اهمیت مشاوره آنلاین در نوجوانان

اهمیت مشاوره آنلاین در نوجوانان بسیار بالاست. مرحله نوجوانی دوره ای است که فرد از کودکی به بزرگسالی تغییر می کند و معمولاً بین سنین 10 تا 19 سالگی اتفاق می افتد. در این دوره، جوان بالغ شروع به تجربه تحولات ذهنی و جسمی زیادی می کند. از نظر جسمی، نوجوانان شاهد تغییرات دوران بلوغ در بدن خود هستند. تغییرات بدنی همراه با وضعیت حساس روانی آن ها با تغییرات هورمونی زیادی همراه است که همه این موارد می تواند روی روحیه و افکار آن ها تاثیرات منفی داشته باشد. نوجوانان در اوایل دوران نوجوانی خود بسیار حساس هستند و نوسانات خلقی زیادی را تجربه می کنند. عدم مشاوره و راهنمایی صحیح آن ها ممکن است با عواقب جبران ناپذیری همراه باشد و حتی منجر به بروز رفتارهای پرخطر در نوجوانان شود.

عوامل خطر سلامت روان کودک و نوجوان

هر مرحله از رشد کودکان با چالش های خاص خودش همراه است و خطر بروز برخی مشکلات و اختلالات روانی می تواند این چالش ها را در هر مرحله بدتر و شدیدتر کند. هر کودکی به تغییرات زندگی او پاسخ متفاوتی می دهد.

برخی از وقایع که ممکن است بر سلامت روانی کودک یا نوجوان تأثیر بگذارد عبارتند از:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

 • آزار و اذیت
 • بلای طبیعی
 • خشونت خانگی
 • فقر یا بی خانمانی
 • طلاق یا جدایی والدین
 • تولد یک خواهر و برادر
 • مسئولیت بیشتر از سن
 • سوء استفاده جسمی یا جنسی
 • حرکت به مکان جدید یا مدرسه جدید
 • اندوه و سوگواری مرگ یک دوست، مانند یک عضو خانواده یا یک حیوان خانگی

آمار بهداشت روان در کودکان و نوجوانان

اهمیت مشاوره آنلاین در نوجوانان | پزشکت

تقریباً 4 میلیون کودک و نوجوان ممکن است مشکلات سلامت روان را تجربه کنند. این مشکلات می تواند در خانه، مدرسه یا با دوستان مشکل ایجاد شوند.

در یک مطالعه نرخ برخی از شرایط در کودکان و نوجوانان تخمین زده شده است:

این مشکلات تنها بخشی از تجربه های تلخ کودکان و نوجوانان است. علاوه بر آن فشار همسالان و سوء استفاده از دوستی می تواند خطر ابتلا به مشکلات روانی، خودآزاری و خودکشی را افزایش دهد.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

رفتارهای پرخطر در نوجوانان

اهمیت مشاوره آنلاین در نوجوانان | پزشکت

رفتارهای خشونت آمیزی و یا افسرده بودن، مصرف الکل و مواد مخدر می تواند به عنوان رفتارهای نوجوانان مشکل دار تلقی شوند.

برخی از رفتارهای پرخطر احتمالی در نوجوانان، عبارتند از:

فشار همسالان

با بزرگ شدن كودكان، آن ها سعی می کنند وقت خودشان را بیشتر با دوستان سپری كنند. در نتیجه، دوستان می توانند در تفکر و رفتار کودک شما تأثیر بگذارند فشار همسالان می تواند تأثیر مثبت و حتی منفی داشته باشد. تاثیر منفی همسالان می تواند کودک را وادار به سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، استفاده از مواد مخدر یا انجام رابطه جنسی ناایمن یا سایر رفتارهای پرخطر کند.

دخانیات، مواد مخدر و الکل

سوء مصرف مواد مخدر یک مشکل جدی است که می تواند به پیامدهای ناگوار، حتی کشنده منجر شود. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً 25 درصد از نوجوانان (سنین 12 تا 17 سال) از مواد مخدر استفاده می کنند. 16 تا 18 سالگی اوج سن برای مصرف الکل و سوء مصرف مواد است. در نوجوانانی که والدین آن ها در مورد خطرات مواد مخدر صحبت می کنند و یا از مشاوره آنلاین بهره می گیرند، خطر استفاده از دخانیات، الکل یا مواد مخدر دیگر کاهش می یابد.

نوجوانان و سکس

صحبت با نوجوان برای کمک به او در ایجاد نگرش سالم نسبت به رابطه جنسی و یادگیری رفتارهای جنسی بسیار مهم است. بحث آزادانه در مورد رابطه جنسی با نوجوان برای یادگیری آموزش های لازم و راهنمایی های سالم و صحیح لازم و ضروری است.

خال کوبی و سوراخ کردن
 • نوجوانان از هر نسلی مد های خود را دارند.
 • بیشتر مد های نوجوان بی ضرر هستند و بدون آسیب دائمی بعد از مدتی از بین بروند.

متأسفانه، برخی از محبوب ترین موارد امروزی، خصوصاً خال کوبی و سوراخ کردن بدن می تواند دائمی باشد و می تواند بر سلامتی نوجوان شما اثرات منفی داشته باشد.

افسردگی

اهمیت مشاوره آنلاین در نوجوانان | پزشکت

طبیعی است که گاهی اوقات نوجوانان احساس ناراحتی کنند؛ اما هنگامی که ناراحتی بیش از دو هفته طول بکشد و نوجوان علائم دیگری را بروز دهد، ممکن است او دچار افسردگی شده باشد. دلایل زیادی وجود دارد که باعث نارضایتی نوجوانان می شود. محیط های پر استرس می توانند منجر به افسردگی شوند. نوجوانان می توانند احساس بی ارزشی و عدم کفایت نسبت به عملکرد مدرسه، تعامل اجتماعی، گرایش جنسی یا زندگی خانوادگی را داشته باشند.

موارد زیر مهمترین علائم افسردگی در نوجوانان است:

 • غم
 • اضطراب
 • اختلال در خواب
 • احساس ناامیدی
 • رفتار های عصیان آور
 • دور شدن از جمع دوستان
 • استفاده از الکل یا مواد مخدر
 • فعالیت های تبلیغاتی جنسی
 • افت ناگهانی نمرات یا فرار از مدرسه
 • از دست دادن اشتها یا پرخوری اجباری
 • شکایت از درد از جمله سردرد، دل درد، کمر درد و یا خستگی

افسردگی یک مشکل جدی است، اما قابل درمان است. اگر گمان می کنید نوجوان شما افسرده است، به دنبال درمان و کمک به آن ها باشید.

خودکشی
 • خودکشی یک مشکل جدی در بین نوجوانان است.
 • خودکشی در نوجوانان دومین علت اصلی مرگ و میر در بین جوانان و بزرگسالان است.

علائم هشدار دهنده از خودکشی عبارتند از:

 • تهدید به کشتن خود
 • ابراز ناامیدی در مورد آینده
 • آماده شدن برای مرگ، نوشتن نامه های خداحافظی یا وصیت نامه

اگر نوجوان شما هر یک از این رفتارها را نشان می دهد، باید سریعاً از یک مشاور کمک بگیرید.

اختلالات خوردن

فشارهای اجتماعی و استرس می تواند باعث اختلال در خوردن در نوجوانان شود. یک مطالعه نشان می دهد که اختلالات تقریباً 10٪ از دختران در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار داده است. بی اشتهایی و بولیمی دو شکل شایع این بیماری در بین دختران و پسران می باشد. اختلال در خوردن غذا می تواند به سلامتی جسمی و اعتماد به نفس نوجوانان آسیب برساند و منجر به سوء تغذیه، خودآزاری، بیماری قلبی، خودکشی یا گرسنگی شود. از عادتهای غذایی نوجوان خود آگاه باشید. به نحوه صحبت در مورد غذا، تغذیه و افزایش وزن یا کاهش وزن در اطراف آنها توجه کنید. اگر نوجوان شما الگوی اختلال در خوردن غذا را نشان می دهد، برای نجات فرزند خود اقدام کنید.

اهمیت خدمات مشاوره در نوجوانان

اهمیت مشاوره آنلاین در نوجوانان | پزشکت

استفاده از خدمات مشاوره ای به نوجوانان شما کمک می کند تا بتوانند احساسات، رفتارها و افکار خود را بهتر و راحت تر بیان کنند. در اصل یک درمانگر با تجربه می تواند با آموزش تکنیک های منحصر به فرد به نوجوان شما کمک کند تا بتواند نیاز ها و احساسات خودش را بیان کند. این شکل از مشاوره برای کمک به نوجوانان برای انتقال از دوران کودکی به بزرگسالی و درک بهتر خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

هر والدینی این واقعیت را قبول دارد که مرحله نوجوانی هر کودکی می تواند بسیار دشوار و گیج کننده باشد. با نوسانات خلقی، جوان شما می تواند یک دقیقه خوشحال و دقایقی دیگر عصبانی شود. اغلب، در این مرحله، بیشتر بچه ها احساس می کنند والدینشان به آنها فشار می آورند. به همین دلیل است که بیشتر بچه ها هنگام رسیدن به سن بلوغ تمایل به عقب نشینی دارند و خیلی نمی خواهند با والدینشان ارتباط برقرار کنند. در این دوره، آنها همچنین دوست دارند در مورد تغییرات بدنی و جنسی خود اطلاعات بیشتری کسب کنند. در نتیجه، آنها تمایل دارند که با همسالان خود بیشتر ارتباط برقرار کنند.

نوجوانی یک زمان گیج کننده است، بنابراین والدین باید نظارت بیشتری بر روی آن ها داشته باشند. البته در برخی مواقع برقرار ارتباط با نوجوانان برای والدین تا حدودی سخت خواهد بود. در این میان والدین می توانند از یک درمانگر و یا مشاور کمک بگیرند.

اهمیت مشاوره آنلاین در نوجوانان

درمان آنلاین ممکن است به عنوان نام های دیگر، مانند الکترونیکی درمانی، مشاوره اینترنتی یا telep Psychology شناخته شود. دقیقاً همانطور که از نام این روند درمانی پیداست، برخلاف جلسات چهره به چهره در مطب و مشاوره های حضوری، درمان آنلاین به افراد امکان می دهد در یک محیط آنلاین با یک درمانگر ملاقات کنند و مشکلات خود را به صورت نوشتاری، صوتی و ویدیوئی مطرح کرده و راهنمایی های لازم را از درمانگر خود بگیرند. یک درمانگر ممکن است از طریق پیام متنی، برنامه تلفن همراه، ایمیل یا وب سایت خاصی با فرد ارتباط برقرار کند. برخی از درمانگران از چت تصویری استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر فقط برای برقراری ارتباط چت نوشتاری را ترجیح می دهد.

برای بسیاری از نوجوانان، نشستن در مطب یک پزشک به خصوص یک روان شناس و صحبت کردن در مورد احساساتشان ناخوشایند بوده و حتی ممکن است آن را نوعی ننگ بدانند. اما صحبت کردن با یک درمانگر به صورت آنلاین می تواند برای نوجوانان جذاب هم باشد. با این حال برخی از والدین ها فکر می کنند ایده مشاوره آنلاین ممکن است برای نوجوانان آن ها مناسب و مفید نباشد؛ اما بررسی ها نشان داده صحبت کردن با یک روان شناس آموزش دیده و با تجربه از طریق اینترنت می تواند برای نوجوانان بسیار مفید باشد. مهمترین نکته این است که والدین باید زمان مناسب مراجعه نوجوان خود به مشاوره را تشخیص دهند و در موارد نیاز سریعا برای درمان مشکلات نوجوان خود اقدام کنند.

نوجوانان، مشاوره آنلاین را ترجیح می دهند.

اهمیت مشاوره آنلاین در نوجوانان | پزشکت

بررسی ها نشان می دهند که نوجوانان تمایل دارند که از روند های درمانی مبتنی بر رایانه، از طریق برنامه های تلفن همراه و پیام کوتاه، اینترنت و چت تصویری، با درمانگر خود ارتباط برقرار کنند و پذیرش شوند. به عنوان مثال، یک مطالعه در مورد نوجوانان در سال 2016 در استرالیا نشان داد نوجوانان در صورت بروز مشکل در سلامت روان 72٪ از به درمان آنلاین و 32% به مشاوره های حضوری مراجعه می کنند. در یک مطالعه از سال 2015، شرکت کنندگان نوجوان گفتند که آنها برای درمان موضوعات حساس از قبیل تمایلات جنسی، روش درمانی آنلاین را ترجیح می دهند. با این حال، در مورد موضوعات دیگر (مانند درگیری همسالان، زورگویی و راهنمایی عمومی) بیشتر نوجوانان در این تحقیق گفتند که آنها ترجیح می دهند از مشاوره های حضوری استفاده کنند.

در بررسی صورت گرفته دیگر، نوجوانان اعتراف کرده اند که استفاده از مشاوره آنلاین در نوجوانان با علائم افسردگی و اضطراب برای آن ها جذاب تر بوده است و اثربخشی بیشتری داشته است.

مزایای مشاوره آنلاین در نوجوانان

نوجوانان روند درمانی مشاوره آنلاین را به مشاوره حضوری ترجیح می دهند، چون:

 • نوجوانان در استفاده از اینترنت راحت تر هستند و از گپ زدن آنلاین لذت می برند. برهمین اساس آن ها در مشاوره های مبتنی بر چت احساس راحتی بیشتری نسبت به صحبت کردن چهره به چهره با یک روان شناس دارند.
 • استفاده از درمان آنلاین برای نوجوانان می تواند راحت تر باشددرمان آنلاین می تواند باعث صرفه جویی در وقت نوجوانان شود. علاوه بر آن، مشاوره آنلاین برای نوجوانانی که در شهرهای کوچک زندگی می کنند و شاید دسترسی به یک مشاور و روان شناس کمی مشکل باشد، بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.
 • مشاوره آنلاین در نوجوانان کمتر یک ننگ محسوب می شودبسیاری از نوجوانان از مراجعه به مطب یک درمانگر احساس شرمندگی می کنند و ممکن است از ترس همسالان و حتی اطرافیان خود هرگز حاضر نشوند به مراکز روان درمانی مراجعه کنند؛ اما مشاوره آنلاین در نوجوانان تا حدودی می تواند بسیاری از این نگرانی ها را کاهش دهد.
 • مشاوره آنلاین ممکن است ارزانتر باشدقیمت مشاوره آنلاین در برخی شرایط کمتر و مقرون به صرفه تر از مشاوره های حضوری است. در مشاوره آنلاین فرد نیاز به هزینه رفت و آمد ندارد.

مشاوره آنلاین روانشناسان کودک و نوجوانان

اهمیت مشاوره آنلاین در نوجوانان | پزشکت

مشاوره در مورد نوجوانان نه تنها می تواند برای نوجوانانی که دارای مشکلات شخصیتی یا رفتاری هستند مفید باشد بلکه برای همه افراد در این سنین موثر و کارساز خواهد بود. مشاوران متخصص و باتجربه در زمینه کودک و نوجوانان، متخصصانی هستند که آموزش های لازم را در زمینه روان شناسی و تغییر رفتار دیده اند و به طور حرفه ای می توانند نوجوانان را در هر زمینه ای راهنمایی کنند. این مشاورین، مهارت ها و دانش و تجربه های لازم را در طول مشاوره های مختلف با نوجوانان به دست آورده اند. مشاوران متخصص در زمینه کودک و نوجوانان فقط اطلاعات مهم را با والدین به اشتراک می گذارند تا والدین بتوانند وضعیت فرزند خود را درک کرده و به آن ها کمک کنند.

 پزشکت، به عنوان بزرگترین جامعه آنلاین بیمار و پزشک با مشارکت بیش از صدها روان شناس و روان پزشک می تواند در زمینه های مختلف مربوط به نوجوانان راهکارهای لازم را ارائه دهد.

منابع:

https://dspsychology.com.au/about-adolescent-counselling/

https://www.verywellfamily.com/online-therapy-for-teenagers-4134833

https://www.goodtherapy.org/learn-about-therapy/issues/child-and-adolescent-issues