مراقبت از حیوان کرونا مثبت

مراقبت از حیوان کرونا مثبت، موضوع بسیار مهم و جدیدی است که به شدت مورد توجه متخصصین دامپزشکی و صاحبان حیوانات خانگی قرار گرفته است. تعداد کمی از حیوانات خانگی به بیماری کرونا مبتلا هستند. بعضی از این حیوانات خانگی هیچ علامتی از  بیماری را از خود نشان می دهند. اما بعضی از حیوانات که بیمار شدند بیماری خفیفی دارند و می توان آنها را با مراقبت در خانه درمان کرد و هیچ کدام از این حیوانات نمرده اند.

آزمایش های کرونا ویروس در حیوانات برای انواع حیوانات مبتلا در دسترس است. اما این تست ها تنها برای حیواناتی که دارای علامت و نشانه های ویروس کرونا و حیواناتی که در تماس با افراد مبتلا به ویروس هستند، تجویز می شود‌.

بر اساس اطلاعات محدود موجود تا به حال، ظاهراً خطر اینکه حیوانات خانگی بتوانند ویروس کرونا را به افراد منتقل کنند، کم می باشد و به این ترتیب دلیلی ندارد که حیوانات مبتلا به کرونا ویروس و دارای تست مثبت را رها کرده و از آنها مراقبت نکنیم.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

در هنگام ابتلا حیوان به کرونا در چه شرایطی با دامپزشک تماس بگیریم؟

مراقبت از حیوان کرونا مثبت 5 | پزشکت

اگر شما مبتلا به بیماری کرونا ویروس هستید خودتان حیوان خانگی را به کلینیک های دامپزشکی نبرید. بهتر است اول با دامپزشک تماس بگیرید و آن ها را در جریان بیماری خود بگذارید. احتمالاً بعضی از دام پزشکان مشاوره از راه دور یا دیدن حیوانات خانگی را از طریق تلفن موبایل به شما پیشنهاد می دهد.

در واقع بعضی از حیوانات خانگی هیچ نوع علائمی از بیماری را نشان می دهند. اما آن حیواناتی که بیماری های خفیفی دارند را می توان در خانه از آنها مراقبت کرد. اگر دامپزشک شما قرنطینه خانگی را توصیه می کند و شما قادر هستید که از آن در خانه از حیوان خود مراقبت کنید پیشنهادات و توصیه های زیر را به منظور حفاظت از خود و دیگران دنبال کنید:

از حیوان خود در خانه نگه دارید.

به طور منظم بادام پزشک در ارتباط باشید. قبل از اینکه حیوان را به کلینیک دامپزشکی ببرید با آنها تماس بگیرید. مطمئن شوید که دامپزشکی در زمانی که حیوان مشکل تنفسی دارد یا فکر می کنید وضعیت اضطراری است در اختیار شماست.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

اگر چه به نظر می رسد بیشتر حیوانات خانگی تنها علائم خفیفی را نشان می دهند یا اصلاً علائمی ندارند. ما سعی می کنیم راهکارهای مورد نیاز در هنگام ابتلا حیوانات خانگی به کرونا را مورد بررسی قرار دهیم.

حتی در شرایطی که فکر می کنید حال عمومی حیوان شما مناسب است از انجام فعالیت های زیر خودداری کنید:

 • ملاقات با دامپزشک بدون تعیین وقت قبلی
 • رفتن به پارک ها، بازارها و دیگر اجتماعات مثل جشن ها
 • حیوان خانگی را از دیگر افراد و حیوانات موجود در خانه تان جدا نگه دارید.
 • ملاقات با نظافتچی و آرایشگر و بردن حیوان به سالن های نظافت و آرایشگری سیار
 • تفریحات دیگر بازی کردن، پیاده روی و دید و بازدید را بدون حیوانات خانگی انجام دهید.
 • از اشخاصی که حیوان را برای پیاده روی به بیرون می برند و از آن ها مراقبت می کنند، کمک بگیرید.
 • سعی کنید در صورت امکان حیوان را در اتاقی که خودتان برای حیوان بیمار طراحی کرده اید بگذارید (مثل رختشوی خانه یا حمام اضافه)، یا اینکه از افراد منزل و دیگر حیوانات جدا شود.
هشدار!

تا جایی که ممکن است از تماس با یک حیوان خانگی مثل بغل کردن، بوسیدن، لیسیدن و استفاده از غذا و جای خواب مشترک اجتناب کنید. اگر امکان دارد یک جعبه کوچک یا محیط حمام را آماده کنید تا حیوان خانگی از دیگر حیوانات جدا شود.

سگ ها

اگر شما یک حیاط خصوصی دارید که سگ شما می ‌تواند در آنجا به دستشویی برود آنها را برای پیاده روی نبرید. اگر شما باید سگ تان را برای پیاده ‌روی به بیرون ببرید، این پیاده روی را به رفت و آمد به دستشویی محدود کنید. در خانه تان بمانید سگ را حداقل با فاصله ۶فوت یا دو متر از دیگر حیوانات و افراد منزل دور نگهدارید. هرگز اجازه ندهید افراد دیگر سگ شما را لمس کنند یا با آن در تماس باشند.

 گربه ها

مراقبت از حیوان کرونا مثبت 4 | پزشکت

گربه های باید داخل خانه نگهداری شوند. به گربه های که تست کرونا ویروس آنها مثبت شده است اجازه ندهید که از منزل بیرون بروند.

تمیز کردن

شواهدی وجود ندارد که فضولات و مواد زائد حیوانات خانگی مبتلا به ویروس نیاز به ضدعفونی داشته باشد. در هنگام تمیز کردن حیوان خانگی خود دستکش بپوشید. مدفوع یا مواد زائد موجود در جعبه خواب را در یک جعبه یا پاکت بسته شده قرار دهید. همیشه بعد از تمیز کردن حیوان خانگی تان دست های خود را با آب و صابون بشوید.

 • جای خواب و ظرف ها یا کانتینرهای، و اسباب بازی های را آماده کنید. بهتر است آنها دیگر افراد منزل یا حیوانات جدا شده باشند.
 • ظرف های آب و غذا، اسباب بازی ها و دیگر وسایل مراقبتی حیوان را با مواد ضدعفونی تمیز کنید. بعد از استفاده حیوان از آنها با آب به طور کامل بشویید.
 • وسایل نرم مانند حوله ها ، پتو ها و رختخواب های دیگر را می توانند مجددا مورد استفاده قرار گیرند. دستشویی کثیفی که  مورد استفاده حیوان بیمار بوده است را به همراه وسایل دیگر بشویید.

علائم حیوان خانگی تان را یادبگیرید و چک کنید.

خیلی مهم است که در طول قرنطینه خانگی دائم حیوان خانگی تان را تحت نظارت و بررسی داشته باشید. اگر شما فکر می‌کنید که حیوان خانگی علائم جدی داشته یا اینکه بدتر شده است با دامپزشک خود هرچه زودتر تماس بگیرید.

حیوانات خانگی مبتلا به کرونا ویروس ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

 • تب
 • سرفه
 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی
 • مشکل در تنفس
 • استفراغ و حالت تهوع
 • تاری دید یا قرمز شدن چشم
 • خستگی (بی حالی و تنبلی مفرط و غیر معمولی)

در صورت مشاهده هر کدام از علائم ذکر شده، دستورات دامپزشک تان را دنبال کنید. احتمالاً دامپزشکی شما همه موارد و علائم ذکر شده را به صورت یادداشت نگهداری می ‌کند.

اگر علائم حیوان خانگی شما بیشتر و یا بدتر شود شما باید هرچه سریعتر با دامپزشک تماس بگیرید. در این صورت دامپزشک شما احتمالاً قادر خواهد بود که شما را از پشت تلفن راهنمایی کند.

از خودتان محافظت کنید.

مراقبت از حیوان کرونا مثبت 3 | پزشکت

پیشگیری ‌های مشابه تجویز شده برای انسان ها را نیز برای فرد مبتلا در خانه دنبال کنید. اگر خطر ابتلا به بیماری ویروس کرونا برای شما خیلی بالا است یکی دیگر از اعضای خانواده باید در صورت امکان از حیوان خانگی شما مراقبت کند.

افراد باید ماسک و دستکش را در همان اتاق یا ناحیه ‌ای که حیوان بیمار نگهداری می شود بپوشند.

حیوانات نباید ماسک بپوشند. بنابراین سعی نکنید که برای حیوان خانگی تان ماسک بخرید. زمانی که به ظرف ها و اسباب بازی ها و رختخواب دست می زنید و در زمان برداشتن مدفوع و نجاسات حیوان دستکش بپوشید. بعد از آن دستکش ها را دور بیندازید. مدفوع و مواد بجامانده در جای خواب را در یک جعبه بسته شده بگذارید و قبل از پرت کردن آنها در یک سطل زباله بهتر است آن را در پلاستیک زباله قرار دهید.

دست های خود را بشویید.

دست های تان را معمولاً با یک صابون و به مدت حداقل ۲۰ ثانیه در طول روز بشویید. مطمئن شوید که همه افراد در خانه این کار را انجام می ‌دهند. مخصوصا بعد از اینکه حیوان را لمس می کند و یا به ظرف ها و اسباب بازی ها و رختخواب آن دست می زند.

اگر واقعاً صابون آب در دسترس شما نیست می‌ توانید مواد ضدعفونی کننده دست که حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل می باشد استفاده کنید. مقداری از آن را روی سطوح دستتان بپاشید و آن ها را به همدیگر بمالید تا زمانی که احساس کنید الکل خشک شده است.

تا زمانی که دست های خود را نشسته اید آنها را به چشم ها، بینی و دهان خود نزنید. تمیز کنید و بعد از آن هر چیزی را ضدعفونی کنید.

شواهدی نشان نداده که این ویروس ‌ها می ‌توانند از طریق پوست، پشم و موی حیوانات اهلی به افراد منتقل شوند.

حیوانات اهلی خود را با داروهای ضد عفونی کننده شیمیایی، الکل ها، آب اکسیژنه و محصولات دیگر خیس یا حمام نکنید. این محصولات شامل ضدعفونی کننده دست، مواد تمیز کننده و و دیگر تمیز کننده های سطوح و صنعتی می باشند.

استفاده کردن از ماده ضدعفونی کننده شیمیایی ممکن است سبب شود که حیوان خیلی بیمار شود و یا حتی منجر به مرگ آنها شود. اگر سوالاتی راجع به محصولات مناسب برای حمام کردن و تمیز کردن حیوانات خانگی تان دارید با دامپزشک مشورت کنید.

چه زمانی حیوان را از قرنطینه خارج کنیم؟

مراقبت از حیوان کرونا مثبت 1 | پزشکت

بهتر است در مورد زمان خارج کردن حیوان از قرنطینه با دامپزشک خود مشورت کنید. برخی از حیوانات خانگی ممکن است که نیاز داشته باشند آزمایش های دیگری را برای نزدیک شدن به افراد و حیوانات دیگر انجام دهند که ببینید آیا آنها هنوز بیماری کرونا را دارند و آزمایش آنها مثبت می شود یا خیر.

در صورتی که حیوان هیچ علائم بالینی برای ویروس کرونا بروز نداده و نیازی به مدیریت پزشکی ندارد یا حداقل ۱۴ روز از زمانی که آخرین آزمایش مثبت بوده است می توانید حیوان خود را از قرنطینه خارج کنید.

منبع:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/positive-pet.html


دسته بندی ها : دام و پت , کرونا