کودکم غذا نمی خورد، چه کنم؟

کودکم غذا نمی خورد، چه کنم؟ هنگام صحبت از تغذیه کودکان، والدین مرتب از پزشکان سوال می کنند که چگونه کودک خود را تشویق به غذا خوردن بکنم؟ به طور حتم پیش بینی رفتار کودکان تا حدودی دشوار و سخت است. آنها برخی از روزها غذا نمی خورند و شاید روز بعد در تمام طول روز احساس گرسنگی کنند و نیاز به غذا خوردن داشته باشند. آنها ممکن است در طی هفته های متوالی هر روز فقط به یک نوع غذا تمایل داشته باشند و بعد ناگهان هیچ علاقه ای به خوردن آن غذا نشان ندهند. عادات غذایی در کودکان مختلف کاملا متفاوت است؛ بنابراین در مورد اینکه چرا کودک من دیگر غذا نمی خورد نگران نباشید. در واقع عادات عجیب و غریب کودک نوپای شما مساله غیرطبیعی یا نگران کننده ای نیست.

غذا نخوردن کودکان، یک رفتار عادی در کودکان نوپا است. در واقع یکی از جنبه های عادی زندگی است که والدین می توانند بر روی آن کنترل داشته باشند. کودک شما با امتناع از غذا خوردن حس استقلال را در خود تقویت می کند. کودکان ممکن است در برابر غذا خوردن واکنش های زیادی از خود نشان دهند، از جمله:

 • عدم تمایل به خوردن غذاهای جدید
 • امتناع از خوردن غذا به دلیل رنگ یا نوع غذا
 • دوست دارند فقط با چنگال و یا قاشق خودشان غذا بخورند.
 • انتخاب انواع محدودی از غذا و پرهیز از مصرف برخی غذاها
 • از دست دادن ناگهانی علاقه به غذایی که قبلا عاشق خوردن آن بودند.

چگونه روند تغذیه کودک را بهبود ببخشیم؟

 چگونه کودکم را تشویق کنم غذا بخورد؟ | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

شما نمی توانید کودک خود را مجبور به خوردن غذا کنید. ولی با این حال می توانید از غذاهای مغذی در برنامه غذایی کودک استفاده کنید. عادات غذایی سالم را به کودک خود آموزش داده و کاری کنید که ساعت های غذا خوردن برای کودک شما لحظاتی دلپذیر و خوشایند باشد. برای بهبود روند تغذیه ای در کودکان می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

غذا را به اندازه سرو کنید.

به ازای هر یک سال از سن کودک به اندازه یک قاشق غذاخوری از هر غذا به او بدهید. به عنوان مثال اگر کودکتان سه ساله است سه قاشق غذاخوری از هر نوع غذا را در بشقاب او قرار دهید. وعده های کم حجم این فرصت را به کودک می دهد که با تمام کردن آن درخواست غذای بیشتری از شما کند.

صبور باشید.

سعی کنید همیشه غذاهای جدید را در برنامه غذایی کودک بگنجانید. گاهی ممکن است یک غذا را 10 الی 15 بار به کودک خود بدهید تا سرانجام آن را بپذیرد و راضی شود آن را بخورد.

لحظات غذا خوردن را به اوقات شاد تبدیل کنید.

اگر وعده های غذایی دلپذیر باشند کودک شما مشتاقانه منتظر رسیدن زمان صرف غذا خواهد شد. سعی کنید از هرگونه بحث و یا صحبت در مورد موضوعات منفی در سر میز غذا خودداری کنید.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

اجازه دهید کودک  در تهیه غذا به شما کمک کند.

 چگونه کودکم را تشویق کنم غذا بخورد؟ | پزشکت

اجازه دهید کودک غذای خود را انتخاب کند. سپس به کودک خود اجازه دهید که او بتواند در تهیه غذا یا چیدن میز به شما کمک کند. مشارکت کودک در آشپزی و تهیه غذا ممکن است باعث علاقه بیشتر او به صرف غذا شود.

غذای جدید را در کنار غذای قبلی قرار دهید.

غذاهای جدید را در کنار غذاهای قبلی و مورد علاقه نوزاد سرو کنید. با این کار احتمال اینکه کودک غذای جدید را امتحان کند بیشتر می شود.

کودک را به خوردن انواع غذاها تشویق کنید.

 برای تشویق کودک خود به خوردن انواع میوه ها و سبزیجات تازه می توانید آنها را با استفاده از ماست و انواع سس های سالاد کم چرب طعم دار کنید.

در غذا خوردن برای کودک خود الگو باشید.

چنانچه کودک تان، شما را در حال خوردن انواع غذاهای سالم ببیند به احتمال زیاد او نیز به امتحان کردن آنها علاقمند می شود. لسیتی از غذاهای سالم و مورد علاقه کودک تهیه کنید. با این کار خود مطمئن شوید که فرزند شما یک رژیم غذایی متعادل را رعایت می کند.

به کودک خود اطلاع دهید که غذا بزودی آماده می شود.

10 الی 15 دقیقه پیش از تهیه شدن غذا به کودک خود اعلام کنید که به زودی غذا آماده می شود. گاهی کودک به قدری از بازی و فعالیت خسته و هیجان زده می شود که دیگر تمایلی به غذا خوردن نشان نمی دهد. در این زمان یادآوری اینکه زمان خوردن غذا نزدیک شده است باعث می شود کودک به راحتی از بازی خودش دست بکشد و برای غذا خوردن آماده شود.

غذا را برای کودک تزیین کنید.

 چگونه کودکم را تشویق کنم غذا بخورد؟ | پزشکت

مواد غذایی را با استفاده از انواع قالب ها به اشکال مختلف برش دهید. غذا را به گونه ای خلاقانه در ظرف غذای کودک تزیین کنید. از کودک خود بخواهید برای غذاهای مورد علاقه خود نام های خاصی را انتخاب کند.

به کودک حق انتخاب دهید.

به عنوان مثال به جای سرو کردن یک نوع سبزی در ظرف غذای کودک به او اجازه دهید سبزی دلخواه خود را از میان دو گزینه مختلف انتخاب کند و از او بپرسید: برای شام کلم بروکلی را دوست دارد یا گل کلم می خواهد؟

یک روال منظم را برای غذا خوردن در نظر بگیرید.

کودکان رعایت منظم الگوهای غذایی را دوست دارند؛ بنابراین غذای کودک را در ساعات مشخص و تعین شده به او داده و در هر وعده غذایی او را در جای مخصوص خودش بنشانید.

وعده های غذایی را در کنار خانواده میل کنید.

اجازه ندهید کودک در هنگام صرف غذا با اسباب بازی و یا وسایل الکترونیکی بازی کند. همچنین خواندن کتاب و تماشای تلویزیون در سر میز غذا را نیز برای او ممنوع کنید. به کودک خود توضیح دهید که چقدر غذا خوردن در کنار یکدیگر خوب و لذت بخش است. از او خواهش کنید تا هنگامی که بقیه غذای خود را تمام نکرده اند از سر میز غذا بلند نشود.

از کودک توقع واقع بینانه داشته باشید.

از کودک خود انتظارات واقع بینانه داشته باشید. به عنوان مثال انتظار نداشته باشید یک کودک سه ساله در حین غذا خوردن درست از قاشق و چنگال استفاده کند. برای بسیاری از کودکان استفاده از قاشق بسیار ساده تر از به دست گرفتن چنگال است.

میان وعده های غذایی مناسب برای کودک کدامند؟

 چگونه کودکم را تشویق کنم غذا بخورد؟ | پزشکت

کودک شما باید سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده در روز میل کند. کودکان نوپا معمولا در یک وعده غذایی به اندازه کافی غذا نمی خورند. از این رو تا رسیدن وعده بعدی مجددا گرسنه می شوند. سعی کنید در میان وعده های اصلی غذایی از میان وعده های سالم و کوچک برای کودک خود استفاده کنید.

برخی از میان وعده های سالم، عبارتند از:

 • ماست
 • پنیر رشته ای کم چرب
 • برش های سیب و یا توت فرنگی
 • تکه هایی از گوشت بدون چربی بوقلمون
 • کراکرهای تهیه شده از غلات کامل همراه با کره بادام زمینی

میان وعده را در صورتی به کودک خود بدهید که تا وعده بعدی غذا چندین ساعت فاصله باشد. چنانچه تا هنگام صرف غذا فقط یک ساعت باقی مانده است از دادن میان وعده به کودک خودداری شود. اگر کودک در هنگام نشستن بر سر میز غذا گرسنه باشد احتمالا با میل و اشتهای بیشتری غذا می خورد.

چنانچه کودک در هنگام وعده اصلی به اندازه کافی غذا نخورد، چند ساعت بعد یک میان وعده مغذی به او بدهید. در صورتی که کودک از صرف میان وعده نیز امتناع کرد غذا دادن به او را به وعده بعدی موکول کنید. کودک معمولا در وعده دوم با اشتهای کافی غذا می خورد. استفاده از این رویکرد این اطمینان را به شما می بخشد که کودک از برنامه غذایی مناسبی برخوردار بوده و با ضعف و کمبود انرژی مواجه نخواهد شد.

 چگونه کودک خود را تشویق کنم غذا بخورد؟

 چگونه کودکم را تشویق کنم غذا بخورد؟ | پزشکت

راهکارهای زیادی برای تشویق کودک به غذا خوردن وجود دارد. ولی با این حال باید از انجام برخی راهکارها خودداری کنید.

وقتی کودک سیر است مجبور به تمام کردن و حتی غذ خوردن نکنید.

هنگامی که کودک سیر شد به او اجازه دهید که دست از غذا خوردن بکشد. اجبار کردن کودک به خوردن همه غذا می تواند در تشخیص سیر شدن کودک اختلال ایجاد کند. وقتی به کودک اجازه می دهید به میل و انتخاب خود دست از غذا خوردن بکشد در واقع به او آموزش می دهید که چگونه به ندای بدن خود گوش داده و انتخاب های غذایی سالم داشته باشد.

در غذا خوردن کودک، از تنبیه و پاداش استفاده نکنید.

به کار بردن روش هایی مانند تهدید، تنبیه و یا پاداش برای تشویق کودک به غذا خوردن ایده های مناسبی نیست. استفاده از این روش ها به مقاومت بیشتر کودک منجر می شود. با کودک بر سر غذا خوردن معامله نکنید. به عنوان مثال از گفتن جملاتی از قبیل اگر سه قاشق دیگر غذا بخوری به تو دسر می دهم به کودک خود پرهیز کنید. در واقع این کار به آنها می آموزد که در انجام کارهای دیگر معامله کرده و منتظر پاداش شما بمانند. به علاوه استفاده از دسر به عنوان پاداش باعث می شود که ارزش دسر نسبت به خود غذا در ذهن کودک بیشتر شود. همچنین این کار باعث گرایش کودک به شیرینی جات و انواع غذاهای ناسالم در آینده می شود.

اگر نگرانید که کودک شما از غذا خوردن امتناع کند اجازه ندهید که خواسته خود را نشان دهد؛ زیرا ممکن است کودک به دنبال جلب توجه شما باشد و اعلام نارضایتی شما این نیاز او را برطرف می کند. در نتیجه این اتفاق ممکن است بارها و بارها تکرار شود.

در صورت هرگونه نگرانی در مورد رشد کودک و یا تاثیر بدغذایی کودک بر روند رشد او می توانید با یک پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

سوالاتی که می توانید نزد پزشک مطرح کنید:
 • یک کودک چه مقدار در روز باید غذا بخورد؟
 • بدغذایی در کودکان نوپا معمولا تا چه مدت ادامه می یابد؟
 • از چه غذاهایی می توان به صورت روزانه در برنامه غذایی کودک استفاده کرد؟
 • آیا به منظور اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی می توان از مکمل های غذایی مانند نوشیدنی های پروتئینی در برنامه غذایی کودک استفاده کرد؟

منبع:

https://familydoctor.org/when-your-toddler-doesnt-want-to-eat/