درمانی و داروهای استروئیدی (مانند مواردی که برای درمان برخی از بیماران COVID-19 استفاده می شون) ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری عفونی، به شدت افزایش پیدا کند.

در یک مورد کوچک که اخیرا مطالعه شده است، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که بیماران مبتلا به COVID-19 مبتلا به دیابت، که تحت درمان با داروهای استروئیدی قرار گرفته بودند. به طور قابل توجهی در معرض ابتلا به عفونت های قارچی، مانند موکورمیکوز قرار داشتند.

درمان بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس

به گفته پزشکان و متخصصان، بیماری قارچ سیاه یا موکورمیکوز را می توان با استفاده از داروها و عوامل ضد قارچی، مانند آمفوتریسین B، ایزاووکونازول و پوزاکونازول درمان کرد. از این داروها برای از بین بردن عفونت قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، استفاده می شود.

علاوه براین، در موارد شدید ابتلا به این بیماری، پزشک ممکن است روش جراحی را، برای برداشتن بافت آلوده یا مرده توصیه کند. جراحی برای پیشگیری از پخش شدن قارچ در بدن انجام شود. روش جراحی، ممکن است شامل برداشتن قسمت هایی از بینی یا چشم فرد بیمار باشد.

با این وجود، روش جراحی می تواند برای فرد مبتلا به قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، نامطلوب باشد. اما درمان این عفونت جدی، خطرناک و کشنده، بسیار مهم است.

توجه به این نکته ضروری است که افراد مبتلا به بیماری COVID-19، در معرض خطر ابتلا به بسیاری از “عفونت های فرصت طلب” هستند.

به طور کلی، افرادی که در حال درمان بیماری های جدی و مهم، مانند COVID-19 هستند. بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به عفونت های فرصت طلب قرار دارند. زیرا سیستم ایمنی بدن آنها مشغول مبارزه با ویروس SARS-CoV-2 است. همین موضوع باعث می شود که سیستم ایمنی نتواند به صورت کامل با بیماری قارچ سیاه مبارزه کند.

عفونت های قارچی

ابتلا به قارچ سیاه در کرونا | پزشکت

در افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، عفونت های فرصت طلب می توانند توسط قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و حتی انگل ها ایجاد شوند. علاوه بر بیماری قارچ سیاه، سایر عفونت های قارچی شایع، می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کاندیدیازیس. عفونت قارچی ناشی از مخمر (نوعی قارچ) به نام کاندیدا است.
  • هیستوپلاسموز. بیماری ایجاد شده توسط قارچ (یا یک کپک) به نام هیستوپلاسما.
  • آسپرژیلوز. ناشی از آسپرژیلوس، یک قارچ شایع است که در ساختمان ها و محیط خارج از منزل یافت می شود.

در افراد مبتلا به بیماری ایدز، به بیماری آسپرژیلوز، آخرین میخ تابوت فرد مبتلا گفته می شود. علاوه بر این، شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد، بیماران مبتلا به COVID-19 در برابر آسپرژیلوز ریوی (ایجاد شده در ریه) آسیب پذیر هستند. در واقع، ابتلا به عفونت آسپرژیلوز نگرانی خاصی به دنبال دارد.

در حال حاضر، مواردی از “تشخیص روزافزون” وضعیتی به نام آسپرژیلوز ریوی مرتبط با بیماری کروناویروس (CAPA) وجود دارد.

به عنوان مثال، در یک مطالعه منتشر شده در JAMA، نویسندگان تخمین می زنند که CAPA حدود 20 تا 30 درصد از بیماران مبتلا به COVID-19 دچار عوارض شدید و استفاده کننده از تهویه مکانیکی را تحت تاثیر قرار می دهد. با توجه به تازه وارد بودن بیماری کووید ۱۹، هنوز اطلاعات زیادی در مورد COVID-19 و پیامدهای آن وجود ندارد.

هنوز واقعیت های زیادی وجود دارد که باید در مورد بیماری COVID-19 به طور کامل آن ها را درک کنیم. از آنجا که جامعه بشری، تجربه بیشتری در مورد بیماری های واگیر و پیامدهای آن دارد. به احتمال بسیار زیاد، در مورد رابطه بیماری COVID-19 با سایر عفونت ها، از جمله عفونت های فرصت طلب، بسیار بیشتر از اکنون، اطلاعات به دست خواهیم آورد.

سخن آخر

اخیرا، موارد ابتلا به یک عفونت قارچی معمولاً نادر به نام موکورمیکوز یا قارچ سیاه، در هند افزایش یافته است. این بیماری عفونی، در درجه اول افرادی را که از بیماری COVID-19 بهبود می یابند، تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده از داروهای استروئیدی برای درمان کووید ۱۹ و نیز به طبع آن، کاهش سطح سیستم ایمنی افراد بهبود یافته، می تواند توجیهی برای افزایش ناگهانی موارد ابتلا به این بیماری قارچی نادر در هند، باشد.

موکورمیکوزیس تنها یکی از تعداد زیاد عفونت های فرصت طلب است که می تواند همراه با بیماری COVID-19 رخ دهد. هنوز اطلاعات زیادی در مورد پیامدهای COVID-19 و ارتباط آن با سایر بیماری ها وجود ندارد.

منبع:

https://www.healthline.com/health-news/black-fungus-is-appearing-in-people-with-covid-19-what-to-know