کرونا

آیا سکس باعث انتقال کرونا می شود؟

آیا سکس باعث انتقال کرونا می شود؟

آیا سکس باعث  انتقال کرونا می شود؟ احتمال انتقال ویروس کرونا در حین رابطه جنسی تا چه میزان است؟ آیا راهکارهایی برای کاهش خطر انتقال ویروس کرونا وجود دارد؟ برای اطلاع از پاسخ به این سوالات مقاله سکس و کرونا را در پزشکت بخوانید.

هرگونه تماس نزدیک (در فاصله 6 متری یا 2 متری) با یک فرد آلوده به ویروس کرونا، می تواند شما را در معرض ابتلا به ویروس ایجاد کننده بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) قرار دهد. خواه این نزدیک‌ بودن، در طی فعالیت جنسی باشد یا نه.

این ویروس، توسط قطرات تنفسی که هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن منتشر می شود، منتقل می شود. این قطرات را می توان استنشاق کرد یا در دهان یا بینی شخص مجاور فرود آید. تماس با آب دهان فرد، از طریق بوسیدن یا سایر فعالیت های جنسی، می تواند شما را در معرض ابتلا به این ویروس قرار دهد.

افراد مبتلا به COVID-19 همچنین می توانند قطرات تنفسی را، از طریق پوست آلوده به ویروس و وسایل شخصی خود، به محیط منتقل کنند. شریک جنسی می تواند با لمس این سطوح و سپس لمس دهان، بینی یا چشم های خود، به ویروس کرونا، مبتلا شود.

علاوه بر این، ویروس COVID-19 می تواند از طریق تماس با مدفوع افراد آلوده نیز، منتقل شود. این احتمال وجود دارد که شما بتوانید، ویروس COVID-19 را، از طریق فعالیت های جنسی، دریافت کنید. بنابراین، باید به این نکته، توجه کافی داشته باشید.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

آیا سکس باعث  انتقال کرونا می شود؟ نکات مهم درباره رابطه جنسی و کروناویروس (COVID-19)

COVID-19، یک عفونت منتقله از راه جنسی (STI) نیست، با این حال، می تواند از طریق تماس نزدیک، در هنگام برقراری رابطه جنسی یا نزدیک شدن‌ به شریک‌ جنسی، به فرد سالم منتقل شود. در برخی از کشورها، به مردم توصیه می شود تا از انجام رابطه جنسی با افرادی که با آن ها زندگی نمی کنند، خودداری کنند تا از انتقال ویروس جلوگیری شود.

داشتن رابطه جنسی با شریکی که با آن زندگی می کنید مشکلی ندارد، به شرطی که شما و شریک جنسی تان، هیچ نشانه ای از COVID-19 نداشته باشد. اگر شما یا شریک زندگی خود، علائم COVID-19 دارید. باید فاصله خود را قرنطینه کرده و از برقراری رابطه جنسی به مدت 14 روز اجتناب کنید.

راه های زیادی برای لذت بردن از رابطه جنسی، یا احساس صمیمیت با شریک زندگی خود، بدون تماس بدنی، وجود دارد. اگر تصمیم دارید با شخصی که با او زندگی نمی کنید، رابطه جنسی داشته باشید. باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا خطر انتقال COVID-19 را کاهش دهید.

خدمات بهداشت جنسی، از جمله برنامه ریزی خانواده و پیشگیری از بارداری، ممکن است توسط اپیدمی بیماری COVID-19 مختل شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

آیا بیماری COVID-19 از طریقه رابطه جنسی منتقل می شود؟

آیا سکس باعث انتقال کرونا می شود؟ | پزشکت

COVID-19 یک عفونت مقاربتی (STI) نیست. با این حال، این ویروس از طریق تماس با قطرات بینی و دهان، از جمله بزاق یک فرد آلوده، به افراد سالم منتقل می شود. از جمله، بیماری کووید ۱۹، می تواند از طریق تماس نزدیک با دیگران اتفاق بیفتد. این بدان معناست که در هنگام برقراری رابطه جنسی یا نزدیک بودن با فردی، احتمال انتقال COVID-19 زیاد است.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این ویروس، در مدفوع نیز وجود دارد. برخی از مطالعات، اثری از ویروس را در مایع منی نیز یافته اند. اما برای درک اینکه آیا این ویروس می تواند از طریق مایع منی بین افراد منتقل شود یا خیر، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

آیا می توانم در طول همه گیری COVID-19 رابطه جنسی داشته باشم؟

در دوران همه گیری بیماری کووید ۱۹، بسیاری از دولت ها، از مردم می خواهند در خانه بمانند و از ملاقات با مردم دیگر، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، خودداری کنند.

اگر در یک خانه، با یک نفر، به عنوان شریک جنسی، زندگی می کنید و هر دو تان، هیچ علائمی از بیماری کووید ۱۹ ندارید. می توانید رابطه خود را (با رضایت)، به طور عادی و مانند شرایط قبل از شیوع بیماری کووید ۱۹، ادامه دهید.

با این حال، اگر شما یا همسرتان دارای علائم COVID-19 هستید (علائمی مانند تب، سرفه خشک، خستگی یا از دست دادن حس چشایی یا بویایی)، برای جلوگیری از انتقال ویروس، باید 14 روز از یکدیگر فاصله بگیرید. در این مدت، باید از رابطه جنسی یا هر نوع نزدیکی فیزیکی، مانند بوسیدن و نوازش، خودداری کنید.

اگر شریک زندگی شما با افراد دیگری که با شما زندگی نمی کنند رابطه جنسی برقرار می کند، خطر ابتلا به COVID-19 بیشتر خواهد بود.

در طول همه گیری بیماری کووید ۱۹، برخی از کشورها از مردم می خواهند که برای محدود کردن شیوع ویروس، با افرادی که با آنها زندگی نمی کنند. رابطه برقرار نکرده و رابطه جنسی نداشته باشند. اطمینان حاصل کنید که با راهنمایی های منطقه خود، اقدامات لازم را انجام می دهید.

چگونه خطر کرونا در طول رابطه جنسی را کاهش دهیم؟

آیا سکس باعث انتقال کرونا می شود؟ | پزشکت

می توانید با رعایت موارد زیر، از ابتلا به کووید ۱۹ از طریق رابطه جنسی، پیشگیری کنید:

 • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • هنگام انجام فعالیت جنسی از ماسک استفاده کنید.
 • از شرکای جنسی که علائم COVID-19دارند، دوری کنید.
 • از بوسیدن فرد مشکوک به ابتلا به کووید ۱۹ خودداری کنید.
 • دست ها و دوش های خود را قبل و بعد از فعالیت جنسی بشویید.
 • از انجام فعالیتهای جنسی که شامل لیسیدن اطراف مقعد می شوند، خودداری کنید.
 • تکنیک های برانگیختگی جنسی را در نظر بگیرید که شامل تماس فیزیکی نمی شوند.
 • از بوسیدن یا مبادله بزاق با افرادی که با آنها رابطه جنسی برقرار می کنید، خودداری کنید.
 • دوش بگیرید و دست ها و بدن خود را قبل و بعد از رابطه جنسی با آب و صابون کاملاً بشویید.
 • هنگام رابطه جنسی، از ماسک استفاده کنید. تا احتمال انتقال COVID-19 به شریک زندگی شما کاهش یابد.
 • در صورت احساس ناراحتی یا زمانی که فکر می کنید ممکن است به COVID-19 مبتلا باشید، از رابطه جنسی یا نزدیک بودن با شریک زندگی خودداری کنید.
 • برای تمیز کردن ناحیه ای که در آن جا فعالیت جنسی دارید. از دستمال، صابون یا الکل استفاده کنید.
 • از رفتارهای جنسی که خطر انتقال مدفوع – دهانی یا مایع منی یا ادرار را شامل می شوند، اجتناب کنید.

  گروه های پرخطر و رابطه جنسی

  آیا سکس باعث انتقال کرونا می شود؟ | پزشکت

  اگر به بیماری مبتلا هستید که شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به COVID-19 قرار می دهد، باید در همه زمینه های زندگی خود، از جمله زندگی جنسی خود، بسیار مراقب باشید. ممکن است نیاز باشد تا رابطه جنسی شخصی را متوقف کرده و یا فقط با یک شریک زندگی کنید. به طور کلی، باید اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهید.

  در طول همه گیری COVID-19، برخی خدمات بهداشت جنسی ممکن است مختل شوند. این خدمات، شامل خدمات تنظیم خانواده، پیشگیری از بارداری، آزمایش سلامت جنسی و پیشگیری قبل از مواجهه (PrEP) هستند.

  برای محدود کردن شیوع ویروس، بسیاری از کلینیک ها ممکن است به مشاوره آنلاین پرداخته، خدمات حضوری را تعلیق کرده، ساعات کار را کاهش داده، افراد را به مرخصی فرستاده یا به مکان دیگری نقل مکان کنند. شما می توانید با تماس گرفتن با یک‌ پزشک، از این خدمات بهره بگیرید.

  پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده

  اگر قصد بارداری ندارید، مطمئن شوید که به مقدار کافی اطلاعاتی درباره پیشگیری از بارداری دارید. اگر معمولاً از روش های پیشگیری از بارداری کوتاه مدت، مانند مصرف قرص یا روش هایی مانند بهره گرفتن از کاندوم، استفاده می کنید، مطمئن شوید که حداقل 30 روز از آن استفاده کنید.

  اگر از روش های جلوگیری از بارداری طولانی مدت، مانند IUD یا ایمپلنت استفاده می کنید، مطمئن شوید که در ماه آینده نیازی به تغییر آن ندارید. با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که می توانید از روش ترجیحی مناسب با شرایط خود، استفاده کنید.

  اگر نمی توانید از روش های معمول پیشگیری از بارداری مناسب با شرایط خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر به نسخه نیاز دارید یا باید آن را از یک پزشک دریافت کنید. تا جایی که می توانید از کاندوم استفاده کنید. کاندوم می تواند از بارداری ناخواسته و بیماری های مقاربتی جلوگیری کند. کاندوم، بدون نسخه پزشک در دسترس است.

  آیا می توانم بعد از تزریق واکسن COVID-19 رابطه جنسی داشته باشم؟

  آیا سکس باعث انتقال کرونا می شود؟ | پزشکت

  داشتن رابطه جنسی، پس از انجام واکسیناسیون ضد بیماری COVID-19، بی خطر خواهد بود.

  در حال حاضر، هیچ شواهدی مبنی بر انتقال ویروس کووید -19 از طریق مایع منی یا مایعات واژن وجود ندارد. اما این ویروس در منی افرادی که به این ویروس مبتلا بوده یا در حال بهبودی هستند، شناسایی شده است. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا ویروس COVID-19 از طریق جنسی، منتقل می شود یا خیر.

  با این حال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، ادعا می کند که پس از واکسیناسیون کامل، خواهید توانست فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. همچنین می توانید از استفاده از ماسک یا فاصله گذاری اجتماعی در هر شرایطی، به استثنای مواردی که توسط قانون الزامی گردد، خودداری کنید.

  شما دو هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن mRNA COVID-19 یا 2 هفته پس از دریافت یک دوز واکسن Janssen/Johnson & Johnson COVID-19، به طور کامل واکسینه شده و براساس قوانین محل زندگی تان، ممکن است که به طور عادی بتوانید زندگی تان را ادامه دهید.

  اگر هیچ تزریق واکسن COVID-19 نداشته اید، مهم است که از تماس نزدیک (در فاصله 6 متری یا 2 متری) با دیگران اجتناب کنید. این قانون، شامل اجتناب از تماس جنسی با افرادی که با شما زندگی نمی کنند نیز می شود. اگر شما یا همسرتان احساس خوبی ندارید یا فکر می کنید ممکن است به COVID-19 مبتلا شده باشید.، تا زمانی که هر دوی شما بهتر نشده اید، یکدیگر را نبوسیده و رابطه جنسی نداشته باشید.

  سخن آخر

  اگر شما یا همسرتان به دلیل بیماری مزمن، در معرض خطر ابتلا به نوع شدید بیماری COVID-19 هستید، بهتر است از رابطه جنسی اجتناب کنید. فراتر از رابطه جنسی، راه های دیگری برای ایجاد یا حفظ صمیمیت با شریک از راه دور وجود دارد. با هم به ملاقات مجازی بروید، موسیقی مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید. برای یکدیگر نامه بنویسید. یا برای یکدیگر لباس بپوشید.

  در صورتیکه در مورد علائم و عوارض بیماری کرونا باز هم سوالات و مشکلاتی دارید. می توانید با متخصصین پزشکی و به خصوص متخصص بیماری های عفونی مشورت کنید. اگر هم در مورد مسائل جنسی سوالاتی دارید که ذهن شما را درگیر کرده بهتر است از روان شناس و یا روان پزشک باتجربه و خوب در زمینه سکس تراپی مشورت بگیرید. حتی در صورت بروز علائم بیماری های مقاربتی و بیماری های شایع زنان هم می توانید با متخصصین مربوطه مانند اورولوژی و متخصص زنان و زایمان مشورت بگیرید.

  منابع:

  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/expert-answers/sex-and-coronavirus/faq-20486572

  https://www.avert.org/coronavirus/covid19-sex

   

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا
  همین حالا با پزشکان آنلاین صحبت کنید