کرونا

توزیع رایگان واکسن کرونا در آمریکا

توزیع رایگان واکسن کرونا در آمریکا

توزیع رایگان واکسن کرونا در آمریکا، خبر جدیدی است که توجه همگان را به خود جلب کرده است. دولت ترامپ، با انتشار این خبر، اعلام کرده است: تصمیم دارد واکسن کرونا را به صورت رایگان در بین مردم توزیع کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، CDC بر روند توزیع واکسن نظارت می کند. زیرا سازمانی است که و وظیفه حمل و نقل واکسن ها را نیز به عهده خواهد داشت. بعد از توزیع واکسن توسط این مرکز، دولت ها با کمک به مراکز درمانی، واکسن را در بین مردم توزیع خواهند کرد.

دولت ترامپ با جزئیات نحوه برنامه ریزی دولت، برای تهیه واکسن رایگان برای همه شهروندان را مشخص کرده است. این در حالی است که، واکسن کرونا در فاز 3 آزمایش قرار گرفته است. هنوز قطعی نیست که این واکسن حتما امسال به دست مردم برسد.

با این حال مقامات ایالات متحده می گویند: در صورت تأیید واکسن توسط سازمان غذا و دارو (FDA) می خواهند آمادگی کامل را برای توزیع واکسن داشته باشند. با ارزیابی موفقیت ها و کاستی های انجام شده، در کمپین های واکسیناسیون برنامه های ذخیره سازی، توزیع و پیگیری واکسن خود را توسعه دهند.

اولویت بندی دریافت واکسن کرونا

توزیع رایگان واکسن کرونا در دولت ترامپ | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

تخفیف بگیرید

به نظر می رسد، توزیع واکسن کرونا در بین مردم بر اساس اولویت های خاصی صورت می گیرد. برهمین اساس، گروه هایی مانند کارکنان مراقبت های بهداشتی و افراد مسن با شرایط زمینه ای احتمالاً جزء اولین افرادی هستند که واکسینه می شوند. با در دسترس قرار دادن واکسن های بیشتر، مقامات بهداشتی باید اولویت های بعدی دریافت واکسن را مشخص کنند.

هنوز مشخص نیست که واکسن کرونا چه زمانی، به طور کامل دردسترس عموم قرار می گیرد. اما به نظر می رسد واکسن در سه فاز پخش می شود و احتمالاً چندین ماه طول خواهد کشید. حتی اگر واکسن در سال جاری تأیید شود، باز هم احتمال دارد که اکثر آمریکایی ها تا اواخر سال آینده به واکسن دسترسی نداشته باشند.

واکسن در دو دوز با فاصله 21 و 28 روز تجویز می شود. در توضیحات برای توزیع رایگان واکسن کرونا در دولت ترامپ مشخص شده است: که این واکسن برای همه آمریکایی ها از جمله افرادی که بیمه درمانی ندارند رایگان خواهد بود.

آمادگی برای توزیع واکسن

توزیع رایگان واکسن کرونا در دولت ترامپ | پزشکت

یک هفته پس از اعلام این خبر، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) به ایالت ها اعلام کرده است که: آمادگی لازم را داشته باشند. احتمالا تا اوایل نوامبر واکسن توزیع می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها سه دستورالعمل را برای ذخیره، مدیریت و ردیابی واکسن ها منتشر کرده است.

دکتر پورنیما مادیوانان، متخصص اپیدمیولوژی بیماری های عفونی و دانشیار کالج بهداشت عمومی مل و انید زاکرمن در دانشگاه آریزونا می گوید: ایالات متحده قدرت اصلی در کنترل شیوع بیماری های خطرناک را در حوزه های قضایی خود دارند. مقامات نیویورک قبلاً اعلام کرده اند که تا زمان بررسی کامل، واکسن را توصیه نمی کنند. چون سایر کشورها نیز ممکن است از این الگو پیروی کنند.

CDC روند را اجرا می کند اما در نهایت کشورها تصمیم می گیرند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در نهایت بر روند توزیع واکسن نظارت می کند. زیرا سازمانی است که کشور و شهر ها را راهنمایی می کند. حتی مسئولیت حمل و نقل واکسن ها را نیز به عهده خواهد داشت. اما تمام تصمیمات توزیع، مانند نحوه و محل نگهداری و تزریق واکسن ها، به صورت کشوری و شهری صورت می گیرد.

سازمان غذا و دارو، می تواند مجوز استفاده اضطراری از واکسن را صادر کند. اما آنها نمی توانند کشور و شهرها را مجبور به اقدام کنند. دولت ها سپس با بخش های بهداشت محلی خود شریک می شوند و برای عملیاتی کردن روند توزیع واکسن خود به راهنمایی ها مراجعه می کنند. کارشناسان معتقدند: روند توزیع واکسن کرونا، نیاز به همکاری کارکنان مراکز های بهداشتی، بیمارستان ها و دولت دارد.

قبل از توزیع واکسن باید موارد زیر مشخص شود:

  • میزان آن
  • تاریخ توزیع
  • ماندگاری آن در یخ
  • مدت زمان اثربخشی واکسن

این در حالی است که روند توزیع ممکن است از یک شهر به شهر دیگر فرق داشته باشند و یک دستورالعمل واحد برای همه وجود نداشته باشد، زیرا نیازهای جمعیت در سراسر دنیا متفاوت است.

آرتور کپلان، دکترای علوم اخلاقی پزشکی و استاد دانشکده پزشکی NYU Grossman در گروه بهداشت جمعیت، مظنون است که فرآیند توزیع واکسن کرونا می تواند تا حدودی دشوار باشد؛ چون ممکن است بین فرمانداران و ادارات بهداشت در این زمینه اختلاف نظر وجود داشته باشد.

تامین هزینه واکسن کرونا

توزیع رایگان واکسن کرونا در دولت ترامپ | پزشکت

دولت فدرال علاوه بر مواد جانبی مانند سواب و سرنگ، واکسن را نیز تهیه خواهد کرد. با این حال، ایالت ها هزینه های دیگری نیز دارند که باید آنها را تأمین کنند. فاگبویی می گوید، ایالت ها برای پرداخت هزینه های پرسنل، فضا و تجهیزات به بودجه نیاز دارند. بسیاری از ایالت ها در طی همه گیری با کمبود بودجه روبرو هستند و برای توزیع واکسن به حمایت مالی دارند.

 نحوه ذخیره و توزیع واکسن

به نظر می رسد ایالات متحده قصد دارد، واکسن کرونا را در مکان های عمومی مانند میادین، ​​مدارس یا مراکز اجتماعی توزیع کند و روند توزیع آن، توسط یک آژانس بهداشتی یا محلی اداره می شود.

CDC به ایالت ها توصیه می کند: برای ذخیره و تجویز واکسن با امکانات خصوصی مانند بیمارستان ها و حتی میادین ورزشی همکاری کنند. این در حالی است که مشارکت های بخش دولتی و خصوصی می توانند بودجه یا فضای مناسب را برای توزیع واکسن کرونا تامین کند؛ اما این نگرانی هم وجود دارد که ممکن است فرآیند ذخیره سازی پیچیده باشد و تلاش برای توزیع واکسن را مختل کند.

این واکسن ها باید در یخچال نگهداری شوند، بنابراین ایالت ها باید مکان های دارای سیستم خنک کننده بزرگ را مشخص کنند.  این در حالی است که امکان دارد: در برخی از روستاهای ایالات متحده، یخچالی برای نگه داشتن واکسن وجود ندارشته باشد. یافتن این نوع مکانهای خنک کننده در مناطق روستایی، جایی که منابع کم است، بسیار دشوار خواهد بود.

مشکلات واکسیناسیون سالمندان 

برای اولین بار، سالمندان اغلب به دوزهای واکسن بالاتر نیاز دارند تا پاسخ ایمنی بدن خود را فعال کنند، بنابراین مشخص نیست که چند درصد از دوزهای اولیه باید به آنها اختصاص پیدا مند.

علاوه بر این، افراد مسن که در خانه های سالمندان زندگی می کنند، اغلب قادر به مراجعه به ارائه دهندگان واکسن نیستند. افرادی که در زندان ها و پناهگاه های بی خانمان هستند نیز همین مشکل را دارند. برای همین به نظر می رسد که کشور و شهرهای مختلف باید برنامه هایی برای توزیع واكسن به این گروه های در معرض خطر تهیه كنند.

مسئولان بهداشتی باید به وضوح مشخص کنند، که چه کسی و با چه معیاری واکسن را باید دریافت و حتی توزیع کند؛ زیرا ممکن است فرایند توزیع واکسن کرونا پیچیده شود. آنها همچنین باید واکسنها را به درستی برای گروههای دارای اولویت توزیع کنند. حتی برخی از کارشناسان معتقدند که واکسن در مرحله اول باید در مراکزی که شیوع بیماری زیاد است توزیع شود. رهبران ایالت ها و شهرستان ها باید خارج از چارچوب فکر کنند و خود را برای موانع آماده کنند.

اهمیت اطلاع رسانی واکسیناسیون کرونا به مردم

توزیع رایگان واکسن کرونا در دولت ترامپ | پزشکت

به نظر می رسد حتی با شیوع بیماری کرونا، بسیاری از مردم نسبت به واکسن بدبین هستند. برخی تخمین ها حاکی از آن است که تقریباً دو سوم مردم ایالات متحده حتی با رایگان بودن واکسن، احساس خوبی نسبت به دریافت آن ندارند و واکسن را زیاد مطمئن نمی دانند.

متخصصان بهداشت می گویند برای دست یابی به پیشگیری از شیوع بیماری حداقل 80 درصد از جمعیت باید واکسن را دریافت. این درحالی است که برخی از مردم نگران هستند که واکسن ممکن است به دلیل فشارهای سیاسی به بازار منتقل شود.

اما سازمان غذا و دارو اعلام کرده و متعهد شده است: که یک واکسن تا زمانی که ایمنی و اثربخشی آن تایید نشده باشند، در دسترس عموم قرار نمی گیرد؛ اما با این حال کارشناسان بهداشت از سیاست زدگی FDA ابراز نگرانی کرده اند.

فاگبوی معتقد است تا زمانی که جامعه پزشکی اطلاعات را بررسی نکرده و آن را تأیید نکند، واکسن توزیع نمی شود. برای همین اطلاع رسانی دقیق به مردم در مورد واکسن کرونا خیلی مهم است.

سخن آخر

دولت ترامپ جزئیاتی را در مورد تهیه و توزیع رایگان واکسن کرونا اعلام کرده است. اگرچه دولت فدرال و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، راهنمایی در مورد چگونگی توزیع واکسن COVID-19 توسط ایالت ها را ارائه می دهند، اما در نهایت تعیین تکلیف نحوه انجام واکسیناسیون به هر ایالت بستگی دارد. ایالت ها همچنین هزینه های دیگری نظیر کارمندان و محل های نگهداری نیز دارند که ممکن است تحت پوشش دولت نباشد.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

منبع:

https://www.healthline.com/health-news/who-decides-who-gets-the-covid-19-vaccine-first

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا