علت سرد شدن دست و پا در کودکان چیست؟

آیا می دانید که علت سرد شدن دست و پا در کودکان چیست؟ یا چه دلیلی باعث، سرد شدن دست و پا در کودکان، می شود؟ اگرچه سرد شدن دست و پا در کودکان عمدتا به دلیل دمای خارج است، اما گاهی اوقات، می تواند نشان دهنده یک مسئله پزشکی مهم باشد.

سرد شدن دست و پا در کودکان در صورتی که به صورت همیشگی نباشد، جای نگرانی نیست، اما اگر دستان کودک شما اغلب سرد است، بهتر است برای تشخیص علت اصلی سرد شدن دست و پا کودک خود آن را نزد متخصص اطفال ببرید. این پست را بخوانید تا بدانید چرا دستان کودک شما سرد شده و گزینه های درمانی برای آن کدامند.

یک دلیل ساده برای سرد شدن دست و پا در کودکان درجه حرارت سرد در خارج، تا یک بیماری پزشکی زمینه ای پیچیده متغیر باشد. بنابراین، مهم است که کودک خود را از نزدیک تحت نظر داشته باشید و علت آن را بررسی کنید. برخی از علل اصلی آن، عبارتند از:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

وضعیت سطح بدن کودکان

نوزادان تازه متولد شده بدون محافظت حرارتی خارجی قادر به حفظ دمای بدن خود نخواهند بود. به دلیل سطح بالای بدن به نسبت وزن، نوزادان تمایل دارند با تبخیر گرما را از دست بدهند.

از آنجا که نوزادان نمی توانند درجه حرارت اصلی بدن خود را حفظ کنند، احساس سردتر بودن دست و پاهای آنها نسبت به سایر قسمت های از بدن طبیعی است. به همین دلیل توصیه می شود سر، پاها و دستان کودک خود را با یک لایه لباس اضافی بپوشانید تا از تبخیر پس از تولد از دست دادن گرمای بدن جلوگیری کند.

وضعیت نامناسب گردش خون

از آنجایی که سیستم گردش خون در نوزاد رشد چندانی ندارد، ممکن است خون نتواند اکسیژن را به طور موثر به دست ها و پاها برساند. این کمبود اکسیژن ممکن است باعث سردی دست در نوزادان شود و از طریق تغییر رنگ مایل به آبی روی پوست ظاهر شود. این وضعیت یک بیماری شایع به نام آکروسیانوز است که قسمت های دیگری مانند گوش، بینی، لب ها و نوک سینه ها نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

عواملی مانند آب و هوای سرد و شاخص توده بدن پایین ممکن است خطر ابتلا به آکروسیانوز در کودک شما را افزایش دهد. قسمت های آکروکیانوز معمولاً به محض اینکه بدن کودک به گردش خون عادت کرد، فروکش می کند.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

سپسیس

سپسیس پاسخ نهایی بدن به عفونت است. تشخیص سپسیس در مراحل اولیه برای پیشگیری از عوارض جدی آن بسیار مهم است. سپسیس اغلب با عفونت مانند عفونت ادراری، ذات الریه یا عفونت پوستی یا استخوانی همراه است.

سپسیس همچنین همراه با دست و پا سرد، با تب کم، ضربان قلب سریع، تنفس سریع، رنگ پریدگی پوست، حالت تهوع، استفراغ، پوشک خشک بیش از 12 ساعت و غیره تشخیص داده می شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق، مهم است که به دنبال کمک پزشکی باشید، زیرا عدم درمان سپسیس می تواند منجر به مرگ و میر شود.

تب

سرد شدن دست ها نیز می تواند از علائم تب باشد. اگر دمای بدن کودک شما بالاتر از ℉100.4  باشد، به تب در کودک خود شک کنید. تب معمولاً نشانه ای از تلاش بدن کودک شما برای مقابله با عفونت باکتریایی یا ویروسی است. اگر پیشانی کودک شما گرم است، اما دستان او سرد است، نگران نباشید، زیرا این یک علامت رایج تب در نوزادان است.

سایر علائم عمومی تب عبارتند از:

 • لرزیدن
 • خستگی
 • بی حالی
 • مسائل مربوط به تغذیه

تب خفیف ممکن است به خودی خود فروکش کند. مدام درجه حرارت آنها را کنترل کرده و گاهی به آنها کمپرس سرد بدهید.

بیماری دست، پا و دهان (HFMD)

سرد شدن دست و پا در کودکان | پزشکت

HFMD یک عفونت مسری است که در نوزادان دیده می شود. به طور کلی جدی نیست اما می تواند ناراحت کننده باشد. این بیماری معمولاً با علائمی شبیه سرماخوردگی مانند از دست دادن اشتها، سرفه، درجه حرارت بالا و بثورات خارش دار روی دست، انگشتان، پاها، باسن و زانوها ایجاد می شود.

سرد شدن دست می تواند یکی از آخرین علائم بیماری دست، پا و دهان باشد. در صورت مشاهده دست و پا، علائم کم آبی بدن و بثوراتی که متورم و قرمز شده و چرک ترشح می کنند، کودک خود را نزد پزشک ببرید. از آنجا که این یک عفونت ویروسی است، ظرف یک هفته فروکش می کند. بهتر است از پزشک کودک بخواهید برخی از داروهای تب را تجویز کند.

مننژیت

مننژیت، التهاب غشای اطراف مغز و نخاع است که در اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد می شود. دست و پا سرد از اولین علائم مننژیت است. تشخیص این بیماری کمی چالش برانگیز است زیرا علائم اولیه آن مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا به نظر می رسد. با این حال، وضعیت کودک ممکن است به سرعت می شود. اگر کودک شما علائم زیر را نشان داد، آنها را نزد متخصص اطفال خود ببرید:

 • استفراغ
 • لرز شدید
 • درد عضلانی
 • مشکل تنفس
 • امتناع از غذا دادن
 • درجه حرارت بالا
 • خواب آلودگی شدید

علل دیگر سرد شدن دست و پا در کودکان

همچنین ممکن است دستان کودک شما به دلیل برخی موارد اساسی، سرد شود. اگر بدن کودک شما دارای مشکلات مربوط به گردش خون است، ممکن است علائم دیگری مانند کبودی لب و لکه های پوست را نشان دهد. سایر علل احتمالی دیگر سرد شدن دست و پا در کودکان عبارتند از:

اگر دائماً دست های کودک شما سرد می شود و علائم و نشانه های دیگری نیز دارد، بهتر است بلافاصله آنها را نزد متخصص اطفال ببرید.

درمان سرد شدن دستان نوزادان

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) می گوید، دمای طبیعی بدن برای نوزادان می تواند از 97 درجه فارنهایت (36.1 درجه سانتیگراد) تا 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد ) باشد.

دمای بدن بزرگسالان به طور معمول 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) است، اما می تواند از 97 درجه فارنهایت (36.1 درجه سانتیگراد) تا 99 درجه فارنهایت (37.2 درجه سانتیگراد) همچنان “نرمال” باشد.

درمان سرد شدن دستان در کودکان به علت اصلی آن بستگی دارد. اگر کودک شما گاهی دستانش سرد است، نگران نباشید، زیرا تا زمانی که او قادر به کنترل دمای بدن خود نباشد، این طبیعی است.

اما برخی از گزینه درمانی طبیعی برای درمان سرد شدن دست و پا در کودکان، عبارتند از:
 • اگر دستان کودک شما احساس سرما می کند، قسمت های تنه و معده او را بررسی کنید. تا زمانی که قسمت های مرکزی بدن گرم است، جای نگرانی نیست. سر کودک خود را با کلاه بپوشانید و آنها را در لایه های اضافی لباس یا پتو بپیچید. همچنین برای گرم کردن دست و پاهای آنها از دستکش و جوراب استفاده کنید. دستان کودک خود را پس از 20 دقیقه بررسی کرده تا گرم بودن آنها را بررسی کنید.
 • با پزشک متخصص اطفال در مورد روش مراقبت کانگورو صحبت کنید. این روش می تواند به شما کمک کند تا گرمای طبیعی مورد نیاز بدن کودک را تأمین کنید. تمام لباس های کودک خود را به جز پوشک از بدن او جدا کنید، کودک را در مقابل سینه قرار دهید و خود را با یک پتو گرم بپوشانید.
 • دمای اتاق کودک خود را بررسی کنید. دمای مناسب اتاق باید بین 68 تا 72 درجه فارنهایت باشد. اتاق های بیش از حد گرم همچنین می توانند خطر سندرم مرگ ناگهانی در نوزادان را افزایش دهند.
 • اگر کودک شما علائم غیرطبیعی نشان داد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. آنها ممکن است برخی آزمایشات را انجام دهند و بهترین روش درمانی را توصیه کنند.

چه موقع با دکتر تماس بگیریم؟

اگر دستان کودک شما احساس سرما می کند، دمای بدن او را بررسی کنید و آنها را بپوشانید. با این حال، اگر این روش تاثیری در گرم کردن آنها نداشت و علائم زیر را مشاهده می کنید، بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 • اسهال
 • تشنج
 • بی حالی
 • استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • بثورات غیر قابل توضیح
 • سرد شدن اعضای مرکزی بدن
سخن آخر

به عنوان یک والدین، ممکن است با شرایطی روبرو شوید که دست ها و پاهای کودک شما سرد شده اما او تب نداشته باشد. دست و پاهای سرد در نوزادان چیزی غیرقابل شنیده است و کاملا طبیعی است. کودک کوچک شما حتی بدون بیماری می تواند اندام های سردی داشته باشد. اگر چنین باشد جای نگرانی نیست.

نوزادان تازه متولد شده احتمالاً دست و پاهای سردی دارند. یک توضیح ساده برای این شرایط وجود دارد. همانطور که سیستم گردش خون کودک شما بسیار تلاش می کند تا با دنیای خارج سازگار شود، گرمای بدن به اندام های حیاتی هدایت می شود. این باعث کاهش گرما در پاها و دستان شده و باعث خواهد شد که نسبت به سایر اعضای بدن سردتر باشد.

اگر کودک شما دستان سردی دارد و همچنین لب هایی به رنگ مایل به آبی یا لکه های آبی دارد، ممکن است گردش خون ضعیفی داشته باشد. این بدان معنی است که ممکن است اکثر قسمت بدن آنها اکسیژن کافی دریافت نکند. برخی از شرایطی که باعث لب آبی یا پوست می شود می تواند نشان دهنده بیماری های زمینه ای باشد.

سرد شدن دست های گاه به گاه در نوزادان طبیعی است و شما نباید زیاد نگران باشید. اطمینان حاصل کنید که برای پیشگیری از اتلاف سریع گرما از بدن او، سر و کمر کودک خود را به صورت لایه لایه پوشانده اید. با این حال، اگر آنها علائم اضافی را نشان می دهند یا کبود می شوند، بهتر است آنها را نزد متخصص اطفال خود ببرید.

منابع:

https://www.momjunction.com/articles/baby-with-cold-hand-feet-reasons-treatment_00725703/

https://www.healthline.com/health/baby/baby-cold-hands#treatments

https://parenting.firstcry.com/articles/cold-hands-and-feet-in-babies-is-it-normal/


دسته بندی ها : کودکان